Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Forum za neobavezne teme.
Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao goranfri » 13 Mar 2022, 12:49

sim je napisao:
02 Mar 2022, 01:29
Ima li nekih preporuka za mobilne kase?
http://www.intraster.rs/product/e-Fiska ... 3c65a513a5

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao sim » 13 Mar 2022, 17:27

Nasao sam ovde kod jednog servisera android kasu nalik na onu galebovu n910 cena kase 25.900.
Mesecno 800 dinara. Koristicu moj wifi lili cu ga serovati sa telefona.
Ova galebova ne najskuplja bilo kod operatera ili kod ovlascenog galebovog prodavca. Kasa je oko 29000 a mesecno 1890 sa internetom a 1490 bez interneta.
Tako da cu najverovatnije da uzmem ovu android.
Gledao sam i tu sto si linkovao, ali je mnogo manje prakticna jer ima ispis samo 2 reda slova. Android kasa je samo veci telefon na touch i laksi je za snalazenje. Najverovatnije da cu nju i da uzmem.
SIMkom

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15864
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao fanzo » 30 Mar 2022, 15:15

Na YT uputstvo za kasu DP150MX (DP-150 MX , 150MX)
Uputsto na srpskom od zaposlenih koji prodaju te kase.

1. deo: https://www.youtube.com/watch?v=xoy5EJKmX10
Sve ostale delove i ostala uputstva za kase odmah nađete na YT linkovim pored ovog.. da ne linkujem jedan po jedan..


*********************************
Neko drugi pravio YT uputstvo.
Sve 3 kase paralelno..

https://www.youtube.com/watch?v=NN3yepm_H7k
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao sim » 30 Mar 2022, 23:10

Stigla danas kasa.
Teron tps 900.
Prenosna android kasa na tac.
Placena nesto manje od 26.000.
Mesecno se placa 800 rsd.

Od ovog za sad nisam nasao bolje a ni povoljnije. Internet cu koristiti svoj, a za rad na terenu moze da izdaje racun bez interneta, pa je kasnije povezem na wifi i ona to posalje u poresku. Ili dok sam na terenu pustim joj hotspot sa telefona. Kazu da ne trose uopste mnogo interneta . Za nekoliko dana probacu da joj ubacim artikle i da je pustim u pogon. Videcemo kako ce da se pokaze u radu.
SIMkom

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3148
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao miodrag popovic » 05 Apr 2022, 17:22

Stigla kasa. DP-150MX.Djeluje jednostavno.5-6 šifara,popravak norma sat TV,monitor...
Mesečno 1150din održavanje.
Wifi postojeći u servisu.
Zamjena trake toliko blesavo lagana da se pitam a što tako nije bila i na prethodnoj kasi.
Popili za prvi račun.
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao CrazY_Milojko » 28 Apr 2022, 22:47

Iako je još sredinom Marta 2022 kasa INT Raster DP-25 MX već neko vreme ovde kod mene, nikako da se nakanem da u nju prebacim bazu artikala, cene, količine... sa stare kase Pupin Telekom PK2690. Kako je ove nedelja krajnji rok za to (NAPOMENA: knjigovođa mi kaže da najkasnije sada u subotu 30.04.2022 moram da otkucam bar jedan račun na novoj kasi da glavonje iz e-uprave/poreske vide da je kasa u upotrebi ili će da njaču) ovi zadnji dani su znači biti ili ne biti. Ostavio sam gomilu poslova sa strane i juče i danas se potpuno posvetio kasi da provalim šta gde i kako, sa naglaskom na to da artikle, cene i količine sa kompjutera importujem u kasu i editujem po potrebi direktno preko kompjutera i samo na taj način, ali bilo je prepreka...

Kod mene je problem to što bazu od preko 2200 prodajnih artikala i servisnih usluga treba kompletno prebaciti (imena šifara/artikala/usluga, cene, količine...) sa sistema koji je koristila prethodna PK2690 kasa u ovu DP-25 MX, a znači sve je potpuno drugačije. Moguće je i "peške" to sve uneti u kasu, jedan po jedan artikal/uslugu, ali za preko 2200 njih, ma nema šanse, trebaće mi 2-3 dana za to da ne jedem i ne spavam, oči će mi pobeliti i jagodice na prstima se uglačati od kuckanja po tasterima kase da to ručno unesem + što ću potrošiti more jedno rolni za tih 2200 i kusur artikala jer kasa za svaki unešeni artikal štampa "potvrdu" da je novi artikal unet (li prepravljen na bilo koji način), van pameti.

Onda sam se bacio na proučavanje programa za komunikaciju kompjutera sa kasom, programi koji se mogu skinuti sa INT Raster sajta:

EcrTool MX 1.02 ...ima importovanje logoa firme u kasu, import/export CSV fajlova sa bazom artikala, ručne prepravke istih i unost u kasu i to je to. Prilično primitivno i na prvu loptu mi se učinilo da će mi program raditi posao, ali pošto sam pronašao neka ozbiljna ograničenja u ovom programu okrenuo sam se novijem programu koji je takođe u tom stilu, ali nema ta ograničenja i ima još dosta opcija za dodatno konfigurisanje kase:

ECR Tool MAX 1.0.0.1 ...definitivno noviji od prethodnog, takođe ima importovanje logoa firme u kasu (1-bit tj. crno-beli bitmap do rezolucije beše 381x140, nisam siguran jer kuckam ovo od kuće), takođe import/export baze artikala iz/u CSV fajl, ručno kreiranje/editovanje artikala i unos u kasu direktno iz prgograma, ali ima i dosta pratećih sistemskih podešavanja same kase koje ne nudi ranije pomenuti program.

Ono što je na samom startu napravilo VELIKI problem je to što je poreska grupa koja meni treba (nisam u sistemu PDV-a) u kasi obeleženaj ćiriličnim slovom A (a i ostale poreske grupe od 20%, 10% i 0% su takođe obeležene drugim ćiriličnom slovima) koji ovi programi vide kao nepoznati znak (ispišu u VAT polju znak: ?). Ako se bilo koji od pomenuta dva programa ostavi na default podešavanjima ma Boga nema da bilo ko unese ovim programima sve podatke o nekom artiklu u kasu putem kompjutera, bilo ručno popunjavajući parametre direktno u tabeli koje nude pomenuti programi, bilo iz unapred pripremljenih CSV fajlova. Posle pri pokušaju kucanja takvog artikla na kasi ona bi prijavila nepoznatu poresku grupu i cvrc Milojka. Jedno rešenje bi bilo naknadna ručna prepravka poreske grupe svakog od 2200+ artikala direktno na kasi, ali i to mi je bilo van svake pameti. Hoću brate sve u vezi artikala da jednostavno i brzo unesem u kasu sa kompjutera i nikako drugačije!

Onda sam počeo da kopam po internetu nešto u vezi toga... i ništa. U uputstvima za kasu o tome naravno nema pomena. Od lokalnog distributera gde sam kupio kasu nisam uspeo da saznam ništa jer nije znao precizno da mi objasni u čemu je problem, možda je i znao, ali krio kao zmija noge dok dodatno ne platim i tu njegovu uslugu, a koliko vidim većina onih koji su kod njega kupili DP-25 MX i DP-150 MX kase imaju po 10 do 20 artikala/usluga i to će lako uneti sami ručno u kasu, kod mene je to suludo raditi tako ručno. Zovem INT Raster na njihov broj u servisu, kontam da ako neko zna problematiku oko prograama za komunikaciju programa sa kasom da su to oni, javlja se govorni automat i posle poruke prekida vezu. Zovem prodaju INT Raster-a, ali stalno zauzeto, kako stalno pobogu!?

Onda ko veli daj da upotrebim moje ranije programersko iskustvo u godine iskustva oko čačkanja po programima, žena se dotle bacila na proučavanje sistema oko pripreme CSV fajla sa bazom artikala, cenama i količinama istih, ona koristi LibreOffice Calc za to i barata time kao pro (ja sam tu najtanji u svemu što se tiče kompjutera), da negde tu nije problem. Ništa nije mogla da dokuči...

I na kraju danas kao ćorava koka uspem da nabodem u čemu je problem: program ECR Tool MAX 1.0.0.1 pri startovanju tu odmah pored EXE-a u posebnom direktorijumu kreira Setting.ini fajl u kome upisuje neke svoje parametre. Problem je bio u default podešavanju za kodnu stranu u tom ini fajlu , umesto default kreiranog parametra 1251 za kodnu stranu treba staviti 1252 (editovati najobičnijim Notepad-om). Tek kada sam to uradio (program prvo ugasio, editovao Settings.ini, pa ga ponovo startovao) tek onda je program počeo da kako treba "konta" onaj VAT parametar pri importovanju/exportovanju artikala iz ili u kasu. Umesto upitnika sada je stajalo: À ...i sada je taj znak bilo moguće koristiti i u CSV fajlovima i direktno u samom programu ako se preko njega u kasu unose artikli, a što je najbitnije kasa je konačno taj karakter: À ...prepoznala kao validnu poresku grupu tj. kao ćirilično slovo A i nije pravila problem pri kucanju nekog artikla gde je do sada prijavljivala da poreska grupa nije OK.

Da ne dužim i dodatno kompikujem, a već jesam:
1). ako neko ovde neće da se cima sa ručnim unošenjem artikala u kasu nego to hoće da radi "gospodski" preko kompjutera tj. ima potrebe da za kase INT Raster DP-25 MX i DP-150 MX preko programa ECR Tool MAX 1.0.0.1 importuje/exportuje veće količine artikala
2.)... ili želi da za nove ili postojeće artikle za kasu pripremi CSV fajl sa MS Excel-om ili LibreOffice Calc programima pa takav CSV uveze u ECR Tool MAX 1.0.0.1 i onda za par sekundi "saspe" to u kasu
3). da pomoću ECR Tool MAX 1.0.0.1 programa pravi rezervne kopije artikala/cena/količina u kasi i snimi to negde na kompjuter... i još koješta
...slobodno bilo ko članova foruma neka mi pošalje PM ovde na forumu i rado ću pomoći koliko mi slobodno vreme to dozvoli, pa makar i posle posla. Sve što nam treba za to je 2dl kafe, malo strpljenja, telefon u šake i TeamViewer pa ćemo polako uz priču i TeamViewer uraditi besplatnu obuku u vezi korišćenja ECR Tool MAX 1.0.0.1 programa, rada sa CSV fajlovima... itd. Neka makar jednom od Vas ovde uštedim vreme koje sam ja potrošio sam provaljujući sve ovo i biće vredno truda.

Pozdrav za članove Fanzo foruma i hvala na strpljenju u čitanju ovog zida text-a!
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
Liskun Elektronik
gx
gx
Postovi: 1518
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:37
Location: Srbija
Warranty service: ERG-VOX
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Stara Pazova

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao Liskun Elektronik » 29 Apr 2022, 09:16

Super si to resio kolega, svaka cast. Znam koja bi to muka bila da se ide peske na toliko artiklova, ja imam istu kasu i negde oko 60 artikala i za prvih 10-20 mi je trebalo malo vise vremena dok je mozak ukapirao tastaturu a onda ono jednom C pa tri puta STL na cirilicu pa 8 zbog tog A da bi osnovica pdv-a bila 0.00%. Nego kazi ti meni gde si nabavio termo traku 57/40, kod nas u Pazovi je jos nema niko, kazu cekamo dobavljace..a treba od prvog da krenemo sa kasom.
Mora da se zna ko namesta antenu, a ko vice ne valja :)

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao CrazY_Milojko » 29 Apr 2022, 10:05

mladen mladenov je napisao:
29 Apr 2022, 09:16
...Nego kazi ti meni gde si nabavio termo traku 57/40, kod nas u Pazovi je jos nema niko, kazu cekamo dobavljace..a treba od prvog da krenemo sa kasom.
Možda ti je promaklo u gomili text-a iznad, ali imaj u vidu to da najkasnije sada u subotu moraš da otkucaš neki račun na novoj kasi jer će iz e-uprave/poreske možda da ti prave problem zbog toga, da ne bude u stilu: "...mi ti dali pare za kasu, a ti je ne koristiš, daj pare nazad...". Meni je to preneo moj knjigovođa tako da evo danas i mi ovde konačno krećemo da radimo na novoj kasi i izdajemo račune samo na njoj.

Što se tiče tih termo rolni žena mi kaže da smo svojevremeno od Komercijalne banke za njihov čitač platnih kartica pre par godina od njihovog terenca koji nam je to montirao dobili punu kesu tih termo rolni istih dimenzija za koje smo tek nedavno skontali da odgovaraju i za ovu DP-25 MX kasu. Preneo sam sada ženi pa je proverila koliko nam je ostalo još tih rolni i kaže da ih ima još 3, dve rolne bih ostavio ovde nama da imamo za prvu vreme jer koliko vidim ove postojeće trake/rolne u čitaču platnih kartica i ova rolna u DP-25 MX kasi (juče sam experimentišući u Obuka režimu na kasi sabio skoro 2/3 rolne) će izgurati možda još 3, 4 dana, a ovu jednu/treću rolnu viška ti mogu dati da imaš za prvu ruku. Ako ti ili neko tvoj budete u prolazu kroz Inđiju baci mi prethodno PM ovde na forumu pa da razmenimo telefone i onda samo kada se ti ili taj neko nađete ovde u centru Inđije (moja firma je u centru Inđije, Intex zgrada) ja ću te sačekati ispred i samo ti kroz prozor auta dok si još na putu tutnuti rolnu.

Javi ako ti gore pomenuto odgovara, a ja bih ti u svakom slučaju javio i ako ovde u Inđiji negde nađemo tih rolni da ima da se kupi, nagađam po knjižarama. Za to je zadužena žena pa ću joj proslediti to i neka se baci u potragu.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao sim » 29 Apr 2022, 13:11

Pitanje za kolege.
Servis bele tehnike znaci usluzna delatnost. Pausalac.
Fizickim licima izdajem fiskalni racun i to je jasno.
Firmama koje placaju kesom izdajem isto fiskalni racun samo sto se u njemu dodatno upisuje pib i naziv firme kupca.
Sta je za firme koje placaju usluge preko racuna?
Do uvodjenja kase ja sam firmama izdavao fakture.
Po novom da li izdati
Fakturu i fis racun
Samo fakturu
Ili samo fis racun?
Knjigovodju nemam ali one koje sam pitao i poznajem svako ima drugacije misljenje.
Kupac potpisom fakture prihvata njenu sadrzinu.
SIMkom

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao CrazY_Milojko » 29 Apr 2022, 13:50

Upravo sam u vezi ovoga jutros sa ženom raspravljao pošto je ona zadužena za finansije, komunikaciju sa knjigovođom... itd. Otišla je do knjigovođe, stvarno za 10+ sa lukom je sposobna naša knjigovođa i njen sin i svi koji tamo rade 0x00xx4 , i tamo je moje ženče dobilo detaljne informacije u vezi toga šta-i-kako kada nekoj firmi izdajete račun za virmansko plaćanje. Žena mi trenutno nije ovde pa ću se potruditi da ne propustim nešto prilikom objašnjavanja, ako nešto zaboravim ili s' oproštenjem zjb u toku objašnjavanja ispraviću se sutra u poruci kada žena ponovo bude pored mene :-)

Ovako... Na ovim INT Raster kasama kada nekoj firmi izdaješ račun za virmansko plaćanje kucaš normalno na kasi artikle i količine pa STL tasterom "završavaš" kada je to što njima treba da na platiš. Nakon toga tasterom * (zvezdica) pozivaš meni gde unosiš podatke o toj firmi, recimo PIB (i to je jedino i bitno na fiskalnom računu), zatim završavaš sa unosom podataka o toj firmi pa ideš dalje tasterom PY1 i tu biraš opciju: Prenos na račun ...i dalje pratiš proceduru do kraja potvrđujući tasterom TOTAL. Na računu koji će kasa da odštampa piše PIB te firme i to je validno da taj neko iz te firme odnese u svoje knjigovodstvo.

Detaljno uputstvo kako izdati takav fiskalni račun za firmu za virmansko plaćanja možeš pronaći na ovom YT video gde se čovek stvarno potrudio da detaljno objasni šta i kako, mrzi me sada da jurim tačan momenat timeline-a u videu gde je to objasnio:

https://www.youtube.com/watch?v=NHLOW3G ... ex=5&t=19s

E sad uz takav račun do 01.01.2023 trebao bi (i zbog prodavca i zbog te firme kojoj je izdat račun) izdati i kompjuterski generisan račun na kome se kao i do sada nalazilo uobičajeno:

datum prometa dobara i usluga (da se poklapa sa datumom na fiskalnom računu, naravno)
mesto prometa dobara i usluga
datum valute plaćanja
predmet prodaje/usluga
ukupna cifra koja treba da se plati
podaci o firmi-kupcu: naziv firme, PIB, matični broj, adresa
naravno tu na kompjuterski generisanom/odštampanom čarunu moraju biti i podaci Vaše firme da kupac zna kome uplaćuje i na koji račun/banku
...i nova polja koja bi trebalo dodati su (oba se nalazi odmah iznad QR koda) :
PFR broj (u mom slučaju recimo primer kada smo vežbali ovo u Obuka režimu kase: LPWZTL8P-LPWZTL8P-7 )
broj računa (takođe primer u mom slučaju: 5/70П)
...naravno i dalje su tu na kraju i uobičajena polja/mesta za potpis i pečat kupca jer (u slučaju sudskog spora recimo) kako drugačije da dokažemo da je taj neko nešto kupio od nas ili smo mu naplatili uslugu ...ako tu na toj fakturi izdatoj s' naše strane nisu validni potpis i pečat kupca.

Jedan takav primerak odštampanog kompjuterskog računa potpisan i pečatiran i od strane tebe i od strane kupca ide tebi i ti to dalje zavodiš u knjige ili daješ knjigovođi, drugi primerak istog ide kupcu i za taj njegov primerak zaheftaš fiskalni račun koji je odštampala fiskalna kasa i on to dalje prosleđuje u svoje knjigovodstvo da se izvrši uplata sa tim datim podacima.

Tako će biti bar do 01.01.2023, za dalje videćemo...

Što se tiče virmanskog plaćanja za neke državne institucije, recimo škole (pošto mi dosta radimo i sa lokalnim školama gde je plaćanje i zavođenje faktura išlo do 30.04.2022 online preko Centralnog Registra Faktura) to od 01.05.2022 mora ići preko servisa (valjda sam dobro razumeo ženu za naziv) E-Računi gde se moraš registrovati i to se dodatno plaća, knjigovođa nam je rekla da uzmemo neki osnovni paket i to će nama biti dovoljno. Koliko se plaća i šta u vezi toga to ću naknadno navesti kada mi žena to detaljno objasni, to će onda da reši odmah početkom Maja 2022, mada se ja neću lično uopšte petljati u taj finansijski deo jer to rade žena i knjigovođa, ali ću bar površno da znam o čemu se tu radi pa ću preneti svima ovde koji budu zainteresovani za taj info.

Ovo bi moja žena spakovala u 3 rečenice, a ja kada krenem... ne znam da stanem :lala: Jbšga stara sam škola, sve detaljno, sve po PS-u, ne znam drugačije, tako sam rođen/naučen.
Zadnja izmena: KASA1, dana 29 Apr 2022, 16:07, ukupno menjano 1 put.
Razlog: obrisan citat
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao sim » 29 Apr 2022, 14:12

Bravo i ja sam mislio bas na isti nacin kao sto si ti opisao.
Na fakturi ima ispisano ono sto nema na racunu tipa rabati valute......
CrazY_Milojko je napisao:
29 Apr 2022, 13:50
...naravno i dalje su tu na kraju i uobičajena polja/mesta za potpis i pečat kupca jer (u slučaju sudskog spora recimo) kako drugačije da dokažemo da je taj neko nešto kupio od nas ili smo mu naplatili uslugu ...ako tu na toj fakturi izdatoj s' naše strane nisu validni potpis i pečat kupca.
I ovo si takodje napisao kao da sam ja kucao.
Izdas fakturu kupac se potpise pecatira..... i on je prihvatio racun na taj nacin.
Ako bi bio samo fiskalni bilo bi nelogicno,
jer ja na primer mogu da nadjem od tvoje firme pib i naziv i da stancam racune. Kako bih ja dokazao da sam pruzio uslugu ako nemam overen dokument sa tvoje strane. Takodje i ti mozes da tvrdis da nikad nisi dobio fisk racun.

Ovako potpisana faktura koja prati racun mi je najlogicnije.
SIMkom

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao CrazY_Milojko » 29 Apr 2022, 14:18

I još jedna informacija u vezi fiskalnih kasa koju sam propustio da pomenem, a usput sam čuo u priči između moje žene i knjigovođe koja je svratila ovde u vezi nečega...

Do beše Oktobra 2022 (ne znam kog, 1-og ili 31-og) M-O-R-A se nešto kucati na fiskalnoj kasi da ovi iz poreske uprave vide da na toj kasi ima prometa. U suprotnom će se pare dobijene za fiskalnu kasu morati vratiti nazad. Ovo su "insajderske informacije" (koje se u slučaju moje knjigovođe gotovo u 100% slučajeva pokažu kao tačne) koje verovatno pa nikom sa ovog foruma neće biti bitne, ali možda će neko zbog nedaj Bože bolesti, privremenog odlaska u inostranstvo i tome slično recimo staviti firmu "na pauzu" i ako u toku te pauze od 01.05.2022 do tog nekog Oktobra 2022 na toj novoj fiskalnoj kasi ne bude nikakvog prometa ovi iz poreske uprave će, bez obzira što je firma privremeno neaktivna (ili je aktivna, ali nema prometa), tražiti nazad pare koje su dali za fiskalnu kasu. Ovo je naša knjigovođa saznala tako što se njen sin od nedavno bavi izgradnjom i prodajom zgrada/stanova i trenutno se pripremaju da grade neki stambeni objekat, znači sve je još u pripremi i izgradnji, prikupljanju papira i dozvola... i njen sin ima za potrebe svoje nove firme i novu fiskalnu kasu na kojoj će morati do Oktobra 2022 da kuca nešto, a on trenutno nema ni šta da kuca ni kome da kuca, bar dok se ne pribave papiri i dozvol za taj objekat u izgradnji i urade planovi pa da potencijalnim kupcima ima šta da pokaže da b ovi eventualno takav stan kupili u izgradnji i on konačno mogao da na toj kasi otkuca nešto da mu ovi iz poreske uprave ne prave probem. Ako se nedaj Bože nešto zakomplikuje, mada ne verujem da će t da se desi, u vezi tog objekta + nijedan kupac se ne pojavi da kešira novac čak ni dok je to u izgradnji eto "veselja" za njega. Mada ne brinem se ja za njih, mama mu je knjigovođa tako da... :)
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao CrazY_Milojko » 29 Apr 2022, 14:22

sim je napisao:
29 Apr 2022, 14:12
Bravo i ja sam mislio bas na isti nacin kao sto si ti opisao.
Na fakturi ima ispisano ono sto nema na racunu tipa rabati valute......
CrazY_Milojko je napisao:
29 Apr 2022, 13:50
...naravno i dalje su tu na kraju i uobičajena polja/mesta za potpis i pečat kupca jer (u slučaju sudskog spora recimo) kako drugačije da dokažemo da je taj neko nešto kupio od nas ili smo mu naplatili uslugu ...ako tu na toj fakturi izdatoj s' naše strane nisu validni potpis i pečat kupca.
I ovo si takodje napisao kao da sam ja kucao.
Izdas fakturu kupac se potpise pecatira..... i on je prihvatio racun na taj nacin.
Ako bi bio samo fiskalni bilo bi nelogicno,
jer ja na primer mogu da nadjem od tvoje firme pib i naziv i da stancam racune. Kako bih ja dokazao da sam pruzio uslugu ako nemam overen dokument sa tvoje strane. Takodje i ti mozes da tvrdis da nikad nisi dobio fisk racun.

Ovako potpisana faktura koja prati racun mi je najlogicnije.
Za sada je tako kako sam napisao bar do 01.01.2023, a za dalje videćemo. Naša knjigovođa ima svoje "insajdere" koji kažu da posle tog datuma ima indicija da će se i virmanska plaćanja između firmi prebaciti na online varijantu, e sad da li preko tog E-Računi servisa ili nekog drugog to ćemo još videti, ali totom-potom. Za sada je ovako kako sam naveo.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao KASA1 » 29 Apr 2022, 14:34

Fiskalizacija je uvedena radi kontrole gotovinskog prometa, virmanske uplate se ionako oduvijek mogu kontrolirati i pratiti.
U Hrvatskoj se fiskaliziraju samo gotovinske transakcije. Plaćanja virmanska na transakcijski račun nije potrebno fiskalizirati,... izuzetak su internet trgovine koje, iako direktno ne posluju s kešom, moraju izdavati fiskalizirane račune jer zakonodavac plaćanja kreditnim karticama smatra prometom u gotovini (ako im se uplati virmanom onda ne).
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao CrazY_Milojko » 29 Apr 2022, 14:53

A šta mi tu u SRB možemo kada smo mi ovde "napredniji" i hoćemo da budemo ispred ostatka sveta u svemu :mrgreen: /s

Kako je krenulo ovi ovde da mogu da nam uvedu brojač za udahe i to bi uveli da mogu dodatno da nas kontrolišu i oporezuju. Njima (uostalom kao i svakoj drugoj državi/vlasti) je u cilju da što je moguće više imaju kontrolu nad prometom novca u bilo kom obliku da na konto toga mogu da nam lupaju porez i naravno maximalno iskorene sivu eknonomiju. Naravno dok je novca u papirnom obliku raja će uvek naći način da zaobiđe sistem...

Ali potpuno apsurno je to da neke daleko razvijenije zemlje još nemaju ovakav sistem kakav ovi naši ovde pokušavaju da nam nametnu, a nametnuće sigurno sve što im padne na pamet (osim advokatima ovde koji ih očigledno ne 'ebu ni 5%) da oporezuju/kontrolišu sve moguće što ima veze sa prometom novca.

Jutros sam slušajući radio onako usput čuo, nisam obraćao pažnju tačno šta je u pitanju, da je za prodavce na pijacama ovo za fiskalne kase od 01.05.2022 valjda pomereno/odloženo šta li?
Zadnja izmena: KASA1, dana 29 Apr 2022, 16:06, ukupno menjano 1 put.
Razlog: obrisan citat
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
nec
gxu
gxu
Postovi: 4739
Pridružen: 17 Okt 2007, 22:15
Location: Makedonija, Strumica
Phone number: 0038978425778
Specialty: tv-multimedia
Kontakt:

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao nec » 29 Apr 2022, 16:56

KASA1 je napisao:
29 Apr 2022, 14:34
Fiskalizacija je uvedena radi kontrole gotovinskog prometa, virmanske uplate se ionako oduvijek mogu kontrolirati i pratiti.
U Hrvatskoj se fiskaliziraju samo gotovinske transakcije. Plaćanja virmanska na transakcijski račun nije potrebno fiskalizirati,...
Isto i kod nas u MK, ja koristim kasu (sa netom) vishe godina i fiskalni racun izdajem jedino onima koji placaju u KESH, sve ostalo ide preko banke
Kad zamenimo ideje svi imamo duplo vise ideja

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao CrazY_Milojko » 29 Apr 2022, 17:15

@nec

Kod nas od sada sva plaćanja, bar za firme koje imaju novu fiskalnu kasu (ima i firmi koje isključivo posluju preko računa sa drugim firmama tj. isključivo virmanska plaćanja i zbog toga nemaju obavezu da nabave nove fiskalne kase) moraju ići preko fiskalne kase i takva plaćanja odmah (ili sa zadrškom ako kasa nema internet u tom trenutku) bivaju "vidljiva" od strane poreske uprave. Znači: i plaćanja gotovinom, i karticom, čekom, virmanski... za sve to postoji opcija u novim fiskalnim kasama i sva ta plaćanja moraju biti praćena odgovarajućim fiskalnim računom od strane firme ima novu fiskalnu.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
Liskun Elektronik
gx
gx
Postovi: 1518
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:37
Location: Srbija
Warranty service: ERG-VOX
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Stara Pazova

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao Liskun Elektronik » 08 Jun 2022, 22:43

Jel ima neko problem da mu racuni ne odlaze u poresko?Vise od mesec dana je sve radilo ok, proverim i racuni su prosledjeni, na cekanju nema nista i stanje je 0. Skeniram racune QR skenerom i sve ok, racun je validan i ok. Onda je doslo do toga da sam preseljavao lokal i uzeo sam 15 dana godisnjeg. Prijavio se ponovo za izdavanje novog bezbedonosnog elementa zbog promene adrese i posto jos nije stigao aktiviram kasu 1.Juna ali je adresa naravno na fiskalnim racunima stara. Odem do knjigovodje pre neki dan, ona na nekom putu a radnice nemaju pojma, reko proverite dokle se stiglo sa bezb.elementom, pogledaju i kazu mi opozvan je, reko stoo? Kazu nemamo pojma, pa reko i racuni su mi na cekanju ne odlaze u poresko, kazu pa ne znamo :roll: . Aj onda zovem ove sto su mi prodali kasu DP-25 MX , kaze covek proveri wi-fi, ma reko ok je bre, probao i na LAN neidu racuni u poresko, aj kaze docicu..dosao, cackao isto sto i ja i nevredi, kaze verovatno njima server u poreskoj neradi. I ode. Uzmem danas i prebacim te racune koji nisu otisli u poresko na usb. I sad dal da im nosim sutra il sta raditi nisam pametan 0x00xx6 . Koji god racun sad da skeniram izbaci mi da racun nije registrovan i kaze prijavite poreskoj upravi..naje..u ni kriv ni duzan...
Mora da se zna ko namesta antenu, a ko vice ne valja :)

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao sim » 09 Jun 2022, 00:54

Nisam strucan, ali ti cim si podneo zahtev za novi bezb element odmah ti stari vise nije u funkciji.
Ti bez bezb elementa ne mozes da izdajes racune jer ti stari nije validan. Pusti knjigovodje idi u poresku. Ne znam ni kako si kucao te racune i da li na njima i pise da jesu fiskalni racuni.
SIMkom

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3663
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao cubica » 09 Jun 2022, 01:21

Svugde ima tih problema, i ja sam iz nekih insajderskih krugova saznao da je opšti kolaps, svakojake gluposti o serverima koji ne mogu pravilno da rutiraju račune ka poreskoj ili ih gutaju, da su tako moćni serveri najnovije generacije koje nas je američka bagra naterala da uzmemo, i da smo treći u svetu nabavili vrh generaciju opreme ( do sada na Fidžiju i u Kambodži imaju takvi...tako nekako, možda sam omanuo naziv zemlje ali nisam rang)....a haos je i u CRF,,,aktiviraš elektronski račun i račun sa kase, a upiše ti i računa dva PDV...i to ne mogu da reše, jednostavno, programeri su kasno počeli da pišu programe za sve ovo...najverovatnije što nas ''neko'' naterao da kupimo ovo smeće, a sutra će verovatno i polovne miraže, F-16 pred smrt i sl...ovo sam saznao od kolega koji su još u fiskalnim vodama, ja sam hvala Bogu pbegao iz te ludnice davno, slomiše se ljudi i ne znaju kuda da udaraju glavom, kasa nema dovoljno, a desilo se i da su nabavili svojim komintentima na vreme, a ovi popili kazne i zatvorene im radnje, bez obzira što kasa nije imalo na stanju! Ovde su čak i Nedeljom dolazili i zatvarali frizeraje, jer znaju da tada rade...banana država, narko i mafijaška vlast...pa se malo zapelo i sad nam čudno.
Nemam kasu, još mi nisu doneli, i uhvate me za K. ....u kompletu!
cuby no thanks
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

Odgovori

Natrag na “Kafana - Pab - Bircuz”