Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Forum za neobavezne teme.
Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao CrazY_Milojko » 09 Jun 2022, 09:46

@ mladen mladenov

Isto što je rekao kolega sim: batali kucanje računa sa starim bezbednosnim elementom u kasi i pravac poreska tu kod tebe u St.Pazovi na centru. Pritisni ih za novi bezbednosni element jer on (da nema lezilebovića u celoj toj proceduri izdavanja istog) treba da ti bude spreman u roku od 2, 3 dana najkasnije od podnošenja prijave za isti. Mislim da je za sada najbolje da ne izdaješ račune dok je stari bezbedonosni element u kasi da ne komplikuješ život sebi i knjigovođi jer u suprotnom (sa starim bezbedonosnim elementom u kasi koji sada više ne važi) mislim da ce čeka cirkus na relaciji poreska-inspekcije-knjigovođa. Bolje da objasniš klijentima da se strpe za račun koji dan nego da im štancaš račune, pogotovo za firme, koji neće biti validni ni kod tebe u knjigovodstvu, ni u poreskoj, a ni u knjigovodstvu firmi kojima te račune kucaš.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao CrazY_Milojko » 09 Jun 2022, 10:13

Jutros da proverim na mojoj DP-25 MX status LPFR poslatih ili ne fajlova, znam da mi je prošle nedelje ili pretprošle beše kada sam proveravao na ekranu pisalo:

Status
Fajlovi: 0
Stanje: NA ČEKANJU

Jutros ko velim daj da vidim to isto, znači u glavnom meniju idem na: POMOĆ -> LPFR Status -> Status ...i kasa odmah odštampa neki kraći izveštaj sa naslovom: LPFR SPREMAN! ...Status memorije za iščitavanje: 0% ...i ispod navedene poreske stope, ali na ekranu uopšte na ispisuje ono što sam iznad pominjao tj. da li ima fajlova na čekanje ili ih je sve kasa otpremila u poresku.

Neki bug ili je u pitanju neki update kase ovo promenio šta li?

edit
Zašto imam osećaj da nas čeka cirkus u vezi svega ovoga oko kasa, eRačuna, SUF-a, SEF-a... u narednih par meseci kada se ovi iz poreskih uprava, raznorazni kancelarijski lezi-lebe-da-te-jedem službenici, ali i programeri koji su zaduženi za "održavanje", ažuriranje i rešavanje problema čitavog ovog sistema razbeže na godišnje odmore i plaže. Mislim da će nesrećnici iz ovih službi koji ne budu na godišnjim odmorima u tim trenucima čupati kose sa glave od poziva zbog problema kod ovog i onog, ako je već sada ne čupaju. Najbolje da smisliš neki razlog za bolovanje od 2-3 meseca, prvi dan posla posle godišnjeg slomiš sebi nogu ili slično samo da se ne vratiš u kancelariju državne službe koji mesec dok sve u vezi ove eFiskalizacije i pratećih servisa ne legne na svoje.

edit #2
U vezi statusa LPFR koji pominjem gore da mi ne izlazi na ekranu nego samo na papiru kasa odštampa nešto: to je bilo juros čim sam kasu otvorio dok još nijedan račun nije bio otkucan. Umeđuvremenu je na kasi kucano koješta od računa i sada ponovo da proverim status LPFR-a i na ekranu kase mi ispiše gore pomenuto, ima 2 fajla tj. računa koji još nisu poslati, znači sve je OK, džaba sam paničio.
Zadnja izmena: CrazY_Milojko, dana 09 Jun 2022, 10:53, ukupno menjano 1 put.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao KASA1 » 09 Jun 2022, 10:53

Meni uopće nije jasno zašto se zbog promjene adrese mora mijenjati tzv. sigurnosni-bezbednosni element (ovdje kod nas ga zovu aplikativni certifikat za fiskalizaciju – FISKAL), i meni vrijedi od prvog dana kada smo u HR započeli s fiskalizacijom (mislim još 2013. god.). U aplikaciji porezne uprave e-Porezna možeš mijenjati adresu kolko puta hoćeš, prijavljivati-odjavljivati radno vrijeme, osobe ovlaštene za zastupanje, odnosno potpisnike računa i svih dokumenata, opet, naravno, certifikatom koji je za to potreban.

Da je u početku bilo zbunjole i nesnalaženja, bilo je, i to poprilično, no vremenom se sve iskristaliziralo i uhodalo. Nema tu nikakvih zavjera, ili ne znam čega,... sve je novo i ljudi se ne snalaze, od vlasti-zakonodavca, preko porezne, do programera koji sustav osmišljavaju,... vrijeme, jednostavno, mora odraditi svoje.

Kolegi @mladenu preporučam da sa izdanim računima ode do porezne i što prije to riješi kako mu se problem ne bi gomilao. Možda imaju opciju (kao kod nas, recimo) da se u slučaju kvara, izostanka internet veze, problema s certifikatom i slično, računi ispišu ručno na ovjerenom bloku računa pa naknadno (rok je ovdje 48 sati), kad je problem otklonjen, isti fiskaliziraju (odnosno, ponovo pošalju).
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao CrazY_Milojko » 09 Jun 2022, 13:00

@ KASA1

Kod nas je Srbendiji do pre nekoliko godina promena adrese firme dovodila do gomile papira i taksi koje si morao regulisati, cimanja od šaltera do šaltera, bespotrebno gubljenje i vremena i novca i živaca. Sada je to daleko i brže i sa manje papira i taksi, ali uvek ima taj jedan službenik na šalteru koji zna da koči proceduru (a mogao bi da pomogne i uradi, ali što bi kada ima neko mlađi da se cima sa time) u stilu "...nisam ja zadužen za ovo, navratite kasnije kada kolega koji to radi bude ovde...".

Nemojte me držati za reč oko godine, ali da li negde do sredine 2019 ili 2020 NIJE BILO IZVODLJIVO promeniti vlasnika firme u slučaju da se firma recimo vodi pod STR (za kolegu iz Hrvatske: samostalna trgovinska radnja) i/ili servis i slično nego je promena vlasnika firme bila izvodljiva samo za D.O.O.; A.D. i firme sličnog tipa. Ovo sam i sam iskusio na svojoj koži kada sam hteo u Maju 2019 da firmu STR i servis tipa sa žene prebacim na svoje ime, jednostavno to tada nije bilo moguće, koga god smo pitali i u opštini i u poreskoj i kod knjigovođe svi su rekli da ne može. Na kraju nisam imao izbora nego smo firmu na ženu zatvorili (sve izmireno od dažbina na njenoj strani) i na istoj adresi u istom našem lokalu otvorili firmu na moje ime sa neznatno promenjenim inazivom firme da naši klijenti i dalje znaju da smo to i dalje mi i tako poslujemo već treća godina za redom. Kod žene dok je firma bila na nju sve u vezi računa i dažbina ka državi je izmirivano na vreme, svi papiri čisti, nikakva dugovanja ni ka državi ni ka firmama gde se snabdevamo (čak štaviše firmama-uvoznicima sve plaćamo avansno, ali sve, cifra nije bitna, svi se krste kada čuju), ali eto samo promena vlasnika (i sve ostalo da ostane isto) na STR tada nije mogla. Da li negde kasnije 2019 ili beše 2020 uveli su neke ispravke oko ovoga tako da koliko čujem nikakav problem da danas i firma STR i sličnog tipa promeni vlasnika, ima tu naravno i neke papiroligije i taksi oko toga, ali je bar sada izvodjivo.

Leći će i ovde kod nas sve, ili bar većina stvari, u vezi eFiskalizacije na svoje, ali nas ovde sluđuje to što često ovi iznad naših glava pričaju jedno, a rade drugo, pa vrše ispravke, prepravke, pa ispravke prepravki... Taksisti ili advokati naprave blokade i ovi sa vlasti ih izuzmu iz eFiskalizacije, u stilu: ma valjajte i do sada ispod žita kako ste i do sada radili... i kakvu to onda poruku šalju nam sitnoj raji koja pokušava da radi pošteno i sve papire i dažbine ka državi ima čiste. Prodavcima na tezgama pijace su takođe hteli da uvedu fiskalne kase, ali gle čuda odjednom i za njih ne treba ništa, da dobiješ rogove ništa više kada vidiš na pijacama kojekakve preprodavce koji iz Mađarske uvoze sve i svašta na crno i onda to bez ikakvog poreza državi na to preprodaju po tezgama, jedino što plaćaju je pijačarina tj. zakup tezge što je smešno malo kada se podeli na 12 meseci. Ovi kod nas na vlasti kao pokušavaju da suzbiju sivu ekonomiju, a pritežu nas koji smo i do sada radili sve čisto dok ove druge koji su i do sada muljali kako su znali i umeli (taxisti, advokati, pijačari...) sada dobijaju još veća prava i vetar u leđa da su to što su radili do sada sada rade još više. Niđe veze..

edit
Na ovom YT kanalu autor, koji inače ima knjigovodstvenu agenciju, fino obraćuje teme na račun eFaiskalizacije, objašnjava trenutne probleme i nelogičnosti u trenutnom funkcionisanju čitavog sistema koji se vrti oko eFiskalizacije... Toplo preporučujem kolegama ovde da u slobodno vreme pogledaju snimke sa ovog YT kanala u recimo poslednjih pola godine-godinu, stvarno ima korisnih saveta:
https://www.youtube.com/c/Tim011Digital ... dja/videos
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3663
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao cubica » 09 Jun 2022, 14:36

pa rekoh li ja da je banana-mafijaška država...? Meni je trebala promena u APR adrese servisa ( zbog rada u servisu dok sam u kućnom pritvoru), zakonsko vreme za izdavanje je 5 radnih dana, a čekao sam 20! I ispade da su kao i uradili ali neka ta ženska koja je trebala da pošalje je otišla na bolovanje, pa izgleda sa njom i ja otišao na trudničko? I bezveze sam bio zatvoren u kući i čekao ko sužanj.
Mafija na vrhu države, u sredini partokratski lenji idioti, a mi na kraju ispaštamo. Važno je da je ona trandža Brnabićka opet uzela kintu u džep ! Nema veze što je kolaps u državi. Bude li neke frke, brzo će nas prebaciti u režim majmunskih boginja, nestašice šećera i sl. Dok je ovaca, biće i džempera.

cuby no thanks
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

Avatar
Liskun Elektronik
gx
gx
Postovi: 1518
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:37
Location: Srbija
Warranty service: ERG-VOX
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Stara Pazova

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao Liskun Elektronik » 10 Jun 2022, 14:43

To je kolega Kasa i meni nejasno, menjas adresu i umesto da to oni kroz softver i par klikova rese i cao zdravo, a ne da menjaju ceo bezb.element. Bio sam u poreskoj kazu da je izgleda nesto do njih i oni nemaju pojma, kazu radi ti samo lolzi
Mora da se zna ko namesta antenu, a ko vice ne valja :)

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao CrazY_Milojko » 10 Jun 2022, 17:08

@ mladen mladenov
Ovi iz poreske skoro da su ti rekli u stilu: "...samo ti radi, veruj nam na reč, a mi ako nešto otkrijemo da nešto nije OK šaljemo ti inspekciju..." :tuptup: Ne znam baš koliko ti je pametno da na sopstveni rizik radiš u fazonu: "...guram pa šta mi Bog da...".

To za preseljenje firme na drugu adresu sada je pesma kako je nekada bilo. Sledi priča...

Negde 2008 žena i ja kiriju za lokal u kome smo držali firmu plaćali 150€. U pitanju je bio lokal 21.5m2, sprat tržnog centra, svi drugi lokali oko nas na spratu plaćali u proseku 50€ do 70€, a negde od sredine 2007 pa do sredine 2008 gazdi lolaka koji smo mi iznajmljivali soproštenjem zinulo d#%e i rešio da nam digne kiriju na 150€ :m: Negde do 2005 kirija je bila 70€, negde do sredine 2007 nam je podigao kiriju na 100€ i posle čak na 150€. Nije da nismo mogli da plaćamo tih 150€ kirije, ali brate rođeni mogli smo da iznajmimo bukvalno 3 lokala oko nas za iste pare. I tako ti žena i ja sredinom 2008 rešimo da je vreme da kupimo prnje i preselimo se u neki lokal gde je kirija malo razumnija, ali nismo više hteli da budemo na spratu, hteli smo u prizemlje jer smo primetili da su se ljudi ulenjili i na tih 2x 10 stepenika do nas mnogi kukaju ni da se penju na Himalaje. U prizemlju je bilo par slobodnih lokala, ali skoro nijedan sređen tj. neizmalterisani. Po okolnim tržnim centrima u cetru Inđije nigde nije bilo slobodnog lokala u prizemlju, bili su slobodni samo oni zavučeni lokali na prvom spratu ili višlje, a tu nikako nismo želeli da se zavlačimo. Međutim...

Međutim tada je procedura preseljenja firme tj. papirologija oko toga + prateće takse + inspekcije za ovo i ono bili takvi da je definitivno bilo papirološki lakše odjaviti postojeću firmu + otvoriti novu nego podneti zahtev za preseljenje postojeće firme na drugu lokaciju jer je SVE oko toga tada 2008 bilo toliko zakomlikovano i sporo (100% provereno i lično i preko naše knjigovođe koja je stvarno sposobna žena i ima veze i vezice svuda) da smo žena i ja na kraju klonuli duhom u vezi preseljenja firme i bili smo na korak od toga da se pomirimo sa tim da ćemo ili plaćati kiriju i dalje 150€ da bi ostali u istom lokalu da se ne cimamo oko svega ili ćemo se morati seliti u neki drugi lokal na istom spratu, ali gde kada su i na spratu lokali od 50€ do 70€ svi bili zauzeti, a ti preostali slobodni lokali na spratu nisu bili useljivi, zidovi tih slobodnih lokala još u blokovima + nemaju struje, telefon...

Već je bilo pred početak leta, žena i ja prilično nervozni oko cele situacije kad ono u prizemlju istog tržnog centra gde smo mi bili na spratu, a gde je prvo bila neka pekara pa onda posle toga pečenjara ti koji su držali pečenjaru par meseci bukvalno se pokupili preko noći, naravno sa neplaćenim računima za struju, vodu, ostavili svinjac iza sebe.... i to tako stajalo napušteno par nedelja. Žena i ja merkamo taj lokal, doduše sve je bilo prilično zapušteno jer su ovi što su držali pečenjaru napravili pravi svinjac po podovima i zidovima, gazda i žena gazde lokala iz Stare Pazove ljudi ppz jer treba to sve srediti da bi iko bio voljan da iznajmi takav lokal: zidovi i plafon u gareži, sve "miriše" na zagorelo i užeglo ulje i mast, pod od kvalitetne keramike sav masan... Vidim da gazde tog lokala nije bilo briga i da uopšte nisu želeli da ga iznajme više ikome posle tog lošeg iskustva sa ovima koji su u lokalu ostavili svinjac i pride neplaćene račune. Žena i ja se gledamo i mislimo: ako iznajmimo ovaj lokal trebaće nam čitav godišnji odmor da sredimo ovaj svinjac, sređivanje toa svega bi koštalo bar 200 € do 300€, a imali smo osećaj da gazde tog lokala baš briga za sređivanje istog i da verovatno neće biti zainteresovani da nas poštede 2 do 3 kirije ukoliko iznajmimo taj lokal i dovedemo ga u red o našem trošku i vremenu. Ali prednost tog lokala u prizemlju istog tržnog centra je bila VEOMA izražena za nas: firma se vodila samo na adresi Kralja Petra I br.9, ništa nije pisalo sprat ili prizemlje i koji lokal (to tada još nije bilo regulisano u ovom tržnom centru) tako da bi prelaskom sa sprata u prizemlje sve u vezi firme ostalo potpuno isto, nikakva dodatna papirologija oko toga, jedino bi morali fixni telefon da selimo + ugovor o zakupu lokala sa novim gazdama, ne bi bilo nikakve dodatne papirologije i taksi u vezi firme i igranke oko iste sa državnim kancelarijskim pacovima.

Epilog svega... Žena i ja ponudili gazdama tog lokala da kupimo isti, ovi se nisu mnogo nećkali, našli smo se na neko OK cifri, nas dvoje imali neke ušteđene pare + digli i kredit i sve onda na gomilu i kupili taj lokal. Jeste da smo nas dvoje (da ne plaćamo majstore) sve u vezi sređivanja svinjca u lokalu obavili sami, jeste da smo sabili ceo godišnji odmor na to, ali na kraju je sve ipak ispalo odlično jer konačno smo bili svoj na svome i nismo morali da se koljemo sa papirologijom, taksama i inspekcijama da smo firmu selili na drugo lokaciju.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
Liskun Elektronik
gx
gx
Postovi: 1518
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:37
Location: Srbija
Warranty service: ERG-VOX
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Stara Pazova

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao Liskun Elektronik » 10 Jun 2022, 22:01

Oticu u ponedeljak ponovo do poreske da vidim sta da radim. Najgore mi je to sto krecem i u prodaju i ulozio sam kes u robu, odradjena mi kalkulacija a sad robu nesmem da izlozim zbog ovog sa kasom a vec kasnim sa radom jer sam trebao jos od 1.Juna da krenem a sve se oteglo sto zbog majstora, pa komercijalista i sad jos ovo sa kasom. Dodje mi da sve bacim i zapalim u tri lepe p.m i kuci na crno raditi i nek sve ide u tri lepe.
Mora da se zna ko namesta antenu, a ko vice ne valja :)

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Fiskalizacija II deo iliti e-fiskalizacija

Post napisao CrazY_Milojko » 11 Jun 2022, 10:14

Hvataj te iz poreske odmah u ponedeljak prepodne dok su još ošamućeni od odmora vikendom i raspoloženi za saradnju, znaš i sam kakvi su kod nas ti po kancelarijama i šalterima državnih službi u drugoj polovini nedelje, sve kilavi i prebaciju loptu jednu drugima da se neko drugi nateže sa strankama i obavlja posao koji je ustvari njihov.

Ti bar imaš poresku tu odmah pred nosom, Inđija izmestila službenike poreske kod tebe u Staru Pazovu pa za svaku glupost sa njima moramo da potežemo autom do tamo. Srećom pa nemamo posla sa njima često i većinu stvari u vezi njih nam završava knjigovođa i neko njen koga ima tamo, ali opet za neke stvari kao taj bezbednonosni element moraš u poresku lično.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Odgovori

Natrag na “Kafana - Pab - Bircuz”