Internet radio

Forum za neobavezne teme.
Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1174
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Internet radio

Post napisao jaro » 15 Okt 2022, 12:23

Nemojte se smejati- rado bih kupio radio aparat, koji "hvata" i internet stanice, i zemaljske- znači bez kompa...
Da se spoji na wifi, blutooth...
Da li ima takvo štagod...?
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Internet radio

Post napisao CrazY_Milojko » 15 Okt 2022, 18:39

Kontam da postoji, ali ima li to smisla danas kada za par hiljada možeš kupiti (ili naći za džabe) neki polovan mali netbook sa nekim socijalnim Atom procesorom, upotrebiš program Pocket Radio Player http://pocketradio.awardspace.info/ koji čak ne mora de se instalira (portable je varijanta) i teraj. Program radi čak i pod Windows XP-om (provereno), može da snima radio program u MP3 (fajl libmp3lame.dll iz http://www.rarewares.org/files/mp3/libm ... 9.5x86.zip kopirati u direktorijum programa) pa onda snimljeni radio program da iskoristiš za mobilni ili preko USB flash-disk-a u kolima ili na CD. Nije to jedini program za slušanje radio stanica putem interneta, ali meni je omiljen jer ima mislim sve NAXI radio stanice u bazi (https://www.mediafire.com/file/1bycrmeg ... s.zip/file) i još dosta radio stanica sa ovih prostora koje stream-uju radio program putem interneta. Ovo je praktično prvi program koji starujem na kompjuteru kada uđem u firmu i sednem za kompjuter violina

Ako ti treba jači zvuk od tih zvučnika u tim netbook laptop-ovima priključiš neke externe zvučnike na njega. Ne verujem da od ovoga može jeftinije i upotrebljivije rešenje, zbog kilavih Atom procesora tipa N270 u njima (osim recimo onih tipa Atom N570 koje vole ovi autodijagnostičari) te male netbook niko živ više neće da koristi i (pro)daju ih budzašto, neko neće ni da ih prodaje nego ih poklanja (i opet niko neće :mrgreen: ), ali na Windows XP-u lete ili na nekim "golišavim" verzijama Windows 7-ice.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5449
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Internet radio

Post napisao alexa_pg » 15 Okt 2022, 19:15

Ima da se kupi gotov uređaj na AE ali mi se čini da je dosta skupo i ne isplati se. Cijena je oko 90 eura + poštarina. Moje mišljenje - preskupo.
Lično bih se prije opredijelio za samogradnju "radio aparata" od nekog starog mobilnog telefona sa Android OS.
Svi oni imaju FM radio kao i pristup ruterima - internetu. Preko bezbroj aplikacija sa Play Store možeš slušati šta ti je drago.
Ako želiš, unjesto zvučnika mobilnog možeš nakačiti neke aktivne zvučnike i ljepota. Ako imaš dara za ručni rad, telefon može da se fino ugradi u neku kutiju a display da bude sastavni dio prednje maske.

PS. u zavisnosti kako bude tekla diskusija, tema će biti premještena u odgovarajući podforum.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Internet radio

Post napisao CrazY_Milojko » 15 Okt 2022, 19:37

Da i to što alexa_pg pominje sa nekim zaboravljenim Android telefonom je i više nego OK rešenje za male pare u svrhu slušanja internet radio stanica, stim što ja dodajem da je umesto mobilnog telefona možda bolje rešenje (zbog većeg ekrana) koristiti neki recimo 7" Android tablet u kombinaciji sa naprimer VLC Media Player-om i PLS stream-fajlovima radio stanica (imam ih solidnu kolekciju za radio stanice sa ovih prostora, mada PLS stream-fajlove u većini slučajeva možeš skinuti sa sajtova samih radio stanica koje slušaš). Tu su naravno i brojne aplikacije sa Google Playstore-a za slušanje internet radio stanica, ne mora VLC, ali meni je gotivan jer radi i na praistorijskim Android-ima tipa 4.2.2.

Do pre par godina smo za proslavu Badnje večeri ispored moje kuće sa društvom i decom ispred vatre koristili moj stari Android 4.2.2 bazirani tablet Asus MeMo Pad HD 7 ME173X koji i dan-danas odlično radi i baterija drži po 2 dana, povezan na neke 50W 5.1 MS Industrial zvučnike prebačene u stereo mod (pa pojačalo zvučnika "razbaca" stereo signal na svih 6 zvučnika) i tablet povezan na moj kućni WiFi. Ali uvek mene soproštenjem zjb da budem najmanje pjan i izigravam DJ-a menjajući radio stanice na tabletu dok ostali opušteno cirkaju pored vatre, tako da sam tablet pre par godina baš iz tog razloga odložio na stranu i sada za internet radio na Badnjoj večeri koristim laptop povezan na WiFi i na iste zvučnike, nekada za te prilike koristim Pocket Radio Player, a nekada sajt https://www.radiofm.rs/, nekako mi lakše mišem da nabadam po većem ekranu tako gasiran :pivopije:
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1174
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: Internet radio

Post napisao jaro » 16 Okt 2022, 08:11

Uh, cenim vašu kreativnost, na mestu je, i ok, ali davno beše kada sam imao vremena za konstrukcije....hm...
Izgleda da ću se zadovoljiti običnim radiom...
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Internet radio

Post napisao CrazY_Milojko » 16 Okt 2022, 09:59

Nisam običan FM-only radio upalio ne pamtim, osim u autu naravno. Ja sam stara škola i bez radija ne mogu, za razliku od ovih novih generacija koje i ne znaju šta je to, klinci danas koriste Spotify. Doduše i ja sam morao da se modernizujem pre XY godina zbog online slušanja stream-ova radio stanica putem interneta jer realno komfornije je, sve na klik + možeš u MP3 da snimaš radio program koji slušaš, a treba ti neka najbednija PC skalamerija da to potera. Kupi neki mali netbook za to i završio si posao pomoću Pocket Radio Player programa, verovatno neko od tvojih koje znaš ima neki bačen da ne koristi još pre 10 ili više godina. Postoje i USB FM radio tuner-i ako na tom malom netbook-u želiš i FM radio. Ili neko stari Pentium I/II desktop kompjuter sa TV/FM tuner-om u vidu PCI kartice, to sada možeđ pronaći za tepsiju ribe (i jeftinije od toga). Ja sam svoje stare netbook-ove, par komada, turio ko zna gde i ne koristim ih bar 10 godina, jedan Asus Eee PC sam pronašao pre par godina i on mi služi samo da napaja u maloprodajnom delu firme RGB mehaničke tastature koje su izložene da sijaju kao cirkus. Tu smo u komšiluku na puškomet jedan od drugoga pa ako ti nešto znači mogu kuži potražiti i neku od svojih TV/FM kartica, svojevremeno sam ih imao bar 5, 6, ako imaš neki sporedni kompjuter u koji bi mogao da je ugradiš i iskoristiš za FM radio, evo ti za dž, komšije smo, bolje da je neko iskoristi nego da meni stoji i kupi prašinu. Ako si zainteresovan viči pa da za jedan vikend nađem vremena da to potražim pa ti javljam, sedneš u auto i za 10 minuta si kod mene, još ti i kafu skuvam uz besplatnu TV/FM karticu :mrgreen:
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1174
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: Internet radio

Post napisao jaro » 16 Okt 2022, 13:26

He, dobar, javljam se pre nego što navratim.
Hvala !
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Internet radio

Post napisao CrazY_Milojko » 16 Okt 2022, 13:33

Dogovoreno! :pivopije:
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Internet radio

Post napisao nike » 21 Okt 2022, 17:59

Svaki Android box možeš koristit kao internet radio!
Kao i svaki pametni telefon!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Odgovori

Natrag na “Kafana - Pab - Bircuz”