Spajanje prekidaca paljenja Fiat Brava

Autoelektronika - Elektronski sistemi u vozilu

Moderator: Barbarella56

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Korisnikov avatar
siman
_
_
Pridružio se: 14 Jan 2012, 13:46

Spajanje prekidaca paljenja Fiat Brava

Postod siman » 26 Maj 2016, 13:59

Postovani,
brava za paljenje auta (Fiat Brava 1.6 16V, 97.god, benzin)mi nekada nece da upali. Kako drugu ne mogu naci, u prodavnici autodijelova sam kupio obični prekidac za to.
Pitanje: koje žice spojiti na taj prekidac?

Hvala na odgovorima
LP

p.s. na postojecu bravu za paljenje idu dva konektora sa po 3 zice
Prikačeni fajlovi
BravaFiat.jpeg
BravaFiat.jpeg (2.74 KiB) Pogledano 1269 puta

Korisnikov avatar
siman
_
_

Re: Spajanje prekidaca paljenja Fiat Brava

Postod siman » 26 Maj 2016, 21:11

Pa nije moguce da niko od ovoliko pregleda nezna odgovor!?
Prikačeni fajlovi
BravaFiat (Small).jpg
BravaFiat (Small).jpg (25.55 KiB) Pogledano 1247 puta

Korisnikov avatar
nec
gxu
gxu
Pridružio se: 17 Okt 2007, 22:15
Fiksni telefon: 0038934551413
Specialty: tv-multimedia
Kontakt:

Postod nec » 26 Maj 2016, 21:24

Pitanje je previshe uopsteno da bi ti neko pomogao, dali ti prekida kontakt (za koji ti treba prekidac) ili nece da vergla (za sto ti treba taster)
Kad zamenimo ideje svi imamo duplo vise ideja

Korisnikov avatar
siman
_
_

Postod siman » 26 Maj 2016, 21:57

Mislio sam da je pitanje jasno. Znaci, trebam ubaciti prekidac za paljenje (kada ubacim kljuc u postojecu bravu i zakrenem ga desno, da pritiskom na prekidac pokrenem anlaser). Jednostavnije neznam objasniti.
Jos jednom zahvaljujem na odgovorima.

Korisnikov avatar
nec
gxu
gxu
Pridružio se: 17 Okt 2007, 22:15
Fiksni telefon: 0038934551413
Kontakt:

Postod nec » 26 Maj 2016, 22:24

Znaci kupio si TASTER (ne prekidac) i ako se "bar malo" razumes u ovaj posao ne treba ti nikakav savet( citaj odgovor) jer treba samo da pronadjes koje dve zice odradjuju pokretanje anlasera i na njima vezes taster
Kad zamenimo ideje svi imamo duplo vise ideja

Korisnikov avatar
spagagz
gx
gx
Pridružio se: 29 Dec 2008, 21:47

Postod spagagz » 26 Maj 2016, 22:26

Nebavim se tim,ali treba da propratis kabal koji ide na alnaser sa brave i taj je za verglanje.

Korisnikov avatar
bogoslav
gx
gx
Pridružio se: 10 Dec 2006, 01:41
Fiksni telefon: 0038268000267

Postod bogoslav » 26 Maj 2016, 23:16

Tu ne možeš staviti običan prekidač, radiće ti jedno vrijeme i onda zalijepiti i ode anlaser u vječna lovišta.

Korisnikov avatar
siman
_
_

Postod siman » 27 Maj 2016, 07:36

Ljudi,
hvala vam na odgovorima i, izvinite, odgovori su takvi kao da ste mi savjetovali: "da odem kod majstora".
Ja sam mislio da ima strucnjaka koji ce mi, na osnovu prilozene slike i velikog iskustva, kazati "spoji tu i tu zicu".
Svejedno vam hvala na ulozenom trudu i utrosenom vremenu.
LP

vlada69
gx
gx
Pridružio se: 14 Okt 2012, 13:40

Postod vlada69 » 27 Maj 2016, 07:38

Na drugoj slici braon debela žica bi trebalo da je +12V sa akomulatora , crvena tanka žica bi trebala da dobije +12V kada daš kontakt a narandžasta bi bila za pokretanje anlasera . Znači spajanjem braon i narandžaste bi trebao da se pokrene anlaser . To bi trebalo da proveriš instrumentom ako imaš ili probnom lampom . Poveži probnu lampu ovako kako sam objasnio pa proveri pre spajanja . Mislim da palenje ide preko releja tako da taj taster nije direktno opterećen ali bi ipak trebalo staviti neki koji je za veću amperažu i kvalitetniji . Da li si siguran da ti je problem baš u kontakt bravi ?

Korisnikov avatar
siman
_
_

Postod siman » 27 Maj 2016, 09:00

Ovakav odgovor mi je trebao, a sto se tiče tastera: kupio sam ga u autodijelovima i oni kazu da je za te namjene (krugli sa crvenim dugmetom). Kvar mi je detektovao majstor, pa je mislio nabaviti drugu bravu ali nije uspio. Ja sada i ne zurim jer mi evo 10-tak dana paljenje funkcionise bez problema, pa bih sada vozio ovako i ako mi se slučajno negdje dogodi da nece da upali da znam kako povezati taster.
Hvala na odgovoru.
LP

vlada69
gx
gx

Postod vlada69 » 27 Maj 2016, 09:38

Bilo bi dobro da sad kada ti bravica radi proveriš sa probnom lampom da li je ovako kako sam ti napisao odnosno da vidiš da li u momentu kada zaverglaš dobiješ napon na narandžastoj žici. Ako dobijaš onda taster vezivaš na braon i narandžastu žicu ako ne dobijaš onda vidi na crvenu žicu da li dobijaš. Pozdrav

Korisnikov avatar
siman
_
_

Postod siman » 27 Maj 2016, 13:24

Jos jedno VELIKO hvala.
LP

Korisnikov avatar
siman
_
_

Postod siman » 28 Maj 2016, 23:09

vlada69 napisao:Bilo bi dobro da sad kada ti bravica radi proveriš sa probnom lampom da li je ovako kako sam ti napisao odnosno da vidiš da li u momentu kada zaverglaš dobiješ napon na narandžastoj žici. Ako dobijaš onda taster vezivaš na braon i narandžastu žicu ako ne dobijaš onda vidi na crvenu žicu da li dobijaš. Pozdrav

@vlada69 danas sam sa kontrolnom lampicom i unimjerom iskontrolisao i utvrdio da anlaser pokrece spoj debele (braon) i crvene. Kada dam kontakt kljucem struje ima u debeloj (braon) i narandzastoj, a kada zaverglam ima i u crvenoj.
Dao sam kontakt kjucem i kratko spojio debelu i crvenu i anlaser je odradio.
Jos jedno pitanje: Da li crvenu trebam izvaditi iz konektora, a braon i narandzastu ostaviti u konektoru koji je prikjucen na postojecu bravu. Moje misjenje je da trebam, ali molim potvrdu strucnjaka.
Jos jedno VELIKO hvala
Lijep pozdrav

Korisnikov avatar
buzdumra
gxu
gxu
Pridružio se: 22 Okt 2006, 20:14

Postod buzdumra » 29 Maj 2016, 09:54

Najbolje bi bilo da ti to spoji neko ko je strucan auto se najcesce zapali tako sto ostane anlaser aktivan kad se upali motor !
Nesto sto nisi siguran ili prouci ili nenoj pipati ...bilo je na forumu polu znanje je opasnije od ne znanja
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Korisnikov avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Pridružio se: 19 Apr 2014, 12:49
Kontakt osoba: Igor
Specialty: whitegoods

Postod bracans » 29 Maj 2016, 10:56

Bas zbog toga i nevolim da se bakcem sa autoelektrikom, pogotovo kad vidim da je neko nestrucno odradio pre mene, dobro bude ono sto vidis ali lose ono sto nevidis, kolega me zamolio da mu nesto odradim na autu, kad sam video sve sta je pre mene *majstor* radio zahvalio sam mu se i rekao da nemogu, nije proslo ni mesec dana u Bosni kad je bio kod rodbine auto mu izgoreo, da sam nesto cackao ladno je mogao mene optuziti. :roll:
Sve ovo je informativnog karaktera.

Korisnikov avatar
siman
_
_

Postod siman » 29 Maj 2016, 13:26

Zhvaljujem na svim dobronamjernim savjetima i u potpunosti se slazem sa njima.
Ugodan vam vikend

p.s: ugradicu kontrolnu lampicu, ako budem morao ugrađivati taster i ona ce mi sijati kada je anlaser aktivan.

Korisnikov avatar
buzdumra
gxu
gxu
Pridružio se: 22 Okt 2006, 20:14

Postod buzdumra » 29 Maj 2016, 13:59

ja sam gledao kako kamion plano zbog anlasera na sred parkiralista poceo da vergla sam od sebe , polako se dimi ,dimi ...
.ugase plamen ,nakon par sek bu plane ponovo , opet tako naizmenicno sreca ba bilo aparata i drugih vozaca okolo ,.
inace puna prikolica suvog kukuruza
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

vlada69
gx
gx

Postod vlada69 » 01 Jun 2016, 07:40

Ako hoćeš da anaser startuješ na taster a kontakt i dalje daješ preko ključa onda možeš da izvučeš crvenu i da je spojiš na jedan kraj tastera a na drugi kraj tastera dovoci jednu žicu sa debele braon žice a može i da ostane u konektoru pa samo u slućaju da preko brave neće da startuje tad pritisneš taster .Ako hoćeš da staviš signalnu lampicu nju spajaš jedan kraj na crvenu žicu a drugi kraj negde na masu -12V .Ja bih ispravnu bravu potražio na otpadu ako baš nema nigde nove a zadnja solucija je preko tastera . Ne volim da budžim ako ne moram. :-)

Korisnikov avatar
siman
_
_

Postod siman » 01 Jun 2016, 08:52

Hvala @vlada 69.
Bas na nacin kako ste Vi to opisali i ja sam mislio da to sve pospajam.
Naravno, slazem se takodje sa Vama: da to bude posljednja solucija.
Brava za sada funkcionise...
Lijep pozdrav i jos jedno VELIKO hvala.
Prikačeni fajlovi
rsz_shema.jpg
rsz_shema.jpg (9.17 KiB) Pogledano 1054 puta

Korisnikov avatar
siman
_
_

Postod siman » 18 Jun 2016, 19:59

Evo danas sam skinuo anlaser, jedna cetkica je dodirivala masu (razdvojio sam to), ocistio anlaser podmazao bendiks, skinuo senzor polozaja radilice, ocistio i auto pali kao munja.
Senzor polozaja radilice na ovom autu se nalazi kod desnog prednjeg tocka (skini tocak i skini zastitnu plastiku i senzor se odmah vidi). Imbus, mislim da je 7, odvrnuti i malo ga pospricati sa WD-40, sa krpom ga ocistiti . Ispratiti kabal senzora i razdvojiti konektor te i njega malo sa WD i to je to. Auto krese i cini mi se i bolje ide. Vozio sam ga 25 km, ugasio i ponovo, od prve, upalio (a to nije mogao). Evo ako nekome moje iskustvo bude od koristi.
p.s. auto-elektricar mi je rekao da je problem u bravi za paljenje. Vidjecemo...
LP
Prikačeni fajlovi
SenzorRadiliceFiat (Small).jpg

Povratak na “Autoelektronika”