Provera Step Motora instrument table

Autoelektronika - Elektronski sistemi u vozilu

Urednik: Barbarella56

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
RadovanPetkovic
_
_
Postovi: 58
Pridružen: 07 Avg 2018, 17:18
Location: kikinda
Specialty: automotive

Provera Step Motora instrument table

Post napisao RadovanPetkovic » 30 Mar 2020, 15:57

Želeo bi da iznesete svoja iskustva sa proverama ispravnosti step motora. Pogotovu manjih snaga tj onih u instrument tablama. Pogotovu diagnostikovanje istih. Iz iskustva sam imao da zbog neispravnosti jednog step motora neradi ni jedan sat u tabli (kod opela). Nesećam se dali i čitava tabla tad neradi. Ali suština je u tome kada se da kontakt svi satovi krenu otklon u levu stranu da podese nulu. Kada procesor konstatuje da neki sat vuče veću-manju struju isključi sve..... Inače postupak većine tabli je da se podesi nula što je naajbitnije a posle procesor pomera napr za 10km/h 20 koraka motor u smeru kazaljke pa ako ima promena npr na 5km/h pomeri 10koraka suprotno od kazalje sata. Ako se pomeri mehanički (nasilno) kazaljka biće laganje sata ubuduće za taj pomeraj jer procesor pamti od nule koliko koraka ide levo ili desno od trenutnozapamćenog stanja. Malo sam zakomplikovao ali to je suština
Prvo je problem dijagnostikovati od četi sata (obrtomer,kilometraža, nivo goriva i temperatura) koji radi ispravno a koji ne. Posle je remont relativno lak. Ali i posle toga nisi siguran da radi ispravno. Moraš sve sastaviti isprobati na auto pa ako nešto nevalja sve ispočetka.......

Ja sam nešto ovako uradio....
https://youtu.be/k8sugdYJ-L0

Voleo bi da vidim još neka iskustva možda su lakša i brža pa štede vreme živaca.....

Posmatrao sam razne table i kod jedne zapazio integralno kolo AX1201728SG učinilo mi se jednostavno za upravljanje pa sam sa njim napravio jednostavan sklop gde mogu regulisati brzinu kretanja kazaljke i smer kretanja. Koliko toliko postavim step motor u realne uslove rada i pratim pouzdanost rada. Mislim da sa ovom metodom rešavam problem višestrukog sklapanja i rasklapanja tabli što u autu što van njega....

Igrao sam se i sa arduinom i drajverom za step motore ali nekako mi se učinilo ovo kao nešto jednostavnije. Naravno može se iskoristiti bilo koji drajver iz instrument table koja je rashodovana pa uz datašit odraditi nešto slično.....
Prilog
Tabla.jpg
Zadnja izmena: RadovanPetkovic, dana 30 Mar 2020, 18:50, ukupno menjano 1 put.

Avatar
filka
gx
gx
Postovi: 1966
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:38
Location: Kavadarci Makedonija
Warranty service: Fuego Grundig LG Beko Samsung
Specialty: tv

Re: Provera Step Motora instrument table

Post napisao filka » 30 Mar 2020, 16:32

Naucio sam ih napamet-kome se polomi osovina zupcanika,kome se razlabavi drajver zupcanik.
Ove sa polomljenom osovinom rešavam tako da novu osovinu pravim od nogice 10A diode,zagrejem diodu i osovinu postavim na njeno mesto.
A druge jednostavno zalepim zupcanik na osovinu sa gel superlepkom i opa 30€
-će izginemo ki Mančester

RadovanPetkovic
_
_
Postovi: 58
Pridružen: 07 Avg 2018, 17:18
Location: kikinda
Specialty: automotive

Re: Provera Step Motora instrument table

Post napisao RadovanPetkovic » 30 Mar 2020, 16:58

Da ovaj motorić sa snimka je problem plastične osovime malog zupčanika koja se polomi. Ja rešavam malim ekserčićem potrebnog promera probušim mesto osovine, proguram ekser, glavu eksera utopim lemilicom u kućište, otsečem ekser da ne viri iz zupčanika. I Vjek Vjekova

Jeste to je remont ali mi se dešavalo da sve sastavim pa na autu neće da radi jer sam zupčanik ima mikro zube koji se deformišu i pokrive. Okretanjem kazalje i osećajem da glatko klizi ali opet kada radi zapinje..... Pa da izbegnem ponovna skidanja mislio sam ovako da ispitam motorić pre ugradnje kao i kod same konstatacije kvara

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Autoelektronika”