Obaveštenje za Experte u vezi velikih fajlova na forumu
viewtopic.php?p=339038#p339038
.

Čudan miris iz klima uređaja 

Ovaj deo foruma je namenjen potrošačima, gde mogu postavljati pitanja vezana za korišćenje aparata ili potražiti informaciju o servisnim centrima. Morate biti registrovani da bi mogli pisati u forumu.
HOME -- SERVISERI -- EXPERT-TEAM

Urednici: goranfri,nike

Pravila foruma
Morate biti registrovani da bi pisali u forumu. REGISTRACIJA
U slučaju da želite kontaktirati administratora molimo da to učinite na sledećem linku KONTAKT
_dzo.ni_
_
_
Specialty: consumer

Čudan miris iz klima uređaja  * REŠENO *

Post napisao _dzo.ni_ » 24 Jun 2020, 18:21

U pitanju je klima Korel (Midea) MSR-12HR

Danas sam je ukljucio da hladi. Pre nego sto se kompresor ukljucio, dok je radila samo turbina, osecao se onako nečist vazduh ali nisam nesto zabrinut oko toga jer znam sta je. Kada je ukljucila kompresor, lepo hladi ali čudan miris izlazi unutra.. jednostavno kada udahnem taj vazduh iz klime, tera me da kašljem strašno. Juče mi se to isto desilo pa sam sat vremena vodio borbu sa kašljanjem non stop, a klimu sam iskljucio cim sam osetio taj cudan miris i poceo kasljati, znaci radila je svega 1-2min. Danas potpuno ista stvar i opet sam je iskljucio nakon 1-2min. Više je ne palim dok se ne ustanovi sta je😁.

Da li bi to moglo da bude da freon izlazi iz isparivača ako postoji neka rupa, te ga ventilator izbacuje u sobu? 0x00xx5

Napomena: to se isključivo dešava kad uključi kompresor i kad nagura pritisak...

Prošle godine sam bio prolazio pored neke spoljne jedinice, a u tom momentu je popustila cev sa holendera i ispustila sav gas, kad sam prosao tuda, ne samo ja, vec i 10 ljudi koji su bili tuda prolazili su poceli da nenormalno kašlju i to ne trenutačno kašljanje, već isto dugo vremena su nakon toga kašljali kao i ja.

Upravo zbog toga i sumnjam da ispušta freon u prostoriju.

Freon je R22, klima je ugrađena 2008. god.

Molim za pomoć, hvala unapred :tooo:

septembar
bela tehnika
bela tehnika
Warranty service: gorenje,midea
Contact person: aleksandar
Phone number: 00015391770

Re: Čudan miris iz klima uređaja

Post napisao septembar » 24 Jun 2020, 19:46

Treba klimu nekad i servisiraju,očisti s obzirom da je stara 12 god..može se lako desiti da je crkao neki mis unutra,da je doživeo strujni udar..inace mnogo ti je veći pritisak u sistemu kad klima ne radi nego kad je na režimu hladjenje.
Bolje se igrati sa strujom, nego sa nervoznom zenom!!

_dzo.ni_
_
_

Post napisao _dzo.ni_ » 24 Jun 2020, 20:43

Isparivač i sve ostalo je očišćeno, sem turbine. Turbina je prljava, ali ne preterano. Sa turbine sam skinuo prašine sa četkicom i usisivačem koliko sam mogao. Sve je bilo u redu ove zime, kada smo se grejali na nju. Klima nije štrokava.

sim
gxu
gxu
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Post napisao sim » 24 Jun 2020, 21:51

Da se toliko kaslje od freona frigo majstori nebi bili zivi.
Ko zna koliko sam freona do sada udisao.

Kazes da je isparivac ociscen. Kako, sa cime na koji nacin? Klimu bi trebao servis jednom godisnje da ocisti i dezinfikuje. Van toga treba cistiti redovno filtere zavisno od toga kako se i koliko koristi klima..
SIMkom

_dzo.ni_
_
_

Post napisao _dzo.ni_ » 24 Jun 2020, 22:49

Rekoh, smrad se oseti tek kad klima ukljuci kompresor i kad počne da cirkuliše freon. Na režimu Fan only, ne oseca se taj smrad.

sim
gxu
gxu

Post napisao sim » 25 Jun 2020, 01:45

Ako klima hladi znaci da freona ila i da ne curi.
Smrad se oseti kad procirkulise freon, ali ne zbog freona nego sto tada isparivac postane vlazan i mokar pa bakterije, gljive, budji i ost pocnu da rade.
SIMkom

alexa_pg
gxu
gxu

Post napisao alexa_pg » 25 Jun 2020, 14:02

Tema je oznacena kao Reseno a u stvari nije napisano kako. Da li slucajno ili namjerno ne znam.
Valjalo bi ovo prebaciti u "pomoc krajnjim korisnicima"
Jedina vakcina
samodisciplina.
Ostani doma

_dzo.ni_
_
_

Post napisao _dzo.ni_ » 25 Jun 2020, 16:00

Slučajno*... nije rešeno.

bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Contact person: Mića

Post napisao bimba1958 » 26 Jun 2020, 07:57

Ta klima je puna prljavstine,budzi,bakterija i sl....kolega Ivan ti je lepo napisao da nije od freona,evo procitaj sta kazu strucnjaci i majstori:RASHLADNI UREĐAJI LEGLO BAKTERIJA Legionarska bolest vreba iz klima uređaja
AUTOR: J. Nikolić DATUM I VREME: 20.05.2017. 20:20
3

U najprljavijim delovima klima uređaja skrivaju se opasne bakterije, koje izazivaju smrtonosne bolesti!
Klima uređaj

Legionarska bolest, uzrokovana bakterijom legionelom je najozloglašenija, a dovoljan je samo jedan udah da ona završi u našim plućima i izazove haos. No, ne treba paničiti i razvijati fobije prema klimama, važno je da se one redovno čiste i održavaju, savetuju lekari.

Pulmolog dr Tatjana Radosavljević objašnjava za “Alo!“ da virusi, bakterije i aleregeni najčešće vrebaju iz centralnih klima uređaja pomoću kojih se hladi čitava zgrada, ali to ne znači da ih nema i u onim koje koristimo kod kuće ili u kolima.

Jednom mesečno čistite filtere

Miroslav Lazić, serviser za klima uređaje, kaže da svi treba bar jednom mesečno sami da očistimo unutrašnju jedinicu klime, ukoliko je koristimo konstantno.

- U periodu pre početka hlađenja prostorija, tačnije već sada u maju svako treba da otvori unutrašnju jedinicu klima uređaja, opere filtere čistom vodom i poprska tečnim asepsolom saće koje se nalazi ispod njih. Filetri, ne moraju posebno da se suše, već se vrate na klimu. Takođe, klimu treba i sa spoljne strane prebrisati magičnom krpom. Naročito odozgo gde se taloži prašina. Servisere treba pozvati jednom do dva puta godišnje. Oni će vam očistiti klimu posebnim sredstvom za dezinsekciju, koje nije štetno, a služi za ubijanje gljivica i bakterija koje se talože u njenoj unutrašnjosti, a koji su uzročnici bolesti. Zatim, prelaze na spoljnu jedinicu, očiste kondezator i urade kontrolu i dopunu freona. Ako se klima koristi i za grejanje isto treba odraditi i pred zimu, u oktobru mesecu. U zimskom periodu vlasnik može samo da opere filtere bez prskanja asepsola jer zimi ispušta vruć vazduh, pa može doći do isparenja i neželjenih efekata - objašnjava lazić i dodaje da je cena jednog servisiranja 2.500 dinara.

- Legionarska bolest je prvi put otkrivena sedamdesetih godina prošlog veka u jednom hotelu u Americi koji je imao centralnu klimu koja se nije čistila, a dobila je ime po legionarima koji su se tu okupljali jednom godišnje. Tada je preko 100 ljudi obolelo, a dosta njih je i umrlo. Legionela se jako teško otkriva i u velikom procentu može dovesti do smrtnog ishoda pošto napada pluća. Ona nije klasična bakterija, mora da se traži, a upala pluća izazvana legionelom, ne čuje se putem slušalica. Zato se rade specijalni testovi za koje nisam sigurna ko ih u našoj zemlji radi i da li uopšte postoje. Međutim, na nju se može i klinički posumnjati i krenuti sa terapijom lekovima iz grupe antibiotika - ističe dr Radosavljević.

Simptomi, kaže ona, mogu biti povišena temperatura, kašalj, malaksalost i da deluje kao obična prehlada, dok kod jednog broja ljudi može da ide sa jako visokom temperaturom, sa upalom pluća i širenjem na druge organe.

Moramo biti svesni da nije samo legionarska bolest jedina opasanost po zdravlje koja preti iz ovih rashladnih aparata, tu su i koksaki virus, temperaturni šok, kao i pojačane alergijske manifestacije.

- Koksaki, takođe boravi u centralnim sistemima klima uređaja. Ustanovljena je česta upala srčanog mišića sa potencijalnim otkazom srca kod ljudi koji rade u takvim prostorima, a posebno u onim u kojima ne mogu da se otvaraju prozori. Pored toga, neusaglašena unutrašnja i spoljašnja temperatura, nagli prelazak iz toplog u hladno može dovesti do toplotnog šoka i do toga da nam sinusi stradaju. Zato, apelujem na sve građane da redovno, jednom godišnje čiste svoje klime i to ne samo da peru filtere već da pozovu službu koja će to profesionalno i pravilno srediti - kaže naša sagovornica.
Zadnja izmena: bimba1958, dana 26 Jun 2020, 13:18, ukupno menjano 1 put.
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

_dzo.ni_
_
_

Post napisao _dzo.ni_ » 26 Jun 2020, 11:09

Ok. Probacu sam ponovo da izvadim turbinu. Jedino ne znam kako se vadi ovaj ugao što se lomi da se sprovedu tuda cevi. Skinuo sam šraf sa strane ali ne mrda, kao da ga nešto drži tu još. Elektroniku sam pokušao vaditi pre, otkačio sam gore 2 kukice ali ona ne mrda.. ne znam kako.

Kod: Označi sve

https://ibb.co/hHxLQBn
https://ibb.co/gm57C7p
https://ibb.co/R0BBjTw

bimba1958
bela tehnika
bela tehnika

Post napisao bimba1958 » 26 Jun 2020, 13:16

Ako neznas ne cackaj mecku??Ali ipak ta klima mora da se dobro opere i dezinfikuje.Najbolje da pozoves neki ovl.servis

_dzo.ni_
_
_

Post napisao _dzo.ni_ » 26 Jun 2020, 14:05

Ja otvorih korel ponovo.. sad primecujem da je zardjao isparivač dole kod kadice, tu ima puno rđenu kadici ispod toga, i ima metalnih opiljaka... primecujem kao neka linija po bakarnom "zavijutku", kao da je pukao na tom mestu pa da pušta freon. Ne znam jel tu stvarno pusta freon ( a verovatno da). Taj smrad se desava samo kad upali kompresor, cim se ugasi kompresor, i predje na fan only, nema vise smrada. Sim reče da pocne da smrdi jer se sace "oznoji"pa se bakterije i gljivice aktiviraju... ali cim kompresor stane, predje u fan only, sace je i dalje logicno mokro ali nema vise tog smrarda...

Kod: Označi sve

https://ibb.co/vPTYbWG
https://ibb.co/9yKDkFY
https://ibb.co/kqF1LKk
https://ibb.co/865LFWb
https://ibb.co/nDqg3wP
https://ibb.co/LCKpRyc
https://ibb.co/4WVp3xF
Na jednoj od slika se vidi kao crna masna mrlja u kadici ispod zardjalog spoja sto je mozda fleka od ulja/freona (ako vec curi)

alexa_pg
gxu
gxu

Post napisao alexa_pg » 26 Jun 2020, 15:22

Majstori u klin a ti u ploču. Freon pa freon.
Freon je gas koji bi do sada iscureo da ga je u sistemu sto kilograma i klima ne bi uopšte radila (ni hladila ni grijala)
Receno ti je da treba izvršiti dezinfekciju uredjaja i kraj priče. Ako znaš šta je u pitanju a da naša priča ne vrijedi, da zatvaramo temu jer ovo ne vodi ničemu. Nađi nekoga ko će da radi po tvojim instrukcijama.

PS. I ovo je po tebi čista klima? Mogu zamisliti kako je sa unutrašnje strane.
Prilog
Klima.JPG
Jedina vakcina
samodisciplina.
Ostani doma

bimba1958
bela tehnika
bela tehnika

Post napisao bimba1958 » 26 Jun 2020, 16:03

Ma jebo fan only!!! Slusaj sta ti se kaze:Zovi servis.Ne cackaj medjeda!

_dzo.ni_
_
_

Post napisao _dzo.ni_ » 26 Jun 2020, 16:34

alexa_pg je napisao:
26 Jun 2020, 15:22
PS. I ovo je po tebi čista klima? Mogu zamisliti kako je sa unutrašnje strane.
To je pre čišćenja slikano. Pre par dana..

_dzo.ni_
_
_

Post napisao _dzo.ni_ » 26 Jun 2020, 17:33

Kroz par dana vam javljam sta ce da bude s klimom... ni sam ne znam da li da zovemo servis da je ciste ili da uzmemo novu klimu, jer ova ipak ima 12god i zna često da drnda, a spoljna je pored prozora od sobe tako da...

sim
gxu
gxu

Post napisao sim » 26 Jun 2020, 17:46

Ja pitah kojim sredstvom je ociscena?
Koja hemija?
Ako je koriscena?
SIMkom

_dzo.ni_
_
_

Post napisao _dzo.ni_ » 27 Jun 2020, 19:13

Danas rastavio sve i skinuo kadicu i turbinu. Oprao i dezinfikovao asepsolom sve. Razlika je nebo i zemlja :) Uskoro cu okaciti slike pre i posle...

jaro
bela tehnika
bela tehnika
Contact person: jaro

Post napisao jaro » 27 Jun 2020, 19:19

A freon, jel smrdi?
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

_dzo.ni_
_
_

Post napisao _dzo.ni_ » 27 Jun 2020, 19:54

hehe.... NE

Zaključano
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post