BGA IR Rework Station

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

DjIvan
_
_
Postovi: 83
Pridružen: 27 Nov 2007, 03:08
Lokacija: Beograd

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao DjIvan » 18 Jun 2013, 22:47

I ja sam radio prvih par godina sa uzivanjem,a sad me zainteresuje samo kad mi dodje neka koska,ali nemoj da odustajes.Ubice nas urednici odaljili smo se puno od teme :mrgreen:

bokin021
___
___
Postovi: 249
Pridružen: 28 Dec 2012, 19:42
Location: Srbija
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao bokin021 » 18 Jun 2013, 23:04

Nekad se dogodi da popricam sam sa sobom na tu temu ali me ta faza brzo prodje :) Samo kad pomislim o grozotama i robovlasnickim mahinacijama potapsem samog sebe po ramenu i kazem da je moj gazda najbolji od svih ,a taj gazda sam ja i to mi je dovoljna motivacija da nastvim dalje,pa dokle traje ,nije ni bitno..
A kad naidju neki problemi obratim se fanzo team..:)

fproduction
_
_
Postovi: 112
Pridružen: 28 Apr 2011, 08:38
Location: Pozarevac
Contact person: Frenki
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao fproduction » 18 Jun 2013, 23:15

- Iz poštovanja prostora na serveru i ljudi koji ga plaćaju, samo jedna fotkica, ali otvorite je u punoj rezoluciji, mislim da se sve vidi.
- U ovoj verziji sam izlečio sve dečije bolesti u radu sa sondom na koje sam do sada nailazio. Nabrojaću vam karakteristike:

- Kao prvo izuzetno lako, brzo i precizno postavljanje sonde u radni položaj (5-10 sekundi).
- Sigurno prianjanje sonde na PCB, ovde ću samo da vam napomenem da razlika pri mernju temperature kod dobro oslonjene termo sonde i one koja na izgled dodiruje ploču može da bude i do 15*C. S obzirom da sva iskustva stičete upravo preko ovog podatka, a premerena vrednost pretstavlja osnovni parametar za rad vašeg termo-kontrolera, onda je ovo stavka koju ne treba da ostavljate za sutra.
- Brzina reagovanja prilikom zagrevanja oko 40*C/s, kod hladjenja prirodnim putem oko 12*C/s
- Sprečen je uticaj direktnog delovanja fotona sa gornjeg grejača, a samim time i lažnog merenja.
- Poslednji, a ujedno moj omiljeni deo je bezbolno i trenutno pomeranje sonde u položaj koji vam ne smeta.
- Kompletan utisak,… maaašala :mrgreen:
Prilog
Termo sonda3.jpg

bokin021
___
___
Postovi: 249
Pridružen: 28 Dec 2012, 19:42
Location: Srbija
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao bokin021 » 19 Jun 2013, 11:40

Odlicno odradjeno..

fproduction
_
_
Postovi: 112
Pridružen: 28 Apr 2011, 08:38
Location: Pozarevac
Contact person: Frenki
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao fproduction » 19 Jun 2013, 12:32

Neki koji su uživo videli su me pitali, jel' bolje 'vata sa antenom :mrgreen:

bokin021
___
___
Postovi: 249
Pridružen: 28 Dec 2012, 19:42
Location: Srbija
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao bokin021 » 19 Jun 2013, 13:06

Cime je pokrivena sonda?

fproduction
_
_
Postovi: 112
Pridružen: 28 Apr 2011, 08:38
Location: Pozarevac
Contact person: Frenki
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao fproduction » 19 Jun 2013, 13:20

To je ona silikonska cevčica koju sam ti jednom prilikom pomenuo kada smo pričali o termo-sondi. Ima ih na starim televizorima na VN trafou, ali su različitog kvaliteta. Ja sam sa svojom imao sreću, testirao sam je na 260*C premerenih, izdržava i ne spaljuje se. Posle par meseci rada na kraju samo malo potamni, ali mislim da je to više od isparavanja fluksa nego što je rezultat temperature, bitno je da nije izgubila elastičnost. Na fotki je iz vremena kada sam je pravio.

bokin021
___
___
Postovi: 249
Pridružen: 28 Dec 2012, 19:42
Location: Srbija
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao bokin021 » 19 Jun 2013, 14:21

Pa zar nemate na rework station ugradjenu sondu ?

fproduction
_
_
Postovi: 112
Pridružen: 28 Apr 2011, 08:38
Location: Pozarevac
Contact person: Frenki
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao fproduction » 19 Jun 2013, 16:10

Kada sam počinjao kupio sam gotov proizvod, na žalost i sreću to je bila T862++. Žalost, zato što je to loš i nedovršen proizvod, o njoj bih pogotovu mogao dosta toga da kažem, ali u to vreme izbor nije bio kao danas mašine od proslavljenih proizvodjača su bile ekstremno skupe. А sreću zato što dok tu radnu stanicu osposobite da funkcioniše kako treba, usput naučite sve što je neophodno da napravite svoj proizvod. Sada sam trenutno u fazi izrade četvrte generacije na kojoj bi sve konačno trebalo da bude idealno iz iskustva koje sam do sada stekao. Termo-sonda je na većini kupljenih stanica sa nepraktičnim rešenjem, da ne pominjem da pojedini nude samo kabl sa sondom bez ikakvog nosača i misle da su time rešili problem. Oni malo vredniji su se potrudili oko izrade nosača ali u većini slučajeva nisu obratili pažnju na samo merenje, sonda meri i temperaturu sa grejača. To znači da kad postignete recimo 225*C imate fazu čekanja dok toplota ne prodre kroz čip i prenese istu temperaturu na kuglice. Temperatura je u toj situaciji ista na sondi i gornjoj strani čipa, ali vreme čekanja dok kuglice preuzmu istu temperaturu je relativno. Da ne pominjem da zavisi od vrste pločice na kojoj je čip izradjen, veličine, boje i oblika, uz prisutnu nervozu da predugim čekanjem usput ne zeznete čip. Nisam hteo previše da tupim sa objašnjenjem pored fotkice, rešenje koje sam vam prikazao funkcioniše tako da kad premerite temperaturu od 225*C skidate čip bez čekanja i predhodne provere da li je kompletno odlemljen. Univerzalna metoda merenja za bilo koji tip čipa, a posao odradite bez psihičke napetosti. Razlog je jednostavan, merite temperaturu PCB-a koja je preuzeta sa čipa putem kuglica, a da vam pri tome grejač ne vrši direktan uticaj na merenje jer je sonda termički izolovana od okoline. Sva dobra rešenja su prosta, samo treba razmisliti. Nije na nivou tople vode, ali završava posao :mrgreen: .
Zadnja izmena: fproduction, dana 21 Jun 2013, 13:40, ukupno menjano 1 put.

fproduction
_
_
Postovi: 112
Pridružen: 28 Apr 2011, 08:38
Location: Pozarevac
Contact person: Frenki
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao fproduction » 19 Jun 2013, 17:16

Da bi sve funkcionisalo kao što sam opisao potrebno je preduzeti ovakvu pripremu. Pretpostavljate već gde se oslanja sonda.
Prilog
Zastita ploce.jpg

bokin021
___
___
Postovi: 249
Pridružen: 28 Dec 2012, 19:42
Location: Srbija
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao bokin021 » 19 Jun 2013, 17:42

Koliko dugo vam posle reballing laptop rade,moze li do godinu dana izdrzati..

bokin021
___
___
Postovi: 249
Pridružen: 28 Dec 2012, 19:42
Location: Srbija
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao bokin021 » 19 Jun 2013, 17:44

Sta mislite o ovoj stanici ?Posto planiram da je uzmem..

Kod: Označi sve

http://www.aliexpress.com/item/Most-popular-BGA-Rework-station-LY-IR6000-mother-board-repair-machine-Ship-out-in-2-days/536629792.html

Avatar
cacko85
gx
gx
Postovi: 1724
Pridružen: 03 Dec 2008, 17:51
Location: Macedonia
Contact person: Slavche
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Sveti Nikole
Kontakt:

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao cacko85 » 19 Jun 2013, 18:04

@fproduction kako ide rucno pozicioniranje chipa ? Znam da ima obelezani okvir oko BGA ali dal ima neka "finta" kako od oko da ubodesh chip, dal ako je malo izmesten che legne sam kad dostigne potrebna toplota.
:pivopije:

bokin021
___
___
Postovi: 249
Pridružen: 28 Dec 2012, 19:42
Location: Srbija
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao bokin021 » 19 Jun 2013, 18:28

Najbolje ti je da uslikas pre nego sto ga skines sa ploce ,a iako malo odstupa flux ce ga navuci na prvo mesto, ali ako jako malo odstupa..

fproduction
_
_
Postovi: 112
Pridružen: 28 Apr 2011, 08:38
Location: Pozarevac
Contact person: Frenki
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao fproduction » 19 Jun 2013, 20:37

Nameštanje čipa je odokativno, samo ga smesti u obeležene markere najpreciznije koliko možeš, tom prilikom je poželjno da čip bude osvetljen sa svih strana, senka ume da zavara. Prvi pin je uvek obeležen na obe komponente isključena je mogućnost greške, a malo odstupanje nije kritično. Prilikom topljenja kuglice se spljeskaju težinom čipa, a time im se poveća dodirna površina sa PCB-om, ako većina tom prilikom pronadje prave metalne kontakte na PCB-u, težiće da se sjedine sa njima, što rezultuje samocentriranju čipa. Ovo nastaje kao posledica krupnozrnaste strukture kalaja, u neutralnoj sredini koju mu obezbedjuje flux teži da zauzme pravilan oblik lopte.
Zadnja izmena: fproduction, dana 19 Jun 2013, 22:40, ukupno menjano 1 put.

bokin021
___
___
Postovi: 249
Pridružen: 28 Dec 2012, 19:42
Location: Srbija
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao bokin021 » 19 Jun 2013, 21:00

Moze li savet za stanicu ,za koju sam postavio link..

fproduction
_
_
Postovi: 112
Pridružen: 28 Apr 2011, 08:38
Location: Pozarevac
Contact person: Frenki
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao fproduction » 19 Jun 2013, 22:28

- Jednom prilikom smo pokrenuli pitanje testiranja odradjenog posla, koje je u direktnoj vezi sa proverom njegove trajnosti. Koliko se sećam ništa konkretno nije rečeno. Da se ovo ne bi pretvorilo u monolog, razmislite malo kakve testove treba preduzeti na čipu da biste vi bili sigurni u ono što ste odradili, pa da čujemo rešenja. Konkretan odgovor na pitanje je da imam slučajeve i preko dve godine za koje znam da još uvek funkcionišu odradjenih sa polovnim čipovima, a takodje ima i onih koji se posle desetak meseci vraćaju sa zapunjenim hladnjakom pa je i logično zašto se vraćaju. Sa novim čipom još mi se nijedan nije vratio, uz redovan servis čišćenja.
- Po pitanju makine za koju si zainteresovan. Radi se o poznatoj makini koja ima izbor grejača i kontrolera odličnog kvaliteta i proverenih u ovoj oblasti. Nisam nigde primetio podatak o pojedinačnoj snagi. Na prvi pogled, donji grejač ima malu površinu, ali to je zavisno od toga kojoj metodi pristupaš za izbegavanje deformacije ploče. Možda je manji nego što bi trebao da bude ali ima dobro konstrukcijsko rešenje, odmah se vidi da je delo i izbor nekoga ko se razume u posao. Nosač za oslanjanje ploče mi deluje malo siromašno, ako su mu ovo svi delovi deformacije ploča su zagarantovane, zahteva obavezne dorade. Uz male prepravke ovo može jako lepo da radi. Možda ovde na forumu neko ima ovu radnu stanicu pa je poželjan i njegov konkretniji komentar.
Zadnja izmena: fproduction, dana 19 Jun 2013, 23:14, ukupno menjano 1 put.

bokin021
___
___
Postovi: 249
Pridružen: 28 Dec 2012, 19:42
Location: Srbija
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao bokin021 » 19 Jun 2013, 23:01

Pogledajte link gde je prikazana jovi ,a nosac je isti ,mada niko nije radio prepravke ,a pouzdano znam da nema krivljena ploce ili cak zanemarljivo..

Kod: Označi sve

http://www.aliexpress.com/item/Dark-Infrared-Rays-IR-BGA-Rework-Station-JOVY-RE-7500-Repair-Mobile-phone-PDA-Notebook-or/536778545.html

fproduction
_
_
Postovi: 112
Pridružen: 28 Apr 2011, 08:38
Location: Pozarevac
Contact person: Frenki
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao fproduction » 19 Jun 2013, 23:18

Ne bih da kudim Jovi-ja, ali taj nosač im je stvarno loš, bez obzira da li se neko žalio ili ne. Ne bih čak gubio vreme ni da ga komentarišem, pogotovu što prave drugi koji je idelan po mom mišljenju za sve namene, slao sam ti već jednom link za ovu radnu stanicu na PP. Ona je još uvek moja prva preporuka za kupovnu radnu stanicu. Po pitanju nosača, mislim da nisam video bolji do sada. Raspored donjih grejača je sa debelim iskustvom upravo ovakav, da radim sa IC grejačima i ja bi ih slično rasporedio
http://www.youtube.com/watch?v=vvFX9uhm ... r_embedded
Evo još jednog solidnog rešenja za nosač, pogodnog za laptopove ali ni približno dobrog kao Jovi-jevo. Ali ova mašina ima drugu specifičnost, dodatno grejanje sa donje strane na mestu čipa nezavisno od ic grejača. Odlično rešenje za skidanje velikih čipova gde je potrebno podići temperaturu i do 170*C. Na Jovi-jevoj mašini je to ono što čini dobar raspored grejača, ali mislim da kod njih središnji grejač nije pod zasebnim kontrolerom, a i malo je fizički prevelik za takvu namenu.

Kod: Označi sve

http://www.aliexpress.com/store/product/220V-HT-R490-Rework-Station-BGA-With-3-Temperature-Controller-Hot-Air-Welding-Machine/104290_539884844.html
Zadnja izmena: fproduction, dana 20 Jun 2013, 00:14, ukupno menjano 2 puta.

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5346
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao buzdumra » 20 Jun 2013, 00:12

proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Alati”