Tinol-neki Engleski

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

Kamenni
_
_
Postovi: 13
Pridružen: 06 Nov 2010, 00:23
Location: Novi Sad
Specialty: computers
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Tinol-neki Engleski

Post napisao Kamenni » 06 Mar 2015, 23:16

Kupio od nekog lika za smesne pare, koji rasprodaje preostali alat od svog oca, gomilu raznih weller vrhova novih, razne tinol zice, bezolovne neke Japanske i Americke i to je sve ok...
Izmedju ostalog kupio i neki Engleski tinol, koji koliko sam na netu nasao je kombinacija kalaj-olovo-srebro sa fluksom, ali kada sam ga probao nisam bas nesto odusevljen, miris je kao da je kalafonijum unutra, a tako i izgleda kada se zalemi, ostaje tako na ploci, bas kao kalafonijum, a i cvrci dok se topi.
Ersin 362 flux, halide 0,5% max. Non-corrosive activated flux. The most popular flux for TV, electronics and consumer products used throughout the world.
Evo slika, pa ako je neko koristio takav ili zna o cemu se radi neka kaze koju...
Prilog
IMAG1763.jpg

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Tinol-neki Engleski

Post napisao buzdumra » 06 Mar 2015, 23:31

Na tinolu koji dugo stoji , stvori se oksid i on vise nije za upotrebu ! kao i sve hemije i fluksevi !
-sa tim probaj da lemis Al
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Kamenni
_
_
Postovi: 13
Pridružen: 06 Nov 2010, 00:23
Location: Novi Sad
Specialty: computers
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Tinol-neki Engleski

Post napisao Kamenni » 07 Mar 2015, 01:13

Malo sam prenaglio sa osudom, ipak je dobar tinol, jeste flux izgleda drugaciji ali sve u svemu je sve ok.
Ali ako ga je neko koristio neka podeli iskustva!

fproduction
_
_
Postovi: 112
Pridružen: 28 Apr 2011, 08:38
Location: Pozarevac
Contact person: Frenki
Specialty: computers

Re: Tinol-neki Engleski

Post napisao fproduction » 09 Mar 2015, 00:28

Da pomenem samo da nemam iskustvo sa konkretnom legurom, ali imao sam nešto slično. 362, 26 S.W.G. sa crno-belom nalepnicom, oznaka je slična ali su karakteristike potpuno drugačije. Takodje je bilo pakovanje od 250g koje ni upola nisam uspeo da iskoristim za 6-7 godina korišćenja i na kraju sam ga izgubio prilikom sredjivanja radionice. U poslednje vreme sam prešao na tečne kalaje tako da žičane legure izuzetno retko koristim.
Tipično za britance koji svoju ličnu konfuziju pokušavaju da prenesu i na druge, na pitanje kako vam je ime proizvoda, verovatno bi odgovorili, hvala na pitanju, dobro je :pivopije: . Proizvod koji imaš je Multikorova žica za lemljenje, prečnika 0,4572mm sa legurom 60EN, punjenom petojezgrenim, nekorozivnim 362 fluksom, predvidjenim za olovne legure, a baziranim na rosinu (konkretnije ersinu, koji je u suštini kalafonijum). Neke od karakteristika ove legure, a nama bitne su: 60% kalaja i balansirani procenat olova (ovaj izraz proizvodjač koristi kada ne želi da saopšti konkretan sadržaj legure pored osnovnih legirajućih metala), tačka topljenja 183˚C, tečno stanje 188˚C i potrebna temperatura 248˚C. Ovo je ukratko delimična dekripcija nalepnice, a ne znam gde si pronašao podatak da ima i srebra jer se ni proizvodjač nije izjasnio o njegovom prisustvu.
Cvrčanje je posledica previsoke temperature pa eksperimentom utvrdi koliko je minimalno potrebna sa tvojom lemilicom i biće ok. Kod upotrebe, dobro zagrej vrhom okalajisana mesta, prinesi žicu i čim se formira lem podigni vrh sa kratkim zadržavanjem iznad lema. Ovo je neophodno jer je legura u rasponu od 5˚C u testastom stanju pa je poželjno da se postepeno hladi do temperature topljenja, u ovom slučaju trenutka kristalizacije legure. Upotreba fluksa nije neophodna, ali ako se predugo zadržiš na lemu moraćeš da dodaješ.

Odgovori

Natrag na “Alati”