Odvojni trafo (galvansko razdvajanje)

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 322
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Odvojni trafo (galvansko razdvajanje)

Post napisao branimir » 28 svi 2017, 17:01

U zadnje vreme nam se dešava da izbacuje fid sklopka kod testiranja neispitanih racunarskih napajanja a i u cilju zaštite osciloskopa kod merenja, pa da se to više ne dešava moralo se ili naručiti odvojni trafo (od jednog kilovata torusni košta 95 evra) ili iskoristiti neke trafoe iz pokvarenih uređaja da bi se imao odnos 1 na 1..U tu svrhu sam iskoristio dva trafoa od Mustek UPS koji se mogu opteretiti sa 450W što je sasvim dovoljno.Stvar je u tome da se spoje 12V izlazi (sekundari oba trafoa), na jedan trafo se dovede 220V a sa drugog trafoa se koristi 220V za napajanje uredjaja koji su predmet rada.Utičnica nema uzemljenje i to joj je svrha.Znači, trebaju vam dva trafoa sa istim naponima sekundara od barem 200W.Za merenje izlaznog napona zadužen je AC voltmetar.Na prednjoj ploči preko banana obezbedjeni su još naizmenični naponi od 6V i 32V .Uređaj se uključuje preko automatskog osigurača od 6A (Eti), za sekundar je zadužen bimetlni osigurač od 5A.
Kratka skica i slike uredjaja, jedan u metalnom kućištu, drugi u kutiji UPSa.
sh2.JPG
sh2.JPG (11.23 KiB) Pregledano 3390 puta.
odv2.jpg
odv3.jpg
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 322
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Odvojni trafo (galvansko razdvajanje)

Post napisao branimir » 28 svi 2017, 17:03

odv4.jpg
odv5.jpg
novi.jpg
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Odvojni trafo (galvansko razdvajanje)

Post napisao nike » 28 svi 2017, 17:42

Sve se to moglo izbjeći korištenjem odgovarajuće vrste FID sklopke!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5410
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Odvojni trafo (galvansko razdvajanje)

Post napisao alexa_pg » 28 svi 2017, 18:24

:tooo:
Ideja je odlična i odlično odrađeno. Svaka čast.
Ako se ima ovakvih transformatora, zašto ne napraviti ovakvo napajanje. Druga je priča ako bi se morali kupovati trafoi.

Ja koristim fabrički regulacioni odvojni trafo MA4803.
MA4803.jpg
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 322
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Odvojni trafo (galvansko razdvajanje)

Post napisao branimir » 28 svi 2017, 20:02

Za torusni od 1kW su tražili 100 evra, a kako sam imao trafoe logično je da ih iskoristim, s druge strane mogu se naći povoljno polovni trafoi za par hiljada, a i onaj ko se bavi elektronikom nemoguće je da nema par trafoa..Ujedno sa ovim se rešava i sigurnost osciloskopa, mnogi su ih spalili u nedostatku
galvanski odvojenog napona.Uspeo sam da nadjem poslednja dva bimetalna osigurača u Interhitu, naručeno je na aliexpresu pa ttreba barem dvadesetak dana da stignu kao i mali termostati za fiksiranje na jezgro trafoa (75 stepeni) kao dodatna zaštita.U ovo je uloženo 2000 dinara (osigurači i konektori) ostalo je iz postojećih zaliha.Imam mali apipang do 60 cm pa mi nije bilo problem da se odradi kutija.Biće još alata iz oblasti samogradnje, ovo je najsvežije.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: Odvojni trafo (galvansko razdvajanje)

Post napisao spagagz » 28 svi 2017, 20:50

Osciloskop se spali ako se mjeri u primaru SMPS,da bi se to izbjeglo dovoljno je da se osciloskop ubode u uticnicu bez uzemljenja.Ovo je cisto info za kolege koji neznaju za ovo.Inace odlicna ti je ideja. :tooo:

Avatar
Proko
gx
gx
Postovi: 375
Pridružen: 14 Avg 2006, 23:33
Location: http://proko.rs
Phone number: 38122310545

Re: Odvojni trafo (galvansko razdvajanje)

Post napisao Proko » 28 svi 2017, 21:07

To je tačno, kada sam kupio osciloskop pre 30 godina, prvo što sam uradio jeste da sam isključio uzemljenje. I to je sve što je potrebno za servis.
Odvojni trafo treba imati, ali iz drugih razloga...onda možeš da radiš bez toga da brineš šta je na fazi a šta nije.
Ipak mislim da nije dobra ideja spajati dva transformatora tako. Da bi prvi trafo dao 450W treba sekundar od 12 V da daje struju od 37,5 A. Tako veliku struju puštaš u drugi trafo, i pri tolikoj struji dolazi do priličnih gubitaka, što se sve odražava na razvoj toplote, i manjeg iskorišćenja.
Pravo rešenje je da se na trafou skine sekundar od 12 V i umesto njega namota od 220 V, iste debljine kao što je i primar.
Ili ko može da nabavi dva transformatora od 110 V, pa treba spojiti primare paralelno, a sekundare od 110V serijski.
Da se sa vernicima može argumentovano razgovarati, vernika ne bi ni bilo...

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 322
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Odvojni trafo (galvansko razdvajanje)

Post napisao branimir » 29 svi 2017, 14:37

Da bi se izbegao prevelik pad napona trafoi moraju biti istih karakteristika i onda je pad napona ispod 5 procenata (test rađen starom pištolj lemilocom od 100W i pad napona 10V).Na drugom uređaju je pad napona bio veći zbog različitih trafoa i išao je do 20 procenata.Jedan će biti stalno u funkciji dok će drugi biti zamenjen trafoom sa odnosom 1 na 1 (biram odgovarajući sa zaliha, a kolega će premotati).Proko tvoja konstatacija stoji, ali isto tako sa uparenim trafoima je moguće odraditi veoma upotrebljiv uređaj.Za moje i sinove potrebe sasvim zadovoljava.Nike , zbog fid sklopke je ovo i odradjeno, previše je iskakala tako da je ujedno testirana i njena ispravnost a menjana je prošle godine.Inače je sin energetičar tako da je sve u skladu sa normativima (instalacija testirana sa Fluke 1654b , sin privatno sa njim testira stanje elektroinstalacija kod građana).
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 322
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Odvojni trafo (galvansko razdvajanje)

Post napisao branimir » 01 Jun 2017, 20:09

Menjajući trafoe na prvom uređaju ustanovio sam da je napon na sekundaru kod oba trafoa 6,5V i zato je veliki pad napona.Stavljeni su trafoi sa naponom sekundara od 17V gde je pad napona ispod 5 procenata na opterećenju od 100W što je za mene dobro.Znači, veći napon sekundara, manji pad napona.Snažniji trafo ide na motanje za treći uređaj.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Alati”