Osciloskop DSO138, DSO150, DSO112A, vredi li?

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

bhgsmservis
_
_
Postovi: 27
Pridružen: 17 Jan 2017, 11:57
Location: BiH, Vitez
Specialty: tv

Re: Osciloskop DSO138, DSO150, DSO112A, vredi li?

Post napisao bhgsmservis » 14 Feb 2022, 16:08

@kasa1
KOlega lijepo zboriš, sve što si rekao stoji, da bih smo opstali moramo ulagati i biti profesionalni.

A sada opet Vaše mišljenje, šta mislite o kupovini OWON HDS242 (40MHz, 250 MSa-s)?
Nemam iskustva sa osciloskopom tako da trebam VAše mišljenje. DA li sa ovim uređajem mogu provjeriti sinus napona iz smps tv mreže , čisto da se vidi kao je filtriran napon i sl, možda još da se provjeri da li procesor radi inicijalizaciju sa epromom ili nandom, kontrola signala na led panelu, tconu.
Ili mi treba uređaj sa više MHz i MSa/s kao npr OWON HDS2102 (100MHz, 500MSa-s) ili stolni kao npr Hantek DSO2C10?
Smart Servis @Vitez

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Osciloskop DSO138, DSO150, DSO112A, vredi li?

Post napisao KASA1 » 15 Feb 2022, 17:47

Ako je za radionicu onda mi jedino ovaj zadnji (Hantek) djeluje ozbiljnije,... em dvokanalni , em 100MHz, em brzina uzorkovanja 1GSa/s,... mada, treba sve te podatke uzet s rezervom i pogledati recenzije i feedback-e onih koji su ga isprobali.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

RadovanPetkovic
_
_
Postovi: 58
Pridružen: 07 Avg 2018, 17:18
Location: kikinda
Specialty: automotive

Re: Osciloskop DSO138, DSO150, DSO112A, vredi li?

Post napisao RadovanPetkovic » 21 Feb 2022, 16:14

Moje mišljenje mada mislim da će se retko ko sa mnom složiti. Bio profesionalac ili amater pitanje je čime se baviš? Ako si serviser bilo čega osim audio tehnike tj radioamaterizma gde su velike frekvencije. Šta tebi treba? Osciloskop sa kojim se lako radi, da vidiš osnovne oblike napona i da nema nekih nepravilnosti. To sve ima u ovim osciloskopima kinezima za 30-50€ koji rade poso. Da li lažu ? Lažu. Koliko? Za pronalaženje kvara i opravku većinom nebitno. Pa i ako je do 200kHz ako ja opravljam uređaje gde je nebitna frekvencija i radim do 20 kHz. Mogu dodati još stotku pa uzeti neki tablet osciloskop jer sam matoriji pa bolje vidim veći ekran od 7 inča a ne od 2. Što bi davao silne pare da uslišim svoj ego da imam najkvalitetniji alat. Da se razumemo to je sve lepo ali koliko isplativo. Zato što volim svinjsko uvo i kožuru utamaniti čitavo svinjče može..... Ako ga imam.
E sada prelazimo u drugu sveru. Inžinjerstva , projektovanja i rad na radio stanicama,skenerima i CT uređajima i ostalim soficistiranim uređajima gde je potrebno precizno baždarenje. Tu bez daljnjeg treba što bolja i ozbiljnija oprema. Jer to je ižinjerstvo i treba biti expert u toj bramši. Koliko ljudi ima da se tako ozbiljno bavi sa tim?
E sad treba izvagati kome šta treba, pa i ko koliko ima para da baci a ne mora.

U postovima koje sam podeli moja iskustva. Za servisere i zaljubljenike u elektroniku sasvim je dovoljno i praktično ovo: FNIRSI 1013D . 160€ je svojih već ispltio a ništa nisam zbog njega manje uspeo uraditi, sem svojih grešaka i gluposti a ja bio badava :)

Još nešto ko se bavio merenjima u elektronici ili bilo čime. Ko će reći šta je tačna merna vrednost? Zato je uvedeno oblast greške u merenju. Koje svi uzimaju olako i nebitno.
Uzmite 10 mernih instrumenata izvršite jedno merenje u što većoj rezoluciji. Imaćete 10 različitih merenja. Koje je tačno? Zato se uzima prosečna vrednost.
E tako negde gde nije bitno oćemo meriti 3,2-3,3-3,4 ili 3,8V je sasvim nebitno. Možda je kinez i najtačniji. Bitno je upoznati instrument sa što više merenja i rada i da uvidite gde i kolike greške pravi. Onda možete raditi i štapom i kanapom.

Jedna anegdota: Švaba došao na reku Kupu. Silne štapove mamce vabilice najsavremeniju opremu i krenuo da peca. Preko puta domaćin seljak dolazi ubrao vrbov prut kriv neugledan zakačio neki šareni konac i na kraju neku krivu udicu zarđalu. Stavio neki svoj mamac. I POČE DA VADI RIBU ZA RIBOM. Posle par sati i čuđenja švabe poludi i pokupi svoje alatke baci u provaliju i bez ribe se vrati kući.

Ako je neko shvatio šta sam hteo reći ok ako nije nikad neće.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Osciloskop DSO138, DSO150, DSO112A, vredi li?

Post napisao nike » 25 Feb 2022, 20:05

Radovane, zboriš šta ja mislim. Znači za ispeč savršen T-bone steak ili Tomahawk steak dovoljne su bilo kakve gradele i gomla iskustva!

P.S. Često znam bit metaforičan, pa imaj to na umu ako misliš odgovarat. 01ziveli
1645816356827.jpg
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Osciloskop DSO138, DSO150, DSO112A, vredi li?

Post napisao alexa_pg » 25 Feb 2022, 20:45

Može i ovako (Petar II Petrović Njegoš)

"A u ruke Mandušića Vuka svaka puška biće ubojita"
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Osciloskop DSO138, DSO150, DSO112A, vredi li?

Post napisao branimir » 25 Feb 2022, 22:20

Ono što je na mom stolu je stari dobri tajvanac od 10 Mhz, dovoljno za invertere kojima sam posvećen u zadnje vreme (aparati za zavarivanje, uzeo nekoliko komada novih neispravnih da se malo penzionerski razonodim).
gos3310.jpg
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Osciloskop DSO138, DSO150, DSO112A, vredi li?

Post napisao buzdumra » 26 Feb 2022, 00:14

RadovanPetkovic je napisao:
21 Feb 2022, 16:14
Jedna anegdota: Švaba došao na reku Kupu. Silne štapove mamce vabilice najsavremeniju opremu i krenuo da peca. Preko puta domaćin seljak dolazi ubrao vrbov prut kriv neugledan zakačio neki šareni konac i na kraju neku krivu udicu zarđalu. Stavio neki svoj mamac. I POČE DA VADI RIBU ZA RIBOM. Posle par sati i čuđenja švabe poludi i pokupi svoje alatke baci u provaliju i bez ribe se vrati kući.

Ako je neko shvatio šta sam hteo reći ok ako nije nikad neće.
meni nije jasno dal se svaba , odvezo u mercedesom za svabiju ,. ,. ili mu je ovaj morao popravljat , mercedesa samo da ode. da se spasi jada!.. ???
...mozda su se manjali , mercedes za ribu? lolzi

osc za te stvari moz koji god pozelis ... ,. ne radi niko od nas tjunere !
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Osciloskop DSO138, DSO150, DSO112A, vredi li?

Post napisao alexa_pg » 26 Feb 2022, 18:37

Kao što su otprilike rekle kolege, sve zavisi kome šta treba tj. ko se kojim poslom bavi.
Lijepo bi bilo vidjeti i kod mene neki četvorokanalni Rohde&Schwarz osciloskop, ali iskreno ne treba mi bez da se pravim važan kako ga imam. Ja sam kao kolega @branimir. Koristim osciloskop koji je skoro pa moje godište. :) Mator jeste ali radi nao najnoviji.

Hameg.JPG
bhgsmservis je napisao:
13 Feb 2022, 20:52
...Glavno pitanje se nameće da li nam uopšte ovo treba ?...
Najbolje odluči sam treba li ti ili ne (mišljenja sam da treba) a model izaberi sam u zavisnosti od posla i finasiskih mogućnosti.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Osciloskop DSO138, DSO150, DSO112A, vredi li?

Post napisao branimir » 26 Feb 2022, 22:57

HM307 ima na kupujemprodajem za 100 evra.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

majstorr
gx
gx
Postovi: 1182
Pridružen: 29 Sep 2007, 18:37
Location: Srbija
Specialty: tv

Re: Osciloskop DSO138, DSO150, DSO112A, vredi li?

Post napisao majstorr » 11 Okt 2023, 22:39

Da li je neko probao ovu igracku? https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... 350bevWZtc
Deluje veoma kompaktno.

vlada69
gx
gx
Postovi: 1286
Pridružen: 14 Okt 2012, 13:40
Location: Kupinovo
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

Re: Osciloskop DSO138, DSO150, DSO112A, vredi li?

Post napisao vlada69 » 12 Okt 2023, 07:56

Nisam ga probao ali ga i ja merkam , nedavno sam ga video na AliExpress-u , lepo izgleda i ima primamljivu cenu.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Alati”