Misljenje o mikroskopu

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao branimir » 11 svi 2023, 20:09

Iznad oba stola su podesivi aspiratori, jedan sa ugljenim filterom dok drugi ima fleksibilno crevo prema napolju.Uglavnom se koriste.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15864
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao fanzo » 12 svi 2023, 01:10

Moje iskustvo je sledeće:
Kamera mora direktno da se spaja na monitor da li na VGA ili na HDMI.
Rezolucija najmanje negde oko FullHD. Kamera takođe.
Moja kamera ima oba izlaza, ali ne znam zašto na VGA mi je slika bolja iako je deklarisana kao FullHD i to i monitor pokaže.

Kamera nipošto ne sme ići preko računara jer za takvo nešto je potrebna veoma jaka konfiguracija koja može da istera sliku u realno vreme, verujte mi na reč... samo direkt na monitor.. i da, bolji je monitor od tv-a!

Objektiv na kameri mora da bude što skuplji, samim tim će biti bolji.
Predmet od objektiva da može da bude udaljen i 50cm (da, pola metra) ili više zbog prostora za rad ispod objektiva.
Sve ovo ćete naći na jednom mestu, tamo gde ima mikroskop kamera, ima i objektiva i za svaki će pisati koliku udaljenost može da fokusira.

Cena na Aliju kamera + objektiv izađe oko 100€. (sve se prodaje odvojeno)
Ovde kod nas od 150-200€ za isto to.
Ako kupite jeftnijije onda ste kupili slabije, a po meni slabije od ovoga nije baš lepo i dobro i udobno za rad.
Ja sam davno kupio takvo i taman je da zadovoljava. Bilo bi dobro da je i jače, ali za malo jače treba već 200+€ i monitor najmanje 22".

Napisao sam sve uopšteno jer ne vredi da pokazujem moju kaeru kada sam je kupio pre nekoliko godina, sada su sigurno drugačiji modeli u opticaju.

STALAK za kameru.
Ja sam da bih uštedeo, iskoristio nosač tehničke lampe, malo masivniji neki od pre 100 godina, skinuo točir sa sij.grlom i umesto toga zavrnuo kameru.. može da udalji kameru od objekta skoro pa ceo metar. Objektiv to može i da isprati. Najbolje za rad je negde oko pola metra. Nosač dozvoljava sve položaje koj se zahtevaju. na izgled izgleda čvrsto i stabilno ali NIJE !!! a zašto?.. zato što se lagano pomera, pomeraju su toliko sitni da se okom i ne primete, ali na slici se vidi da se kamera sitno pomera, kada su uveličanja nekoliko desetina x,,, da ne kažem 100x.
Znači, nosač tehničke lampe nije najsrećnije rešenje, ali može da pomogne, bez nosača nema priče da će da radi posao. Nosač mora obavezno. Kvalitetan nosač ume da košta i 200-300€€.. i više. Ko ume, mogao bi da ga napravi.
Zadnji zglob na nosaču mora biti kugla ili nešto slično da bi kamera mogla da se nakrivi u svaki mogući položaj.

Vremena se stalno menjaju,...kako to moj drug Six stalno govori.. pa i ja ređe koristim kameru u poslu.. inače bih nabavio duplo jaču, minimum.
Više kupujem one hirurške naočare sa izmenjivim staklima (plastike), jer gde god okrenem glavu, ono uveličava.. i to mi je dovoljno da uradim sve šta treba.. uz veoma moćne i male weller lemilice, nema gde se ne mogu zavući.

IZVOR SVETLA
Dofuzni izvor svetla .. meni je najbolje rezultate dala obična sijalica sa mat mlečnim staklom i to 40W. Svetlo treba da s rasipa što više, jer inače zaslepljava, odbija se od sitnih sjajnih predmeta i pravi problem na slici. Izvor svetla takođe na tehničkoj lampi jer stalno mora da se pomera.

ps. ako treba da gledate da li ima trihinoze i slično, onda pola od ovoga gore ne treba, jer je predmet gledanja stalno na istom mestu i nema potrebe za pomeranjem bilo čega.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao branimir » 12 svi 2023, 08:08

Korisna informacija, za mene oko osvetlenja jer sam tu najmanje obraćao pažnju, a veoma je bitna stvar.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

acakololec
_
_
Postovi: 19
Pridružen: 06 Dec 2008, 13:16
Location: Kosovska Kamenica, Kololeč
Specialty: computers

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao acakololec » 08 Jun 2023, 22:02

Odlučio sam se za G1600, videćemo kako će se pokazati u radu. Hvala svima na savetima.

slika

slika
Prilog
IMG_20230531_190810.jpg
IMG_20230531_185954.jpg

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao branimir » 09 Jun 2023, 07:25

Gledajući slike primetno je da to lepo radi.Neka te lepo služi.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao KASA1 » 09 Jun 2023, 09:42

Solidno djeluje, kolko vidim, radna je distanca dovoljno velika da se može komotno raditi,... svako prilagođava i uzima alat prema potrebama i djelatnostima kojima se bavi.
Kod tv servisa, posebno u situacijama kada se radi reparacija lcd panela - matrice bolja je varijanta sa duljim, kvalitetnim zglobnim nosačem jer se može odozgo priči sa svih pozicija.

Neka bude uspješan rad s novim pomagalom!
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Alati”