Misljenje o mikroskopu

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

acakololec
_
_
Postovi: 19
Pridružen: 06 Dec 2008, 13:16
Location: Kosovska Kamenica, Kololeč
Specialty: computers

Misljenje o mikroskopu

Post napisao acakololec » 06 svi 2023, 09:28

Postovani, da li neko koristi ovakav mikroskop i da li se moze koristiti u elektronici:

Kod: Označi sve

https://teleskop.rs/stereo-mikroskopi/799-stm-3a-stereo-mikroskop-15x30x.html
varijanta 1.JPG
varijanta 1.JPG (16.04 KiB) Pregledano 1196 puta.
ili je bolje uzeti nesto ovako

Kod: Označi sve

https://novi.kupujemprodajem.com/elektronika-i-komponente/optoelektronika/mustool-g1600-digitalni-mikroskop-16mp-9-inch-display-led/oglas/56133461?filterId=2452151685
Varijanta 2.JPG
Varijanta 2.JPG (19.04 KiB) Pregledano 1196 puta.
Hvala

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao branimir » 06 svi 2023, 11:03

Između ta dva, digitalni je bolje rešenje.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao alexa_pg » 06 svi 2023, 13:20

branimir je napisao:
06 svi 2023, 11:03
...digitalni je bolje rešenje.
Obrazloženje?
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao branimir » 06 svi 2023, 15:42

Ono što fali prvom mikroskopu je osvetlenje, uvećanje bi moglo biti veće što ne znači da se sve to ne može nadograditi.Digitalni je kompletiran i to lepo radi prema onom što sam malo pogledao na jutjubu.Imam i jednu i drugu opciju (analogna je sa monitorom) tako da prednost dajem digitalcu u ovom slučaju. To što sam napisao da je bolje rešenje je samo moje mišljenje ne i preporuka, jer da bih nešto preporučio trebao bih da imam takav uređaj.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao alexa_pg » 06 svi 2023, 16:25

Svi mi koliko nas je imamo neko svoje mišljenje o tome šta je bolje ili možda pravilnije reći čime mi je lakše raditi.
Kada su ova dva osciloskopa u pitanju, prednost dajem analognom.

Imam digitalni osciloskom i uopšte nisam zadovoljan njime. Glavni i jedini razlog je to što ne prikazuje sliku u realnom vremenu.
On je idealan kad treba da vidim neku oznaku, kad provjeravam jesam li dobro zalemio pinove nekog IC, kad provjeravam ima li gdje kakav prekid ili kratak spoj na štampanoj ploči. Baš dobar.
Ogromna mana mu je što ja ne mogu da lemim IC gledajući u njega. Problem je kašnjenje slike. On neku sliku treba da iz analognog oblika prevede u digitalni, da je preko USB pošalje u računar na grafišku, grafička da obradi taj signal i da ga pošalje na monitor. Sve to traje možda 0.3 secunde ali je ipak to vrijeme ogromno. Za to vrijeme sa lemilicom u ruci pređem 5cm. Iz tog razloga ne koristim ovaj mikroskop.
Analognim mikroskopom radim bez problema. Njegova jedina mana je što ne može da pravi slike koje bih čuvao u računaru.

Koji kupiti? Sve zavisi šta treba da se radi njime. Moje mišljenje, ako će da se gleda statična slika, kupiti digitalni. Ako će da se lemi pod njim, zbog kašnjenja slike kupiti "stari" analogni.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao branimir » 06 svi 2023, 17:42

Kako su komponente sve sitnije to je čoveku sve potrebnije da ima pri ruci što više pomagala a naročito kod čitanja oznaka pa mi tu najviše pomažu naočari lupe a to mi je u zadnje vreme bio čest slučaj jer su komponente prelakirane.O analognim mikroskopima je izlišno govoriti i treba da je sastavni deo radionice, ali nije zgoreg imati i digitalni jer su sada cene povoljne, bez obzira na kašnjenje.Pre nekog vremena sam nabavio i malu usb kameru da bih locirao dve matice od ventilatora koje su spale u osciloskopu i mogu reći da je odlično poslužila a ima i magnetni dodatak i dodatak za gledanje pod uglom.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 431
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao bracans » 06 svi 2023, 19:52

Za svoje amaterske potrebe promenio sam par Mutool g600 mikroskopa, osvetljenje mu osrednje, vidim ovde da su pojacali, napajanja kod nekih nije radilo kako treba, nizeg kvaliteta. Par slika kad ga povezah na monitor, mora preko kompjutera, ne znam dali ova verzija moze direktno na usb ulaz televizora. Jeftinije je nabaviti ih kod Kineza i Aliexpresa, ali eto iz mog saznanja nemaju sjajnu kontrolu kvaliteta pa moze da ti zapadne neki sa losim napajanjem primer, ali se da resiti. Cenovni razred kod kupovine kod Alija je upola jeftiniji nego kod nas, jedino sto posle cekas postu da ti isporuci.
Prilog
mustool g600.jpg
mustool.jpg
prikljucen na komp.jpg

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao KASA1 » 06 svi 2023, 23:08

Analogni stereo mikroskop, moja tiha patnja,... nemam ga, na žalost, još je uvijek na popisu želja.

Ono što trenutno koristim jest 4K HDMI kamera s podesivim objektivom i led rasvjetom na zglobnom plinskom nosaču. Spaja se drito na monitor HDMI kablom. Složio sam konfiguraciju slijedeći Zoki-jeve preporuke iz teme u expert dijelu foruma i mogu reči da nisam požalio (i nakon toga gotovo zaboravio na analogni).
Nema nikakvog "laga", slika je, ajmo reč, u realnom vremenu. Trebalo mi je malo dulje da se naviknem gledati u monitor dok lemim ali sad ide ko podmazano (ako mogu kirurzi zašto ne bi i mi).

Na slici dolje je objektiv udaljen cca 20-25 cm od Vestelove ploče, slika je odlična a prostora za rad lemilicom sasvim dovoljno.
Prilog
Kamera.jpg
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao branimir » 07 svi 2023, 08:28

Kasa1, nekada je poželjno da se ploča osvetli sa donje strane, bilo kakav dodatak sa osvetljenjem na koji se postavi ploča može poslužiti.Čak i obično staklo da je malo izdignuto od stola za smeštaj šak i led trake u tu svrhu.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

acakololec
_
_
Postovi: 19
Pridružen: 06 Dec 2008, 13:16
Location: Kosovska Kamenica, Kololeč
Specialty: computers

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao acakololec » 09 svi 2023, 22:16

KASA1 je napisao:
06 svi 2023, 23:08
Analogni stereo mikroskop, moja tiha patnja,... nemam ga, na žalost, još je uvijek na popisu želja.

Ono što trenutno koristim jest 4K HDMI kamera s podesivim objektivom i led rasvjetom na zglobnom plinskom nosaču. Spaja se drito na monitor HDMI kablom. Složio sam konfiguraciju slijedeći Zoki-jeve preporuke iz teme u expert dijelu foruma i mogu reči da nisam požalio (i nakon toga gotovo zaboravio na analogni).
Nema nikakvog "laga", slika je, ajmo reč, u realnom vremenu. Trebalo mi je malo dulje da se naviknem gledati u monitor dok lemim ali sad ide ko podmazano (ako mogu kirurzi zašto ne bi i mi).

Na slici dolje je objektiv udaljen cca 20-25 cm od Vestelove ploče, slika je odlična a prostora za rad lemilicom sasvim dovoljno.
Koliko piksela je kamera? Jel objektiv 180x?

majstorr
gx
gx
Postovi: 1182
Pridružen: 29 Sep 2007, 18:37
Location: Srbija
Specialty: tv

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao majstorr » 10 svi 2023, 08:51

Koristim skoro pa istu kombinaciju kao kolega Kasa1 iz teme u ekspert delu. Optika mislim da je ista, kamera je od drugog proizvodjača. Konstrukciju sam iskoristio od stare stone lampe. Koristim kako za čitanje tako i za lemljenje i mogu da kažem da sam izuzetno zadovoljan. Apsolutno dovoljno i za najsitnije moguće delove. Dovoljno za profi i za hobi potrebe. Ono što bi moglo da se unapredi jeste osveljenje. Koristim led prsten kupljen takođe na Aliexpres. Ponekad se javlja odsjaj na lemnim tačkama i vezama, pa da bi sagledao stanje istih moram da nadjem odgovarajući ugao i da potenciometrom nastelujem intenzitet svetla da bi eliminisao odsjaj. Mislim da bi se to rešilo ukoliko se osvetljenje odradi nekom sijalicom sa užarenim vlaknom, ali je malo nezgodno da se to kvalitetno realizuje zbog gabarita same sijalice, a i s obzirom da se takva sijalica dosta greje izgubio bi se komfor u radu. Sve u svemu ukupna ocena 4,5.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao KASA1 » 10 svi 2023, 09:05

acakololec je napisao:
09 svi 2023, 22:16
...Koliko piksela je kamera? Jel objektiv 180x?
Moja je 4.8MP (barem su je tako deklarirali), objektiv je 130x.
Što se stalka tiče ne preporučam stalak od stolne lampe. Naručio sam ga uz kameru ali isti se pri svakom pomaku kamere iritantno dugo njiše pa i slika na ekranu,... glava zaboli. Zato preporučam čvršći stalak, poput onog kojeg možeš vidjeti gore na slici (zglobni, plinski, stolni ili zidni, za monitor).
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao alexa_pg » 10 svi 2023, 10:03

Pretpostavljam da se radi o ovom mikroskopu.

Kod: Označi sve

https://www.aliexpress.com/item/1005002295484671.html
KASA1 je napisao:
10 svi 2023, 09:05
Moja je 4.8MP (barem su je tako deklarirali), objektiv je 130x...
Iz tog razloga računam da je u pitanju lapsus (4.8MP)
Ova kamera je 48MP
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao KASA1 » 10 svi 2023, 11:03

Da, radi se o toj kameri. Na Ali-u stoji da je 48MP ali nekako nisam baš uvjeren u to,... pisao je i Zoki tamo u expert dijelu o tome.
Evo na Amazonu za japansko tržište stoji info da se radi o 4.8MP:

Kod: Označi sve

https://www.amazon.co.jp/Microscope-Industrial-Digital-Camera-C-Lens/dp/B09SDVP7WR?language=en_US&currency=USD
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao branimir » 10 svi 2023, 11:14

Ja sam iskoristio analognu kameru za video nadzor i tv od 10 inča.Slika u realnom vremenu, dobra vidljivost najsitnijih detalja, ja zadovoljan-
mik1.jpg
mik2.jpg
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 547
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao Ribery » 10 svi 2023, 13:57

Pitanje za naočare-lupu. Puno ponuda ima na internetu, ima nekih i sa uvećenjem od preko 25 puta ali ne znam kako to radi. Nisam hteo da rizikujem da kupujem te naočare jer nigde nema iskustva kako ti radi, koje je vidno polje, može li se lemiti sa tim i slično. Što se tiče mikroskopa, odlična je stvar samo što bi za model trebalo da kaže neko ko duže koristi koji kupiti a kiji je za izbegavanje. Rad u realnom vremenu je po meni jedino prihvatljivo za mikroskop i to pod uslovom da ne secka slika.
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao KASA1 » 10 svi 2023, 15:38

@Ribery, da ne bi svaštarili, u ovoj ćemo temi o mikroskopu,... za upit oko naočala - lupe otvori novu temu u ovom podforumu, postavi slike i linkove što si već gledao, oko čega se dvoumiš, pa ćemo razviti diskusiju i prijedloge u toj novoj temi.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao alexa_pg » 10 svi 2023, 21:46

Trgovci su mafija. Napišu neki podatak da ne znaš na šta se odnosi
HDMI interface: HDMI/USB output
Image : 48M 8000X6000/38M 7168X5376/26M 5888X4416/20M 5120X3840/16M 4608X3456
Language:Chinese/English
Mirroring: Support
Frequency:50Hz/60Hz
Monitor:16:9/16:10/4:3
Grid line: 15 Horizontal line, 15 Vertical line, Central scale line,Custom colors,Size
Power supply:5-12V 1A
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao branimir » 11 svi 2023, 12:17

Alexa, imajući iskustva sa digitalnim kamerama a osnova su za digitalne mikroskope i shvatajući njihove mane, a imao sam dostupne analogne kamere koje sam testirao za potrebe izrade elektronskog mikroskopa koji radi u realnom vremenu isto kao i analogni osciloskopi kojih se i danas držim.U to što samo dradio uložio sam minimalna sredstva , jedini dodatak koji sam dodao kameri je malo uvećavajuće staklo koje em uvećava em štiti sočivo kod isparenja prilikom lemljenja.Slično to sam uradio i kod analognog mikroskopa, samo je u pitanju obično staklo.
Ono što je pogodnost kod ovog ekektronskog mikroskopa što uvek postoji mogućnost jeftine nadogradnje i u tom slučaju sam iz kine poručio sočiva za mobilne telefone koja se kače štipaljkom na mobilni a koštaju 1,5 evro.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 610
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Misljenje o mikroskopu

Post napisao Kobac » 11 svi 2023, 19:56

branimir je napisao:
11 svi 2023, 12:17
jedini dodatak koji sam dodao kameri je malo uvećavajuće staklo koje em uvećava em štiti sočivo kod isparenja prilikom lemljenja.Slično to sam uradio i kod analognog mikroskopa, samo je u pitanju obično staklo.
Stitimo kameru a kako to utice na nas i ne razmisljamo...
Ne kritikujem, samo konstatujem, ja isto radim...

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Alati”