Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao alexa_pg » 11 Mar 2024, 22:27

Kao što sam i rekao, krenuo sam u realizaciju izgradnje mikroskopa i isti je poodavno završen. Evo nađoh malo vremena da napišem kako je išlo sastavljanje. Bilo je raznih ideja kako to sve treba da bude, odnosno kako da izgleda nošač kamere. Nakon svih analiza odučio sam se za sledeću varijantu.
Za postolje - nosač kamere odlučio sam da se napravi od postolja LCD Philips TV aparata.

Postolje.jpg

Na postolje je zavarena kutija 3x3 cm, visine 35 cm. Na kutiju je zavaren i budući držač monitora. Na ovaj način dobije se jedna cjelina, monitor i kamera su jedan uređaj.

Nosac.jpg

Od druge kutije 2.5x2.5 cm je napravljen "Г" nosač. Dužina vertikalnog dijela ovog nosača odgovara kutiji 3x3 tako da ovaj nosač može da uđe u kutiju i da se po potrebi podiže i spušta. Tu sam zavario i jednu maticu 8 mm tako da kad se podigne ili spusti kamera da može da se pritegne šarafom i nema pomjeranja.
Ovime je riješeno podizanje i spučtanje kamere.

G Nosac.jpg

Dužina horizontalnog dijela "Г" nosača je 20 cm. U startu sam mislio da odmah tu fiksiram kameru, ali sam ipak odustao od te ideje. U praki će se dešavati da kamera mora da se primakne ili odmakne od monitora pa je poželjno da se omogući kameri i horizontalno pomjeranje, naprijed - nazad. Umjesto kutije 2x2 cm koja lijepo ulazi u kutiju 2.5x2.5 odlučio sam se okruglu cijev prečnika 2 cm. Na ovaj način mogu kameru pomjerati naprijed - nazad a po potrebi mogu je okretati i lijevo - desno.

Kako to sve izgleda, može se vidjeti na slikama u prilogu.

Komplet_Z.jpg

Za monitor je izabran 19" Siemens monitor. Imam i jedan LG 17" pa je moguće da i on uđe u igru. Odabrao sam ova dva monitora jer je odnos stranica slike kod njih 4:3. Razmisliću. Veći monitor ne bih stavljao.
Glavni dio mikroskopa je CCTV kamera Samsung SDC-415. Uklonio sam njenu originalnu optiku i postavio optiku koju sam kupio na AE. Suvišno je pisati da optika perfektno radi.
Dok sam čekao optiku sa AE, vršio sam eksperimente sa nekom optikom skinutom sa starog foto-aparata. Rastojanje između optike i kamere je 5 cm. Kako nisam mogao da neđem nekoga da mi na 3D štampaću uradi prilagođenje optike na kameru, ovo sam malo improvizovao. Do daljnjeg. Plastičnu cijev dužine 5 cm fiksirao sam lepljivom trakom, jednim krajem za optiku i drugim za kameru. To sve fino radi, jedino što fino ne izgleda.
Našao sam u međuvremenu na AE i adapter - reducir tako da sam i to naručio i umjesto plastične cijevi koju sam improvizovao, ugradiću aluminijumsku. Na kraju ću vidjeti koja će optika ostati. Ova od foto-aparata ima veći stepen uveličavanja.

U radu.jpg
Mikroskop u funkciji
Kamera u radu sa optikom od foto-aparata.jpg
Mikroskop u radu sa optikom od foto-aparata
Optika od starog foto-aparata.jpg
Optika foto-aparata upotrijebljena za mikroskop

Ostaje mi još oko rasvjete da se malo igram. Presijavaju se lemna mjesta ako je upaljena neonska rasvjeta pa iz tog razloga moram da je ugasim. Probaću ovo što je predložio kolega @branimir sa CPL filterom.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

savosi
gx
gx
Postovi: 217
Pridružen: 04 Feb 2007, 03:08
Location: Novi Sad-okolina
Specialty: tv-multimedia

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao savosi » 11 Mar 2024, 23:13

I ja sam pazario kameru Samsung SDC-415,interesuje me koju si optiku sa AE stavio? Naručio sam od 130x,pa ne znam da li treba i jača ?
Nosač imam neki zglobni (opruga-gas) za monitore i tv do 7kg težine a monitor je 17" sa video ulazom.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao KASA1 » 12 Mar 2024, 00:04

Odlično odrađeno :tooo: ,... nadam se da će dugo i dobro služit.
savosi je napisao:
11 Mar 2024, 23:13
...interesuje me koju si optiku sa AE stavio? Naručio sam od 130x,pa ne znam da li treba i jača ...
Po slikama bi rekao da je 130x (i ja imam takvu)... i ne treba ti jača za ovo što nama treba.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao alexa_pg » 12 Mar 2024, 00:43

KASA1 je napisao:
12 Mar 2024, 00:04
...Po slikama bi rekao da je 130x (i ja imam takvu)...
Tako je. Vidio sam kod tebe i istu naručio.
savosi je napisao:
11 Mar 2024, 23:13
I ja sam pazario kameru Samsung SDC-415,interesuje me koju si optiku sa AE stavio? Naručio sam od 130x,pa ne znam da li treba i jača ?
... monitor je 17" sa video ulazom.
Tu optiku koju si naveo sam i ja kupio. Mislim da nema potrebe za nekom jačom.
Kada je optika udaljena od predmetaa par santimetara, tada je uvećanje maksimalno. Međutim, tada je nemoguć rad. Ako se kamera odmakne na metar od objekta, tada nema uveličavanja. Kod mene je objektiv udaljen na nekih 40 cm od predmeta i uvećanje je oko 8 puta. Sasvim dovoljno.
Ja ne znam kako se tačno mjeri uveličavanje. Ja sam to radio seljački. Stavio int. kolo ispod objektiva i izmjerio kolika je slika na monitoru. Stranica IC ima dimenziju 5 mm a na monioru ta ista stranica je 40 mm.

Na slici ispod se vidi stolarski metar ispod kamere. Na monitoru je 1 cm realni prikazan kao 20 cm (ovo je slika sa drugim objektivom). Ovdje nema digitalnih zoomova. Monitor prikazuje ono što dobije.

slika

I moj monitor takođe ima AV ulaz.

Ono što je bitno. Kako raste uveličavanje tako se smanjuje vidno polje i obrnuto.
Kada je najveće uvećanje onda je vidno polje 4.2 mm x 2.4 mm (po deklaraciji). Kada je uvećanje minimalno, onda je vidno polje 130 mm x 70 mm
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

savosi
gx
gx
Postovi: 217
Pridružen: 04 Feb 2007, 03:08
Location: Novi Sad-okolina
Specialty: tv-multimedia

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao savosi » 12 Mar 2024, 04:51

Odlično,znači ostaje nam samo još malo igre sa osvetlenjem,filteri ili neka obična sijalica

zozontv1
___
___
Postovi: 412
Pridružen: 16 Okt 2006, 08:10
Lokacija: Beograd (N. Beograd)

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao zozontv1 » 12 Mar 2024, 06:00

Objektiv od foto-aparata je 50 mm, pretpostavljam?

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao branimir » 12 Mar 2024, 09:02

Lepo odrađeno.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao alexa_pg » 12 Mar 2024, 11:09

zozontv1 je napisao:
12 Mar 2024, 06:00
Objektiv od foto-aparata je 50 mm, pretpostavljam?
Tako je kolega.
Ovo su oznake na njemu.
Prilog
Objektiv.jpg
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

zozontv1
___
___
Postovi: 412
Pridružen: 16 Okt 2006, 08:10
Lokacija: Beograd (N. Beograd)

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao zozontv1 » 13 Mar 2024, 05:20

Ipak nije 50, već 85 mm, što nemora ništa da znači....Ja imam 50 mm, da si bliže da ga probamo.
Imaću ga u vidu.
Hvala na trudu.

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao branimir » 13 Mar 2024, 20:34

Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao alexa_pg » 13 Mar 2024, 22:24

Slika sa navedene kamere je zaista dobra. Sigurno postoje i bolje ali ja sam sa ovom prezadovoljan.
Ako bi se tražila mana ovoj kameri to je što ne može direktno da se video signal uvere u računar. Zašto ovo pominjem. Možda vam se u radu ukaže potreba da nešto snimite na računar bilo kao sliku ili kao film. To ne može da se uradi. Ovo je klasična kamera koja ima "običan" AV signal na izlazu 15kHZ. Ovaj signal se vodi direktno na TV ili na monitore koji imavu AV ulaz.
Da bih riješio ovaj "problem" kupio sam na AE spravicu koja prevodi signal AV na USB. Konvertor sam platio nepuna 3 eura

Kod: Označi sve

https://vi.aliexpress.com/item/1005005719739551.html
AV2USB.jpg

Uz pomoć ove spravice mogu i da snimim šta radim. Sa spravicom se dobija i softver ali ja ga ne koristim. To što softver ima meni ne treba. Od softvera koristim amcap.exe ver. 9.3.29.4. To je najjednostavniji softver za snimanje. Nema čak ni instalaciju već radi kao samostalna aplikacija. Postoje i novije verzije ovog programa.
Na slici ispod vidi se istovremeni prikaz slike na monitoru - direktan ulaz AV u monitor i prikaz slike na monitoru računara preko AV konvertora.

Slika_1.jpg

Ova spravica se može još za po nešto upotrebiti. Što kaže naš kolega @branimir "možda nekom pomogne"
Sa ovom spravicom se mogu presnimiti stare VHS kasete na DVD. U tom slučaju treba bolji softver nego ovaj koji sam naveo.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao branimir » 19 Mar 2024, 10:22

Uporedio sam Maxtron i Samsung kameru koje su ovde pomenute i n isam primetio razliku između njih, sem cene.
Ono što je problem svih mikroskopa (skupih ili jeftinijih) je odsjaj koji stvara svetlo (taj problem imaju i profesionalni fotografi) i u razgovoru sa jednim uradio sam postavku sa tri izvora svetlosti gde su dva izvora svetlosti sa strane pod 45 stepeni dok je prsten odgore.Daje rezultate.
sv1.jpg
sv2.jpg
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 610
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao Kobac » 19 Mar 2024, 12:12

Mislim da bi polarizacioni filter pomogao sto se tog odsjaja tice...

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao branimir » 19 Mar 2024, 14:05

Filter je postavljen i ima svoju ulogu.Uglavnom je privedeno kraju.Slikano mobilnim pa je on dodao malo sjaja inače je sve jasno
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao alexa_pg » 19 Mar 2024, 16:36

branimir je napisao:
14 Feb 2024, 16:14
Danas mi stigoše dva polarizujuća filtera za objektiv...Filteri lepo odrađuju posao tako da mogu koristiti svetlo u punom sjaju.
branimir je napisao:
19 Mar 2024, 10:22
...uradio sam postavku sa tri izvora svetlosti gde su dva izvora svetlosti sa strane pod 45 stepeni dok je prsten odgore.Daje rezultate.
Ako sam dobro shvatio, postavljanje samo filtera ne završava posao. Mora se i svjetlo posebno montirati.

Nisam još naručio filter. Razmišljam šta naručiti.
Prodavci uglavnom svi nešto mute. Ako tražiš filter za običnu optiku cijena je 1.6 eura. Ako navedeš da je za mikroskop, onda je 10 eura. Lopovska posla.

CPL Filter.jpg
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao branimir » 19 Mar 2024, 19:44

Sam filter je namenjen za optiku radi prigušenja odsjaja i dobro ga je staviti bez obzira da li će se koristiti dodatno svetlo ili ne.Ujedno štiti optiku od isparenja koja se javljaju prilikom kemljenja.Isto tako smanjuje pojavu senke na minimum.Jeftina stvar a radi posao.
Dodatno svetlo je samo opciona stvar, s druge strane sve to me je koštalo par stotina dinara kao i led za auta koje sam davno pazario na aliju.Kao što sam i napisao da sam svetlo odradio po savetu profesionalnog fotografa.
Tako da najjeftiniji filter radi posao i vredi ga staviti, kao i što ovaj jeftini mikroskop odrađuje posao kao i oni što koštaju desetak puta više.
Prema tome, kolega Aleksa, svetlo može i nemora kao što si se i uverio a filter dobro dođe jer nije neka cena u pitanju
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Alati”