Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao branimir » 31 Avg 2023, 08:45

Nedavno mi je sa aliekspresa stigao digitalni mikroskop Yizhan od 13MP koji me je uz porez izašao nepunih 100 evra (kinezi napisali vrednost 15 evra pa sam poštaru dao 500 dinara).Sočivo na mikroskopu je uvećanja 150X, opseg rada od 5cm do 100cm. Uz kameru je stigao stono mikrofonsko postolje koje sam iskoristio za lupu, a kamera je postavljena na postolje koje već imam za montažu po potrebi klasičnog stereo mikroskopa s tim da sam sada dodao 17 inčni monitor jer kamera ima VGA i HDMI izlaz jer mi to odgovara a uklapa se u cenu do 100 evra koju sam odredio za nabavku.Monitor je sada stalna postavka jer ne smeta ni klasičnom mikroskopu.Namena mu je prvenstveno inspekcijska jer zbog kašnjenja digitalnog signala nije baš pogodan kod lemljenja-Na slici je radna distanca 30cm.
digitalm2.jpg
digitakm1.jpg
Sledi drugi post koji je povezan.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao branimir » 31 Avg 2023, 09:27

Kako od ranije imam pravljen elektronski mikroskop koji je u nekoliko navrata menjao kamere zbog što boljeg rezultata, te sam ovog puta montirao sičivo sa digitalne kamere i rezultati su odlični što je i razumljivo jer je sočivo 10X snažnije od dosadašnjih koje sam kombinovao.Ono što je bitno kod ovog analognog (kamera) mikroskopa
što je prikaz rada u realnom vremenu što je veoma bitno kod poslova lemljenja.
Elem zadnja kamera koja je ove kodine kupljena je od 600 TV linija, uz sočivo izašla 15 evra, realan prikaz boja.Kupio na KP https://novi.kupujemprodajem.com/elektr ... s/69940844
Sočiva za 20tak evra ima na aliekspresu, kasnije imam nameru da pazarim sočivo sa manjom radnom distancom do 20cm sa uvećanjem 130X.
https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... SRB%21%21A
Ovo je osnova mikroskopa i za 35 evra dobijate višestruko vrednu stvar.Ono što je dodatno i što morate dokupiti za sve mikroskope su monitor i nosač.
LCD televizor od 19 inča pa nadalje sa AV ili video ulazom može se na KP naći za 30tak evra(proveravao).
Nosač svakako treba kupiti i u tu svrhu je dobra nosač TV koju je KASA1 prikazao kod svog mikroskopa.
Osvetlenje nisam napomenuo jer za njegov rad na radnom stolu je dovoljna led sijalica iznad radnog stola (u mom slučaju).Ja sam i to napravio koristeći led sijalicu od 9W
kojoj je jedna led pravila problem.Pločicu sam presekao na 4 dela da bi ih raspodelio unutar nosača.Diode sam međusobno odvojio(jer im je napon 9V) i štampabnu vezu sam odvojio malom trouglastom turpijom, pločice sam zalepio i led diode sam paralelno vezao.Dodao sam tri diode zbog smanjena napona jer se napaja sa 12V.
Nosač je pravljen od kape za plastične vodovodne cevi od 32mm s tim da je odsečen zatvoreni deo jer kroz to treba da prođe sočivo.Na tom delu su izbušene tri rupe i urezan navoj M4(ko nema ureznik probušiti rupu od 3 ili 3,5mm te kroz rupu zavrnuti stolarski vijak debljine 4mm da bi napravio trag za mašinski vijak od 4mm).Drugi deo nosača je od plastične kutije, probušena rupa prečnika 30mm, koja je zasrafljena ili zalepljena za nosač.To lepo radi.Prva slika je pre promene dizajna koji sam zbog dužine sočiva morao odraditi za polžaj monitora, tako da je sada ispred kamere u njenoj visini bez sočiva.
analogm.jpg
analogm1.jpg
analogm2.jpg
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15864
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao fanzo » 09 Okt 2023, 03:55

Lepo, lepo... Kod tebe kao u laboratoriji.
Brane, hvala na informacijama.

Inače ti kao (od skora) BT-expert imaš pristup u Expert delove foruma u vezi ovih i sličnih stvari.
Link ispod.

http://www.fanzo.org/forum/viewforum.php?f=220
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao branimir » 09 Okt 2023, 20:03

Biće uskoro nešto i za taj deo foruma, čekam da stigne iz Kine.Ovih dana sam proširio sto tj dodao dodatak širine 60cm gde sam smestio lemnu tehniku i analogni mikropskop kao stalna postavka.Kamera je povezana i sa televizorom monitorom od 17 inča zbog razlike u kvalitetu slike.Inače je pozadi na monitor nakačen računar tako da je to jedna celina.
analogm3.jpg
analogm4.jpg
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao alexa_pg » 09 Feb 2024, 19:39

Već par godina u radu koristim digitalni mikroskop pa sam odlučio da pređem na analogni. Bolje reći da napravim analogni.
Digitalni sam svojevremeno kupio na AE i zbog kašnjenja slike najviše ga koristim za provjeru urađenog posla. Direktan rad - online pod USB mikroskopom nikad nisam mogao da savladam.
Nabavio sam CCTV kameru Samsung SDC-415 i hoću da je prilagodim za ovo što mi treba. Umjesto postojeće optike imam namjeru da ugradim drugu i tako da od nje napravim mikroskop. Video kabal bi išao direktno u monitor.
Kamera.jpg
Prije početka rada odlučio sam da izmjerim i uporedim kašnjenja slike na USB i na ovoj CCTV. Čisto da vidim ima li razlike, kolika je i ispatili se raditi ovo.
Nemam neku vrhunsku štopericu pa sam za mjerenje upotrebio štopericu iz mobilnog telefona.
CCTV.jpg
USB.jpg
Na osnovu ovako izmjerenih kašnjenja da se zaključiti sledeće:
- slika snimljena USB kamerom kasni za realnom slikom 200 ms (0.2 s)
- slika snimljena CCTV kamerom kasni za realnom slikom 100 ms (0.1 s)

Ne znam je li neko provjeravao svoje mikroskope kako rade i imaju li kašnjenja i koliko u reprodukciji slike. Bilo bi dobro da se zna.
Uglavnom, na osnovu izmjerenih kašnjena da se zaključiti da je CCTV kamera duplo brža u reprodukciji. Duplo je duplo. Ili kao u onom vicu, "dvaput je dvaput"
Definitivno krećem u realizaciju a o urađenom postaviću i slike da se vidi kako je to ispalo.

PS. planirao sam da postavim ovu optiku

Kod: Označi sve

https://www.aliexpress.com/item/1005006019272456.html
Optika.jpg
Optika.jpg (10.73 KiB) Pregledano 826 puta.
Karakteristike:
1X-130X C-MOUNT Lens:
Working distance: 50mm-1000mm
zoom ratios: 1 : 15
Magnification Power by 0.13- 2X (about 1 - 130X on the display)
view field of Max multiple : 4.2mm*2.4mm
view field of Min multiple : 130mm*70mm
Size: 30mm(diameter) * 99mm(length)
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao branimir » 09 Feb 2024, 20:21

Pri lemljenju koristim analogni jer je kod njega kašnjenje zanemarljivo u odnosu na digitalni mikroskop koji je za inspekcijske poslove.Iako je kod analogne u pitanju digitalna kamera ali je konverzija u analogni signal gde je kašnjenje minimalno do skoro realnog vremena dok je u vga ili hdmi signal konverzija kompleksnija samim tim i kašnjenje primetno.S drugestrane odgovara mi 8 inčni monitor i to sadašnja postavka i sa njim sam imao prve radove na nožicama mikrokontrolera odnosno povezivanje oštećenih veza.Uskoro bi trebalo da mi stignu filteri za polarizaciju da otklonim odsjaj jer sad mikroskop radi sa osvetljenjem od ledovki u radionici pa je ponekad prisutna senka.
To se isto dešava i kod digitalnog.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao KASA1 » 09 Feb 2024, 22:53

Ovaj objektiv je dobar izbor,... i sam ga imam na svojoj konfiguraciji.
Obično mi je udaljen cca 25-30 cm od predmeta obrade i osigurava sasvim dovoljno manipulativnog prostora za komotan rad.

Nikakva kašnjenja na toj konfiguraciji nema, mogu reč da se slika na monitoru (HDMI veza) prikazuje u realnom vremenu.

slika
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao alexa_pg » 10 Feb 2024, 12:25

KASA1 je napisao:
09 Feb 2024, 22:53
Ovaj objektiv je dobar izbor,...
Odlična informacija.

Ako nađeš vremena bilo bi dobro da izmjeriš kašnjenje slike. Ne treba ti nikakva posebna tehnika osim dva mobilna telefona.
- na jednom mobilnom uključi štopericu i stavi ga ispod kamere
- drugim telefonom napravi sliku da se vidi taj telefon kao i monitor. Da uporedimo slike telefona i monitora, ima li kašnjenja.

Znam da kašnjenje ne zavisi samo od kamere. Dosta zavisi i od upotrebljenog monitora. Možemo imati iste kamere ali da ti imaš neki dobar motitor koji obradu slike radi toliko brzo kao u realnom vremenu. Sa druge strane ja mogu imati neki krš od monitora kome treba čitava sekunda da obradi istu tu sliku.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao KASA1 » 10 Feb 2024, 22:44

Kao što možeš vidjeti na priloženoj slici, koristim obični GRUNDIG led tv, nikakav posebni monitor.

Naravno da ću ti to istestirati, čim uzmognem, sad i mene zanima.
@fanzo ti je takođe tamo u expert temi potvrdio da kašnjenja nema (spojem kamere HDMI kablom direktno na tv-monitor).

No, to što nikakvo kašnjenje obojica ne primjećujemo je možda i naš problem lolzi ,... generacijski smo "tu negdje".
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao branimir » 11 Feb 2024, 09:05

Čisto analogne kamere ne odaju kašnjenje, dok sve sa primesom "digitalna " već imaju taj problem.Radeći na projektu televizije(studija) u firmi za potrebe direktnih prenosa preko linka imao sam prilike da se suočavam sa svim izazovima(sarađivao i sa Acom Sabadošem, ima baner na forumu) u odabiru kamera(kamermani lokalne televizije su bili ti koji su testirali izbore kamera, ja sam odrađivao tehničku stranu studija) tako da se kašnjenje od kamere do miksete svelo na minimum, preko linka je i dalje bilo primetno što je i logično što se videlo i na monitoringu između slanja i prijema.Kamera je ta koja određuje kašnjenje obradom signala, uticaja imaju kvalitet kablova, konektora, napajanja.
Ja sam na mom mikroskopu promenuo nekoliko kamera za video nadzor i imao sam prilike da uvidim razlike kako u prikazu slike u realnom vremenu tako i boja prikazane slike.
Za sada je ova verzija zadovoljavajuća, kad se ukaže prilika za nekom kamerom istraživaćemo.To je izazov i sada daje rezultate i što je najbitnije koristi se u radu, ne često ali kad treba odradi posao.
Zašto sam uzeo digitalni mikroskop, pa samo zbog optike da bih mogao da je testiram na ovom koji pravim te sam uvidevši nabavio još jednu optiku.Optika se ne menja, kamera da ko traži bolje
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao branimir » 14 Feb 2024, 16:14

Danas mi stigoše dva polarizujuća filtera za objektiv prečnika 37mm pa kako sam već pripremio adapter za postavljanje brzo sam ih postavio na objektive.Adapteri su od plastike i odrađeni su na strugu na potrebne dimenzije.Filteri lepo odrađuju posao tako da mogu koristiti svetlo u punom sjaju.
https://www.aliexpress.com/item/1005006 ... 18021OMRPz
f1.jpg
f3 (2).jpg
f3 (1).jpg
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao KASA1 » 23 Feb 2024, 16:24

alexa_pg je napisao:
10 Feb 2024, 12:25
...Ako nađeš vremena bilo bi dobro da izmjeriš kašnjenje slike...
Evo kašnjenje na mojoj konfiguraciji je oko 6 stotinki ili 60 milisekundi (ms), dakle, ipak ga ima:

SL1.jpg
SL2.jpg
SL3.jpg
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao alexa_pg » 23 Feb 2024, 18:31

Znači da ne tražim bolje od onoga što imam.
Nabaviću Samsung telefon za mjerenje jer ima bolju štopericu pa ću još jednom izmjeriti kod mene.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao branimir » 23 Feb 2024, 18:37

Samsung kamera uz odabrani objektiv će da radi posao.Još kad se doda monitor od 8 inča ispred kamere.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao alexa_pg » 28 Feb 2024, 17:26

Od nekakve gužve ne stižem ni započete poslove da završim. Evo konačno sam priveo kraju i izzradu mikroskopa.
O samom mikroskopu ću u toku večeri napisati, samo da sročim šta sam i kako sam radio.
Do tada evo slike gdje sam ponovo vršio provjeru kašnjenja slike.
One prethodne slike sam radio sa telefonom HTC kome štoperica pokazuje vrijeme u stotinkama. Tako na tim slikama se vidi da je kašnjenje slike 0.1 s ili drugačije napisano 100 ms.
Sada sam uzeo Samsung telefon kome štoperica pokazuje vrijeme u desetinkama.
Na slici ispod da se vidjeti (preciznije) da je kašnjenje slike tačno 100ms kao i u prethodnom mjerenju.
Definitivno ova Samsungova kamera ostaje u igri.

Kašnjenje.jpg
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao branimir » 01 Mar 2024, 15:07

Interesuje me kako se ponaša samsung kamera.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao alexa_pg » 01 Mar 2024, 16:27

Kamera radi odlično. Od obaveza ne stižem detaljnije da napišem zapažanja i način realizacije. Nadam se da ću u toku vikenda naći malo vremena.

Inače, mikroskop je pušten u rad.

2.jpg
3.jpg
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
cacko85
gx
gx
Postovi: 1723
Pridružen: 03 Dec 2008, 17:51
Location: Macedonia
Contact person: Slavche
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Sveti Nikole
Kontakt:

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao cacko85 » 01 Mar 2024, 16:55

Ovo mikroskop sa kamerima jedino je dobro ako zelish da snimish neshta kako se radi ili za inspekciju, za rad bes kasnenje samo trinocular ili binocular mikroskop, sada i ne su previse skupi, tada nema kašnjenje i rad je u realno vreme, pozicija telo i ruke su prirodni polozaj.
Ovako kupi kamera/objektiv/stalak... cene izadzu negde 80% od cena na normalni mikroskop i opet problema uz rad.
Ja koristim ovaj:

Kod: Označi sve

https://www.aliexpress.com/item/32883918439.html

Kod: Označi sve

https://megamobil.mk/p/10734/mikroskop-professional-ak31-so-hdmi-kamera-48-megapixel
Prilog
20240301_165207.jpg

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao branimir » 01 Mar 2024, 21:18

Imam binokular mikroskop, ali je ova postavka iz kućne radinosti sada u upotrebi pri lemljenju i lakši je rad s njim, ne moram biti sagnut jer ono što radim mi je ispred u vidnom polju pri uspravnom sedenju.A ne košta puno.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Mikroskop-kupiti gotov ili sastaviti

Post napisao KASA1 » 02 Mar 2024, 00:08

cacko85 je napisao:
01 Mar 2024, 16:55
...Ovako kupi kamera/objektiv/stalak... cene izadzu negde 80% od cena na normalni mikroskop i opet problema uz rad...
Mene je, 2021. god., HDMI kamera sa objektivom, led ring-om i plinskim stalkom izašla oko 190 €. Tada je to bilo oko 3-4 puta jeftinije od mikroskopa ovoga ranga (kojeg imaš).
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Alati”