JBC vrhovi i kineska zamena

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao branimir » 20 Dec 2023, 20:28

Kako su originalni JBC vrhovi skupi sve više je u ponudi kineskih zamenskih vrhova.JBC za takvu cenu opravdanje nalazi u kvalitetu vrhova i tvrdnjom da je vek njihovih vrhova 5 puta duži i zarto je cena 10-tak puta skuplja kod nekih modela i višestruko od toga.Iz tog razloga i kako nisam zahtevan korisnik na aliekspresu sam potražio ponudu vrhova kompatibilnih sa JBC te sam poručio nekoliko kompleta vrhova (3 komada u kompletu) kao i nekoliko pojedinačnih u nižem cenovnom rangu, u rangu T vrhova koje kinezi stvarno dobro prave.
U ponedeljak su mi stigli prvi vrhovi od LEFAVOR OFFICIAL STORE i to C210 tip bez bilo kakve oznake proizvođača.Ono što krasi vrhove je odlična završna obrada, vrhovi su glatki.Pustio sam ih po 5 minuta na 250 stepeni da rade u praznom hodu da ogore, naneo sam kalaj te sam jedan vrh (konusni) stavio na temperaturnu proveru gde je merenje na 350 stepeni pokazalo 347 stepeni.Otpr vrha je 1,6 oma.Cena sva tri 7,4 dolara (jedan vrh je bio na popust).
lefavor.jpg
Nastavak s moje strane sledi..
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao branimir » 26 Dec 2023, 19:12

Stigli su mi c115 vrhovi i na njima je natpis OSS TEAM tako da dobavljača neću imenovati.Ono što ih karakteriše da ima je otpor 3,2 oma, lepa završna obrada i na podešenoj temperaturi od 250 stepeni termometar meri temperaturu vrha od 238 stepeni.Sa prethodnim magma setom biće dovoljno jer se često ne koriste, ali će se koristiti.Cena sva tri 14 dolara.
c115 (2).jpg
Nedavno sam na kupujemprodajem kupio c245 vrh Aixun, oznaka c245050, ovalni oblik vrha dimenzije 5x7,5 milimetara, otpor 3,5 oma i na podešenoj temperaturi lemne stanici od 350 stepeni termometar meri 340 stepeni na vrhu.Presvlačio sam kalajem pločicu i to jako lepo radi.Cena 1000 dinara plus dostava 400 dinara.
aixun.jpg
Očekujem još neke narudžbine što kompleta što pojedinačnih vrhova.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao branimir » 01 Feb 2024, 21:58

Nažalost, ovaj Aixun vrh se nije baš naradio.U toku trećeg kratkotrajnog korišćenja otišao mu je grejač.Stradao je kad se dizao iz stanja mirovanja, nije izdržao nagli strujni šok.Radio je do tada lepo na temperaturi od 350 stepeni.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao KASA1 » 02 Feb 2024, 00:26

Po mom iskustvu, zasad, originalnom JBC cartridge-u nema kvalitativno adekvatne zamjene.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao branimir » 02 Feb 2024, 07:56

Sa originalnim vrhovima radim već par meseci tako da je to vreme suviše kratko da bih dao neku ocenu jer ih ne koristim intenzivno ali dosta, a koristim u zadnje vreme i pištolj lemilicu.Ne odustajem od kineskih vrhova jer u radu ne primetim neku razliku a uskoro ću uporediti isti tip sa originalima koje imam.To što se desilo sa vrhom ne znači da što se kaže " jedna lasta ne čini proleće" tako da će vreme pokaazati.Ono što je još bitno, lemna stanica zaista radi dobro posao za šta je namenjena a za vrhove će mo lako jer imam dobru zalihu za sva tri tipa ručke te kako je višestruko povoljnije ispala od JBC nećemo štedeti na vrhovima, kako kineskim tako i originalima.
Još uvek tražim najpovoljniju temperaturu za vrhove i ono što praktikujem da mesto za svaku promenu vrha radim kalibraciju mašinu temperaturu vrha proveravam sa Hako termometrom i po potrebi doteram temperaturu vrha koristeći same tastere na rucki lemilice, zaista korisna stvar.Mašina pamti to podešavanje sve dok ne promenem na tasterima.
c245406.jpg
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

bhgsmservis
_
_
Postovi: 27
Pridružen: 17 Jan 2017, 11:57
Location: BiH, Vitez
Specialty: tv

Re: JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao bhgsmservis » 21 Mar 2024, 11:30

Kolega, kakva su sada iskustva sa kopijama jbc vrhova. Da li vrh brzo oksidira, crkavaju li?
Koju lemilicu koristis?
Smart Servis @Vitez

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao branimir » 21 Mar 2024, 14:07

Uglavnom koristim 245 vrhove i to 907 i 944 i to su originali (imam i 906) imam nekih 6 vrhova koje sam povolno nabavio (6 vrhova 80 evra) i svi su šrafcigeri a povremeno i kineski vrh koji je pandan 906 vrhu i ima iste temperaturne karakteristike.Ne koristim intezivno lemilicu tako da je ovo kratko vreme da bih dao neku ocenu, ne primećujem neku razliku ukorišćenju.Sada imam solidnu zalihu 115, 210 i 245 vrhova.
Trenutno je pauza u nabavci a fokus će mi biti na pojedinačne 210 vrhove i to isključivo kineze prevashodno zbog cene.
Evo i slike 245 kineza i JBC, JBC se češće koristi.
245vrh.jpg
A danas mi je stigao i DIN konektor da bih ga montirao sa prednje strane lemilice za lakšu izmenu ručki.Samo je na jednom mestu na aliju bilo u ponudi.
din.jpg
din.jpg (9.59 KiB) Pregledano 357 puta.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao KASA1 » 21 Mar 2024, 23:40

bhgsmservis je napisao:
21 Mar 2024, 11:30
..kakva su sada iskustva sa kopijama jbc vrhova. Da li vrh brzo oksidira, crkavaju li?..
Vrh ni ne izdrži dovoljno dugo da bi oksidirao,... prije crkne grijač (probao GVM, Relife, XSoldering).
Original JBC C245 vrh, evo već godinu dana svakodnevnog korištenja u servisu, radi besprijekorno.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
cacko85
gx
gx
Postovi: 1723
Pridružen: 03 Dec 2008, 17:51
Location: Macedonia
Contact person: Slavche
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Sveti Nikole
Kontakt:

Re: JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao cacko85 » 22 Mar 2024, 09:55

@KASA1
Kolega neki link za originalne JBC vrh ??

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao branimir » 22 Mar 2024, 10:06

Ono što imam saznanja o kineskim vrhovima da izdrže mesec dana upotrebe što meni u krajnjem slučaju i odgovara jer nisam serviser da ih koristim svakodnevno tako da nisam onaj koji bih mogao da dam preporuke.Ovaj 406 nonejm vrh me je izašao 10 evra i uzeo sam ga da bih ga upredio sa originalnim 906 da vidim razliku.
JBC je reper i oni su napravili kvalitetan vrh jer imaju grejač koji može da istrpi nagli skok struje u kratkom vremenu te isto tako verujem da će kinezi koji su proizvođači
raznih tipova vrhova odraditi i ovaj u kvalitetu.Zato biram nonejm vrhove.Evo jednog za 245 vrhove
https://vi.aliexpress.com/item/10050061 ... pt=glo2vnm
U Srbiji sam vrhove nabavljao od Dejana Milića koje i on kao serviser koristi. zaliha iz Nemačke. https://www.kupindo.com/pretraga.php?bS ... etraga=JBC
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao KASA1 » 22 Mar 2024, 22:45

cacko85 je napisao:
22 Mar 2024, 09:55
@KASA1
Kolega neki link za originalne JBC vrh ??
Njemačka:

Kod: Označi sve

https://www.welectron.com/Soldering-Tips
Nizozemska:

Kod: Označi sve

https://eleshop.eu/soldering/soldering/soldering-tips-nozzles.html?___store=eleshop_eu
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

bhgsmservis
_
_
Postovi: 27
Pridružen: 17 Jan 2017, 11:57
Location: BiH, Vitez
Specialty: tv

Re: JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao bhgsmservis » 23 Mar 2024, 08:44

Koliko sam mogao da pohvatam po netu komentare uvidio sam da T12 kineska kopija daleko bolje rade (duži životni vijek) od kopija c210,c245,...
Smart Servis @Vitez

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao branimir » 23 Mar 2024, 10:13

Pojam kopije je da je nešto verno originalu uglavnom po izgledu što nije slučaj sa kineskim vrhovima za JBC tip lemilice jer samo deo koji ulazi u ručku je skoro identičan što je i logično tako da JBC ne može da tuži kineze za krađu intelektualne svojine.Kinezi su pragmatični i počeli su da prozvode vrhove za JBC lemne stanice jer su dosta u upotrebi, doduše u skromnom izboru tipova, kao i izbor lemnih stanica po uzoru na JBC. Sam JBC na svom sajtu provoviše svoje vrhove kao 5 puta dugotrajnije od drugih proizvođača (ali 10 puta skuplje) i to zahvaljujući lemnim stanicama sa onim što one nude u radu.Ali i kinezi nude lemne stanice sa istim karakteristikama i opet po nekoliko puta nižom cenom uz kvalitet koji je nesporan.Imam jednu lemnu stanicu oko 5 meseci i moram priznati da mi je ispunila sva moja očekivanja u vezi onoga što sam traži kroz njeno upoznavanje na dosta jutjub klipova.
Očekujem da će kinezi dostići veći (ako neki već i nisu) kvalitet grejača da mogu da istrpe nagla naprezanja u sekund dva.
Ne preporučujem jer nisam relevantni faktor, samo iznosim svoje mišljenje, imam dobru zalihu i JBC i kineskih vhova da mogu bezbrižno da radim.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
toce
gx
gx
Postovi: 2262
Pridružen: 25 Apr 2007, 22:41
Location: Makedonija

Re: JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao toce » 23 Mar 2024, 23:40

Nije mi jasna jedna stvar ako imaš JBC ili Weler Ersa i red druge lemilice jer to znak da češ više novca zaraditi to je čista glupost to je samo ljubitelj aparature i ulaganje novca bez potrebe jer lemilica ne radi nego radiš ti
TOCE

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao branimir » 24 Mar 2024, 08:41

Alat radi čovek samo upravlja, što bolji alat to je lakši rad.Kad je sin kupovao jedan skup instrument (polovinu cene sam potmomogao) u razgovoru se zapitao kada će se on isplatiti na šta sam mu odgovorio da kad prvi posao odradi on se isplatio jer je posao uradio, bez njega ne bi mogao.Odradio jedosta poslova, nije ga otplatio, ali je to instrument koji ne zastareva.Ne kupujem najskuplje alate, samo one koje smatram da će mi pomoći i olakšati posao, nije bitno da li ga često koristim ali da kad zatreba znam da je tu.Elektrinika mi je hobi, ne zarađuje mi direktno pare, ali ono što mi je potrebno veano za elektroniku i mehaniku mi odradi ne zamajavajući se sa raznim majstorima.
Da bi radio mikroelektroniku, bilo profesionalno ili iz hobija, moraš imati odgovarajući alat, ne može se pištolj lemilicom.
Svako je dovoljno zreo da zna žta mu je činiti tako da prethodni post nije na mestu jer je uvredljiv za sve one koji kupuju alate jer ispadaju glupi što ih kupuju.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 610
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao Kobac » 24 Mar 2024, 09:03

Sa jedne strane dobra lemilica moze mnogo da pomogne u tom radu a sa druge zasto ne kupiti nesto cak iako ti se samo svidja ili hoces da vidis sta moze.
Svakako je u pitanju dobitna kombinacija, kupis nesto sto ti se svidja, pomaze ti u poslu i pride otplati se sama. :pivopije:

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao alexa_pg » 24 Mar 2024, 10:23

branimir je napisao:
24 Mar 2024, 08:41
... prethodni post nije na mestu jer je uvredljiv za sve one koji kupuju alate jer ispadaju glupi što ih kupuju.
Kolega Branimire,
Ne obraćaj pažnju šta ko piše po forumu. Ima raznih likova. Neko zaradi malo novaca i odmah dio toga ulaže u alat da olakša sebi posao dok drugi potrći u kafanu i ne vadi se iz nje dok sve to ne potroši.
Ima jedna fina izreka "Nije važno šta ti kaže već ko ti kaže"

Svaku tvoju trgovinu alata i prezentaciju ovdje na forumu sa zadovoljstvom čitam. Nastavi samo tako. Sve najbolje u budućem radu.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao branimir » 24 Mar 2024, 11:00

Kolega Aleksa, hvala na lepim željama i to isto želim tebi.Mi smo starija generacijama i dobro znamo šta dobar alat vredi i on se kupuje godinama kako prilike određuju a često sam prodavao alat da bi kupio drugi te mi je olakšavalo kupovinu.Jedini alat koji sam nedavno ponudio, držao ponudu mesec dana je Instekov osciloskop, nisam hteo zamenu, tako da mi je ostao i kao sentimentalna vrednost a i odradiće ponešto kad treba.Neko je propustio priliku da kupi izuzetno dobar servisni osciloskop.
Mi smo generacija koja je da bi se imalo pribegavala izradi uređaja i instrumenata i to drži i danas bez obzira što je sada bogata ponuda i cenovno lako dostupno, ali opet se odradi po koji instrument za ispitivanje komponenti jer ih nema u ponudi ili imaju ograničenje.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao KASA1 » 25 Mar 2024, 09:01

Da nije smiješno, bilo bi žalosno... na takve se primjedbe ne treba ni obazirati ali kao urednik, osjećam se dužnim osvrnuti na to.
Vremena se mijenjaju, jednako tako i uvjeti rada i zahtjevi koji se pred majstora postavljaju,... deplasirano je, apsurdno da u današnje vrijeme nekome o tome uopće moramo pričati.

Preko 30 godina sam u ovom poslu i što sam stariji to mi je potreban bolji alat kako bi si olakšao rad, kako bi mogao odgovoriti izazovima koji se pred mene postavljaju i uopće opstati u ovom poslu (ne zaraditi više kao što se gore navodi, već jednostavno, opstati).
Današnja elektronika visokog stupnja integracije sa sve manjim, mikro smd komponentama se bez adekvatnih optičkih pomagala i dobre lemne opreme (u koju JBC kojeg ovdje spominjemo svakako spada) jednostavno ne može efikasno ni kvalitetno raditi,... džabe ti svo iskustvo i znanje ovog svijeta.

One koji nemaju što reči na ovu temu o JBC vrhovima i njihovim zamjenama, kojima je to o čemu ovdje pričamo glupost, molim da ne sudjeluju u diskusiji i ne kompromitiraju temu!
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

majstorr
gx
gx
Postovi: 1182
Pridružen: 29 Sep 2007, 18:37
Location: Srbija
Specialty: tv

Re: JBC vrhovi i kineska zamena

Post napisao majstorr » 25 Mar 2024, 16:45

Na jednom stolu imam JBC i Weller, na drugom JBC i kinesku 936. Tvrdim da je 936 odlična lemilica za te pare, ali ako se leme krupne stvari, žice i td. Za svakodnevni rad na popravci savremene elektronike gde se menjaju SMD i druge komponente, ne mogu da zamislim bez JBC. Rad sa JBC je brz i lak, dok je sa nekim drugim brojnim jeftinijim lemilicama koje sam probao, pa i sa ovom 936 često mučenje, a nekad i nemoguće skinuti neku komponentu ili je vrlo velika verovatnoća da se nešto ošteti.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Alati”