X zračenje

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15851
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

X zračenje

Post napisao fanzo » 18 Okt 2006, 06:41

X-RADIATION
The only potential source of X-radiation is the picture tube.
However, when the high voltage circuitry is operating
properly there is no possibility of an X-radiation problem.
The basic precaution which must be exercised is keep the
high voltage at the factory recommended level; the normal
high voltage is about 25.5kV. The following steps describe
how to measure the high voltage and how to prevent Xradiation.
Note : It is important to use an accurate high voltage
meter calibrated periodically.
• To measure the high voltage, use a high impedance
high voltage meter, connect (–) to chassis and (+) to
the CDT anode cap.
• Set the brightness control to maximum point at full
white pattern.
• Measure the high voltage. The high voltage meter
should be indicated at the factory recommended level.
• If the meter indication exceeds the maximum level,
immediate service is required to prevent the possibility
of premature component failure.
• To prevent X-radiation possibility, it is essential to use
the specified picture tube.


CAUTION:
Please use only a plastic screwdriver to protect yourself
from shock hazard during service operation.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

katicbranko
___
___
Postovi: 215
Pridružen: 03 Okt 2006, 22:07
Lokacija: Sabac

Post napisao katicbranko » 18 Apr 2007, 22:45

Pisi srpski da te ceo svet razume!

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3648
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Post napisao cubica » 18 Apr 2007, 23:07

NNNnaaa meen ee X-zrrraccenje nniijjjeee delllovvalooooooo!!!!! :---:

ccuubrljica :mrgreen:
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15851
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: X zračenje

Post napisao fanzo » 04 Jun 2008, 02:54

Obratite pažnju prilikom servisiranja CRT televizora da povećani visoki napon prouzrokuje i povećanje X zračenja, koje nije baš zdravo. Prilikom servisiranja pridržavajte se deklarisanog visokog napona iz servisne dokumentacije. Ako je dokumentacijom navedeno da je na primer VN 25KV , taj napon se ne sme premašiti i ako je u zadatim vrednostima i zračenje će biti u dozvoljenim granicama i gledanje u tv ekran neće štetiti.
Ova vrednost najčešće odstupa prilikom ugradnje sumnjivih Kineskih visokonaponskih trafoa, a često odstupa i kod jeftinih televizora Kineske proizvodnje. Na slici se značajno ništa naročito ne primećuje, osim što bih ja primetio je da se u takvim slučajevima primećuje blago povećano treperenje slike i da slika izgleda nekako previše oštro..puno kontrasta..tako bih ja to objasnio, ali instrumenti to lepo registruju...a šta se dešava sa osobom koja je duže vremena izložena X zračenju u to baš ne bih da zalazim jer nisam kvalifikovan da za tako nešto dajem komentare.
Instrumenti koji bi bili adekvatni za ovaj deo posla su na primer STVDST01 za trafoe 15kHz slika ispod
slika slika

i instrument STVDST02 (SMONDST.32KHZ) za trafoe 32kHz , slika dole.

slika

Gornja dva instrumenta su testeri vn trafoa i na njihovim displejima se vrši očitavanje VN napona. Instrumenti simuliraju rad sklopa u kojem se nalazi vn trafo, ali na proporcionalno mnogo nižem naponu , nego što su realni.


Sledeći instrument služi za direktno očitavanje visokog napona sa "pečurke" u realnim uslovima i postoji više proizvođača, slika dole. SAT40KV , PeakTech 45KV ..
slika slika


Postoji i alternativni način merenja VN napona uz pomoć klasičnih instrumenata, ali za tu varijantu se mora konsultovati servisna dokumentacija. Ovaj način merenja je pouzdan ,ali samo u slučajevima kada se ugrađuju vn trafoi renomiranih proizvođača !

PS:ovakvih problema sa zračenjem nema kod LCD i PLASMA televizora.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
Sapun
_
_
Postovi: 130
Pridružen: 31 Avg 2008, 20:34
Location: Zadar
Warranty service: GORENJE
Contact person: Petar Sapun
Phone number: 023 314 073
Specialty: tv-multimedia

Re: X zračenje

Post napisao Sapun » 26 Okt 2008, 16:44

U slučaju kad imate televizor na popravku a on ima grešku da varniči plavo-ljubičasto u topu ekrana- pazite. Radijacija iz topa je toliko jaka da je reda veličine zračenja rendgen aparata. Zato takve televizore ne držati predugo uključenim jer cijelo vrijeme ZRAČE !Za probu bi trebalo imati Gaigerov brojač pa kad tako nešto naiđe kontrolirati jačinu.
Uvjek je jeftinije posao obaviti prvi put.

Avatar
Majstor Duja
Neaktivan
Postovi: 3136
Pridružen: 23 Avg 2006, 17:29
Location: Novi Sad - centar
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic
Specialty: tv-multimedia

Re: X zračenje

Post napisao Majstor Duja » 16 Sep 2009, 18:18

Sapun je napisao:...Zato takve televizore ne držati predugo uključenim jer cijelo vrijeme ZRAČE !Za probu bi trebalo imati Gaigerov brojač pa kad tako nešto naiđe kontrolirati jačinu.
sad tek videh ovo....
Ako je tako vec bi svi bili mrtvi ili bar celavi ali nije:

X radiacija je elektromagnetna radiacija (od 10 do 0,01 nanometara).

Geiger-Müller-erov brojac detektuje gama zrake a gama zracenje je jonizovanog tipa, znaci sasvim druge vrste (oko 10 pikometara)...

A sad malo o ekranima:
Ekrani nemaju radioaktivne izotope u sebi pa prema tome GM brojac i nema sta da detektuje. Imaju X-zracenje ali toliko malog inteziteta kombinovano sa vecom talasnom duzinom (soft X rays ili meki x zraci) da jedva mogu da ostete zutu mrlju u oku ( oko 25W max) nasuprot recimo TIG elektrolucnim zavarivacima koji isporucuju i do 8KW (8000W) prilikom varenja i koji mogu ozbiljno da ostete oko tokom malo duzeg izlaganja tom zracenju (cak i ako zatvorite ocne kapke a blizi ste od 1 metra, oko vam moze biti osteceno)...

Toliko o ovom, ne mesajte babe i zabe ili "don't mix frogs and grandmothers!" :shock:
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

Avatar
hogar2
_
_
Postovi: 24
Pridružen: 27 Jun 2008, 21:46
Location: macedonija
Specialty: tv-multimedia

Re: X zračenje

Post napisao hogar2 » 27 Jan 2010, 00:55

Sto se tice zracenja,dali ga ima ili ne t.e.dali bi GM brojac detektirao zracenje kad tv radi,juce sam imao priliku i izvrsio merenje u nekoliko slucaja:
-uklucen tv Iskra 8456,izmereno 0,13mikroGrey/cas
-tv iskra 8456 u rezim stand-by,izmereno 0,17mikroGrey/cas
-ukluceni istovremeno Iskra i Gorenje Vojager,izmereno 0.22mikroGrey/cas
Navedeni modeli su tog trenutka bili u radionici i zao mi je sto nisam imao "kineza".
Dozvoljeno nivo zracenja,za otkrivene delove tela,ruke,lice,iznosi 40 mikroGrey/cas.
Znaci,kolege,RADITE SLOBODNO.Ovo je dokaz zasto Majstor Duji jos nije opala kosa.Ja bih se ipak pitao,ZASTO DUJA NOSI SESIR?????Slike iz Amerike govore drugo.Mozda genetika..... :lala: lolzi lolzi

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5389
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: X zračenje

Post napisao alexa_pg » 27 Jan 2010, 10:42

Jesi li ti ovo dobro mjerio?
-uklucen tv Iskra 8456,izmereno 0,13mikroGrey/cas
-tv iskra 8456 u rezim stand-by,izmereno 0,17mikroGrey/cas
Ako je ugasen - stand by, sta zraci kad ne radi?
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
hogar2
_
_
Postovi: 24
Pridružen: 27 Jun 2008, 21:46
Location: macedonija
Specialty: tv-multimedia

Re: X zračenje

Post napisao hogar2 » 27 Jan 2010, 17:12

TACNO.Upravo tako kako sto je napisano.I mene je zacudilo.Ne znam dali smem da navedem sa kojim instrumentom je izvrseno merenje ali instrument je digitalni a pred merenja LICNO sam stavio nove alkalne baterije.I jos nesto,instrument nisam koristio sam.Uz mene je bilo lice koje duzi instrument.Napominjem da je cela procedura izvedena potpuno legalnim putem.

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5344
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: X zračenje

Post napisao buzdumra » 27 Jan 2010, 21:05

hogar2 je napisao:Ne znam dali smem da navedem sa kojim instrumentom je izvrseno merenje
naravno da smes nisi ga valjda ukrao lolzi
a kad je skroz iskljucen iz struje ...,daj nazovi coveka sto ga duzi pa neka izmeri od nekog kineza kod kuce ili u firmi ili gde vec i nek prepise model tv-a
trebo si merit sve redom od sijalice do grijalice hehe..
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
SaleSk
___
___
Postovi: 656
Pridružen: 04 Nov 2006, 21:08
Location: Skopje
Warranty service: Siemens, Konica Minolta, Kodak, B Braun, Dade Behring, Johnson & Johnson, Drew, TerumoBCT
Kontakt:

Re: X zračenje

Post napisao SaleSk » 06 Mar 2010, 11:59

hogar2 je napisao:Sto se tice zracenja,dali ga ima ili ne t.e.dali bi GM brojac detektirao zracenje kad tv radi,juce sam imao priliku i izvrsio merenje u nekoliko slucaja:
-uklucen tv Iskra 8456,izmereno 0,13mikroGrey/cas
-tv iskra 8456 u rezim stand-by,izmereno 0,17mikroGrey/cas
-ukluceni istovremeno Iskra i Gorenje Vojager,izmereno 0.22mikroGrey/cas
To sto ste vi momci izmerili, odnosno te brojke, iste bi dobili i da ste merili u prostoriji gde nema TV-a...Steta sto niste probali i sto se niste uverili... ;)
Jer ako spojite zracenje koje ste izmerili sa pojedino ukljucenim TV-ima onda bi trebalo da dobijete oko 0,30 mikroGray/cas, a vi ste dobili znatno manje...
Iako CRT monitori zrace X-zrake one su uglavnom bezopasne jer gotovo sve zrake zaustavlja debeli ekran, a one sto prodju uglavnom ne mogu naneti nikakvu stetu.
Gama zracenje ili gama zraci, gama fotoni (γ-zracenje, γ-zraci) je oblik elektromagnetnog zracenja sa najprodornijim fotonima, odnosno najmanjim talasnim duzinama u elektromagnetnom spektru. Nastaju u interakcijama subatomskih cestica kao sto su anihilacija cestice i anticestice i radioaktivni raspad; vecina zracenja potice iz nuklearnih reakcija koje se odigravaju u medjuzvezdanoj sredini u svemiru. Ili u nuklearnim reaktorima naravno.
Ime γ-zraci (γ-zracenje) su dobili zato sto je to bila treca vrsta prodornih zraka otkrivena posle α- i β-zraka.
Ovako izgleda jedna rentgenska cev, koja je kompletno postavljena u olovnoj zastiti. Telo je izradjeno od olova
Prilog
Nago-X-Ray-Tube.jpg
Nago-X-Ray-Tube.jpg (10.94 KiB) Pregledano 6318 puta.
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Avatar
Krajnc Karlo
Preminuo
Postovi: 359
Pridružen: 02 Jul 2009, 09:46
Location: Veternik
Contact person: Karlo
Specialty: tv-multimedia

Re: X zračenje

Post napisao Krajnc Karlo » 18 Nov 2010, 15:54

televizori su opasni garant,
evo ja kad slučajno prebacim na pink, sve me nešto steže i davi,
imam osećaj da nešto prolazi kroz mene
i da hoće dušu da mi izvadi,
savetujem da obmotate glavu alu folijom kad gledate tv
:pivopije:
Make it idiot proof and someone will make a better idiot

Odgovori

Natrag na “Alati”