IDEAL IC4-RG

problemi i kvarovi na audio i Hi-Fi kućnim aparatima

Urednici: KASA1,alexa_pg

Pravila foruma
Naslov teme treba da bude u formatu: PROIZVOĐAČ, MODEL, KRATAK OPIS KVARA
Nakon rešenog kvara zatvoriti temu >> >UPUTSTVO< u suprotnom ništa ne činiti.
RAZNA UPUTSTVA
Korisnik_
_
_
Postovi: 145
Pridružen: 25 Apr 2021, 04:22
Location: BiH
Specialty: tv-multimedia

IDEAL IC4-RG

Post napisao Korisnik_ » 11 Apr 2024, 15:25

AUDIO STARI RADIO SA GRAMOFONOM,drvena kutija
FIRMA:EI
MODEL: IDEAL IC4-RG
********************************************
SIMPTOMI: Slabo se cuju stanice na UKT podrucju,koje je bitno covjeku za lokalne stanice,jako staro :-) kao suvenir vrijedi puno.

DETALJAN OPIS KVARA i PREDUZETE RADNJE:
Jedva sam ga rastavio,zapekla dugmadi na potenciometrima i jedva sam gramofon izvuko da mogu sasiju izvuci.Vidim ima dosta starih elektrolita koje bi mozda trebao zamjeniti,samo UKT se odlicno cuju neke stanice kad pojacam prilicno.Sta bi mogao uraditi ovdje,ima vazdusni trimer za regulaciju ffekvencija,Da probam sa spricanjem prekidaca? :pivopije:
Zadnja izmena: Korisnik_, dana 12 Apr 2024, 14:55, ukupno menjano 1 put.
Kendo MARKA za TV a KENDA za gumu. :mrgreen:

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3051
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: IDEAL IC4-RG

Post napisao KASA1 » 11 Apr 2024, 23:07

Korisnik_ je napisao:
11 Apr 2024, 15:25
Slabo se cuju stanice na ST podrucju,koje je bitno covjeku za lokalne stanice,...
Ajde ti nama za početak reci koje su to "lokalne radio stanice" koje emitiraju na srednjevalnom području i na kojoj frekvenciji.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Korisnik_
_
_
Postovi: 145
Pridružen: 25 Apr 2021, 04:22
Location: BiH
Specialty: tv-multimedia

Re: IDEAL IC4-RG

Post napisao Korisnik_ » 13 Apr 2024, 17:04

Malo sam pogrijesio na UKT,hvata FM stanice,to se slabo cuje i jako bruji ,ostala dva podrucja rade iznenadjujuce dobro,hvata neke talijanske radio stanice.Ima neki kontakt na trimeru vazdusnom za frekvencije,kao da se otkacio,mozda od pada aparata,slikam da vidite.
Na donjoj slici jel se vama cini da je puko ili se odlemio kontakt na trimeru vazdusnom za frekvencije,da ga zalemim,mozda zato zuji na UKT? :pivopije:
Prilog
Ideal Ic4.jpg
Kendo MARKA za TV a KENDA za gumu. :mrgreen:

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3051
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: IDEAL IC4-RG

Post napisao KASA1 » 13 Apr 2024, 23:14

Korisnik_ je napisao:
13 Apr 2024, 17:04
... jel se vama cini da je puko ili se odlemio kontakt na trimeru vazdusnom za frekvencije,da ga zalemim,mozda zato zuji na UKT?
Kakve veze ima je li nešto puklo ili se odlemilo, spoji to i probaj,... mada to ne bi trebalo imati nikakve veze s ovim kvarom.

Za početak, očisti kontakt spray-em dobro tastaturu, prekidače moda (UKV-SV-KV), potenciometre. Provjeri sve elektrolite.
Ovdje imaš i šemu ako ti to išta znači.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Korisnik_
_
_
Postovi: 145
Pridružen: 25 Apr 2021, 04:22
Location: BiH
Specialty: tv-multimedia

Re: IDEAL IC4-RG

Post napisao Korisnik_ » 14 Apr 2024, 17:25

Hvala Kasa,spojio zicom,najvjerovatnije trebaju tri izvoda,sprico sam prekidac,gdje ukljucuje ukt,spicnucu i potenciometre za pojacsvanje,imam neki kontakt sprej za elektroniku,nikako VD40 koristiti,mastan je.Malkice je cisci zvuk,slabo se cuje i puno bruji na zvucniku,najvjerovatnije negdje slaba masa ili kontat oji ukljucuje na pojacalo kanal mono.Da zaspricam i vazdusni trimer sprejem,hoce skodit?
Kendo MARKA za TV a KENDA za gumu. :mrgreen:

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5441
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: IDEAL IC4-RG

Post napisao alexa_pg » 14 Apr 2024, 22:39

Nema potrebe da prskaš vazdušni kondenzator.
To brujanje koje se javlja u zvučnicima, možeš li da ga smaniš na potenciometaru da se uopšte ne čuje.
Hoću reći sledeće. Ako možeš da smanjig brujanje na nulu, brujanje dolazi iz MF stepena. Ako se brujanje čuje i kad je pot. na minimum, onda je uzrok stabilizator napona za napajanje ili sam NF pojačavač.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Korisnik_
_
_
Postovi: 145
Pridružen: 25 Apr 2021, 04:22
Location: BiH
Specialty: tv-multimedia

Re: IDEAL IC4-RG

Post napisao Korisnik_ » 15 Apr 2024, 03:16

Nisam 100 % siguran,al mislim da se brujanje ne cuje dok ne utisam na potenciometru,odnosno dok ne pojacamal provjercu jos jednom.Inace druga dva talasna opsega se super cuju,samo UKT los.Mogao bi probati signal KT pojacati na L102 gledano na sliku iz seme,al je zalivena necim ko vosak da nece se skroz rasklimat ferit ove zavojnice, ako taj vosak isceprkam?Nisam uspio naci numeraciju za vazdusni kondenzator za podesavanje stanica,ako moze neko pogledati na shemi pod kojim je brojem,nisam siguran koji je to na shemi,ima dosta nekih kondenzatora koji se mogu podesavati? Hvala
Prilog
shema.jpg
Kendo MARKA za TV a KENDA za gumu. :mrgreen:

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3051
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: IDEAL IC4-RG

Post napisao KASA1 » 15 Apr 2024, 11:19

Zašto pobogu dirati KV (KT) ako dobro radi.?
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Korisnik_
_
_
Postovi: 145
Pridružen: 25 Apr 2021, 04:22
Location: BiH
Specialty: tv-multimedia

Re: IDEAL IC4-RG

Post napisao Korisnik_ » 15 Apr 2024, 13:40

Izvinjavam se mislio sam na UKT,onda ga ne treba dirat.Kojim trimerima bi mogao pojacati UKT u MF/FM dijelu ili na plocicici maloj iznad vazdusnog kondenzatora za stimanje stanica?

Moze li ovo sa trfoem biti neki problem,kao da su neke smole iscurile iz njega?Slika u prilog... :pivopije:
Prilog
trafo ei.jpg
Kendo MARKA za TV a KENDA za gumu. :mrgreen:

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3051
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: IDEAL IC4-RG

Post napisao KASA1 » 17 Apr 2024, 12:51

Ne možemo tako raditi, ovakvi upiti nemaju nikakva smisla. Mi nismo vodoinstalateri da krpamo tamo gdje se "vidi" da curi.
Istina, u elektronici također uvijek "negdje curi" ali se to rješava mjernim metodama i spoznajama koje se na osnovu toga mogu dobiti.

Dali smo ti preporuke na što da obratiš pažnju i gdje da tražiš problem i drži se toga.

Na kraju, vezano uz tvoj problem,... jesi li uopće priključio kakav dipol na antenski ulaz?
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Korisnik_
_
_
Postovi: 145
Pridružen: 25 Apr 2021, 04:22
Location: BiH
Specialty: tv-multimedia

Re: IDEAL IC4-RG

Post napisao Korisnik_ » 17 Apr 2024, 15:42

Jesam,hvala Kasa moze li se probati KF173 Tesla tranzistor umjesto BF167,skoro isti samo Ubemax 25v kod prvog a kod drugog 30 V,to je jedan od tranzistora na malenoj plocicici iznad vazdusnog kondenzatora za frekvencije?Vidi se na isjecku sheme tranzistor BF167,problem je sto nemam iste te stare tranzistore...Ovdje da napomenem ulazi bas posebno antena za KT. :pivopije:
Prilog
ei tranz.jpg
Kendo MARKA za TV a KENDA za gumu. :mrgreen:

Korisnik_
_
_
Postovi: 145
Pridružen: 25 Apr 2021, 04:22
Location: BiH
Specialty: tv-multimedia

Re: IDEAL IC4-RG

Post napisao Korisnik_ » 26 Apr 2024, 23:55

Pokuso sam odspojiti oklopljeni cinc kabal pa spojiti signal sa slusalica dzepnog radiona,al se nista necuje a zujanje se cuje sa trafoa najvjerovatnije i kad odspojim taj kabal a cuje se slabo radio kad ga opet spojim na malu plocicu iznad vazdusnog kondenzatora,inace ta plocica mala sluzi samo za FM stanice,Takodje brujanje se moze smanjiti na 0 potenciometrom za ton.Drugi talasi se prilicno dobro cuju i nema brujanja.
Kendo MARKA za TV a KENDA za gumu. :mrgreen:

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3051
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: IDEAL IC4-RG

Post napisao KASA1 » Juče, 00:21

Kako na srednjem i kratkom valu bruma nemaš, a na UKV-u ga možeš skroz stišat, za pretpostaviti je da NF izlaz dobro radi i da taj brum ne izaziva napajanje već, kao što ti je i rečeno, imaš izgledno problem s MF-om.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Korisnik_
_
_
Postovi: 145
Pridružen: 25 Apr 2021, 04:22
Location: BiH
Specialty: tv-multimedia

Re: IDEAL IC4-RG

Post napisao Korisnik_ » Juče, 14:01

Jel kolo spada u MF TBA570A naso sam neko da probam zamjenit?
Kendo MARKA za TV a KENDA za gumu. :mrgreen:

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5441
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: IDEAL IC4-RG

Post napisao alexa_pg » Juče, 16:17

Ako ti se mijenja, mijenjaj.
Ja nisam navikao da djelove mijenjam napamet. Uglabnom provjerim prvo napajanje pa u zavisnosti od napona odlučim šta mi je raditi.
Ja bih prvo provjerio koliki je napon između ove dvije tačke. (vidi sliku)

Drugo, ja uopšte tebe ne razumijem šta pričaš i veoma mi je teško da te pratim. Zato ne očekuj sa moje strane neku veliku pomoć.
Prilog
Stab.jpg
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Korisnik_
_
_
Postovi: 145
Pridružen: 25 Apr 2021, 04:22
Location: BiH
Specialty: tv-multimedia

Re: IDEAL IC4-RG

Post napisao Korisnik_ » Danas, 14:27

Hvala,javim.Pozz
Kendo MARKA za TV a KENDA za gumu. :mrgreen:

Odgovori

Natrag na “Servisiranje AUDIO Tehnike”