Samsung,Sony Trinitron uspesna reparacija ekrana INFO

problemi , kvarovi , sheme upload/download popravka CRT televizora
HOME -- SERVISERI -- EXPERT-TEAM -- DALJINSKI

Urednici: alexa_pg,KASA1

Pravila foruma
Naslov teme treba da bude u formatu: PROIZVOĐAČ, MODEL, KRATAK OPIS KVARA
Nakon rešenog kvara zatvoriti temu >> >UPUTSTVO< u suprotnom ništa ne činiti.

HOME -- SERVISERI -- DALJINSKI -- RAZNA UPUTSTVA
banertd
_
_
Postovi: 132
Pridružen: 30 Jan 2012, 23:05
Location: Beograd
Specialty: computers

Samsung,Sony Trinitron uspesna reparacija ekrana INFO

Post napisao banertd » 13 Nov 2014, 17:28

Napravljen je daleko snazniji Adapter 0-24V baziran na regulatoru LM317T (dizajn kopiran sa nekog rekao bih skupog regeneratora).Nisam tacno merio koliko moze ampera da isporuci ali sigurno preko 3.Sony Trinitron ekran je regenerisan u tri navrata metodom samo stepenastim pregrevanjem.Start je odradjen na naponu od 5,5-6V 30 sec grejanja,7-8V 1 minut, 9 -10 volti 1 minut.11 iduci lagano ka 13-13,90V sto je maksimalni do kod predgrevana cev.Tokom 10 minuta usijanja na naponu 13-13,9V lagano kuckan po vratu cevi da se zacuje blago zvecanje unutrasnjih komponenata.Inace se staklo toliko usija da se na dodir prstom dobiju opekotine).Posebna paznja se treba povesti oko kontrole napona grejanja je tokom grejanja dolazi do povecanja napona usled usijavanja i gibitka otpora vlakana.Dodat je jedan namotaj na fero jezgro FBT(paziti na smer okretanja namotaja,ukoliko smanji umesto da poveca napon zameniti krajeve na lemnim tackama dodatog namotaja) u postojece grejanje cevi,povecan samotni otpor za 30% u kolu grejanja jer su filamenti previse sljastali.Takodnje je blago povecan 2KV kapacitet na CRT ploci od UG2 ka masi.(681 2KV zamenjen sa 102 2KV).Tv je proradio ali je slika bila bleda i isprana nije hteo da pusti sliku bez okretanja screen trimera.Izgubio je boju u potpunosti nakon i gubi je stalno nakon oko 30 minuta rada.Ovo je korigovano trimerom za zasicenje boje kod kola TDA6600(nisam siguran za oznaku kola ali se nalazi na manjem modulu koji je uboden u veci pa na osnovnu plocu.Okretanjem trimera se povecalo zasicenje bojom i ne gubi boju tokom rada.Sliku pusta na ekran bez problema za oko 5 sekundi od starta,i taj se interval nije povecao za oko 2 mesaca probnog rada.
Ova identicna metoda je koriscena i reparaciju ekrana na Samsung aparatima,Samsung Thunder S15A E51 trajalo je 6-8 meseci(TV je u upotrebi u dnevnom boravku,kuhinji radi dnevno minimum 12 sati),po je ponovo radjeno isto i opet je proradio.Kao i na vecem koji radi vec vise od godinu dana ali se njegov radi ne moze uzeti kao referentni jer je u spavacoj sobi radi povremeno 1-2 sata dnevno.Ima jos par komada sa KS1A ali njihova dalja sudbina mi nije poznata.Takodje prilikom ove intervencije povecavane su vrednosti elektrolita ili su menjani kao defektni na naponu za napanje CRT RGB ploce (+200V,i tome slicni),B+.Sto ce reci prvo dovesti u red napajanje TV aparata u red,inace losa filtracija RGB napona ponovo jako brzo zatruje katodnu cev.Ovo su rezultati visegodisnjeg ispitivanja i nisam hteo da ih okarakterisem kao pouzdane pre bilo kakve naznake korisnosti ove intervencije.
Zasto ovoliko naklapanja na ovu temu.Ide digitalizacija pa cemo svi preci na DvB T2 TV aparata i na otpad s ovim CRT masinama.Samo sto ja jos nikoga nisam upoznao koji hoce da kupi ovakav aparat.Resenje za digitalizaciju obican neserviserski svet vidi u sledecem.Za dinar kupiti satelitski DIGI komplet i za 3-4 euro na mesec zraciti familiju CRT-om dok ne pocne da svetli u mraku.Pozdrav svima uz rudarski Sretno!!!
Zadnja izmena: banertd, dana 13 Nov 2014, 17:37, ukupno menjano 1 put.

Avatar
Majstor Duja
Neaktivan
Postovi: 3136
Pridružen: 23 Avg 2006, 17:29
Location: Novi Sad - centar
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic
Specialty: tv-multimedia

Re: Samsung,Sony Trinitron uspesna reparacija ekrana INFO

Post napisao Majstor Duja » 13 Nov 2014, 17:36

Mnogo nas je probalo to sto si ti sad uradio i rezultati su toliko razliciti od slucaja do slucaja da se ne moze tvrditi da je ovo pouzdana metoda.
Kada trinitron zaprlja topove - gotov je.
Kada samsung pocne da gasi rgb - jos malo pa gotov je. Jedna regeneracija mozda urodi plodom.
Sve ostalo je zamlacivanje.
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

banertd
_
_
Postovi: 132
Pridružen: 30 Jan 2012, 23:05
Location: Beograd
Specialty: computers

Re: Samsung,Sony Trinitron uspesna reparacija ekrana INFO

Post napisao banertd » 13 Nov 2014, 18:22

Slazem se sa ovakvim misljenjem da ekranu se slabo moze pomoci na duze staze.No s obzirom na situaciju da je ekran a i TV zajedno sa njim idu u rashod nema sta da se izgubi.Nisam pokusao jos da ubacim metodu visokonaposkog varnicenja R,G,B katoga i mase koju kao funkciju ima pomenuti regenarotor ali je jako komplikovan ima,kontroler za okidanje i trajanje praznjenja,ne znam tacne oznake napamet integrisanih kola i mosfeta koji se u njemu nalaze. U svakom slucaju nadam se da ovo pisanije ne ce skoditi,a ko to zna mozda nekome i bude od pomoci.
Usput zaboravih bitno ako ekran ostane sa zelenom,plavom ili nekakovom suntavom slikom koja ima zelene,roze,ili ljubicaste korone po uglovima.Demagnetisani ekran rucno jakim keramickim magnetom i zametiniti postojeci degaus PTC,bilo kakav da je bio originalni,sa 9R0 rednim dvopisnkim.Ovo je osobito problem kod televizora sa starom,vec koriscenom cevkom drugom aparatu pre tekuceg.Vivax,Neo i slicno koji imaju 18R0 sa dva ili tri pina,ili 9R0 tropinski PTC.Sve ispravno nov PTC,rucno demagetsan slika super, ali sklopocija posle nekog vreme ponovo navuce zabojenja po coskovima,gornji desni ugao,ili preko celog ekrana kao da ne valja RGB ili sam ekran.Neo je pogotovo gadan po pitanju RGB tranzistora 422,423 sklonih pregrevanju i spaljivanju i delimicnom proboju stampane ploce.Dobra prepraka za njega su RGB BF460,BF469 (za oznake nisam siguran izvucen su kompletni RGB (npn,pnp parovi u SOT32 pakovanju,sa solidno izbrsanim oznakama,bilo je pobaj unimerom tip-odgovara-ugradjuj),koliko se secam sa starog Gorenje E66 aparata sa pripadjucim samotnim otporima.koji je rashodovan ispravan jer nema ni daljinsko upravljanje ni scart.Nakon ove prepravke Neo je od cisto zelene slike dobio sve boje,sa narocito lepom reprodukcijom zute i crne boje.

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3650
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Re: Samsung,Sony Trinitron uspesna reparacija ekrana INFO

Post napisao cubica » 14 Nov 2014, 02:39

Bane, ne muci se..trinitronu, samsung i slicnim nema pomoci..probao sam ja i regeneracije i varnicenej na 60kv i svasta nesto, i nista..to ti je kao kad induciras cicu od 70-80 god..mozda ga i ozivis ali za kratko.
cuby :pivopije:
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

banertd
_
_
Postovi: 132
Pridružen: 30 Jan 2012, 23:05
Location: Beograd
Specialty: computers

Re: Samsung,Sony Trinitron uspesna reparacija ekrana INFO

Post napisao banertd » 14 Nov 2014, 15:51

Sto se tice cica od 70-80 leta moze se reci da zbog nacina njihove proizvodnje,celicna deca komunizma,mogu reci da imaju veci KKD energetski nivo u poredjenu sa mladim devojcicama cca 15-25 god koje su rasle na balkanskoj deponiji nuklearnog otpada.KKD,koeficijent korisnog dejstva je procenat koliko motor,masina ili organizam mogu da proizvedu energije po jedinici pogonskogh goriva.Koliko se secam Babe i Televizori nisu pravljeni u istoj fabrici i tehnologiji pa se ne mogu porediti.Dal da priznam ali me vucete za jezik mogu reci da sam bio iznenadjen od nekih gospodja 70+ leta po energiji u poredjenju sa 50+ leta mladjim primercima.Sta ces serviser na terenu mora da pruzi sve trazene usluge:servis Tv-a,sijalica,prekidaca,slavina,klimaju se prozori,otpada moleraj,krov prokisnjava,suprug preminuo....
Razlozi za pisanije,pribelesku:Do sada nije ostecen niti jedan ekran,uvek je doslo do poboljsanja omogucavajaci rad a da slika lici pomalo na Tv aparat ne na crtani strip.Postupak se moze izvoditi dosta puta.Probao sam na nekome mucenom Philips Tv-u jedno najmanje 30 puta,radi par dana pa porozi slika u to vreme nije bilo pokusaja sa prepravku degaus sekcije,tad sam prepakivao tropinski beli philips ptc i nije navlacio na sliku pomenuto,ali sam na jedno stranu stavljao dve plocice.ako ga nadjem trabalo bi da sa 9R0 radi ko nov.
Korisno od ovog naklapanja za mene je tokom procene aparata ne zaboravim nesto od elementa koje mogu da izazovu defekat koji lici na kvar ekrana,A nije nego pravi problem fiktivno,merno,fizicki ispravan El-kosi,Rgb samotni otpori,B+,mrezni elektrolit.I najvise nervirantan PTC koji pukne po pola,zavarnici,i tako tome slicno i preko degaus namotaja jednostavno namagnetise i zatvori prednje metalno sito ekrana.Cest previd,ovo ne moze da otkloni rad emisionom delu,vec rucna demagnetizacija ekrana sa predje strane.Jos jednom nadam se na se niko ne ljuti sto koristim ovaj forum za backup beleznicu koju tesko mogu da zaturim.pozdrav

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Servisiranje CRT Televizora”