slika RADOVI NA ODRŽAVANJU FORUMA SU ZAVRŠENI.
AKO IMATE NEKIH PROBLEMA SA KORIŠĆENJEM FORUMA, POŠALJITE E-MAIL NA fanzoor@fanzo.org
HVALA NA RAZUMEVANJU

Workmeter

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
pule72
_
_

Workmeter

Post napisao pule72 » 14 Dec 2011, 23:46

Za mnoge stvari postoji merenje.Kao volt-metar,amper-metar...E jednom mom prijatelju je potreban work-metar.Da premnogo ne objasnjavam on je vozac u jednoj firm i voleo bi da zna koliko vremenski vozi.Cela stvar je i drugacije resiva ali u razgovoru sa njim resih da mu malo pomognem.
Naime treba da napravim jedan elektronski sklop koji ce uz pomoc dioda vizuelno da pokazuje vreme rada.
Ja sam to zamislio ovako:
Uz pomoc sklopa koji bi palio diode, dobio bi vizuelni uvid u duzinu rada.
Prva dioda ili vise njih u nizu (recimo zuta) bi se palile u kontinualnom nizu od vremena 2h do 6h
Zatim se pali vise dioda zelene boje u tajmingu od 6h do 8h
Zatim plava (ako je ima ili neka druga boja) u intervalu od 8h pa do 10h
I na kraju niz od crvenih dioda paljenih u vremenu od 10h pa navise.
Zamislio sam da svaki niz bude u duzini od jedne do cetiri diode i da se polako pale kako vreme odmice.
Celom sklopu treba dodati dugme za reset kojim bi se ponistavalo vreme (kretalo od pocetka) i da uredjaj radi na 12V predvidjenih za auto.
Uredjaj moze (zbog jednostavnosti projekta) da bude i u jednom nizu dioda koje bi se palile u odredjenom vremenskom intervalu koje odgovara vremenu rada.
Ako neko ima ideju ili zna da takav sklop postoji neka me uputi ili pomogne u izvedbi i realizaciji resenja.
Uredjaj bi trebao relativno da bude prost i jednostavan.
Ali za mog prijatelja male stvari cine zivot srecnijim.

stojkePN
____
____

Re: Workmeter

Post napisao stojkePN » 15 Dec 2011, 00:33

Lakse je stopericom da meri :lala:
Sto vise ucim sve vise vidim koliko neznam :plaz:

pule72
_
_

Post napisao pule72 » 15 Dec 2011, 00:52

Sigurno da je lakse meriti na tvoju preporuku ,ali je ovako vidljivije na prvi pogled i nekako izgleda u fazonu:"Vidi koliko sam danas radio ( i to u boji)"?
Imam problem,trazim resenje?
Hocu da to izvedem na nacin koji ce da mu se dopadne ,a ne da ga usmeravam kako moze i drugacije.

buzdumra
gxu
gxu

Post napisao buzdumra » 15 Dec 2011, 01:41

tvoj prijatelj ako vozi ima taho i njega duzi , na kraj radnog vremena mora da pise , kao i pocetak i kraj svake ture kao nalog .
a to sto ti mislis moze se napravit kao tajmer koji ce stopati vreme u satima i svaki sat palit po jednu diodu logickim kolom mada mislim da to moze da se uradi i sa pic kontrolerom jednostavnije. sve to ima da kosta vise nego 5 stoperica tako da
ovaj predlog sa stopericom nije nimalo los :pivopije:
lm takoder mozes da uradis digitalni brojac na koji ces nabacit oscilator koji ce imati takt 01s /1min/ ili 1h /10 dana mozes da ga podesis za sta ti god treba takoder treba imati memoriju koja ce zadrzavat na displeju vreme do sledeceg ucitavanja ...i kad se stisne stop da se zadrzi na displeju .. :fanzo:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

fanzo
Site Admin
Site Admin
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Kontakt:

Post napisao fanzo » 15 Dec 2011, 02:53

Zaboravili ste pauzu !
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

benzoli
_
_

Post napisao benzoli » 16 Dec 2011, 00:35

Za bicikliste i dzogere postoji takav uredjaj. U zavisnosti od cene ima od 3 do 10 funkcija i prikaza. U svakom slucaju davac signala bi trebalo da bude na gas pedali. Elektromagnet, optokopler. Za probu bi posluzio i dvostruki digitalni tajmer, koji se koristi i u sportu. Izvor: Conrad katalog, prodavnice bicikl i jogging opreme, buvljak.

Kobac
bela tehnika
bela tehnika

Post napisao Kobac » 16 Dec 2011, 08:12

Radi on i kada ne drzi gas. Meni sve nesto deluje da mu treba onaj sat za sah. Kada radi klepi jednu stranu a kada ne radi drugu i imace tacno koliko je radio a koliko odmarao. :tooo:

pule72
_
_

Post napisao pule72 » 16 Dec 2011, 11:34

Mada nisam to tako zamislio da radi ali poslednji post mi je najoriginalniji u ideji,samo kako to realizovati.
Evo, posto moram sve da vam objasnjavam zasto mi,kako i za koga treba!
Prijatelj je inace taksista i radi u firmi koja pruza taksi prevoz.Odmah da naglasim da vozi putnicki auto i da tahografa nema u vozilu.Broj tura koje preveze dnevno je lako izracunati,a postoje i u evidenciji comp. u centru odakle ih i dobija.Neke voznje realizuje i zaustavljanjem putnika na ulici (ako ga neko zaustavi primi i poveze stranku.Pozove centar prijavi odakle i dolkle ide i oni to ubeleze).
Stvar koju treba izracunati je vreme koje provede vozeci musterije,a osloboditi se vremena koje provodi slobodan ili cekanje na stanici.
Znaci zaduzite auto i krenete na posao.Vozite se ili cekate na stanici neko vreme (koje se ne racuna).Dobijete adresu gde treba da odete po musteriju,stignete,ona udje vi pritisnete spravicu i ona pocinje da otkucava.Zavrsite voznju,ona plati,izadje,vi zaustavite spravicu.Odete po drugu musteriju,opet pritisnete ona samo nastavi sabiranje vremena.....I na kraju radnog dana dobijete vizuelni prikaz vaseg vremena voznje.
Moram i ovo da nagovestim, da uredjaj sluzi iskljucivo u hobi varijanti i da preciznost nije od presudnog znacaja.Nema potrebe za nekim komplikovanim zahvatima i prikazivanjima na displeju.Dovoljne su diode u nizu razlicitih boja samo kao vizuelni prikaz.
Uredjaj treba da bude u opsegu vremena od 0h do maksimalno 10h.Radno vreme je inace od 6h do 12h.Sve zavisi od potreba i duzine puta na koji se ide!
Ucinak u ovom poslu se meri kolicinom zaradjenih para koje ostvarite,ali to nije i merilo duzine rada?Mozete vise da vozite (radite),a manje da zaradite i obrnuto?Sve zavisi od tarife i duzine puta.
Ali sve ovo vam iznosim samo informativno,kako bi me razumeli da hocu da napravim uredjaj samo da se meri vreme provedeno u voznji musterija,pa ma koliko ono bilo dugo ili kostalo.
Nadam se da ce mi neko pomoci konkretnim savetom u realizaciji ove zanimljive spravice.

rubin_miki
Preminuo
Kontakt:

Post napisao rubin_miki » 16 Dec 2011, 15:41

sad je vec jasnija namena uredjaja, znaci digitalni sat za sah radi posao odlicno, imas ovde http://www.chesscentral.com/chess_clocks_s/54.htm
jeftine satove za tu namenu (ima ih i za 20-tak dolara) sto se ne isplati praviti od nule, mozes samo dodati ledice po zelji, nikad nisam pravio takvu spravicu da bih imao gotovo resenje ali sigurno na google naci ces i za samogranju, trazi samo home build electronic clock chess ili homemade digital clock chess slicno, ali ipak ja bih se opredelio za onaj novi sa cenom od 20 dolara, mislim da bi delovi i vreme utroseno presli tu cifru.
pozdrav
ce da izadjem na televizor,a????
http://www.macedonium.org/makedonija.swf

pule72
_
_

Post napisao pule72 » 16 Dec 2011, 16:34

Dosla je i meni ideja da upotrebim sahovski sat u tu svrhu kao jeftin i gotov proizvod.To bi bilo idealno resenje za ovu stvar.Ali kao i u svim drugim stvarima ono "ALI" srecu kvari?
A to "ALI" je sto sahovski sat odbrojava vreme unazad.Zadas mu vrednost 5,10 ili vise minuta i ono odbrojava ka nuli (unazad)! A to nije u smeru koji meni treba.Ideja ti je dobra,ali realizacija je neprakticna?
Ima li jos neko razmisljanje kako doci do resenja,a da bude konstruktivno i upotrebljivo.

Majstor Duja
____
____
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic

Post napisao Majstor Duja » 16 Dec 2011, 17:22

Ima.
Zove se putni nalog.
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

fanzo
Site Admin
Site Admin
Phone number: 0038121781575
Kontakt:

Post napisao fanzo » 16 Dec 2011, 20:01

Svaki noviji mobilni telefon ima štopericu i možeš nastavljati vreme.
Čudi me samo što redovan, standardni taksimetar nema takvu opciju. S obzirom da ima u njemu već predefinisanih bar 6 tarifa, a nema upravo takvu funciju.
Nemoj se čuditi što dobijaš ovakve i slične odgovore. Odgovaraju ti osobe koje imaju puno godina rada sa lemilicom iza sebe i puno staža na internetu. ne gubi vreme.
Ako baš želiš da praviš, odvoj nekoliko sati i na internetu ćeš naći gomilu rešenja sa sve šemama zajedno. Traži samo elektronske brojače.Moj savet je da ipak iskoristiš neko već gotovo rešenje.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

pule72
_
_

Post napisao pule72 » 17 Dec 2011, 17:04

Odgovori za ucesnike diskusije su:
-Taksi vozila nemaju putne naloge za voznju niti slicne papirne formulare,pa da se iz njih moze videti vreme provedeno vozeci musteriju.
-Taksimetar ima opciju samo otkucavanja u novcanim iznosima,ali ne i kao opciju koliko je trajala vremenski voznja.Istina je da on otkucava i kada auto stoji (u mestu) zbog guzve,semafora i slicnih zaustavljanja ali to iskazuje kroz vrednost novca zajedno sa predjenom kilometrazom.Te dve vrednosti na kraju nisu razdvojive vec se dobija ukupan zbir ta dva parametra.
Ja sam samo zeleo da pomognem prijatelju i da ga iznenadim jednim malim pokloncicem koji bi mu koristio,a koji nema da se inace kupi.Nesto poput:Ovo ti je od mene i mojih ruku delo.I sad ako je to zaista tako komplikovano i sofisticirano,onda cu pokusati da saznam sta bi ga jos interesovalo i bilo mu od koristi u radu.
U svakom slucaju zahvaljujem se svima na trudu i vremenu u nameri da mi pomognu.
Tema nije zavrsena niti sam od projekta odustao.Ako se neko necega seti (onako usput) neka izlozi svoju opciju resenja,a ja cu se i dalje sa vama redovno druziti.

Majstor Duja
____
____
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic

Post napisao Majstor Duja » 18 Dec 2011, 18:55

pule72 je napisao: -Taksi vozila nemaju putne naloge za voznju niti slicne papirne formulare,pa da se iz njih moze videti vreme provedeno vozeci musteriju.
Naravno da ih nemaju, kao sto nemaju ni taksimetre (pojedina) kao sto nemaju ni hronometre pa ni "workmetre"...najjeftinija opcija jeste upravo ta da lepo uzme blokce i neka upise koliko je vremenski vozio i kilometrazu tog puta a to se zove putni nalog...

Kako tema nema veze sa zivotom dalja rasprava je zavrsena.
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

Zaključano

Natrag na “Elektronika”