koja elektronika za elektricni pastir

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
kzservis
_
_
Postovi: 5
Pridružen: 11 Okt 2011, 12:55
Location: Bosna i Hercegovina

koja elektronika za elektricni pastir

Post napisao kzservis » 31 svi 2013, 17:28

Pozdrav kolegama,
obracam se ponovo sa jednim pitanjem u vezi elektricnog pastira,
dobio sam od kolege dva el.pastira slovenske proizvodnje,vidi se da su baceni jer su kucista malo ohabana i oba su u kvaru.Elektronika im je klasicna kao kod vecine pastira-kondenzator 20mikro farada koji se puni ogranicenom strujom na 220v pa tiristorom izbija kroz namotaj primara vn trafoa.
Posto je trafo jednog pastira probio odmotao sam ga,primar je namotan sa 30 namotaja zice 0,9mm sekundar sa 560 namotaja zice 0,35mm,sto daje neki prenosni odnos 1 na prema 19.
Elektronike su zalivene nekom izolacionom masom tako da bi ih bilo prilicno tesko popravljati.Posto imam sklop od dva 555 kola koji sam radio za pastira prije par godina,takodje klasika jedno kolo daje intertval za rad drugom kolu od oko 0,3s onn-0,7s off a drugo je oscilator frekvencije oko 1kHz,pa sve to daje oko na gejt IRF740 mosfeta impulse ispunjene sa 4-5 impulsa za drive.
Spojio sam tu elektroniku na ispravni trafo,radi prilicno dobro,iskra je oko 5,6 mm bljestavo bjele boje,karakteristicnog zvuka za visu frekvenciju.
Ispravna elektronika koja je bila u tom pastiru daje otprilike na sekundaru trafoa iskru iste duzine ali cini mi se dosta slabiju.
E sad dolazim tek do pitanja-koja od ove dvije elektronike je bolja za rad takvog pastira-varijanta sa kondenzatorom ili ova sa PWM-om?Time mislim naravno i na sigurnost zivotinja i ljudi prvenstveno,a i funkcionalnost uredjaja naime koji impuls je bolji za slanje u ograde vece duzine,od par kilometara-vf impuls ili klasicni dobijen praznjenjem kondenzatora?Znam da impuls visoke frekvencije gubi na duzini provodnika zbog skin efekta,ali na izlazu uredjaja je dosta jaci nego onaj dobijen kondenzatorom.E sad i to me malo cudi jer je u prvom slucaju impuls na primaru trafoa 220-300v a u drugom cini mi se oko 50v doduse velike frekvencije.
Zamolio bih nekog od kolega da mi pomogne u dilemi posto bih volio osposobiti oba pastira. sklopovi sa ne555 dosta su jednostavniji i daju se podesavati pa mi izgleda simapaticnija varijanta,ali neznam da li je i bolja.
Unaprijed hvala.

Avatar
Majstor Duja
Neaktivan
Postovi: 3136
Pridružen: 23 Avg 2006, 17:29
Location: Novi Sad - centar
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic
Specialty: tv-multimedia

Re: koja elektronika za elektricni pastir

Post napisao Majstor Duja » 31 svi 2013, 18:07

....bezbednija je ona na sto radi na 50V preko nekog adaptera a ako ti se za tu ogradu uhvati neki chika sa pejsmejkerom - ubices ga i sa jednim i sa drugim.
Koristi pretragu:
viewtopic.php?f=57&t=21382&p=215535
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5346
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: koja elektronika za elektricni pastir

Post napisao buzdumra » 31 svi 2013, 18:30

mora biti veca frekvencija ili ovako http://www.youtube.com/watch?v=kss1dSZn3Ig
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

kzservis
_
_
Postovi: 5
Pridružen: 11 Okt 2011, 12:55
Location: Bosna i Hercegovina

Re: koja elektronika za elektricni pastir

Post napisao kzservis » 31 svi 2013, 19:38

mozete li mi objasniti kako mogu izracunati koliku struju daje sekundar ovog ili bilo kog vn vn trafoa ako izmjerim struju i napon primara,da li vrijedi klasicni proracun za transformatore posto se ovdje radi o dosta vecoj frekvenciji od 50Hz? navedeno je da maximalna snaga pastira smije biti oko 70W po sekundi sto mi nije bas najjasnije. ova elektronika sa dva ne555 kola sa mosfetom daje na primaru trafoa cini mi se oko 50volti vrsnu vrijednost napona, a struja primara je oko 1 amper.da li je to previse i opasno?

Avatar
Majstor Duja
Neaktivan
Postovi: 3136
Pridružen: 23 Avg 2006, 17:29
Location: Novi Sad - centar
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic
Specialty: tv-multimedia

Re: koja elektronika za elektricni pastir

Post napisao Majstor Duja » 31 svi 2013, 20:23

To su osnove elektronike, 50V x 1A = 50W x stepen korisnog dejstva (oko 0.8 ) = 40W u totalu a mora se namestiti da se prazni samo jednom u sekundi da bi bilo bezbedno, cak je i tako kako si namestio sa 0.7sek pauzom i 0.3sek impulsom ok...ali samo za krave i zdrave ljude...za one sa slabijom srckom, pogledaj buzdumrin video.
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Elektronika”