Stranica: 1/1.

Punjac Litijum-Jonskih Baterija

Napisan post: 16 Avg 2013, 11:53
napisao mrki.ru
Bila bi mi potrebna sema punjaca za litijum jonske baterije,naime radi se u punjacu koji na svom izlazu daje napon od 20v,struja punjenja ne sme biti veca od 500mA.Kapacitet baterije je 3800mAh.Unapred hvala

Re: Punjac Litijum-Jonskih Baterija

Napisan post: 16 Avg 2013, 18:23
napisao Majstor Duja
Ion-Li baterije se ne pune tako ali ako ti treba stabilizator koji taje 0.5A pri 20V, pogledaj datasheet od LM317 ili MC34063.
Ako ti nesto nije jasno u tim datasheetovima onda je to prevelik zalogaj za tebe te se obrati nekom iskusnijem da ti to napravi.

Neke posebne sheme mozes naci na internetu a i ovde na forumu - koristi pretragu.

Jos nednom da napomenem - takav punjac nece napuniti IonLi baterije do kraja (ako ih ima 5 u paketu, redno, treba im 5x4.2V da bi se punile do detekcije napunjenosti sa delta V ili temperaturnom sondom tj. delta T...za kapacitet od 3.8Ah struja punjenja kod tog tipa baterije moze opusteno biti C/2 ili 1.9A uz pravilnu detekciju vrsne napunjenosti.
Najgore od svega jeste sto ce baterije ovo sto ti hoces, unistiti vremenom...

Re: Punjac Litijum-Jonskih Baterija

Napisan post: 17 Avg 2013, 12:19
napisao mrki.ru
Jasni su mi datasheet-ovi stabilizatora napona, na referentnom naponu kroz odgovarajuci otpor pustam stalnu struu kojom punim bateriju.Ali stalnom jednosmernom strujom kao sto ste rekli ne moze da se napuni Li-ion baterija do kraja.E sada ono sto mene interesuje na nekim baterijama termo senzor je termistor koji cuva bateriju od pregrevanja,ali kakav je talasni oblik struje posle reagovanja termistora,da li je ona isto jednosmerna(sa manjom vrednoscu) ili pulsirajuca?To je taj problem punjenja li-ion baterija ako sam ja dobro razumeo?
Jeste resenje je sa 5 baterija u redu,treba im 5x4.2V da bi bile napunjene.

Re: Punjac Litijum-Jonskih Baterija

Napisan post: 17 Avg 2013, 13:12
napisao spiki
Procitas ovo i ovo, malo proguglas "li-ion battery charger" i bice ti sve mnogo jasnije...

Re: Punjac Litijum-Jonskih Baterija

Napisan post: 20 Avg 2013, 12:47
napisao fanzo
Lijon baterije imaju u sebi ugrađen limiter punjenja, tako da im nije potreban punjač, nego samo adekvatan izvor napajanja.
Jeftine Lijon baterije to nemaju... ali im je tada i kapacitet i kvalitet pod znakom pitanja...
Obzirom da autor teme nije dao dovoljno podataka o bateriji ....

Re: Punjac Litijum-Jonskih Baterija

Napisan post: 20 Avg 2013, 19:18
napisao Majstor Duja
fanzo je napisao:Lijon baterije imaju u sebi ugrađen limiter punjenja, tako da im nije potreban punjač....
Zoki, sedi 1.

Ovde se ne radi o bateriji za mobilni telefon jer gde si video mobilni da radi na 20V? Niti jedna baterijska celija u Li-Ion nema nikakav limiter vec to imaju samo baterije za prenosne uredjaje zbog humane upotrebe, atesta, bezbednosti, eksplozija, kraja sveta itd...

Da bi stvari bile malo jasnije, ovako izgleda profi bateriska celija u Li-Ion tehnologiji:
32600.jpg
32600.jpg (13.19 KiB) Pregledano 7222 puta.
I tu nema nikakve elektronike, zato se projektuju posebna kola za punjenje za svaku celiju posebno ako ih ima vise na red (kao kod lap-topa na pr.) a sluze da balansiraju (napune svaku celiju do maksimuma) . Koga zanima neka cita dalje:

http://www.aeroflex.com/ams/pagesproduc ... rticle.pdf

Re: Punjac Litijum-Jonskih Baterija

Napisan post: 20 Avg 2013, 22:21
napisao alexa_pg
Dosta baterija iz laptopova sam otvarao i popravljao i elementi 3.6V nisu imali nikakvu zastitu osim zajednicke elektronike.
Medjutim, proizvodjaci kazu da ima baterija, ja nisam imao prilike da vidim, kod kojih je u svaki elemenat ugradjena zastita.

The Anatomy of a Protected LiIon Battery
http://www.lygte-info.dk/info/battery%2 ... %20UK.html

Re: Punjac Litijum-Jonskih Baterija

Napisan post: 20 Avg 2013, 22:53
napisao Stolle
Stomatologu sam menjao bateriju na aparatu za helio plombe ili kako se već zove. Ona je sama nabavila bateriju i kad da je stavim, nije moglo, bila je duža par milimetara i nije bilo šanse da se uglavi. Onda sam isekao bateriju, morao sam da uklonim elektroniku da bi mogla da se smesti. Jedna ćelija je bila u pitanju, nešto tanja od R14, a duža. Naravno, baterija nije mogla da se napuni kako treba bez elektronike, ali ona tako koristi možda već tri godine, ako ne i više. Napuni se toliko da izdrži za dve plombe otprilike, pa opet puni. :mrgreen:
Elektronika je izgledala slično kao na Aleksinoj slici, evo tražio sam da slikam, ali ne mogu da je pronađem.

Re: Punjac Litijum-Jonskih Baterija

Napisan post: 22 Avg 2013, 05:25
napisao fanzo
Dujo, dao sam samo grubi primer da postoje dve vrste, jer autor teme nije dovoljno pojasnio o čemu se radi ..Ti si mu već dao odgovor, ja sam samo nastavio nekim širim tokom.
Alexa i Stole su ti već potvrdili.
Kad nađem jedan dobar link staviću ga ovde..

Pojedinačne baterije namenjene za ugradnju u unapred predviđena kućišta (kompleti za bat.bušilicu, itd..) nemaju te limitere ili ih nazovi kako hoćeš, već imaju zajedničku elektroniku .. sve dalje zašto, ne treba da opisujem ..
Baterije koje su namenjene da potrošač može da je kupi u maloprodaji i zameni je u svom uređaju izgleda kao na slici od Alexe.
Baterije koje imaju elektroniku i koje nemaju se lako prepoznaju po rubu u donjem delu (minus) i ne moraš je rasturati da bi saznao da li je ima ili nema.
Slika baterije koju si ti priložio je nema, a slika koju je Alexa priložio je ima. Vidi se i cela baterija pre rasturanja.
Ugrađena elektronika se brine o pravilnom punjenju baterije i nakon završenog punjenja sklop se isključuje i ne dozvoljava nastavak punjenja dok se baterija ne isprazni do nekog procenta..
Takođe ta ista elektronika ne dozvoljava (isključuje je) pražnjenje te iste baterije ispod unapred određenog praga minimalnog napona, jer joj to umanjuje vek trajanja.

Evo jedan solidan link, ali to nije taj koji sam pomenuo
http://sr.scribd.com/doc/86487787/baterije

Re: Punjac Litijum-Jonskih Baterija

Napisan post: 25 Avg 2013, 15:18
napisao mrki.ru
U redu je ljudi,jedini me ja razumeo Majstor Duja,to su bas te baterije koje sam hteo da koristim za metal detektor,koji radi u opsegu od 18-21V pa su ove baterije bile najpogodnije za ovu svrhu.Naime bila mi je zelja da napravim sopstveni punjac Li-ion baterija,sa strujnom kontrolom posto ove baterije u sebi nemaju nikakvu zastitu,vasim savetima ste mi pomogli u velikoj meri.Ako sve na kraju proradi kacim semu.

Re: Punjac Litijum-Jonskih Baterija

Napisan post: 26 Avg 2013, 13:13
napisao Majstor Duja
Iskreno, ja bih te savetovao da uzmes NiMh (nikl metal hidrid) baterije za tu svrhu jer bez stvarno dobrog sofisticiranog punjaca sa balanserima svake celije izacice te mnogo skuplje od bilo cega drugog.

Sa 15-16 NiMh baterija na red (18-21.5V) i nekim srednjim punjacem mnogo ce ti biti rentabilnije..poz

Re: Punjac Litijum-Jonskih Baterija

Napisan post: 07 Dec 2013, 12:13
napisao Stolle
I nije nešto bitno, tražio sam nešto i slučajno sam našao elektroniku koju ranije nisam uspeo da nađem, pa evo slike:

Re: Punjac Litijum-Jonskih Baterija

Napisan post: 08 Dec 2013, 21:31
napisao Majstor Duja
Problem kod tih jednostavnih regulatora punjenja je sto ne postoji kolo za balansiranje celija pa je nemoguce izvesti punjenje serijski a ni paralelno povezanih celija, kod serijskog ce doci do prekida strujnog kruga i prestanka punjenja svih celija kad se jedna napuni do kraja (osim ako svaka celija nema svoj strujni izvor) a kod paralelnog ce se struja punjenja povecavati svaki put kad neka celija dosegne svojih 100% sve dok se poslednja ne bude punila sa maksimalnom strujom koju punjac daje...zajebata stvar...

Re: Punjac Litijum-Jonskih Baterija

Napisan post: 09 Dec 2013, 08:57
napisao Damiru
Nisam siguran 100%, ali mislim da danas svaki mnormalan punjač puni svaku ćeliju pojedinačno (2x1, 4x1, 6x1,...).

Re: Punjac Litijum-Jonskih Baterija

Napisan post: 09 Dec 2013, 09:34
napisao Majstor Duja
Moguce je da obicni punjaci za baterije tako rade ali...
kada se radi o paketu Ion-Li celija, recimo 4 redno (ukupne voltaze 14,4V, laptop, aku-alat) punjenje se odvija sa inteligentnim namenskim punjacem, kako se koja celija napuni ona se kratko spaja i struja punjaca pada za tu celiju, kao i napon.
Mada, kada se radi kucna verzija balansno kolo je najsigurnija varijanta jer sadrzi samo jedan komparator, fet i shent otpornik i radi na sledecem principu:
Kada napon na celiji dostigne 4.2V, komparator okida i ukljucuje fet koji kratko spaja polove baterije sa otpornikom reda 4-5oma, 5-10W i to je sve.
Kad ukupan napon dostigne zeljeni napon i opadne za neki procenat (zavisi od karakteristika baterije) punjenje prestaje. Na primer:
4 gore pomenute celije (recimo 3.6V, 3Ah) se pune sa 17V, 3A (ako su 1C karakteristike punjenja), kada je napon na paketu dosegao 16.8V i potom pao na 16.75V punjenje se iskljucuje. Naravno, u svemu tome postoji i temperaturni monitor koji gasi punjac ako baterije dosegnu 50C ili slicnu temperaturu (opet zavisi od karakteristika)...naravno postoje i inteligentni celijski balanseri koji imaju slozeniji proces upravljanja baterijom ali ne bih sad o tome...

Kada se radi sa individualnim punjacima u paketu baterija, problem su mase jer sve mora biti na odgovarajucem potencijalu sto zahteva izvestan broj optokaplera, trafoa i kotrolera za svaku celiju itd...a to je vecini proizvodjaca sa multimilionskim godisnjim prihodom ipak - neprihvatljiva investicija.
:roll:

inteligentni punjaci za jednu celiju:

Kod: Označi sve

https://www.sparkfun.com/datasheets/Prototyping/MCP73843.pdf
http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/4050f.pdf
http://www.linear.com/product/LTC4071
kontroler seijskog punjaca ("malo" komplikovaniji):

Kod: Označi sve

http://www.ti.com/lit/ds/slus844b/slus844b.pdf

Re: Punjac Litijum-Jonskih Baterija

Napisan post: 14 Mar 2014, 10:10
napisao Damiru
Charger Opus BT-C3100
How do I test a charger
Za neke "sitne" pare, kome zatreba.