Problem sa blicanjem led plafonjerke

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
Proko
gx
gx
Postovi: 375
Pridružen: 14 Avg 2006, 23:33
Location: http://proko.rs
Phone number: 38122310545

Re: Problem sa blicanjem led plafonjerke

Post napisao Proko » 18 Dec 2017, 19:35

Čovek je samo posle prekidača (na "ostatak instalacije") postavio LED sijalicu.
Zamisli ovakvu situaciju...imaš utičnicu u koju uključiš bilo koji uređaj koji ima glavni prekidač na sebi (fen, muzički stub, stonu lampu, veš mašinu, bilo šta). Ako taj uređaj ima glavni prekidač, verovatnoća da će biti taj glavni prekidač na fazi je 50 %, sve zavisi kako si okrenuo utikač. Hoće li se promeniti funkcionalnost i rad uređaja?
Molim te objasni u čemu je razlika prvog slučaja sa LED sijalicom, i drugog, gde između postoji utičnica i utikač, pa niko ne zna šta će biti prekinuto?
Da se sa vernicima može argumentovano razgovarati, vernika ne bi ni bilo...

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Problem sa blicanjem led plafonjerke

Post napisao bracans » 18 Dec 2017, 19:40

Zamisli ovu situaciju, bojler, probio napon na grejacu, ljudi stavili neispravan licnovan osigurac koji nije reagovao, a opet struja nije bila dovoljna da aktivira glavni osigurac u GRO, znaci bila je negde ispod 20 do 25 A, izmeren u kupatilu napon gde nebi smeo biti, izvadjen grejac, proboj je bio na kraju grejaca, napon dodira koji se stvorio nije bio dovoljno jak da ga ubije, posto je ipak takodje dobro uradjena ekvipotencijalizacija i dobro uzemljenje , da je proboj bio na pocetku grejaca verovatno bi napon dodira bio dovoljno jak za vecu stetu, mozda bi i odreagovao glavni osigurac od 20, 25A, ko to moze znati, uz to da nije bilo dobre ekvipotencijalizacije, nule i uzemljenja covek bi verovatno bio mrtav. Dobro led sijalica nije bas grejac ali se pojavljuje neki napon gde ga nebi trebalo biti, ako je verovati merenju koje je uradio.

Avatar
Proko
gx
gx
Postovi: 375
Pridružen: 14 Avg 2006, 23:33
Location: http://proko.rs
Phone number: 38122310545

Re: Problem sa blicanjem led plafonjerke

Post napisao Proko » 18 Dec 2017, 20:10

Zato je izmišljena fidova sklopka.
Ne vidim razloga uključivati u diskusiju uzemljenje i sve moguće situacije sa time, kada se zna da sijalice nemaju uzemljenje, i takođe se zna da uzemljenje nije izmišljeno za rad uređaja, već za zaštitu ljudi.
Samo sam te molio da njegovu priču nekako spojiš sa tvojim objašnjenjem.
Mnogo toga je moguće, ali zato služi čovek (majstor) da detektuje i konstatuje neispravnost. Instrumenti tu slabo pomažu.
Da se sa vernicima može argumentovano razgovarati, vernika ne bi ni bilo...

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Problem sa blicanjem led plafonjerke

Post napisao bracans » 18 Dec 2017, 20:18

Koliko ima stanova i kuca do kojih su dosle samo faza i nula, pre par godina bio sam u kuci koja je imala instalaciju sa starim kablovima, kad kazem starim kablovima mislim na platnenu izolaciju provodnika i metalne cevi kroz koje su provuceni kablovi. Slazem se, majstor da pogleda, na kraju krajeva nek skine tu njegovu led plafonjerku i neka je prikaci preko obicnog prekidaca za stone lampe i utikaca, pa neka se igra. Kako se vidi da nisam elektronicar, sve resavam naponom dodira. lolzi Na kraju krajeva daj nam jos podataka sem tog da ima 30V na ulazu, mozda dali ima napona izmedju nule i zemlje, dali je isti napon faza-nula i faza-zemlja na tom strujnom krugu ili celoj instalaciji. Ako imas napona u iskljucenom stanju na jednom potrosacu, verovatno ga imas i na drugim mestima zar ne? Tih 30V misterioznih, sto Proko kaze zbunjuju.
Zadnja izmena: bracans, dana 18 Dec 2017, 22:01, ukupno menjano 1 put.

grubiz1@gmail.com
_
_
Postovi: 190
Pridružen: 10 Dec 2012, 13:08
Location: SOMBOR
Contact person: Zeljko

Re: Problem sa blicanjem led plafonjerke

Post napisao grubiz1@gmail.com » 18 Dec 2017, 21:39

Nisam previše razmišljao o uzrocima sledećih pojava jer sam ih relativno lako rešio ali su svakako neobične.Nedavno sam montirao više LED reflektora koje je palio foto rele i slučajno primetih da neke diode na reflektoru svetle,mada vrlo slabo.(okrenuh fazu i nulu i one prestaše).Početkom ove godine kod ćere, u sobi na metalnu,gipsanu konstrukciju (bitno je zato što su sve lampe na istom metalu) montirao one male LED neonke sa prekidačem (imaju i uzemljenje na utikaču).Spojio na dva prekidača po dve neonke.Kad upalih oba sve radi,a kad upalim samo jedan varniči na sve strane i totalno pobudale lampe.Na kraju jedna i crče.Spojio na jedan prekidač i rade već godinu dana.Ne znam odgovor.Proko na tebe je red!

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Problem sa blicanjem led plafonjerke

Post napisao ROAMER » 18 Dec 2017, 22:14

Za sve takve i slicne probleme krivo je curenje struje na uzemljenje. Nema druge. Ako uzmemo da su prekidaci i instalacije U TEORIJI ispravni, ili barem nekad bili ispravno postavljeni. Vlaga, mrtva ptica na tavanu, oluk prerezao izolaciju jer se kabal trljao od njega, keramicar produzivao kabal a on zna da je zelena 'povratna', zabio sliku u zid tacno ispod dozne zbog simetrije, itd itd itd.....samo neki od primjera za koje ja znam, koji nisam elektricar, a mogu misliti cega se oni sve nagledaju.
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Problem sa blicanjem led plafonjerke

Post napisao ROAMER » 18 Dec 2017, 22:17

Okretanje faze i nule rjesava taj problem jer kad se prekine faza, nula prema uzemljenju ima ili jako mali ili nikakav napon. A faza ima 'malkice' veci. Ili dovedes fazu sa 'druge strane' potrosaca.
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

grubiz1@gmail.com
_
_
Postovi: 190
Pridružen: 10 Dec 2012, 13:08
Location: SOMBOR
Contact person: Zeljko

Re: Problem sa blicanjem led plafonjerke

Post napisao grubiz1@gmail.com » 18 Dec 2017, 22:24

U oba slučaja potpuno nova instalacija.Ja je radio

Avatar
Proko
gx
gx
Postovi: 375
Pridružen: 14 Avg 2006, 23:33
Location: http://proko.rs
Phone number: 38122310545

Re: Problem sa blicanjem led plafonjerke

Post napisao Proko » 18 Dec 2017, 22:35

Generalni problem u nekim diskusijama je što se uvode pojmovi, koji nemaju nikakve, ili skoro nikakve veze sa osnovnim problemom. Onda se diskusija nastavi u tom pravcu, iako to više nema nikakvog smisla. Ne kažem da sam ja na takve postupke imun, samo primećujem...
Kao što rekoh, manite se uzemljenja, nule, faze, trebalo je samo lampu probati na drugom mestu. Lampa radi na energiju koja dodje do nje, a ne na nulu, fazu, uzemljenje ili nešto četvrto.
To što se po kućama nalazi možda je priča za neku drugu temu, ali ono što može biti uzrok blicanja same lampe sam napisao u prvom postu. Sve ostalo nema veze sa lampom, i ako postoji crknuti miš negde na instalaciji, mislim da ovde niko nije kompetentan da razglaba o tome, sem možda majstora na licu mesta.
Da se sa vernicima može argumentovano razgovarati, vernika ne bi ni bilo...

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Problem sa blicanjem led plafonjerke

Post napisao ROAMER » 19 Dec 2017, 03:06

@Proko. Kriv sam! Ponijela me tema...... :roll:
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

dieselt
_
_
Postovi: 25
Pridružen: 04 Nov 2013, 21:53
Location: Jagodina

Re: Problem sa blicanjem led plafonjerke

Post napisao dieselt » 22 Dec 2017, 02:33

probana je lampa u drugoj sobi je prikljucena i radi bez greske,na mestu gde je blicala probane jos 2 led lampe i isto se desava da blicaju.napon izmedju faze i uzemljenja je takodje 30v izmedju nule i uzemljenja je 0.Provereni svi aparati u stanu i svi su potpuno ispravni

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1114
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Problem sa blicanjem led plafonjerke

Post napisao sim » 22 Dec 2017, 03:42

Znaci problem u instalacijama.
Probaj da skines prekidac.
Proveri razvodne kutije.
Ili je neka vlaga u pitanju.
SIMkom

dieselt
_
_
Postovi: 25
Pridružen: 04 Nov 2013, 21:53
Location: Jagodina

Re: Problem sa blicanjem led plafonjerke

Post napisao dieselt » 28 Dec 2017, 01:14

dosao sam do zakljucka da led lamp blicka samo na mestima gde se pali pomocu dva naizmenicna prekidaca.tj blickala je na jednom takvom mestu pa sam je premestio u drugu prostoriji sa dva unakrsna prek.se pali itamo i opet blicka a kada sam je stavio na mesto gde je ukljucuje samo jedan prekidac ne blicka i sve je ok.samo na mestima gde su dva naizmenicja prekidaca.

Avatar
Proko
gx
gx
Postovi: 375
Pridružen: 14 Avg 2006, 23:33
Location: http://proko.rs
Phone number: 38122310545

Re: Problem sa blicanjem led plafonjerke

Post napisao Proko » 28 Dec 2017, 01:26

A da probaš sa tri naizmenična prekidača?
Zaključak ti je baš "tehničke prirode", možda nešto novo i saznamo od tebe...
Da se sa vernicima može argumentovano razgovarati, vernika ne bi ni bilo...

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15851
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Problem sa blicanjem led plafonjerke

Post napisao fanzo » 31 Dec 2017, 19:33

Samo kupujte jeftine kineske lampe....

Što se tiče merenja napona između faze i uzemljenja, ako je ono imalo dobro, izmereni napon faza-uzemljenje će biti skoro jednak kao i između faze i nule.
Ako je izmereni napon između faze i nule manji od 200VAC uzemljenje sigurno nije dobro.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

dieselt
_
_
Postovi: 25
Pridružen: 04 Nov 2013, 21:53
Location: Jagodina

Re: Problem sa blicanjem led plafonjerke Rešeno!

Post napisao dieselt » 30 Jan 2018, 23:33

...
Zadnja izmena: dieselt, dana 31 Jan 2018, 10:45, ukupno menjano 3 puta.

Avatar
Proko
gx
gx
Postovi: 375
Pridružen: 14 Avg 2006, 23:33
Location: http://proko.rs
Phone number: 38122310545

Re: Problem sa blicanjem led plafonjerke

Post napisao Proko » 31 Jan 2018, 00:55

Pa mogao si i običnu sveću da staviš i da napišeš "problem rešen".
Problem ne samo da nije rešen, već ostavlja niz nedoumica, kao i zaključak da je LED svetiljka pošto je "jeftina" jel' da(!) u stvari celo vreme i bila problem.
Možda bi trebalo "usavršiti" takve "jeftine" LED svetiljke u cilju njihove neispravnosti, pa bi radile neprekidno i bez struje...

U onoj drugoj temi si takođe "rešio" problem tako što si neonke zamenio sa LED, za razliku od ovog rešenja gde si LED zamenio sa neonkom...ako misliš da se problemi u elektrotehnici rešavaju šibicarenjem, onda si stvarno zalutao.
Da se sa vernicima može argumentovano razgovarati, vernika ne bi ni bilo...

oktavio
_
_
Postovi: 3
Pridružen: 03 Okt 2012, 22:03
Location: Vojvodina
Contact person: Oktavijan
Specialty: tv

Re: Problem sa blicanjem led plafonjerke

Post napisao oktavio » 09 Nov 2019, 09:20

Čitam ovu vašu temu i setio sam se nekog mog problema sa Led sijalicama!
Montiram ja pre neke godine Led sijalice po kući... medjutim u hodniku gore, hodnik dole i hodnik tavan non stop malo upaljene Led sijalice tako stoje. Upalim prekidač lepo sija, ugasim ostane malo upaljena još uvek.
I tako mesecima, čak je počeo da mi se svidja sto više nije potpuno mračno kada je sve ugašeno...
Tek sada ja primetio razlog zašto moje Led diode malo svetle kada su ugašene! Kada sam bio klinac ja u hodnicima (u prekidačima) ubacio malu Led diodu crvene boje da bi prekidači izgledali lepši i da ih vidim u mraku. Kroz tih LEDica teče protok malog napona i napaja led sijalice i one malo svetle i ugašene. Još uvek nisam ih ništa dirao jer izgleda lepo i nadam se da skoro i ne troše struju... :) ;)

RadovanPetkovic
_
_
Postovi: 58
Pridružen: 07 Avg 2018, 17:18
Location: kikinda
Specialty: automotive

Re: Problem sa blicanjem led plafonjerke

Post napisao RadovanPetkovic » 06 Mar 2020, 20:06

Nisam baš električar. Imao sam problem sa led farom kod prijatelja. Radio je kao strogoskop kada je isključen svaki sekund dva je blicnuo. Proverio sve živo sve ispravno. Slično merio napon imao oko tridesetak volti. U kutiji kod prekidača svetla NULA volti. Pošto je far bio desetak i više metara udaljen, kada se produžnim kablom napaja na istom mestu far radi ispravno. Došli smo do zaključka da se u instalacijama indukuje napon jer kablovi od fara prolaze pored kabla od utičnice skoro celom dužinom. Pošto je mali potrošč dovoljan je indukovani napon da uključi ledovke koje posle kad povuku struju anuliraju indukuovanu energiju pa sve ispočetka.....
Kada se postavi sijalica nema tih problema jer ta energija nije dovoljna da zažari vlakno. Uglavnom mi smo došli do takvog zaključka a dali je ispravno nemamo pojma :)

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Elektronika”