UPS povezivanje na veci akumulator

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
banertd
_
_
Postovi: 132
Pridružen: 30 Jan 2012, 23:05
Location: Beograd
Specialty: computers

UPS povezivanje na veci akumulator

Post napisao banertd » 28 Sep 2022, 16:57

Potrebno je da na standardni UPS se poveze veca baterija , radi obezbedjenja napajanja potrosaca od 80 - 100w snage u trajanju nekoliko casova , vodena pumpa centralnog grajejanja . Ima da se kupi gotov uredjaj , koji pravi neki privatnik , zaboravio sam koji , ali im je kvalitet izrade slab , brzo se kvari . Dobio sam nekoliko rashodovanih a ispravnih UPS uredjaja , baterije su im lose . Mustek 600 i 2000 USB . Razmisljo sam o povezivanju standardnog auto akumulatora od 12V/45Ah umesto originalnih . Nemam ih za probu pa me interesuje misljenje pre kupovine . Hvala unapred

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: UPS povezivanje na veci akumulator

Post napisao alexa_pg » 28 Sep 2022, 17:10

Ja sam sebi tako uradio i radi par godina odlično.
U principu UPS-ovi nisu predviđeni da rade po nekoliko sati. Kako su im baterije relativno malog kapaciteta, tako su i hladnjaci za hlađenje izlaznih tranzistora takođe mali, dovoljni za rad deset do petnaest minuta.
Kako je u pitanju pumpa za centralno grijanje snage 100W, mišljenja sam da možeš slobodno da prikačiš jer tih 100W za deklarisanu snagu od 600 ili 1000W nije ništa.
Ako baš hoćeš, možeš dodati neki računarski ventilator nega "pirka" tranzistore.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3148
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: UPS povezivanje na veci akumulator

Post napisao miodrag popovic » 28 Sep 2022, 17:11

Zašto da ne?Dodaj i ventilator ako nema za hlađenje.
Sa druge strane eno u LIDL-u i punjači i pretvarači povoljno.
Ako praviš za sebe lako ćeš.A za stranku ako praviš spremi živce.
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 610
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: UPS povezivanje na veci akumulator

Post napisao Kobac » 29 Sep 2022, 09:27

Stavljao sam na vise UPS-eva koji su sluzili za racunare manje snage, tipa 100-200W i to je radilo bez problema.
Ono sto moze biti problem je sporo punjenje posto su napravljeni da pune 7 ili 12Ah akumulatore a ti mu stavis od 40-50 ili vise. Da bi napunio takav akumulator mu treba po ceo dan pa i vise tako da nije bas zahvalna varijanta ako napon cesto nestaje.
Najbolje probati i videti temperaturu izlaza kao i samog transformatora koji moze lepo da se zagreje kada radi na duze staze.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: UPS povezivanje na veci akumulator

Post napisao alexa_pg » 29 Sep 2022, 09:57

Kobac je napisao:
29 Sep 2022, 09:27
...Ono sto moze biti problem je sporo punjenje...
Da, ovo sam zaboravio da napomenem. Ako su u pitanju višesatna isključenja struje, veliki akumulator ne stigne da se napuni.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: UPS povezivanje na veci akumulator

Post napisao branimir » 29 Sep 2022, 10:15

U doba restrikcija sam dodatni akumulator od kola punio redovnim punjačem od 10A, s tim da sam ga prethodno raskačio sa UPS kojem sam dodao kleme, pristalica sam prostog rešenja koje je najpouzdanije.Tako da mali upsevi nisu da pune veće kapacitete od kapaciteta beterije za njega, sem namenskih koji imaju mogućnost dodavanja dodatnih baterija.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: UPS povezivanje na veci akumulator

Post napisao CrazY_Milojko » 29 Sep 2022, 22:33

Radiće to, ali nemoj tako UPS koristiti na duže staze u kombinaciji sa akumulatorom ako dodatnim ventilatorom ne obezbediš bolje hlađenje elektronike UPS-a, već su to Miodrag i Alexa pomenuli gore. Mislim nije da ne može, ali grejaće se elektronika UPS-a osetno više ako bude morala da radi sat-dva ili više non-stop + pri punjenju akumulatora daleko većeg kapaciteta od fabričkog previđenog za UPS elektronika će doslovce vrištati od toplote. A i te Mustek UPS-eve manje snage (400, 600, 800 modele) spakuju da unutra jedva da ima vazduha za hlađenje, vreli su i sami od sebe u toku rada sa njihovim fabričkim olovnim akumulatorima, a kamoli da moraju da se bore sa većim akumulatorom. Doduše taj Mustek 2000 koliko me sećanje služi trebalo bi da ima ventilator fabrički ugrađen, a mislim da i svi ostali Mustek UPS-evi od modela 1000 ili beše od 1500 pa naviše imaju u kućišta ugrađen ventilator za provertavanje, jedino što im je mana što su korišćeni ventilatori prilično lošeg kvaliteta pa provrište već posle par godina korišćenja i čuju se kao kosilice za travu.

Kod mene u kotlarnici mislim sigurno već 10-ak godina vodena pumpa centralnog grejanja radi prikačena na elektroniku Mustek 800 UPS koji se napaja iz manjeg akumulatora. Prvi prilično izrabljen akumulator priključen na taj UPS mislim da je bio od ćaletovog starog 2-taktnog Wartburg-a da li 35Ah, ovaj drugi po redu je ako se ne varam od 45Ah i radi i dan-danas, doduše naravno samo u sezoni grejanja, umeđuvremenu dok ne krene grejanje jednom u par meseci prekontrolišem akumulator i gledam da taj akumulator da uvek bude dopunjen da ne dočekam sezonu nespreman tj. sa pokojnim akumulatorom. Ono što sam prvi dan uradio pre puštanja u rad je pumpe preko UPS+akumulator kombinacije je da kompletnu elektroniku UPS-a izbacim iz tog fabričkog plastičnog Mustek kućišta i montiram to sve na otvoreno, zbog maximalnog hlađenja naravno + što sam negde sa UPS-a izvukao beše 5V i jedan 80mm 12V ventilator (za kućište kompjutera) postavio tako da "pirka" preko elektronike UPS-a non-stop. Tom ventilatoru je tih 5V sasvim dovoljno da radi taman toliko koliko treba da hladi elektroniku UPS-a i pritom ne navlači na elektroniku gomilu prašine iz vazduha. Doduše treba imati u vidu to da nekim 12V 80mm (ili 90, 92, 120mm) ventilatorima za kućišta kompjutera 5V nije dovoljno da ih pobudi da bi radili, ovom mom jeste jer su ga pravili ne znam ni sam sa kakvom zamisli pošto na 12V gruva vazduh kao tajfun i čuje se kao nezdrav, čak i na 7V kada ga na Molex-u napajanja prespojim na 12V i 5V pinove radi malo bučnije nego što bih hteo dok na 5V radi taman, fino duva, a ne čuje se.

Da ne dužim, ako je to za tebe lično i estetika ti nije na prvom mestu razbucaj taj UPS (dajem glas ovom 2000 modelu kad ti je već dostupan) ili mu bar skini gornji poklopac, montiraj dodatni ventilator preko elektronike, možda da kao i ja fabričke kablove od UPS-a ka akumulatoru zameniš kvalitetnijim kablovima većeg preseka sa klemama i Bog da te vidi ako na zimu krenu neke nepredviđene restrukcije struje.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

banertd
_
_
Postovi: 132
Pridružen: 30 Jan 2012, 23:05
Location: Beograd
Specialty: computers

Re: UPS povezivanje na veci akumulator

Post napisao banertd » 09 Dec 2022, 22:17

Prodje vise od dva meseca . Bio sam jako zauzet a ova tema je sve nekako ostavljana za neki dan . U medjuvremenu jesam sastavio dva manja Ups uredjaja da rade sa vecim akumulatorima , ali i nestanaka struje nije bilo . Napravio sam dva koji imaju cisto elektronsko resenje konstrukcije ( nemaju transformatore ) i postavio ventilatore u kuciste na 12V jeste da prave buku ali ko ih pa cuje u kotlarnici . Ako bude restrikcija struje valjda ne ce biti duze od 4 sata dnevno .
Ups Mustek 2000 ima svoj ventilator ali je i takodje 24V radnog napona pa mu trebaju 2 akumulatora , sigurno identicnih karakteristika . A s obzirom na to da je cena akumulatora jako porasla , pitanje je sta ce biti s tim projektom . A sto jos neudobije dobio sam Ups Pulsar 1500 sa tri serijske baterije , koje su naravno neispravne , a procenat popravke dopunjavanjem kiselinom je zanemarljiv 1 od 10 akumulatora .
Manji od 600 wati je vracen u originalno stanje sa baterijom originalne velicine od 7 Ah , koja je dopunjavana kiselinom pa je proradila . I na takav moze da radi led 32" TV nekih pola sata .

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Elektronika”