Povezivanje mrežaste (češke) antene za više televizora?

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Povezivanje mrežaste (češke) antene za više televizora?

Post napisao Kole » 05 Jan 2023, 10:55

Kupio sam na akciji mrežastu (tzv. češku) antenu, montirao je i postavio na terasu. Kinezi nažalost nisu uz antenu dali nikakvo uputstvo za upotrebu, pa bih želeo da postavim par pitanja za upućene.

Ja imam dva televizora Samsung, na veći u dnevnoj sobi od 72cm sam preko STB uređaja prikačio mrežastu antenu. Antena je jaka, 32dB osim Avale hvata i Crveni čot, pa tako imam i vojvođanske kanale.

E sad imam i manji Samsung od 54 cm u spavaćoj sobi, ali on je zakačen na sobnu antenu koja hvata samo prvi multipleks sa Avale od 8 kanala, ne može čak ni 3 beogradska lokalna kanala. Zakačio bih i njega na mrežastu antenu ako je to tehnički moguće? Ako neće ugroziti - oslabiti prijem signala za veliki televizor?

Imam razdelnik, trebalo bi da kupim konektor i 10 metara antenskog kabla da bih dostigao drugi televizor u spavaćoj sobi. Drugo pitanje je da li na kraju tog drugog priključka treba montirati punjač - adapter kao i na osnovni priključak? Ili je punjač adapter na jednom kraju dovoljan da antena radi i na drugom kraju montirati običan muški antenski priključak?

Ja do sada nisam imao ovakvu antenu pa mi svaki savet dobro dođe, da li da se upustim u ovo ili ne, da ne kupujem džabe materijal ako ne može.

Hvala i pozdrav.

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Povezivanje mrežaste (češke) antene za više televizora?

Post napisao sim » 05 Jan 2023, 11:38

Treba ti spliter sa popustom napajanja.
Napajanje vodiš sa jednog adaptera.
Mada vecina t2 prijemnika mogu cak i da napajaju tu antenu pa ti ni adapter nije potreban. Ma drugom tv samo obican priključak.
SIMkom

savosi
gx
gx
Postovi: 217
Pridružen: 04 Feb 2007, 03:08
Location: Novi Sad-okolina
Specialty: tv-multimedia

Re: Povezivanje mrežaste (češke) antene za više televizora?

Post napisao savosi » 05 Jan 2023, 11:50

Punjač ti ne treba na drugom kraju(kod drugog tivija) ali je potrebno da otvoriš spliter(razdelnik) i u njemu na izlaz koji ide na drugi tv prekineš vezu "živog" -srednjeg voda i tu postaviš jedan keramički kondenzator od recimo 1nF.

rtvslavko
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 14 Avg 2015, 19:09
Location: Novi Sad
Specialty: tv

Re: Povezivanje mrežaste (češke) antene za više televizora?

Post napisao rtvslavko » 05 Jan 2023, 12:38

To što ti nazivaš punjačem je u stvari ispravljač - mrežni adapter. Služi kao napajanje za pojačivač signala koji se nalazi u crnoj plastičnoj kutiji u sredini antene.
Postoje 2 varijante tih adaptera. Jedna je bez regulacije, a druga je sa regulacijom.
Ako je sa regulacijom nije loše dugme za regulaciju u startu podesiti negde na 1/3 opsega, pa posle kada sve proradi fino podešavati i pratiti šta se dešava sa signalom.
Kod DVB-T2 sistema nekada nije dobro imati prejak signal, pa se u većini slučajeva regulacija postavlja na minimum, ali ne skroz do kraja.

Šta god da radiš i povezuješ OBAVEZNO uvek prvo proveri da li kada mrežni adapter ubodeš u utičnicu LED-ovka na mrežnom adapteru svetli.
Ako ne svetli odmah isključuj i proveri da li si negde napravio kratak spoj.

Pravilno povezivanje je da antenski kabl povežeš na antenu, a drugi kraj antenskog kabla uvedeš u konektor koji se nalazi na kraju kablića koji izlazi iz mrežnog adaptera.
Šama povezivanja bi bila: ANTENA - Mrežni adapter - TV1
To si tako verovatno već i uradio.

U tom konektoru se vrši filtracija napajanja za antenski pojačivač i signala koji dolazi sa antene tako da prerma TV-u dolazi samo VF signal sa antene dok se koaksijalni kabl koji vodi ka anteni koristi i za dovođenje napona na antenski pojačivač i vođenje VF siglana iz pojačivača ka TV-u.

Sada ti želiš da priključiš još jedan TV preko razdelnika.
Kako god da povežeš razdelnik uvek ćeš dobiti gubljenje signala, jer namena razdelnika je da signal razdeli na 2, 3, 4 ili koliko već izlaza ima. Ako imaš 2 TV-a najbolje je koristiti razdelnik sa 2 izlaza. Tada se signal deli na 2. Da li će taj pad signala usled deljenja uticati na kvalitet prijema ne može se znati dok se odgovarajućim instrumentom ne izmere nivoi signala ili se jednostavno sve ne poveže i u praksi vidi šta će se desiti.

Sledeća stvar je da se vidi kako je sve u stanu razmešteno i na koji način će se izvući antenski kabl prema drugom TV-u. Bitno je gde ste planirali da stavite razdelnik signala.

Ako će razdelnik signala biti postavljen negde bliže anteni, a pre mrežnog adaptera, pa će se signal deliti ka jednom i ka drugom TV-u gde će u blizini jednog biti mrežni adapter u tom slučaju vam je potreban odgovarajući razdelnik sa odgovarajućim brojem izlaza gde je jedan izlaz predviđen i kao ulaz za napajanje koje se vodi ka anteni. Obično pored takvog izlaza postoji odgovarajuća oznaka ( + ili sl. ) ili je na pločici na razdelniku šematski prikazan vod iscrtan crvenom bojom. Na taj izlaz povezujete kabl koji vodi do TV-a pored kojeg je i mrežni adapter, a signal sa drugog izlaza razdelnika vodite prema onom drugom TV-u.
U ovom slučaju šema povazivanja bi bila: ANTENA - RAZDELNIK - na izlaz 1. mrežni adapter - TV 1, a na izlaz 2. drugi TV.
Jedino ovakav razdelnik omogućava da napon iz mrežnog adaptera bude prosleđen isključivo prema antenskom pojačivaču, a ne i ka drugom TV-u.

Ako nemate razdelnik koji je namenjen za povezivanje tako da provodi napajanje na antenu u tom slučaju razdelnik morate povezati IZA ( posle ) konektora mrežnog adaptera koji ste ubadali na antenski ulaz TV-a. Tamo gde više nema napona napajanja pojačivača. I onda iz razdelnika izvučete 2 antenska kabla koji vodite svaki do svog TV-a.
U tom slučaju mrežni adapter ne mora da bude blizu TV-a. Najbolje ga je postaviti najbliže moguće razdelniku, ali OBAVEZNO IZMEĐU RAZDELNIKA I ANTENE. U tom slučaju šema povezivanja bi bila ANTENA - MREŽNI ADAPTER - RAZDELNIK - TV1, TV2

Ovako bi trebalo da se povezuje ako želite da izvršite pravilno povezivanje.

Neki će reći da ne mora tako, neki čak da ne mora ni razdelnik ( radi sve i kad se direktno poveže ), neki nešto treće, ali svakako to su neregularni načini koji će nekada stvarno i funkcionisati, ali nekada može da napravi velike problema.

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Povezivanje mrežaste (češke) antene za više televizora?

Post napisao Kole » 05 Jan 2023, 15:30

Hvala svima na savetima.

Na osnovu ovoga što ste mi rekli možda je bolje da odustanem od toga, a evo zašto. Kad je reč o signalu koji dolazi sa predajnika Avala, češka antena sa pločicom koja je odvrnuta do kraja ga pojačava na 99% (i nacionalni i lokalni multipleks), ali signal sa Crvenog čota je znatno slabiji u Beogradu i varira, pogotovo nacionalni multipleks na kanalu 24 (koji i ne bi bio važan, da se u njemu ne nalaze RTV 1 i 2 koje Avala ne emituje), koji daje jačinu signala do 94% ali kvalitet signala svega oko 35%, dok je lokalni multipleks sa Čota bolji (jačina signala do 94% a kvalitet signala do 60%).

Ako je pad jačine signala upotrebom razdelnika neizbežan, zaključujem da bi postavljanjem splitera dobio mogućnost da gledam i beogradski multipleks na malom televizoru u spavaćoj sobi, ali da bi onda signal sa Čota opao do te mere da više uopšte ne bih mogao da gledam vojvođanske kanale ni na jednom televizoru.

Pomogli ste mi da ne gubim vreme i pare.

savosi
gx
gx
Postovi: 217
Pridružen: 04 Feb 2007, 03:08
Location: Novi Sad-okolina
Specialty: tv-multimedia

Re: Povezivanje mrežaste (češke) antene za više televizora?

Post napisao savosi » 05 Jan 2023, 19:08

Mislim da ti signal nebi drastično pao,što se tiče novca buduće da imaš spliter ,kabal ,utičnica i kondenzator ti izađu do 400 dindži.
Ako ne probaš nećeš ni znati :pivopije:

rtvslavko
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 14 Avg 2015, 19:09
Location: Novi Sad
Specialty: tv

Re: Povezivanje mrežaste (češke) antene za više televizora?

Post napisao rtvslavko » 06 Jan 2023, 12:53

Rekao si da već imaš razdelnik.
Ništa te ne košta da probaš i vidiš šta će da se desi.

Što se signala tiče, možeš da probaš i da promeniš lokaciju antene. Može se desiti da na drugom mestu udaljenom možda samo 1m dobiješ bolji prijem.

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Povezivanje mrežaste (češke) antene za više televizora?

Post napisao Kole » 09 Jan 2023, 08:17

Pa dobro, kupiću onda kabl i konektore i probaću čim budem imao vremena.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Elektronika”