Popravka stare slovenačke yagi antene

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Popravka stare slovenačke yagi antene

Post napisao Kole » 01 Jun 2023, 09:17

Našao sam u podrumu staru očevu yagi antenu Elrad Gornja Radgona iz 1966. godine i uputstvo za nju, koju je kupio uz prvi televizor. Piše da je namenjena za kanal 5-11, treći opseg.

Zakačio sam je na set top box, ali nije našao nijedan kanal. Vidim da joj fale parazitski elementi (one cevčice od aluminijuma pozadi) ili možda bi mogla da radi sa mrežom, a i pločica je korodirala od godina.

Da li ovakva antena može da hvata savremeni DVB-T2 signal? Zamenske pločice verovatno nema, ali ima pločica za češku antenu ako bi radila na ovom tipu antene, naravno morao bi i onaj adapter. Ili da li može da radi bez pločice?

Treba mi vaš savet, ako znate, ima li smisla da je popravljam ili da je bacim na reciklažu?
Prilog
DSC_0004.jpg
Uputstvo za antenu
DSC_0005.jpg
Pločica antene
DSC_0003-1.jpg
Antena

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 610
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Popravka stare slovenačke yagi antene

Post napisao Kobac » 01 Jun 2023, 09:43

Ponesto treba i baciti...

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Popravka stare slovenačke yagi antene

Post napisao KASA1 » 01 Jun 2023, 14:53

Ništa od toga, da i zamijeniš taj asimetrični član. Ovo je VHF antena za III band (7.-11. kanal). DVBT2 signali emitiraju se u UHF području (21.-69. kanal).
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Popravka stare slovenačke yagi antene

Post napisao Kole » 01 Jun 2023, 15:19

Hvala puno! Imao bih samo još jedno pitanje pre nego što je rashodujem - da li je moguće eventualno od delova ove antene napraviti spoljnu FM antenu za radio? Koliko sam video na slikama te FM spoljne antene dosta liče na ovu našu TV antenu.
Prilog
FM antena.png
FM antena.png (6.39 KiB) Pregledano 906 puta.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Popravka stare slovenačke yagi antene

Post napisao alexa_pg » 01 Jun 2023, 17:45

Možeš probati da li će šta da uhvati sa njom na FM opsegu. Male su šanse.
Kao što ti je rekao kolega @KASA1, ta antena je namijenjena za frekventni opseg 174MHz do 223MHz. Ti hoćeš da je iskoristiš za frekventni opseg 88-108MHz. Kako je antena za UKT mnogo većih dimenzija, sumnjam da će ta antena uhvatiti nešto na UKT
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Popravka stare slovenačke yagi antene

Post napisao Kole » 03 Jun 2023, 14:56

Samo da kažem da je ideja o upotrebi ove antene za radio uspela 100%! Našao sam jedan od izgubljena 3 člana i vezao ga žicom za osovinu antene, iza petlje. Povezao sam antenu na FM radio i uhvatila je 20 stanica. Na srednjim talasima uhvatila je 3 stanice 2 rumunske i 1 mađarsku sa boljim kvalitetom nego sobna antena. Bila bi greška da sam je bacio! Odneću je u selo, tamo je loš radio prijem, imam samo 4 FM stanice sa sobnom antenom.
01ziveli

Avatar
Japanac
___
___
Postovi: 475
Pridružen: 18 Nov 2006, 17:11
Location: Srbija
Specialty: satellite

Re: Popravka stare slovenačke yagi antene

Post napisao Japanac » 05 Jun 2023, 12:19

Ta slika sa papira i slika same antene po mom misljenuju se ne podudaraju,dosta su duzi elementi na anteni za VHF opseg,dok na slici same antene su kraci,pre bi rekao da je dimenzionisana za UHF opseg, negde od 41-69 kanala.

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Popravka stare slovenačke yagi antene

Post napisao Kole » 05 Jun 2023, 14:39

Pa, na STB uređaju nije uhvatila ništa, a evo radio hvata super.

A tačno je da slika nije skroz identična, po svemu sudeći isto uputstvo za upotrebu se davalo uz nekoliko modela antene - 960, 1004,1006, 1008.

Ko sad može znati koji je model ova moja antena?

Nego, od čega bih mogao da napravim još dva nedostajuća člana pozadi - reflektora? Možda od limenki za pivo ili sokove? Jedan sam našao i stavio na osovinu iza petlje, ali je predviđeno da ova ima tri reflektora pozadi.

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 610
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Popravka stare slovenačke yagi antene

Post napisao Kobac » 06 Jun 2023, 09:03

Ako usmerenost nije toliko bitna nisu ti potrebni.

Avatar
Japanac
___
___
Postovi: 475
Pridružen: 18 Nov 2006, 17:11
Location: Srbija
Specialty: satellite

Re: Popravka stare slovenačke yagi antene

Post napisao Japanac » 06 Jun 2023, 12:21

Probaj da nađeš asimetricni član očisti malo kontakte na anteni i trebala bi da radi solidno ta antena.Odlične su to antene i bile su skupe u to vreme,mada ni sad nisu jeftine.Ima firma iz Kruševca koja proizvodi antene i prodaju antenska pojačala ,imaju i pojačala u obliku asimetričnog člana,što je i najbolji način za pojačanje signala.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Elektronika”