Visokonaponski transformator - Flyback 

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Proton potaž
_
_
Postovi: 7
Pridružen: 08 Mar 2024, 16:46
Location: Srbija
Specialty: consumer

Visokonaponski transformator - Flyback

Post napisao Proton potaž » 08 Mar 2024, 17:03

CRT TV
FIRMA: (GOODMANS)
MODEL: (HR 7927
13525008E ELDOR DAEWOO 50H0000181)
CHASSIS: (CHASSIS KN2590-2890 GOODMANS)

***************************************
SIMPTOMI:
Poštovani,
upravo sam se registrovao i možda ne trebam ovde da pišem, bio bih zahvalan ako bi me uputili kako i gde pravilno da postavim pitanje.

Imam šemu napomenutog transformatora, da li biste mi mogli reći kako da identifikujem feedback i primary pinove. Kako da saznamo koliki mi je napon na sekundaru?
Gledao sam po youtube da merim otpore svih kombinacija pinova pa ako za 2 kombinacije za koje je otpor najmanji to su primary i feedback?
Ne popravljam televizor, pokušavam da napravim driver kolo za flyback jer mi je potreban visok napon na izlazu.

Hvala unapred na odgovorima.

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3148
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: Visokonaponski transformator - Flyback  * REŠENO *

Post napisao miodrag popovic » 08 Mar 2024, 17:10

Imaš šemu.Verovatno ovu.
Prilog
HR7927.jpg
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Proton potaž
_
_
Postovi: 7
Pridružen: 08 Mar 2024, 16:46
Location: Srbija
Specialty: consumer

Re: Visokonaponski transformator - Flyback

Post napisao Proton potaž » 08 Mar 2024, 17:15

IDentičnu

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Visokonaponski transformator - Flyback

Post napisao alexa_pg » 08 Mar 2024, 19:26

Sa slike se vidi da je primarni namotaj ovog transformatora obilježen izvodima 1 i 5
Na pin 5 dovodi se napon iz nekog izvora za napajanje dok pin 1 ide na neki drajver.

Visoki napon se pojavljuje na sekundaru a to su pinovi 8 i crveni kabal sa gumenom kapicom na vrhu.
Ostali izvodi nisu bitni.

Pinovi se broje s lijeva na desno kako je prikazano na slici u prilogu.

Tema će biti premještena ovdje
http://fanzo.org/forum/viewforum.php?f=57

Raspored.jpg
Raspored.jpg (7.74 KiB) Pregledano 279 puta.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Proton potaž
_
_
Postovi: 7
Pridružen: 08 Mar 2024, 16:46
Location: Srbija
Specialty: consumer

Re: Visokonaponski transformator - Flyback

Post napisao Proton potaž » 08 Mar 2024, 21:20

Zahvaljujem na odgovoru, kao driver bih koristio ZVS driver.
Pitam za feedback pinove jer bih pokušao da napravim i oscilatorno kolo kao na slici.

Da li možete objasniti šta znači Vpp sa šeme transfomatora i šta predstavljaju oblici krive sa šeme?
Prilog
0.png

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Visokonaponski transformator - Flyback

Post napisao alexa_pg » 09 Mar 2024, 00:53

Prvo, ovo kolo sa priložene šeme mi se uopšte ne sviđa. Toliko je jednostavno da nevjerujem u njegov stabilan rad.
Postoji ogroman broj šema ZVS drajvera koje sigurno rade pouzdanije nego ova.
Bilo bi dobro da si postavio link gdje se piše o ovoj izvedbi drajvera.

Nisam ovo nikada radio ovako kako si ti zamislio ali bih za povratnu spregu koristio pinove 7 i 9.

Koliki su naponi u sekundaru? Za ovo što ti hoćeš da napraviš ne mogu ti reći koliki će naponi biti u sekundaru. Na šemi transformatora dati su talasni oblici napona na pojedinim izvodima kao i njihova amplituda. To važi kada je transformator u TV aparatu. Ovo Vpp znači da je amplituda tog signala mjerena od vrha do vrha.

PS. Šta si po struci? Ovo pitam da bih znao koliko se razumiješ u elektrotehniku.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 610
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Visokonaponski transformator - Flyback

Post napisao Kobac » 09 Mar 2024, 08:15

O nekoj stabilnosti napona na izlazu ovde ne moze biti reci, sa ovako nekom shemom moze eventualno shoker da se napravi.

Proton potaž
_
_
Postovi: 7
Pridružen: 08 Mar 2024, 16:46
Location: Srbija
Specialty: consumer

Re: Visokonaponski transformator - Flyback

Post napisao Proton potaž » 09 Mar 2024, 10:11

Ovo kolo je jako uprošćeno, poslao sam da bude jasnije šta želim. Mislio sam između emitera i kolektora da stavim ispravljačku diodu (3A, 200v) sa blok kondenzatorom (650 Vac i 220 nF) , a na povratnoj sprezi bi išla jedna ultrabrza dioda (UF4007). Svakako planiram i ZVS da napravim, imam 3 flybacka pa ću videti šta radi najbolje.

E sad što se napona tiče, mislim da će biti oko 15KV, u ponedeljak ću izmeriti ako proradi. Imate li neku ideju kako da saznam frekvenciju?

Student sam fizike (apsolvent), imao sam neki osnovni kurs elektronike a hobi mi je elektronika, da kažem amater.

Našao sam jako veliku primenu flybackova za razne fizičke oglede koji uključuju veliki napon. Mogu poslati i yt linkove.

Imam bih još jedno pitanje, probao sam neki još uprošćeniji driver



i sad na center tap sam greškom zamenio polaritet izvora, i mislim da je taj flyback umro. Jer kada napravim gornju šemu uvek prelazi 3A na izvoru i prebacuje mi na CC mode na izvoru. Mislim da je probilo unutra. Da li nešto tako može da se desi?

Zašto ne biste odabrali pinove recimo 7 i 10 ili 7 i 3 ili 7 i 4, nego baš 7 i 9 ?
Imam još neke flybackove ali ne mogu da nađem šeme za njih, uvek mogu da pronađem HV pin, ali primar i feedback teško? Da li je važno da primaru i feedbacku bude tačan polaritet? (kontam da su je običan kalem pa nije bitno)

Avatar
tom
gxu
gxu
Postovi: 2295
Pridružen: 23 Apr 2007, 20:01
Location: Strumica
Contact person: TOME
Specialty: tv
Lokacija: Makedonija

Re: Visokonaponski transformator - Flyback

Post napisao tom » 09 Mar 2024, 13:01

Raspored i izvodi sa naponima.
Prilog
P1360492a.JPG
HR7927 13525008 50H0000181 DAEWOO CP775L 1
TOME

Proton potaž
_
_
Postovi: 7
Pridružen: 08 Mar 2024, 16:46
Location: Srbija
Specialty: consumer

Re: Visokonaponski transformator - Flyback

Post napisao Proton potaž » 09 Mar 2024, 13:42

tom je napisao:
09 Mar 2024, 13:01
Raspored i izvodi sa naponima.
Sad sam iskreno zbunjen, ne znam po kojoj da spajam po prvom ili po drugoj?
Da li je crveni kabal i dalje povezan sa pinom 8? Da li je primar 1 i 5, a feedback 7 i 9?

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Visokonaponski transformator - Flyback

Post napisao alexa_pg » 09 Mar 2024, 17:35

Student fizike pa zbunjen!? Nema ovdje šta da te zbunjuje.

Svaki transformator u principu ima jedan primar i jedan ili više sekundara.
Kada je primar u pitanju, isti može biti sa dva izvoda a može ih imati i više. Kao primjer, navešću mrežni transformator za radio aparate. Trafo je namotan za 220V i ima izvod na polovini namotaja da može biti priključen i na 110V. Po potrebi. Znači, u Evropi se priključuje na 220V a ako kojim slučajem ode u USA, priključuje se na 110V.
Nešto slično je uređeno i kod ovog trafoa. Ovdje izvod br. 2 nije na polovini. Uglavnom primar čine izvodi 1 i 5 sa izvodom br 2
Kolektor tranzistora u svakom slučaju ide na pin 1. Napon napajanja ide na pin 5 a može i na pin 2. To ćeš eksperimentalno utvrditi šta ti više odgovara. Proizvođač je napravio taj izvod za više namjena. Taj dodatni izvod može biti da se trafo priključi na neki drugi napon a može i da se iskoristi kao izlaz (autotransformator) i na njegovom izlazu je napon 95Vpp

- Da li je crveni kabal i dalje povezan sa pinom 8?
Jeste. U sekundaru nije ništa promijenjeno.

- Da li je primar 1 i 5, a feedback 7 i 9?
Za primar smo rekli. Povratna sprega se uzima sa pina 7 i jednog od izvoda 4, 9, 6, 10, 3
Ja sam predložio da to bude pin 9 jer je tu najmanji napon koji će ići na bazu tranzistora. Kada je trafo montiran u TV uređaju, na ovom pinu je napon 30Vpp odnosno 6.3Vrms

- Da li je važno da primaru i feedbacku bude tačan polaritet? (kontam da su je običan kalem pa nije bitno)
Veoma je važno. Da bi neko kolo bilo oscilator mora da se ostvari pozitivna povratna sprega. Bez toga neće da radi. Zato je bitno kako se motaju kalemovi.

Pogledao sam ovaj YT prilog što si postavio i vidim da ovaj lik ne koristi primar VN trafoa već je namotao posebne namotaje. Mislim da ti je ovo pametnije da uradiš. I nije komplikovano.
Međutim, ostajem i dalje pri onome da je ovo slabo. Ovdje nema ni Z od ZVS drajvera.
Gledajući tvoj prilog od strahne YT mi je ponuđeno još deseetine priloga na istu temu. Na brzinu sam odgledao par njih i preporučio bih ti ovo da ovo odgledaš i napraviš. https://www.youtube.com/watch?v=c6s-km-UiHA
Šema iz tog klipa je ovo

Sema ZVS.jpg
Nije komplikovana i sigurno radi.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Proton potaž
_
_
Postovi: 7
Pridružen: 08 Mar 2024, 16:46
Location: Srbija
Specialty: consumer

Re: Visokonaponski transformator - Flyback

Post napisao Proton potaž » 09 Mar 2024, 20:24

Hvala na odgovoru, slika sa tablom me je zbunila jer ne umem da raspoznam oznake jer pored pina 1 piše HV a pored pina 8 ABL.

Što se tiče ZVS drivera koristim skoro pa istu šemu
slika

Imam još jedan visokonaponski transformator skinut sa Grundig T 51-071, na njemu piše jedino 649768 GRUNDIG M(neka oznaka nejasna)29201-031.54B da li možda imate šemu ili mi možete reći kako da identifikujem primar? Znam sigurno da je visokonaponski kabl povezan sa pinom 1.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Visokonaponski transformator - Flyback

Post napisao KASA1 » 09 Mar 2024, 21:31

Zamjena mu je HR6572, a ovo je njegova šema:

HR6572.jpg

Kod: Označi sve

https://www.hrdiemen.com/reparation/flyback/model/6572
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Visokonaponski transformator - Flyback

Post napisao alexa_pg » 09 Mar 2024, 23:35

U aparat Grundig T 51-071 je ugrađena šasija CUC7303. Po katalogu firme hrdiemen, transformator koji je ugrađivan u ove aparate nosi njihovu oznaku HR6572. Taj transformator ima 12 pinova i njegovu šemu je postavio kolega.
Mađutim, kada se pogleda šema proizvođača, njihov transformator ima 10 pinova i to otprilike izgleda kao na slikama u prilogu.
Da ne bi došlo do greške, provjerićeš ometrom koja je od ove dvije verzije odgovarajuća. Provjerićeš i koliko pinova ima taj tvoj transformator.

Primar po šemi HR je na pinovima 9 i 11
Primar po šemi proizvođača je na pinovima 8 i 9

Grundig FBT.jpg
Izvodi VN trafoa.jpg
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Visokonaponski transformator - Flyback

Post napisao KASA1 » 10 Mar 2024, 10:48

Dobro je da si ovo pogledao, da se ne zbuni čovjek... nisam ni razmišljao o tome da bi mogle biti dvije verzije.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Proton potaž
_
_
Postovi: 7
Pridružen: 08 Mar 2024, 16:46
Location: Srbija
Specialty: consumer

Re: Visokonaponski transformator - Flyback

Post napisao Proton potaž » 11 Mar 2024, 13:14

Ima 12 pinova (tj 13) , znači koristim šemu sa HR6572.

Da li možda znate kako da saznam frenkvenciju na sekundaru i na HR6572 i na HR7927?

Napravio sam driver sa NPN 2N3773 i radi okej na 12v, i posle minut ipo rada tranzistor se ne greje. Danas završavam ZVS pa ću postali slike i snimke.

Zahvaljujem još jednom na odgovorima.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Visokonaponski transformator - Flyback

Post napisao alexa_pg » 11 Mar 2024, 13:40

Ne znam šta imaš od instrumenata. Frekvencija se može izmjeriti osciloskopom a može i nekim digitalnim instrumentom ako ima opseg za mjerenje frekvencije.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Elektronika”