Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao buzdumra » 26 Sep 2022, 20:52

neko se kali ko celik! ,a tamo neka baba iz njemacke se voza do prodavnice ,pijace, solarijunma ., trosi nasu struju za toplu vodu ! lolzi
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 26 Sep 2022, 21:04

Šta smo rekli? Neće brzo???
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 01 Nov 2022, 19:10

"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 431
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao bracans » 13 Nov 2022, 18:11

I dokle smo došli posle 24 godine teme? 3mechanic_fixing Nešto gledam gorive ćelije. Zanimljivo i zapaljivo. :roll: Toliko je opširna tema da ne vidim ništa o njima, a postoje od devetnaestog veka. :?:

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 25 Nov 2022, 17:22

Evo predlog! Kupiš umjesto benzinca!
[youtube-https] https://youtu.be/GjjQ8B22qY0 [/youtube-https]
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao CrazY_Milojko » 03 Feb 2023, 22:01

Pre par nedelja sedim, cirkamo i pričam u firmi sa školskim drugom iz srednje škole sa kojim se znam 35+ godina. On već 10 i više godina radi u auto-industriji za Mercedes, BMW... u sektoru koji se bavi sigurnosnim sistemima kako za putnički program tako i za njihove bolide Formule 1. Volim da se upuštam sa njim u priče o koječemu jer mnoge stvari zna baš realno da sagleda i da svoje mišljenje o tome. Imao je prilike da vozi 10-ine električnih automobila ponajviše nemačkih proizvođača još dok su pomenuti bili na samim počecima u prototip fazi i pošto znam za to baš namerno ga čačnem u vezi teme o električnim automobilima da vidim šta će reći o tome, kakva misli da nas budućnost očekuje u vezi elektičnih automobila...

Kaže da koliko je u prvih par godina bio hype-ovan svim tim sada sa svojih 49 godina koliko ih ima kada pogleda unazad na sve to sve više mu se čini da u obliku u kom su sada električni automobili nemaju sjajnu budućnost, bar ne sa trenutnom tehnologijom baterija. Proizvođači električnih autmobila će uspeti da nam ih nametnu samo ukoliko im države VEOMA pomognu u tome u smisli da nas krajnje korisnike/kupce kojekakvim taksama i zakonima "uteraju u taj obor", koliko će uspeti u tome videćemo. Mnogo toga što nam pričaju o tim "zelenim elektičnim automobilima" dok se ne dođe do te faze da auto bude proizveden je sve samo ne zelena tehnologiga. Problem je i domet, ali i proizvodni troškovi tako da ne treba očekivati u skorije vreme da cene EV padnu na neki prihvatljivi nivo. On je sve manje za to rešenje kako vreme odmiče. Može da si priušti skoro pa svaki EV sa cenom do 100, 150 hiljada €, dobro ne baš svaki u kešu odjednom, ali većinu, međutim i dalje nije ni najmanje ubeđen da je vreme da si kupi ijedan EV. Kaže da je vremenom počeo da gubi interesovanje za EV jer koji god da je vozio zadnjih par godina sve su više krcati bespotrebnim tehnologijama (Tesla gura gaming opcije u svoje automobile, pa kome to treba dok se vozi?) i sve su mu više bez duše. Koliko je imao prilike da vidi i proba po njemu pravac u kome auto-industrija treba da se kreće su automobili na Vodonik i Hydrogen fuel cell jer je to daleko čistije, brže za punjenje i na duže staze daleko je lakše održavati infrastukturu koja će opsluživati takve automobile.

Iskreno nisam očekivao takav odgovor od njega, mislio sam da će me oduševljeno zatrpati svojim pričama o prototipovima EV kojih se navozao za sve ove godine unazad, ali desilo se baš upravo suprotno, njegov pogled na sve me je naterao da se ozbiljno zamislim šta će biti sa svim tim oko EV-a na baterije (trenutno) bazirane na Litijumu.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao buzdumra » 04 Feb 2023, 09:57

buzdumra je napisao:
01 Jun 2022, 22:00
a migavci rade ...

dok se ne nadje novi tip baterija ili da se ove modernizuju

naravno to moze da pomisli samo neko ko ne zna kako stvar radi ..za sad bez novih tehnologija smo tu gde smo sve drugo je marketing !
te auto pilote i distance imas i na drugim autima nista to nije novo sto koristi "tesla" sem njihove konstrukcije motora , patenta.
lm "ako spojis telefon i tv na traktor i sa tim upravljas ,. nisi ti nista izmislio nego samo upotrebio -prilagodio" (mozda se neki nece slagati sa tim)
ali ako ti napravis novu bateriju koja je 51% laksa ,iste snage i kvaliteta ,. ti si izmislio nesto !

e sad sto ti lovatori oce da imaju jos vise para ,. i da zahebu narod to je nesto drugo ,. nema nafte , moze koristi gas..prirodni koji god :pivopije:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 10 Mar 2023, 20:27

Da vas vidim sad! violina
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 10 Mar 2023, 20:45

"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao branimir » 20 Mar 2023, 10:08

Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 25 Mar 2023, 13:47

Ok, ko ide u Švicarsku svaki dan!
Druga analiza za tko ide na posao svaki dan 70km i ima garažu sa strujom:
Snimka zaslona 2023-03-25 135031.jpg
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao branimir » 25 Mar 2023, 19:12

Sinu je pre mesec dana stigao novi Pežo 2008 GT od 135 konja, benzinac u fulu dok isto takav u elektro varijanti iste snage je skuplji za 100.000 kilometara koje bi benzinac prešao za tu razliku u ceni.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 30 Mar 2023, 18:23

Branimire, igraj se malo sa Excell tablicama!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao branimir » 31 Mar 2023, 08:24

Nemam potrebe da se igram bilo čime, iznosim samo činjenice sa nečim što je uporedivo.Pre godinu dana kada je naručen bio je popust od par hiljada evra za ovaj auto (na automatski menjač).Inače je u redovnoj ponudi ful konfiguracije elektro i benzinca razlika u ceni 3-5 hiljada evra.Nas je sa popustom izašla ona razlika u kilometrima.
p2008.png
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15864
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao fanzo » 31 Mar 2023, 11:33

Da smo se uspeli dogovoriti i sastaviti u početku ove teme.. sada bismo bili neko i nešto :mrgreen: .

Sada sam apsolutno istog mišljenja kao što je napisao "ludi Milojko" >> http://www.fanzo.org/forum/viewtopic.ph ... 19#p356619
Vremena se menjaju i to veoma brzo..

Ne znam da li sam pisao ovde, verovatno dajesam,... još davno sam svoju benzinsku kosilicu za travu zamenio kosilicom na baterije.
Za jedno košenje na benzin (četvorotakna mašina, nije neka stara dvotaktna) trebalo mi je oko pola litre benzina, što je bilo oko 60.din (sada je to oko 80-90).
Na baterije to isto košenje košta oko 5-6.din.
Vožnja na baterije (električnu energiju) je puno jeftinija nego na fosilna goriva, ali "mafija" će da napravi da to ne bude tako... živi bili pa videli..
Zato sam i napisao da s početka teme se krenulo kako treba.. a sada...hmmm.... neko uvek posmatra i gleda... i muti... eto.. :pivopije:
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 04 Apr 2023, 20:02

Mate Rimac i Nevera - sve tajne proizvodnje električnih automobila:

Zadnja izmena: KASA1, dana 05 Apr 2023, 12:23, ukupno menjano 1 put.
Razlog: Dopuna
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao KASA1 » 05 Apr 2023, 12:32

Jako dobra prezentacija odličnog novinara. Klip je vrlo zanimljiv, odgledao ga u komadu, bez prekida.

Nešto mojih razmišljanja,... malo me iznenadilo koliko je toga Rimac prikazao i otkrio, ali mora da je tome kumovala i konstantna kritika njegovih hejtera koji ga stalno nazivaju potrošačem tuđe love i prodavačem magle koji nije do sad isporučio niti jedan auto (čak je i na nedavnom predstavljanju Nevere u "Top gearu", na testnom autu postavio reg. tablice s oznakom "MAGLA").

Zato je vjerojatno i otvorio (prije desetak dana) po prvi puta vrata novinarima kako bi javnosti pokazao o kakvom se tu ozbiljnom projektu radi, zasad samo rastućem, ne i profitabilnom (posluje s gubitkom posljednjih godina) ali nesumnjivo projektom budućnosti. Pritom ne mislim na proizvodnju Nevere već na razvoj tehnologije, proizvodnju sklopovlja, punjača, baterija... za velike igrače.
Nevera, kao hyper- auto poslužila mu je kao prezent onoga što ta tvrtka stvarno može i magnet privlačenja svjetskih investitora (Porschea, Hyundaija, KIA-e, SoftBanka, Goldman Sachsa),... teško je takvima prodavati maglu.

Nesumnjivo, radi se o čovjeku s vizijom koji je znao pretočiti ideju u stvarnost a posebno mu treba skinuti kapu što je to uspio na ovim prostorima, u svojoj zemlji gdje, svi to znamo, nije baš jednostavno poslovat. Sadašnji mu trendovi u autoindustriji svakako idu na ruku i nekako vjerujem da će kompanija, ovako vođena, rasti i dalje.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 06 Apr 2023, 18:29

branimir je napisao:
31 Mar 2023, 08:24
Nemam potrebe da se igram bilo čime, iznosim samo činjenice sa nečim što je uporedivo.
Znači planiraš dnevno ići u Švicarsku i nazad? lolzi lolzi
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao branimir » 06 Apr 2023, 19:07

Daleko je to za mene, mene interesuju kratke destinacije koje obilazim biciklom (ne električnim), auto je za sina a moja vozačka važi još dve godine i ne planiram više da je produžavam.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
nec
gxu
gxu
Postovi: 4739
Pridružen: 17 Okt 2007, 22:15
Location: Makedonija, Strumica
Phone number: 0038978425778
Specialty: tv-multimedia
Kontakt:

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nec » 10 Apr 2023, 09:53

Evo resenja za "daleke" relacije lolzi lolzi lolzi
Prilog
tesla.jpg
Kad zamenimo ideje svi imamo duplo vise ideja

Odgovori

Natrag na “Elektronika”