Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 27 Jul 2022, 23:31

nike je napisao:
22 Jun 2013, 09:34
Pa 100000$ je smrtnička cijena! Tu nije više toliko problem cijene već infrastrukture. Treba tu izgraditi mrežu punionica za brzo punjenje i/ili iznajmljivanje/zamjena baterija u 2-3 min. to se lagano naplati i sve 5! Zato tu treba globalni igrač koji će sve to organizirati i imati dovoljno love da to izgradi. A to su upravo veliki proizvođači automobila i naftna industrija. Dok god njima ne bude u interesu da to izvedu, ništa od toga. Samo pojedinačni ezoterični pokušaji. Najmanji je problem napraviti električno vozilo pa i po smrtničkoj cijeni. Mnoge su stvari vrhunski izumi koji leže po ladicama dok se ne stvori infrastruktura za njih. Zato stalno imamo teorije zavjere, a u biti sve se svodi na pravi tajming. Pogledajte samo mobitele i smartphonove. Kad se slože svi uvjeti imati ćemo bum i sa elektromobilima. I bit će za siću. A do tad, samo vlažne snove!
Električni bicikli (pomoć u pedaliranju) već dobrano napadaju jer je baterija dovoljno mala a radijus kretanja jednog bicikliste i dužina punjenja takva, da imaš vrlo praktičnu stvar. Infrastruktura je praktički nepotrebna (osim obične kućne utičnice) I više nema prepreka da ta stvar krene punim krilima, kao što se i dešava. Cijena je malo poveća ali s obzirom na današnji standard, nije nešto puno veća nego šta je u moje doba koštala obična bicikla na jednu magareću snagu.

Strpljen-spašen!
To je tu iza ugla. U slijedećih 10 godina!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 27 Jul 2022, 23:32

Da se podsjetimo šta sam pisao prije 9 godina!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 27 Avg 2022, 08:22

Evo i dokaza da mi je predviđanje budućnosti EV100% toćno!
https://youtu.be/xXEkI-1AHvc?t=151


Za 2-3 godine samo kreten će kupit novi auto na unutarnje izgaranje!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao CrazY_Milojko » 27 Avg 2022, 10:12

@nike

Svima je jasno da će u Kini prelazak na EV ići dosta brže od ostatka sveta, jasno je zbog čega. Cena EV vozila koje oni rade za domaće tržište daleko je pristupačnija nego vozila renomiranih svetskih proizvođača koji su decenijama unazad do sada većinski proizodili vozila sa motorima na unutrašnje sagorevanje.

Međutim u zemljama kao što je Srbija i okolina "elektrifikacija" neće ići ni približnom brzinom. Čak ni u bogatijim zemljama sveta prelazak na EV neće teći možda ni polovinom tempa kako to trenutno ide u Kini. Sve dok se kineska EV auto-industrija ne probije globalno i ne ponudi jeftina EV vozila širom sveta dotle će cene EV poznatih proizvođača biti maximalno napucane, a kako situacija trenutno stoji neće im biti lako da se svojim jeftinim EV probiju na mnoga svetska tržišta. Razvijene zemlje Evrope kao i Amerika neće tek tako dozvoliti Kini da uleti na njihova tržišta i napravi dar-mar sa cenama i ponudom kineskih EV i samim tim nanese nemerljivu štetu domaćim proizvođačima automobila koji sigurno lobiraju šakom i kapom svako u svojoj zemlji (i šire) da se Kini ograniči upad na tržišta širom sveta, a samim tim i monopol kojim bi Kina na kolena bacila mnoge proizvođače automobila širom sveta. Svi vidimo da se u poslednjih par godina vodi što javna što tajna anti-Kineska kampanja oko proizvodnje svega i svačega jer mnoge zemlje tek sada shvataju koliko su postale zavisne od Kine nakon što su masu svojih fabrika odavno izmestile tamo zbog jeftine radne snage, a Kina onda počela da monopoliše + što neće ni Kinezi sada u svojoj zemlji za strance da rade za male pare.

Još dugo će se ovde u Srbiji i okolini voziti automobili sa motorima na unutrašnje sagorevanje, mi ionako služimo kao auto-otpad izrabljenih automobila iz zapadnoevropskih zemalja, a istih odatle još ima da se uvozi godinama od sada. Da i ne pričamo koliko recimo Srbija godišnje saspe para u budžet na konto visokih akciza za gorivo. EV će ovde u godinama koje slede kupovati samo oni sa veoma dubokim džepovima, osim ako ovi naši na vlasti ne naprave neki dil sa Kinezima da i nama ponude nešto pristupačno.

Ne treba se previše opterećivati ovim, vozimo šta imamo, gledamo šta se dešava u svetu i polako se prilagođavamo situaciji oko EV. Sve i da hoćemo da trčimo pred rudu i kupujemo EV trenutno ne možemo jer večina nas nema para za tako nešto.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao buzdumra » 27 Avg 2022, 10:20

to ce da bude , ako naprave novu vrstu baterije ,. onda ce biti
-vrlo jednostavno ,,.., cena sruje ima da bude proporcijalno ceni nafte po kw energije .
onda je sledece N-elektrana u svakom gradu :fanzo:

01ziveli
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1171
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao jaro » 27 Avg 2022, 10:52

Da, a dupe pozadi osta...
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao buzdumra » 27 Avg 2022, 11:27

eto sad je vreme da izmisle one patente sa neta motor na vodu ,. ili generator koji ima "viska" struje da pokrece svoj motor ,.. na YT. u zemlji indiji 0x00xx6
metar drva u svabiji 250e, kod nas samo 100,.. jos malo necemo imat cime da nalozimo tent , da se napuni baterija :roll:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1171
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao jaro » 28 Avg 2022, 07:08

Ma na vetar ćemo , samooo, 'de mi u Sremu da nadjemo vetar ..?
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao CrazY_Milojko » 28 Avg 2022, 08:49

Uz Dunav komšija, uz Dunav, odguramo auto do tamo, razapnemo jedro na gepeku u čekamo da počne da pirka :-)

Trenutno je za po gradu i okolini itekako isplativa vožnja EV sa trenutnim cenama struje i kod nas i u svetu, ali svima je jasno da sadašnje cene struje neće potrajati i da će samo ići gore, gore... Blago onima koji trenutno imaju neki mali gradski EV, neka maximalno iskoriste trenutne cene struje dok još mogu. Da ne skupljam keš za dodatni veći auto na benzin (i da nemamo 3 školarca) tačno bih razmišljao o kupovini nekog malog EV samo za cirkulaciju po gradu kada mi je ili mučno da teglim pune ruke kesa iz šopinga kući ili kada mi je skroz tupavo za tako kratke relacije do kilometar-dva po gradu palim ovaj auto na tupavi dizel i rizikujem zagušenje DPF-a.

Živo me interesuje koliko će skakati cene benzina i dizela sada preko zime, sigurno će ići gore samo se još ne zna koliko. Ako potraje ovaj belaj u Ukrajini još koji mesec biće čupavo, ako cene goriva po litru pređu 250 Dinara biće "veselo" ne samo za vozače nego će i cene svega ostalog otići nebu pod oblake. Mada kada pogledam redove na pumpama bez obzira što cene goriva idu gore imam utisak kao da se ljudi i pored toga voze automobilima možda čak i više nego pre.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
filka
gx
gx
Postovi: 1966
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:38
Location: Kavadarci Makedonija
Warranty service: Fuego Grundig LG Beko Samsung
Specialty: tv

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao filka » 28 Avg 2022, 19:36

Jebala vas Ukraina.
Kada pogledate kartu evrope-ona dodje bas kao nokat na celu ruku i sada jos ne mogu da verujem da postoje ljudi koji veruju da sve šta se ovo dešava u svetu je zbog rata u Ukraini.
Navukli nas na pelete i nakon 10 godina-cena otišla u nebo.
Probavali sa raznih:ptićji,svinski,kravlji virusi al je imunitet ljudi bio na zavidnom nivou pa nisu uspeli da zajebu ćovećanstvo i napravili ovu koronu i svi su pristali na experimentalno genetsko pelcovanje-i uspeli su da zajebe covecanstvo.
Sada vas primoravaju na EV kao neće biti nafte-i sami si ogranićavate dviženje-jer nece biti struje da napunite EV.
P.S Inace sam dosta kulturan ćovek-al uvek izbuvnem kada vidim da ŠAKA ljudi na svetskom nivou-zajebavaju bezmalo 8 miljardi ljudi u svetu.
-će izginemo ki Mančester

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 01 Sep 2022, 18:14

@ Filka Jeli ti znaš kolika je šansa da zavjerenici uspiju u zavjeri? Obrnuto proporcionalna broju zavjerenika!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 547
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao Ribery » 25 Sep 2022, 09:40

Pričaju mi mnogi da po školama trenutno idu i gase svetla, odvrću sijalice itd…(za škole provereno znam jer imam tačne informacije). Zamislite da sada da svi imamo električne automobile, baš bih voleo da vidim kako bi se vozili? Nisam protiv nove tehnologije ali smatram da je rano da imamo automobile na struju zbog mnogih stvari ( pogotovo mi u Srbiji). Neko će reći ma to je trenutna kriza. Ja dobro pamtim 90-te kada sam bio u mraku pola dana. Ta trenutna kriza kod nas traje oko 30 godina. Čim mi u 2022 godini odvrćemo sijalice imamo ozbiljan problem i to mnogo veći od prljavog vazduha. Još dugo ćemo mi voziti benzince i dizele iako veliki igrači idu na tu da sve pređe na struju ne zato što oni žele da ja imam čist vazduh i da duže živim nego ih interesuje profit a nafta u svetu nestaje. To da su elektro automobili bolji od benzinaca pa ne bih se baš kladio u to. Hoću samo da kažem da ćemo mi još dugo u Srbiji voziti na benzin, dizel i plin.
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Avatar
filka
gx
gx
Postovi: 1966
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:38
Location: Kavadarci Makedonija
Warranty service: Fuego Grundig LG Beko Samsung
Specialty: tv

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao filka » 25 Sep 2022, 16:37

Da ponestaje nafte u svetu-ne budi tako siguran...
Naftenih nalazista i busotina koji umaju kapacitet za jos vekova-ima mnogo.
Ovo je neka igra koja su poceli velike sile i prihvatili je svi narodi i tako je pocelo ludilo...
Ja sam bio u Alžiru i tamo se za gorivo po benzinskim pumpama NE PLAĆA.
Ako imas neku sicu podas momku koji sipa i tolko,nafte ima u izobilije.
Bio i u Tunisu-ne na odmor vec da radim u unutrasnjosti-tamo je gorivo 2 denara litro.....
-će izginemo ki Mančester

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao alexa_pg » 25 Sep 2022, 17:33

filka je napisao:
25 Sep 2022, 16:37
...tamo je gorivo 2 denara litro.....
Jeftinije nego voda.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao CrazY_Milojko » 26 Sep 2022, 00:30

filka je napisao:
25 Sep 2022, 16:37
Ja sam bio u Alžiru i tamo se za gorivo po benzinskim pumpama NE PLAĆA.
Ako imas neku sicu podas momku koji sipa i tolko,nafte ima u izobilije.
Bio i u Tunisu-ne na odmor vec da radim u unutrasnjosti-tamo je gorivo 2 denara litro.....
Tačno sam zabagovao kada sam pročitao ovo iznad :shock: Pa je li moguće da tako nešto negde postoji u ovo današnje vreme :?
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao buzdumra » 26 Sep 2022, 16:05

ma Filka nije znao jezik i otisao sa pumpe, dao tamo saku denara dok su oni nasli koliko sta vredi on je vec presao granicu lolzi lolzi lolzi
imas ovde cene

Kod: Označi sve

https://srb.globalpetrolprices.com/Algeria/gasoline_prices/
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao alexa_pg » 26 Sep 2022, 17:38

Nije mnogo, samo 5 puta jeftinije nego u CG :-)
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
filka
gx
gx
Postovi: 1966
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:38
Location: Kavadarci Makedonija
Warranty service: Fuego Grundig LG Beko Samsung
Specialty: tv

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao filka » 26 Sep 2022, 19:26

Da,da filka nista ne razume😀
Sinoc prosao kroz Madjarsku-nafta na pumpama 1€,kod šofera na parkingu 0,60€.
Kod nas u MK je 1.50€,na svim portalima se bruji kako u Njemacka su prazni raftovi u prodavnicama i evo samo što nisu propali u umrli za jeli...
Realno: Sada sam momentalno u Berlinu-u ducanima ima SVE...
-će izginemo ki Mančester

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao alexa_pg » 26 Sep 2022, 19:38

Za sve pa i za mene. Vodite računa šta je tema. Vozilo na električni pogon
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao KASA1 » 26 Sep 2022, 19:41

Možemo pričati što god hoćemo ali statistika ukazuje na trendove koji su neumoljivi, htjeli mi to ili ne.
Podaci se mogu naći na stranici:

Kod: Označi sve

https://www.acea.auto/fuel-pc/fuel-types-of-new-cars-battery-electric-9-9-hybrid-22-6-and-petrol-38-5-market-share-in-q2-2022/
Novoregistrirana vozila u EU u posljednjih 5 godina:
Prilog
2022.JPG
2021.JPG
2020.JPG
2019.JPG
2018.JPG
2017.JPG
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Odgovori

Natrag na “Elektronika”