Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao buzdumra » 03 Jul 2022, 12:02


0x00xx5
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao CrazY_Milojko » 03 Jul 2022, 12:42

Meni na videu iznad deluje kao da plamen iznad šiklja iz nekih sigurnosnih ventila boca sa gasom. Da su je zapalile Litijumske ćelije okolo bi sve bilo zasuto kišom tečnog metala, neka me neko ispravi ako grešim.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1171
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao jaro » 03 Jul 2022, 14:11

Raketni pogon?
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3148
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao miodrag popovic » 03 Jul 2022, 14:51

Da su baterije bile bi u podu.Teške su,da su na krovu prevrnuo bi se bus.Loginije je da je u pitanju rezervoar zemnog gasa pod niskim pritiskom,on se skladišti u krovu,ili je superkondenzator u pitanju,nisam upoznat sa tom tehnologijom koji je odnos masa/energija,mada i meni liči na curenje gasa iz rezervoara kroz za to predviđene havarijske otvore (logičnije bi bilo u vis demantujem sam sebe)

P.S čitam komentare ispod klipa na youtube.Na engleskom ima dobra psovka "sveto sr*nje"
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao CrazY_Milojko » 03 Jul 2022, 15:23

Definitivno je na snimku iznad autobus napajan rezervoarima zemnog gasa, detaljnije:

https://www.carscoops.com/2022/04/cng-p ... ood-movie/

Autobus sa Litijumskim ćelijama kada se zapali to izgleda više kao kada se zapalio Thermite.



Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao buzdumra » 03 Jul 2022, 16:04

ja sam procitao da je hibrid baterije i zemni gas...

ne mora da budu varnice u svakom slucaju ....pogledaj ovaj snimak

[youtube-https]https://youtu.be/XWq-Mq1Uqpw?t=41[/youtube-https]
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao buzdumra » 07 Jul 2022, 16:55

proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao CrazY_Milojko » 08 Jul 2022, 02:08

Ono što je, bar u mom slučaju, vrlo verovatno u vezi EV je to da ću verovatno preskočiti ovaj 1st Gen EV-a sa trenutnom tehnologijom baterija i punjenja (i cenama naravno) i za to vreme verovatno i dalje za 5, možda i 10 godina od sada voziti nekog benzinca, doduše verovatno bitno manje u smislu godišnje pređene kilometraže nego što sam to činio pre 10, 15, 20 godina, prvenstveno zbog bitno više cene naftnih derivata sada i ubuduće uodnosu na nekadašnje cene. Za 5, eventualno 10 godina pretpostavljam da nas očekuje neka nova tehnologija na polju baterija za EV, novi načini za lakše i brže punjenje EV-a i to će tada verovatno biti 2nd Gen istih za zemlje čiji građani ili pojedinci to budu mogli sebi da priušte da kupe novo. Nadam da ću i ja biti jedan od njih, nada umire poslednja :-)

Ono što će za nas ovde u zemljma Balkana možda biti problem, ako stvari ne krenu na bolje, je to što će naše tržište za 10-ak godina od sada verovatno biti preplavljeno "jeftinim" 1st Gen EV polovnjacima iz EU sa baterijama sumnjivog kapaciteta/kvaliteta i hakovanim BMS-ovima (kao što je godinama unazad to praksa za polovna benzin/dizel vozila koja se uvoze iz EU i nakon ulaska u Srbiju se vozilo "podmladi" za 100.000, 150.000 pa i više Km na satu) i onda kreće "veselje" po putevima i servisima, nadam se ne i po bolnicama, kada to vozilo počne troškovima održavanja da prazni novčanik svog vlasnika koji ga je od preprodavca iz oglasa kupio kao NOV NOV.

Da ne bude da mislim samo crno o ovome, mišljenja sam da se "prvi mačići u vodu bacaju", sazrešće ovo kao tehnologija jednog dana i biće sa svim normalno da se većinski po putevima za 15, 20 godina, čak i u Srbiji, viđaju EV umesto vozila na naftne derivate ili gas.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 610
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao Kobac » 08 Jul 2022, 08:04

I ja se slazem da ne treba zuriti sa kupovinom elektricnih automobila, u ovom trenutku zbog nerazvijene mreze punjaca kao i tehnologije baterija koja mi se nikako ne svidja gde moze lako da se desi da auto postane buktinja koju je skoro nemoguce ugasiti.
Kada bih se uopste i razmisljao da uzmem nesto takvo to bi svakako bio punjivi hibrid, nikako cisto elektricni automobil.

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao branimir » 08 Jul 2022, 11:22

Električni automobili se proizvode u manjoj meri već više od 100 godina i nikad nisu zaživeli, takvo je stanje i sada, oni su samo neko usputno rešenje, koje nije jeftino za efekat koji daju.Još će benzinci i u budućnosti jezditi drumovima.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao CrazY_Milojko » 08 Jul 2022, 12:42

U razvijenijim zemljama tj. onim sa platežno sposobnim stanovništvom za 10, 15 godina električna vozila će bukvalno biti nametnuta na silu. Te države će prvo enormnim nametima (veće cene registracije i osiguranja istih, cene goriva...) na vozila koja idu na naftne derivate jasno staviti do znanja svojim građanima šta od njih žele. Uslediće i regionalne zabrane ulaska vozila na naftne derivate u određene delove prvo gradova, a zatim i u čitave regije kao što to već postoji, doduše u bitno manjoj meri, u nekim zamljama EU. Kad sve saberu građani tih zemalja neće imati izbora osim da se presaviju, otvore novčanik i kupe EV da bi mogli da idu na posao udaljen par 10-ina Km. Ili to ili kupovina električnog bicikla, električnog skutera, trotineta.... ili korišćenje gradskog saobraćaja. Jasno se krenulo u tom pravcu i mislim da povratka ovaj put više nema, a oni koji i dalje budu hteli da koriste svog ljubimca koji ide na benzin, dizel pa i na gas moraće pošteno da otvore svoj novčanik za to uz sve restrikcije koje će morati da poštuju tipa: ovde možeš da ga voziš, ovde samo od toliko do toliko sati, a ovde uopšte ne možeš... Država i proizvođači EV zadovoljno će trljati ruke, nema sumnje, od ove tranzicije na EV.

Pravi primer toga da EV polako preuzimaju primat, a ljudi odustaju od korišćenja svojih vozila na naftne derivate jasno je vidljiv i kod nas u Srbiji. Da li se neko seća koliko se sub-50cc skutera (na bele tablice) vozilo po našim putevima pre recimo 10-ak godina, a koliko ih viđate da se voze sada? Ja ću reći: bar 10-ak, ako ne i 20-ak puta manje sada uodnosu na period or pre 10 godina, nekada prođe i ce dan da ne vidim da neko putem prođe na nekom 50cc skuteru (sa od pre par godina uvedenim žutim tablicama). I sam sam vlasnik istog kupljenog i registrovanog na bele tablice u vreme kada si registraciju plaćao samo u startu, a posle svake godine plaćao samo osiguranja, neka smešna cifra za osiguranje, a ostatak godine trošio novac na jeftino gorivo kojim sam za 2 do 3 litre goriva glat prelazio 100Km. Tada sam za po gradu praktično više koristio skuter nego auto jer dok auto izvezem na ulicu sa skuterom sam već stigao tamo gde sam pošao. Onda su kod nas pre nekoliko godina uveli žute tablice, znači svake godine troškovi za tehnički pregled + produženje registracije + osiguranje i ispada da svake godine moram da iskeširam oko 100€ samo da bih ga isterao na put, a cene goriva otišle u nebesa. Pre 10-ak godina sam godišnje za osiguranje skutera plaćao da li oko 1400-1500 Dinara za osiguranje i do 5000, 6000 godišnje na gorivo da se vozim skoro svaki dan po par Km. Danas svake godine za registraciju+tehnički+osiguranje na taj isti 50cc skuter treba da izdvojim oko 100€ + još skoro još toliko na gorivo ako bih godišnje prelazio istu kilometražu kao što sam je nekada prelazio. A da ne pominjem zjb sa organima reda i zakona koju smo prisiljeni da trpimo kada nas svako malo zaustavljaju da šatro provere žmigavce, da li nosimo kacige, još me samo na valjke za proveru maximalne brzine nisu terali, a neke znam da jesu. I dok ja tako stojim pored puta sa skuterom i saobraćajcem koji proverava ovo i ono na mom skuteru pored nas prozuji klinac, baka ili deka na svom skuteru ili električnom biciklu 30, 35Km/s, bez kacige, bez registracije... ili klinci na onim električnim trotinetima bez ikakve zaštite putem prozuje pored nas, saobraćajac se ni ne okrene za njima da ih upozori bar za kacige da treba da imaju na glavi. A ja kipim od besa u sebi, par puta sam skrenuo pažnju saobraćajcima koji su me zaustavljali na skuteru kada neko prođe pored nas na električnm skuter ili biciklu i ne nosi kacigu (praktično na istima ovde ih niko ne nosi), kucnem o svoju kacigu pa pokažem rukom u pravcu tog što prolazi na električnom skuteru i napravim facu u stilu: "...daj nemoj me dr#%ti čoveče više jer i sam znaš da mi je sve OK, a ovaj prozujao pored nas i ni kacigu na glavi nema, a ti ni da trepneš na njega...", da bih mi bio uzvraćen pogled u stilu: "...šte se ti tu praviš pametan...", još kada me pita da li sam nešto pio, a ja da ukrstim očima besa. Ove na električnm skuterima i biciklovima i dalje niko niti zaustavlja niti kontroliše, niko još nije registrovan (za sada, samo je pitanje vremena) jer još nisu usvojene regulative vezano a registraciju istih, niko od njih ne nosi kacige, potpuna divljina... Juče kada sam se vraćao sa posla putem momak i devojka projurili na nekom električnom skuteru, naravno bez kaciga oboje, po mojoj proceni išli su sigurno bar 45Km/s, ako ne i 50, znači neko je na istom skinuo limiter brzine, registracije naravno nazad na skuteru nema, glavno da ona drži mobilni u ruci iz kojeg trešti muzika i maše sa njim ni da tera komarce, umalo nisu tako bešumni lupili u nekog čiču koji je na put van pešačkog prelaza iskočio iza kontejnera pored puta, da nisu ovi na skuteru svirnuli nekih 10-ak metara pre nego što su videli čiču svo troje bi završili na ušivanju negde na hitnoj. Sada kada me saobraćajci zaustave na mom 50cc skuteru (tačnije 49.3cc) samo skinem kacigu, pružim dokumentaciju i čutim, a ovaj neka proverava šta mu je volja jer znam da je i na meni i ispod mene sve OK. Mada koliko vidim takvih kao ja sve je manje u mom mestu, većina je pametnija i i polako hvataju korak sa vremenom i tehnologijom prelazeći na električne bicikle i skutere, dosta njih i na trotinete, gde još po pitanju zakona ništa nije regulisano, voziš gde hoćeš i kako hoćeš i nikome ništa nisi u obavezi da plaćaš, niko te ne proverava, ma milina jedna...

Dosta kukanja, valja nam pratiti situaciju i polako se prilagođavati situaciji sa EV koja nas neminovno očekuje u sledećih 10, 15, 20 godina.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao branimir » 10 Jul 2022, 11:07

Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao CrazY_Milojko » 10 Jul 2022, 11:56

Ma i cene drva ove godine otišle u nebo, nekih 50-ak % više smo ove godine plaćali drva uodnosu na prošlu.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 547
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao Ribery » 15 Jul 2022, 18:21

CrazY_Milojko je napisao:
08 Jul 2022, 12:42
U razvijenijim zemljama tj. onim sa platežno sposobnim stanovništvom za 10, 15 godina električna vozila će bukvalno biti nametnuta na silu. Te države će prvo enormnim nametima (veće cene registracije i osiguranja istih, cene goriva...) na vozila koja idu na naftne derivate jasno staviti do znanja svojim građanima šta od njih žele. Uslediće i regionalne zabrane ulaska vozila na naftne derivate u određene delove prvo gradova, a zatim i u čitave regije kao što to već postoji, doduše u bitno manjoj meri, u nekim zamljama EU. Kad sve saberu građani tih zemalja neće imati izbora osim da se presaviju, otvore novčanik i kupe EV da bi mogli da idu na posao udaljen par 10-ina Km. Ili to ili kupovina električnog bicikla, električnog skutera, trotineta.... ili korišćenje gradskog saobraćaja. Jasno se krenulo u tom pravcu i mislim da povratka ovaj put više nema, a oni koji i dalje budu hteli da koriste svog ljubimca koji ide na benzin, dizel pa i na gas moraće pošteno da otvore svoj novčanik za to uz sve restrikcije koje će morati da poštuju tipa: ovde možeš da ga voziš, ovde samo od toliko do toliko sati, a ovde uopšte ne možeš... Država i proizvođači EV zadovoljno će trljati ruke, nema sumnje, od ove tranzicije na EV.
Benzinci i dizel motori će se proizvoditi do 2030 godine. Od tada, ko kupi nov auto barem kod nas u Srbiji će se voziti minimum još 20 godina što je da kažemo do 2050 godine (a valjda će neko pametniji do tada doći na vlast). Blago nama ako je prljav vazduh najveća opasnost na planeti a nije nego se skreće tema od pravih i ozbiljnih problema pa se serviraju priče o velikoj štetnosti plastičnih kesa i benzinskih i dizel motora. Gde su bili ti isti što se sad odjednom bune pre 10 ili 15 godina??? Što se mene tiče ja ću voziti benzinca ili dizela po ceni da plaćam kazne. Ja to električno s...nje neću nikada da kupim. Oni nisu u stanju ni električni skuter da nameste da radi kako treba a kamoli nešto ozbiljnije. Telefonima posle godinu ipo dana ne valja baterija, o čemu mi pričamo :tooo:
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao CrazY_Milojko » 15 Jul 2022, 21:48

Voziće se isto kao što sada "voze" sub-50cc skutere, koliko ih sada viđaš da se voze uodnosu na vreme od pre 10, 15 godina? Malo njih je (kao ja, ali neću ni ja možda dogodine) toliko blesavo da godišnje više daje pare za registraciju+tehnički+osiguranja nego što potroši para na gorivo na svoj sub-50cc skuter, mada sa ovim sve većim divljanjem cena goriva i jedan i drugi trošak za sub-50cc skuter deluju potpuno suludo da bi prosečan građanin Srbije vozao tako nešto, pominjao sam to u prethodnom post-u ovde. Pametnije za par stotina € kupiti polovan električni skuter, bicikli ili trotinet i terati to i po putu i po pešačkoj stazi i po biciklističkoj stazi, bez kacige, bez svetla, ma niko ti ništa ne može jer to je kod nas trenutno potpuno neregulisano zakonom, policija nema nikakve instrukcije kako da se odnosi prema njima i onda ih puštaju da rade šta hoće.

Od pre par godina sam od poznanika koji voze motore i čopere od 500cc do 1000cc, i tome su bukvalno decenijama unazad, takođe čuo dosta kukanja oko troškova koje su imali i mislim da i dalje sveke godine imaju u vezi godišnjeg tehničkog+registracije+osiguranja za njihove ljubimce na 2 točka. Nemojte me držati za reč i tačnu cifru, ali recimo za neki motor od recimo 1000cc godišnji troškovi tehničkog+registracije+osiguranja izađu skoro kao za auto od 3000cc, a mnogi od njih to voze od 6 do maximalno 8, 9 meseci godišnje, to nema veze sa zdravim razumom. Država na motore te kubikaže gleda kao luksuz (što u neku ruku i jeste), ali nemoj (mislim na državni aparat) ljudima baš svaki njihov merak gušiti tolikim nenormalnim godišnjim haračem. Bilo je tu nekih okupljanja i protesta u vezi toga, ali nije to bilo dovoljno, za mnoge od njih toliki godišnji trošak za motor je bio previše, vratili su tabliceu MUP, parkirali motor u garažu i vratili se na nužnu vožnju automobilom. Ovde kod mene u mestu, 100% sam siguran u to, to što vidim da po gradu jurcaju motorima veće kubikaže to su većinom ili poznati kriminalci ili lokalne parajlije pod partonatom ovih na vlasti, ni jedne ni druge policija ne zaustavlja, jurcaju gde hoće i koliko hoće, većina bez kaciga, glavnom ulicom pored stanice MUP-a za njih je sasvim normalna stvar da projure 100-150Km/h. Gledam ih i pitam se ko je ovde lud, oni ili ja. U zemljama EU godišnji nameti za 2-točkaše bilo koje kubkaže daleko su manji nego kod nas + oni tamo nema da divljaju po ulicama kao ovde kod nas, a o razlici u mesečnim primanjima nas i njih neću ni da pričam. Za njih u većini zemalja zapadne EU godišnja vožnja nekog 2-točkaša na benzin tj. troškovi tehničkog i osiguranja (u mnogim zemljama EU registraciju plaćaš samo prvi put, posle samo tehnički i osiguranje, a kod nas registracija svake Božije godine) ih izađu novčano godišnje možda kao nama proporcionalno ovde jedan odlazak na pizzu za 4-članu porodicu jednom godišnje, bukvalno ni ne osete te troškove na godišnjem budžetu.

Ako i nama ovde jednog dana osvane bolje sutra (iz mojih usta u Božije uši) i standard poraste toliko da sve više ljudi počne da kupuje električne automobile, pa makar i polovne, misliš li da će državu boleti patka za to što obična raja jedva krpi kraj sa krajem da voze normalne automobile na benzin i dizel? Ma ima da dizelašima i benzincima lupaju još veće namete u vidu akciza na gorivo, viših registracija, viših cena tehničkog pregleda i osiguranja, ma udri po raji dok ćute i trpe, samo trpaj u državni budžet na sve načine dok se još može. Pogledaj samo koliko je skočila cena polaganja vozačkih ispita za motor, automobil, kamion... samo u poslednjih recimo 10 godina, to je van svake pameti da to košta toliko više uodnosu na vreme kada sam je većina nas ovde sa foruma polagala vozački ispit pre par decenija. Ovo govorim kao otac troje dece od kojih jedno od pre par godina ima položen vozački za B, a dvoje će za nekih 2 godine od sada tražiti da i oni polažu kao i njihov stariji brat.

Tako da ako misliš da ćeš za 20 godina od sada i dalje da opušteno (opuštenim novčanikom) voziš nekog benzinca ili dizelaša onda super za tebe, samo nemoj da očekuješ neke ovozemaljske cene naftnih derivata i normalne cene za (zadnjih 10-ak godina i te cene više nisu normalne) godišnje državne namete za to vozilo tog tipa jer to tada s-i-g-u-r-a-n-s-a-m više neće biti na novou da mogu da si priušte građani srednjeg i nižeg staleža. Do tada će biti u opticaju bar 2gen, možda i 3gen tehnologija baterija za EV i većina njih kada preračunaju koliki su im godišnji troškovi za vozilo na benzin/dizel + kojekakve CO2-eko-takse koje će do tada da maximalno povećaju + visoke registracije i osiguranja većina njih će tada da posle sveukupnih projektovanih godišnjih troškova za njihovog dizel/benzin ljubimca lepo da okrene list i podigne kredit da kupi polovno ili novo EV što i državi i bankama savršeno odgovara jer kako držati raju na uzdama ako ne kroz kredite od kojih nemaju kud pobeći.

Gledaju ovi naši na vlasti šta se dešava preko grane i sve to polako kopiraju i primenjuju ovde, samo se za rezliu od ovih preko ovi naši dodatno ugrađuju preko svake mere dok narod to ćuti i trpi. Voziće se ovde električni automobili za 10, 15 godina sve u 16. Pogledaj koliko je narod ovde zatupeo već sada i skače u kojekakve kredite samo da bi priuštio sebi polovni automobil od 5K do 10K € ili za nov automobil od 15K, 20K ili više. To je sada postalo statusni simbol jer kupio i komšija "nov auto star 10-ak godina" pa "moram" i ja, neće (skoro) niko više da vozi auto staro 20, 25 godina jer Bože moj šta će reći svet kada vidi slike na Instagramu i Facebook-u, naopako. Kada to isto krene za 5, 10 godina od sada i sa električnim vozilima i to će biti ista takva lavina i opet će ljudi dizati kredite što zbog "luksuza" što zbog moranja jer im je preskupo da održavaju i plaćaju gorivo i namete za njihovog benzinca/dizelaša.
Zadnja izmena: KASA1, dana 15 Jul 2022, 23:52, ukupno menjano 1 put.
Razlog: obrisan citat
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 547
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao Ribery » 16 Jul 2022, 17:06

Što se tiče skutera ili većih motora, sve može da se vozi samo što mora više da se plati. Takvi su zakoni ovde. Ovo što ti kažeš bi možda bilo tako da smo u Norveškoj ili u Nemačkoj pa je možda izvodljivo. U Beogradu mnogi još voze golfa dvojku tako da u Srbiji da ljudi za 15 godina da pređu na električne automobile to nema šanse. Ima i tih iskompleksiranih ljudi ali niisu svi takvi da će zbog trenda da kupuju to smeće. Meni na primer treba pouzdan auto a ne da u gepeku nosim tri ogromne baterije i da nemam mesta ni za čačkalicu ili da pored pumpe čekam kao idiot 20 minuta da mi brzi punjač dopuni bateriju a žurim hitno da obavim posao. Mogu da budu brzi punjači koliko hoće ali svaki brzi punjač smanjuje vek bateriji tako da ako u gepeku nemaš minimum 3 baterije ne smeš nigde van grada. Gledam ove električne trotinete ili skutere po Beogradu, više ih guraju nego što ih voze :). Neka hvala, benzinac je mnogo pouzdaniji i što se mene tiče radije ću plaćati takse godišnje nego svake godine da kupujem novu bateriju koju će uništiti baš ti brzi punjači. Neće to zaživeti u Srbiji u narednih 30 godina a benzinci će se proizvoditi još 8 godina tako da dok dođe to što ti kažeš ja možda neću ni biti živ :mrgreen: .
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao CrazY_Milojko » 17 Jul 2022, 21:26

Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 22 Jul 2022, 20:37

branimir je napisao:
08 Jul 2022, 11:22
Električni automobili se proizvode u manjoj meri već više od 100 godina i nikad nisu zaživeli, takvo je stanje i sada, oni su samo neko usputno rešenje, koje nije jeftino za efekat koji daju.Još će benzinci i u budućnosti jezditi drumovima.
Može li oklada u 2 janjca i 3 kozlina?
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao KASA1 » 22 Jul 2022, 23:30

Držao bi ti svijeću, no, je*eš okladu u kojoj nema odojka.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 27 Jul 2022, 22:33

Odojak previše djetalan za mene!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Odgovori

Natrag na “Elektronika”