Stranica: 1/1.
Zaštita štampane pločice
Napisan post: 21 Sep 2008, 23:36
napisao cikajoca
Zaštita urađene štampane pločice (bilo kojim postupkom) izvodi se prije bušenja rupa ali nije neophodno, može i posle ali će te morati ponovo prekontrolisati rupice.
Potrebno je:
1. pasta za lemljenje koljena kod instalacije bakarnih cijevi centralnog grijanja. Ima je u svim malo bolje opremljenim trgovinama koje prodaju materijal za montažu centralnog grijanja.
2. mala četkica (nekad dođe uz pastu) ne previše široka, oko 1-2 cm
3. fen do 400-500 stepeni
Postupak je sledeći:
Pastu blago razrediti sa vodom (ne previše jer će biti mjehurića) i nanijeti četkicom na očišćenu pločicu. Ne nanositi previše debelo pripremljenu pastu, kroz nanos treba da se naziru vodovi.Pločicu postaviti na neku podlogu kojoj neće smetati velika temperatura ( keramička pločica recimo) Uzeti fen i zagrijati ga pa onda kružeći iznad štampane pločice na udaljenosti od 3-6 cm (zavisi od snage samog fena) zagrijati premaz ali paziti da to ne bude previše jer će početi da se diže bakar sa pločice. Posle par pokušaja ispraksaćete se i odrediti dokle grijati pločicu. Ovo zavisi i od upotrebljene paste. Ostaviti pločicu da se ohladi i zatim oprati toplom vodom preostali premaz sa pločice. Vidjećete da je rezultat izvanredan , pločica je zaštićena i odlično izgleda. Posle ovog postupka možete pristupiti bušenju rupa ili montaži elemenata.
Ukoliko je dvostrana pločica, postupak ponoviti posle hlađenja strane koja je zaštićena.

Re: Zaštita štampane pločice
Napisan post: 21 Sep 2008, 23:52
napisao Stolle
Zar to,za bakarne cevi nije kiselinska pasta?Ako jeste,onda to ne bi bilo baš dobro?
Re: Zaštita štampane pločice
Napisan post: 22 Sep 2008, 00:17
napisao cikajoca
Stolle je napisao:Zar to,za bakarne cevi nije kiselinska pasta?Ako jeste,onda to ne bi bilo baš dobro?
Ne ta pasta(cinol) nego cink paste, recimo Felder lottechnick CU-Rofix 3 ili Rosol 1S. Nemoraju te ali sam samo naveo primjer.

Te Paste sadrze 97% cinka i 3 % srebra
Inače rezultati dobijeni ovom metodom identični su onim dobijenim postupkom elektrolize a postupak je puno jeftiniji i jednostavniji

Re: Zaštita štampane pločice
Napisan post: 22 Sep 2008, 01:09
napisao fanzo
Kada se već o ovome piše onda treba naglasiti da obavezno obratiti pažnju da ta pasta ne bude "Pasta za letovanje"..."lemljenje" i sl. ..Cinol..ili kako se već zvaše....u tubici..one nekadašnje koje su se prodavale po radnjama. Takve paste sadrže kiseline koje nagrizaju i nakon upotrebe... bakar, metal..i uz to još i provode ..nagrizaju vrhove za lemilice i umesto da vrh traje pola godine, nakon kontakta sa ovom pastom vaš skupoceni vrh će propasti u roku 2-3 nedelje totalno 100% !
Evo mog predloga:Nakon postavljanja komponenti štampanu ploču je najsigurnije zaštiti Plastik sprejom. Pre montaže komponenata štampanu ploču samo očistiti od prljavštine i nema potrebe je obrađivati ni sa čime, ali ako baš želite za to je najbolje koristiti tečni kalafonijum, mada nema potrebe za tim, sa njim se ploča samo u*ere....ali ipak pre obrade plastik sprejom se kalafonijum lako odstrani čistim alkoholom. Kalafonijum pospešuje lemljenje iako opet tvrdim da na čistu ploču je nema potrebe stavljati, sve to sadrži tinol žica...naravno ako kupujete kvalitetnu.
Na veće serije je najjednostavnije poručiti da to neko stručnije sve odradi i zaštiti št.ploču lakom.
Re: Zaštita štampane pločice
Napisan post: 23 Sep 2008, 10:52
napisao cikajoca
Izgleda da se nismo baš najbolje razumeli. Nisam pisao o zaštiti štampanih pločica poznatim postupcima nego o nečemu što je do sada malo ili nikako korišćeno. Odradiću jedan foto strip i postovati pa će se odatle videti sve, koja pasta se koristi i kako izgleda pločica posle cinovanja, te koji alat je potreban za to.
Za svojstva cinol paste sam znao prije 35 godina pa zato nisam mogao ni pomisliti da će neko skontati da se ona može koristiti za zaštitu pločica

Dalje, u prvom postu je jasno naznačeno da je to "pasta za lemljenje koljena kod izrade instalacija centralnog grijanja". Nikad nisam vidio da se tamo koristi "cinol" pasta. U drugom postu u pojašnjenju naveo sam nazive tih pasti i naveo sastav "97% cinka i3% srebra" Nevidim šta nije jasno odavde al ajde, uslikaću to pa postaviti kod sledeće izrade pločice.

- Plocica Prije
Re: Zaštita štampane pločice
Napisan post: 24 Sep 2008, 00:07
napisao Majstor Duja
Hvala, Cika Joco, koristan savet.

Re: Zaštita štampane pločice
Napisan post: 24 Sep 2008, 15:13
napisao cikajoca
Majstor Duja je napisao:Hvala, Cika Joco, koristan savet.

Ma nema problema ono što znam rado podijelim sa Vama. Možda nekom nekad zatreba

Re: Zaštita štampane pločice
Napisan post: 24 Sep 2008, 16:45
napisao Misley
ta tvoja pasta sa slike sadrži 97 posto KALAJA i 3 posto BAKRA. lepo ti piše.
kalaj=Sn
cink= Zn
bakar=Cu
srebro=Ag
Re: Zaštita štampane pločice
Napisan post: 24 Sep 2008, 18:02
napisao buzdumra
cek de meni reci od cega si je ti tako zastitijo
bez stop laka nema nista

Re: Zaštita štampane pločice
Napisan post: 24 Sep 2008, 21:09
napisao cikajoca
buzdumra je napisao:cek de meni reci od cega si je ti tako zastitijo
bez stop laka nema nista

Misliš da će da oksidiraju vodovi ovako zaštićeni. Uzmi pločice koje je nekad radila Iskra iz Kranja pa pogledaj kako izgledaju.
A i lemljenje je puno lakše posle ovog postupka. Na kraju krajeva ako nekom baš treba zaštita od vlage niko vam ne brani da je dodatno poprskate nekim lakom.
U svakom slučaju ovako profesionalnije izgledaju i lakša je montaža elemenata

Re: Zaštita štampane pločice
Napisan post: 24 Sep 2008, 21:26
napisao Stolle
Dobro izgleda.Možda bi se uz duvaljku mogla naći još neka primena.
Kakva je cena te paste?
Re: Zaštita štampane pločice
Napisan post: 24 Sep 2008, 21:32
napisao cikajoca
Stolle je napisao:Dobro izgleda.Možda bi se uz duvaljku mogla naći još neka primena.
Kakva je cena te paste?
Kod nas u Brčkom je 12 Konv. Maraka, znači oko 6-7 € sa četkicom
Super izgleda ali je lemljenje prava uživancija, tinol se razlijeva idealno za razliku od pločica koje su prskane lakom. Jedino je možda pločica zaštićena kalafonijumom izuzetak ali nije estetski najbolja. Imam duvaljku ali nisam probao sanjom da grijem zbog veće površine. Igrao sam se malo i probao da pregrijem pločicu, tj da skroz istopim pastu ali je onda ružna, mada je sloj puno deblji, pločica izgleda kao da vodove pređete nekom lemilicom sa širim vrhom i tinol žicom, a pertinaks pločica čak izgori, dignu se vodovi.
Re: Zaštita štampane pločice
Napisan post: 24 Sep 2008, 21:42
napisao cikajoca
Misley je napisao:ta tvoja pasta sa slike sadrži 97 posto KALAJA i 3 posto BAKRA. lepo ti piše.
kalaj=Sn
cink= Zn
bakar=Cu
srebro=Ag
U pravu si moja greška
