Elektronski prekidac

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Ivans
_
_

Elektronski prekidac

Post napisao Ivans » 08 Nov 2008, 12:02

Pozdrav svima na forumu.Amater sam sto se tice elektronike pa mi je potrebna mala pomoc.
Hocu da napravim uredjaj koji ce glumiti prekidac snage barem 10A (ne bi bilo lose 40A) a na nekih 20-30V.
Za pobudu imam pulsirajuci izvor napona 2-3V i nekoliko mA.

Znaci nesto jednostavno,jedan lik mi je preporucio da to napravim sa BUZ11 ili IRFZ44 ali mi nije dao semu a ja bas ne bih da mu vise dosadjujem :?

Inace uredjaj treba da sluzi za pulsirajuce punjenje akumulatora,nesto kao desulfator...

Misley
_
_

Re: Elektronski prekidac

Post napisao Misley » 08 Nov 2008, 12:26

fali tebi nešto "između". znači fetovi su okej ali je problem u njihovoj pobudi, da bi bili fino otvoreni treba im dovesti napon od jedno desetak volti a ne tih par što ti imaš. znači napiši šta ti je izvor tih impulsa pa da se vidi dalje.

Ivans
_
_

Post napisao Ivans » 08 Nov 2008, 12:32

Izvor je kineska Led lampica za biciklo.Hteo sam da preskocim gradnju nekog taktera...Znam da nije tesko napraviti nesto sto ce pulsirati dva,tri puta u sekundi ali malo sam slab sa vremenom..Dobro,mogao bih dodati jos jedan tranz "izmedju"

Misley
_
_

Post napisao Misley » 08 Nov 2008, 21:53

oscilator budževina zavisi od napona napajanja. pošto ga imaš dovoljno visokog, kineska igračka je baš element koji koči stvar jer ima fiksno treptanje. ovako na parčetu protoborda nabudžiš namenski, pravi oscilator i uradiš pravu stvar za malo vremena. i dobro okidaš fet što je najvažnije. sad dal ćeš da uzmeš 555 ili jednu četvrtinu nekog cmos kolca (ono, 4093 npr)
je skoro nebitno, važno je da možeš da podešavaš.

Ivans
_
_

Post napisao Ivans » 09 Nov 2008, 14:19

Hm,dobro.Onda cu praviti nesto po originalnoj semi za desulfator.Kao ovo na primer http://www.theworkshop.ca/energy/desulf/desulf.htm

Hvala u svakom slucaju :tooo:

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Elektronika”