KLIMA NEO ACSHH12LIH GRIJANJE NE RADI - REŠENO

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,sim,Honorarac

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
vasko
_
_
Postovi: 58
Pridružen: 08 Dec 2013, 09:55
Location: Crna Gora

KLIMA NEO ACSHH12LIH GRIJANJE NE RADI - REŠENO

Post napisao vasko » 12 Dec 2013, 18:33

TIP KLIME:NEO
MODEL:ACF-HH12LIH [ACFHH12LIH]
ELEKTRONSKA PLOCICA:TF1FDCP2312-F
Postovane kolege evo jos jednog problema a on je sledeci:Kada startuje se klima na hladjenje ona radi normalno ali kada ukljucim grijanje ona nece da ukljuci spoljnu jedinicu samo ventilator unutrasnje i kada joj povecavam temperaturu grijanja ona drzi ventilator (unutrasnji) do 26C i onda i njega iskopca.Provjerio sam sonde i ispravne su, ic kolo ULN2003,tranzistore c1815,releje i sve to radi.Dali je neko imao ovakvi problem i ako jeste moze li da kaze o cemu se radi mada ja sumnjam na procesor.
Pozdrav
Zadnja izmena: vasko, dana 13 Dec 2013, 17:38, ukupno menjano 2 puta.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: KLIMA NEO ACF-HH12LIH GRIJANJE NE RADI

Post napisao nike » 13 Dec 2013, 03:47

Jesi li ti 100 % siguran u tu oznaku klime? Ispravi oznaku u naslovu radi pretrage (bez crtica i razmaka).
Kada uključiš grijanje ventilator unutarnje nema šta raditi dok se ne ugrije izmjenjivač unutarnje jedinice, a 4-putni ventil mora dobiti napajanje.
Ako to nije slučaj onda nevalja program uređaja.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

vasko
_
_
Postovi: 58
Pridružen: 08 Dec 2013, 09:55
Location: Crna Gora

Re: KLIMA NEO ACFHH12LIH GRIJANJE NE RADI-rijeseno

Post napisao vasko » 13 Dec 2013, 08:49

Posto sam ispitao elektroniku i vido da je sve ok cak i signal sa procesora nije prisutan onda sam zakljucio da je greska u eepromu.Malo sam sarao po forumu i nasao o dampu sa daljinskim upravljacem i nesto probao tj eksperimentisao pritiskao dugmad C+ i C- zajedno, pa onda mod i pokusao da ukucam kodove sa foruma ali posto ovaj daljinac nema enter kada ukucas broj (ili ima ali ga ja nisam mogao provaliti) nesto sam pritisnuo i od jednom pokusam grijanje i rele od kompresora ukljuci.Pokusao sam poslije nekoliko puta i radi.Sad se pitam dali je moguce to sto se desilo u ovome slucaju da je nekim tasterom ili funkcijom eeprom vrtio u normau.Drage kolege zao mi je sto nisam zapamtio koja sam dugmad pritisnuo jer nisam racunao da ce se ovo dogoditi pa ako neko zna neka kaze jer ovaj forum je stvarno dosta dobro kolegijalan i korektan.Ukoliko niko nije uspio ili mu se nije desilo evo ja pronadjoh drugi nacin, pa onda da navalimo i provalimo.
Pozdrav

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: KLIMA NEO ACFHH12LIH GRIJANJE NE RADI

Post napisao nike » 13 Dec 2013, 09:08

PONAVLJAM!

Jesi li ti 100 % siguran u tu oznaku klime?


Pretraga po internetu sa tom oznakom ne daje nikakav rezultat. Nije valjda da je ta klima jedinstvena na svijetu.
Zato daje ACSHH12LIH!

O kvaru!

Ništa ti nisi učinio EEPROM-u klime već si ti resetirao daljinski. Prije toga daljinski nije slao potpune i ispravne podatke klimi pa ista nije ni radila kako treba. Sad nakon reseta daljinskog, on šalje punu komandu i klima radi kako treba.

Pogledaj u odjeljku gdje su baterije ima li ACC ili RESET dugme ili rupa kroz koju se može gurnuti čačkalica.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: KLIMA NEO ACFHH12LIH GRIJANJE NE RADI

Post napisao goranfri » 13 Dec 2013, 09:14

I promeni baterije.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: KLIMA NEO ACFHH12LIH GRIJANJE NE RADI

Post napisao nike » 13 Dec 2013, 10:15

Ponekad, kod nekih daljinskih, baš nakon promjene baterija treba resetirati daljinski.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

vasko
_
_
Postovi: 58
Pridružen: 08 Dec 2013, 09:55
Location: Crna Gora

Re: KLIMA NEO ACFHH12LIH GRIJANJE NE RADI

Post napisao vasko » 13 Dec 2013, 17:24

Hvala kolege.Ali problem je u tome sto je klima prihvatila komandu tj ukljuci se indikatorska lampica od grijanja.A u slucaju da daljinac salje pogresnu komandu vjerovatno se to nebi desilo(nebi se indikator grijanja ukljucio).Jel tako?Sobzirom da smo u ovoj temi nas trojica, jer izgleda niko od kolega nema ideju ja cu da poradim malo na tome i javicu vam o uspjehu.Inace programiranje mikrokontrolera sam radio prije 10 tak godina tako da cu se malo vratiti na tome jer ova vrsta posla izgleda zahtjeva to.Sto se tice klime tj.modela dobio sam od majstora da je to taj model tako ne zamjerite jer ja ne skidam elektronske ploce vec oni.Eto jedino sto je do mene bilo jeste tacna oznaka na elektronskoj plocici.Kada dodje majstor da uzme elektroniku reci cu mu da provjeri dali je to taj model jer ni ja ne mogu da je pronadjem na internetu.
Veliki pozdrav

vasko
_
_
Postovi: 58
Pridružen: 08 Dec 2013, 09:55
Location: Crna Gora

Re: KLIMA NEO ACFHH12LIH GRIJANJE NE RADI

Post napisao vasko » 13 Dec 2013, 17:37

Evo sam zvao majstora i radi se o ACSHH12LIH.
Pozdrav

vandeo
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 04 Jan 2014, 16:58
Location: Srbija

Re: KLIMA NEO ACSHH12LIH GRIJANJE NE RADI

Post napisao vandeo » 04 Jan 2014, 18:09

Mislim da je najbolje da nastavim ovu temu, da ne pravim novu jer je problem slične prirode au pitanju je isti klima uređaj ACS HH12LIH(Z)

Moram da priznam da sam čitao dosta tema iz ovog foruma ali mi ponašanje klime i dalje nije "jasno" :-(.

Dakle, klima hladi bez zamerke, međutim, zimi (već druga godina) čim temp padne ispod 7 oC, nema vajde od grejanja na klimu.
Ukoliko je uključeno grejanje, a napolju je 10 ili manje, u stanu ne mogu da dostignem da sama klima pokaže da "gura" preko 22 stepena. Ukoliko,pak, temperatura napolju padne na 6 ili manje, klima nekoliko puta (sa čestim intervalima) uđe u defrost režim i posle tih nekoliko defrost-ova pokaže grešku E3.

Ono što sam vizuelno zapazio je da na spoljnoj jedinici zaledi samo središnji deo kondenzatora, otprilike i gore i dole ostanu nezaledjeni po 1/4 kondenzatora.

Majtor za klime je dolazio letos, proveravao da li ima gasa i rekao da nema potrebe da "mi uzima pare" jer gasa ima dovoljno.


Čitam o senzorima (coil tem sensor, tubular, pipe, itd..) i jedini senzor koji sam vidim je onaj na unutražnjem kondenzatoru.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: KLIMA NEO ACSHH12LIH GRIJANJE NE RADI-RJESENO

Post napisao nike » 04 Jan 2014, 18:28

Pravi majstor može reči dali ima ili nema dovoljno plina samo ako ga izvaže.Svi drugi su Vidoviti Milani!Znači, treba krenuti od provjere težine plina a ne njegovih tlakova. Nije to frižider.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

vandeo
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 04 Jan 2014, 16:58
Location: Srbija

Re: KLIMA NEO ACSHH12LIH GRIJANJE NE RADI-RJESENO

Post napisao vandeo » 04 Jan 2014, 18:30

Sada kada to kažeš, nrazmišljam o vagi kao o sredstvu merenja freona, ali mislim da je koristio neku vrstu kompresora sa menzurama.

Avatar
dejan-dexi
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 575
Pridružen: 25 Apr 2012, 23:30
Location: Beograd
Contact person: Dejan Matejić
Specialty: whitegoods

Re: KLIMA NEO ACSHH12LIH GRIJANJE NE RADI-RJESENO

Post napisao dejan-dexi » 04 Jan 2014, 18:32

A razlog zbog koga je bio majstor ?

vandeo
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 04 Jan 2014, 16:58
Location: Srbija

Re: KLIMA NEO ACSHH12LIH GRIJANJE NE RADI-RJESENO

Post napisao vandeo » 04 Jan 2014, 18:44

Pa navedoh maločas, ovo je već druga godina da pali E3 grešku prilikom grejanja zato sam i pozvao majstora pre početka letnje sezone (hlađenja) da proveri freon i sl. Ranijih godina je u dva navrata u rasponu od dve ili tri godine izašao sav freon jer je puknuo neki holender (na različitim cevima) pa rekog, da proveri da nije isto, ponovo.

Da li je nedostatak freona razlog za neravnomerno zaleđivanje spoljnog kondenzatora?

Avatar
dejan-dexi
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 575
Pridružen: 25 Apr 2012, 23:30
Location: Beograd
Contact person: Dejan Matejić
Specialty: whitegoods

Re: KLIMA NEO ACSHH12LIH GRIJANJE NE RADI-RJESENO

Post napisao dejan-dexi » 04 Jan 2014, 19:08

Moguce , ali mislim da Vi to ne mozete da utvrdite bez majstora. :pivopije:

vandeo
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 04 Jan 2014, 16:58
Location: Srbija

Re: KLIMA NEO ACSHH12LIH GRIJANJE NE RADI-RJESENO

Post napisao vandeo » 04 Jan 2014, 19:22

Naravno, i tu se u potpunosti slažem, međutim, opet postoji greška E3 koju uređaj izbacuje. Šta je sa istim? Da li znate o kakvoj je grešci reč? Jedino objašnjenje koje sam našao, a potpuno neodređeno, je oko gore navedenih sondi, a to, pretpostavljam, bih mogao sam da proverim ukoliko su sonde u pitanju.

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: KLIMA NEO ACSHH12LIH GRIJANJE NE RADI-RJESENO

Post napisao goranfri » 04 Jan 2014, 21:27

I ja bih rekao da neka sonda ima problem ali treba proveriti i količinu freona.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: KLIMA NEO ACSHH12LIH GRIJANJE NE RADI-RJESENO

Post napisao nike » 04 Jan 2014, 21:31

Greška E3 se odnosi na vrijednosti senzora. Ako je senzor dao vrijednost izvan zadanih granica, onda se ta greška pojavi.
Kad fali plina, onda je visoka temperatura vručih plinova i u defrostu i može doći do prelaska dozvoljene vrijednosti pa se javlja ta greška. Treba provjeriti sonde i količinu plina vaganjem.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

vandeo
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 04 Jan 2014, 16:58
Location: Srbija

Re: KLIMA NEO ACSHH12LIH GRIJANJE NE RADI-RJESENO

Post napisao vandeo » 04 Jan 2014, 22:00

Ok. Hvala Vam na odgovorima svima. Najverovatnije je nedostatak freona. Sonde sam našao i izmerio vrednosti, obe su dale približnu: 4,28-4,30 sa temperaturom od 28, 29 oC u visini i na prostoru na kojm se nalazi unutrašnja jedinica (abnormalno visoka temp, ali desilo se... :) )
Dakle, prvo provera količine freona pa dalje.

vandeo
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 04 Jan 2014, 16:58
Location: Srbija

Re: KLIMA NEO ACSHH12LIH GRIJANJE NE RADI-RJESENO

Post napisao vandeo » 14 Jan 2014, 17:24

Eto mene opet!

Naime, pozvao sam majstora i utvrđeno je sledeće: freon je definitivno bio na minimumu odnosno pritisak skoro da nije ni postojao u sistemu u trenutku kada je majstor došao. Probao je ceo sistem pod pritiskom (koristio je neki drugi gas) i utvrdio je da gas pušta negde u unutrašnjoj jedinici (posle se ispostavilo da je napuknuo spoj jedne kapilarne cevi na ulazu u deblju cev) što je kasnije i sanirano. Klima je zatim vakumirana i napunjena odgovarajućom gramažom freona R22. U naredna dva-tri dana, uređaj je grejao odlično.

Međutim,

Sada, kada se temperatura napolju spusti do +2 (dalje više neće da greje), klima polako pobeli (što je pretpostavljam normalno, pri tom pričam o spoljnoj jedinici) od inja i kada pređe u defrost , odledi spoljnu jedinicu, upali grešku E4 na displeju unutrašnje jedinice i uređaj se ugasi. Ostane samo E4 na displeju. Merio sam i sondu spoljne jedinice, daje vrednost 4,2-4,3 pri temperaturi od 12-13 stepeni spoljne temperature.

Šta može da bude problem?

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: KLIMA NEO ACSHH12LIH GRIJANJE NE RADI-RESENO

Post napisao nike » 15 Jan 2014, 07:59

Majstor je preskočio radnju ispitivanja na propuštanje koja se radi tlačenjem dušikom na 24 sata! Zbog toga sad se ne može znati dali klima i dalje pušta ili je neki drugi problem.
Treba povući plin vani i izvagati ga, da se vidi jeli ga ne dostaje ili je nešto drugo!

Sonde treba ispitivati u cijelom opsegu radne temperature a ne samo na jednoj vrijednosti. Ako sonda naglo počne mjenjati vrijednost, tj ne slijedi krivulju, onda je neispravna.

Koja je točno sonda u pitanju se dozna tako da se jedna po jedna sonda isključi sa pločice i kad se odmah pojavi E4 oznaka onda se radi o toj sondi.
Ako je u pitanju sonda koja mjeri tempeaturu ispuha sa kompresora ili ulaz u izmjenjivač unutarnje jedinice, a pokaže se ispravnom, onda treba mjeriti te temperature koje ne smiju preći 100°C.
A to se dešava kad nedostaje nešto plina ili je djelomično začepljenje kapilare što dovodi do visokog pregrijanja plinova na usisu u kompresor i posljedično visokog pregrijanja ispuha sa kompresora. Sve se to može izmjeriti ako se zna što je uopće pregrijanje i ima se alat za to.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”