BGA IR Rework Station

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

bokin021
___
___
Postovi: 249
Pridružen: 28 Dec 2012, 19:42
Location: Srbija
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao bokin021 » 05 Mar 2015, 20:55

Prepravio sam stanicu sa kvarcnim grejacima ,jos samo neke sitnice da se dovrse..Gore je kaljeno staklo ,na njega idu nosaci ploce koji ce biti u vidu odstojnika.
Prilog
IMG_20150305_212502.jpg

Avatar
tihi
_
_
Postovi: 43
Pridružen: 02 Avg 2009, 21:33
Location: Zrenjanin
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Zrenjanin

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao tihi » 06 Mar 2015, 19:37

Kakvi su ti to grejaci dole i koji ti je gore?

Kamenni
_
_
Postovi: 13
Pridružen: 06 Nov 2010, 00:23
Location: Novi Sad
Specialty: computers
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao Kamenni » 06 Mar 2015, 19:57

Ramirez je napisao:Dakle, to je rucno sklopljena mashina. Sa donje strane su Elstein grejaci 5 komada. Sa gornje strane, koliko sam ja primetio ima IR lampu skinutu sa T862. Ja nisam sklapao mashinu kupio sam je od kolege sa foruma. Ceo proces se obavlja rucno sa neprekidnim pracenjem temperature. Da ne duzim detaljnim pisanjem, mogu samo da kazem da pri skidanju dostignem 220-230c. A kada postavljam chip dostizem 185c posto radim sa olovnim kuglicama. Vecina laptopa mi se upali kad zavrsim sve, ali posle par meseci to otkaze? Dosao sam u situaciju da mi klijent nudi i vise novca ali da mu dam duzu garanciju? Dzabe i novac kad ni ja ne znam sta treba da uradim da to traje...

Najvise zavisi od toga koliko je chip pregrevan, koliko dugo, itd. Chipove koje sam kuglao a da je uzrok otkazivanja pad laptopa ili bilo kakvo udaranje druge vrste daleko duze traje, odnosno jos se nijedan nije vratio, a neki su radjeni pre skoro dve godine, oni koji su radjeni jer su pregrevani daleko manje, tu je najbolje zamenuti chip u startu. Oni koji se vrate, a bude ih, odmah predlazem zamenu chip-a, bude tu neckanja i kukanja, ali se obicno dogovorimo.
Ja neuzimam da radim laptopove niti bilo koje druge uredjaje gde vidim da je neko nesto radio oko chipova, grejao, kuglao itd, ja to odmah vracam vlasniku i ni nepokusavam da ih uradim, odnosno da se mucim i nerviram samo, i taj se najvervatnije vraca, nemora da znaci, ali obicno je tako...
Sto se tice garancije, na kuglanje 3 meseca, na zamenu chip-a 6 meseci, i mislim da je to vise nego korektno.

bokin021
___
___
Postovi: 249
Pridružen: 28 Dec 2012, 19:42
Location: Srbija
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao bokin021 » 06 Mar 2015, 20:04

tihi je napisao:Kakvi su ti to grejaci dole i koji ti je gore?
Kvarcni grejaci ,a gore je keramicki..

Avatar
tihi
_
_
Postovi: 43
Pridružen: 02 Avg 2009, 21:33
Location: Zrenjanin
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Zrenjanin

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao tihi » 06 Mar 2015, 21:35

Vidim da je dole 8 kom ali ne vidim od cega su, koje su snage?

bokin021
___
___
Postovi: 249
Pridružen: 28 Dec 2012, 19:42
Location: Srbija
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao bokin021 » 07 Mar 2015, 10:01

Grejaci za kvarcnu pec ,mislim da su 600w.

Avatar
tihi
_
_
Postovi: 43
Pridružen: 02 Avg 2009, 21:33
Location: Zrenjanin
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Zrenjanin

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao tihi » 07 Mar 2015, 22:18

Hoces da kazes da imas 8x600W dole?

bokin021
___
___
Postovi: 249
Pridružen: 28 Dec 2012, 19:42
Location: Srbija
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao bokin021 » 08 Mar 2015, 09:04

Paralerno su vezani sto znaci ukupna snaga je 600w ..

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao spagagz » 08 Mar 2015, 15:50

Nije valjda.?

Avatar
tihi
_
_
Postovi: 43
Pridružen: 02 Avg 2009, 21:33
Location: Zrenjanin
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Zrenjanin

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao tihi » 08 Mar 2015, 18:42

Kako ???

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao buzdumra » 08 Mar 2015, 19:44

Kinez racuno wate.., 1000W kasnije ispane 10W , znaci Specijalnost: elektronika ( svasta pitas nas bravare )
,a zamisli tek termodinamiku ...
lolzi
lm , ove kvarcne grejace mozete iskoristiti samo za rostilj ili grejanje sobe, neverovatno su inertni u odnosu na IR..
,e sad neko ce reci RADI , jeste radi :shock:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
filka
gx
gx
Postovi: 1966
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:38
Location: Kavadarci Makedonija
Warranty service: Fuego Grundig LG Beko Samsung
Specialty: tv

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao filka » 08 Mar 2015, 19:54

Znaci imas grijalicu od 600W i jos jednu ukljucis do nje od 600W i ukupno dobijes 600W grijanje u sobu :shock: Pobrkao si ti neke pojmove ili se elektrotehnika izmenila u poslednjih godina :lala:
-će izginemo ki Mančester

bokin021
___
___
Postovi: 249
Pridružen: 28 Dec 2012, 19:42
Location: Srbija
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao bokin021 » 09 Mar 2015, 20:10

Malo sam se nalupao :lala: ukupna mi je snaga 4.8 kw donji grejac..Oprostite na lapsusu ..Sto se tice rada uspesno sam odradio dve ploce sa lakocom i bez ikakvih deformacija.Ne vidim razlog zasto, ne moze da odradi posao ,pa ljudi budze sve i svasta ,pogledajte diy stanice ..

fproduction
_
_
Postovi: 112
Pridružen: 28 Apr 2011, 08:38
Location: Pozarevac
Contact person: Frenki
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao fproduction » 11 Mar 2015, 20:54

Tek da proširimo vidike.
Na fotografijama je jedan od mojih gornjih grejača u beta formi, odnosno verziji za uočavanje nedostaka pre izrade finalne. Ekstremno je brz u izvršavanju promena zadatih kontrolerom pa u potpunosti zadovoljava zadati profil. S obzirom da je grejač smešten u cevčice od kvarcnog stakla inertnost mu je teorijskih okvira za praksu zanemarljivih, ali kostrukcijskim rešenjem poseduje i tu karakteristiku delom potrebnu za elastičnost u peglanju linearne promene temperature. U poredjenju sa keramičkim grejačima, svojim brzim odzivom češće komunicira sa kontrolerom, što mu omogućava da preciznije oblikuje zadati profil. Završna verzija je u mnogo čemu izmenjena zahvaljujući stečenom iskustvu i novijim idejama.
Neke od karakteristika: snaga 637W, gabaritne dimenzije grejnog dela 120×60×21mm, radna visina 35÷70mm, odstupanje od zadatog profila u granicama od ±1˚C koliko je i zadato kontroleru. Namena, za skidanje većih čipova.
Homogenost zračene toplote može da se uporedi jedino sa stanicama koje rade na topli vazduh, ostali grejači, raspoloživi na tržištu, nisu u istoj klasi pa ih je smešno porediti.
Top heater beta1 01.jpg
Top heater beta1 02.jpg
Top heater beta1 03.jpg

bokin021
___
___
Postovi: 249
Pridružen: 28 Dec 2012, 19:42
Location: Srbija
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao bokin021 » 12 Mar 2015, 14:33

Odlicno odradjeno..Koje staklo ste koristili?

Ramirez
_
_
Postovi: 5
Pridružen: 25 Sep 2013, 19:30
Location: Beograd

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao Ramirez » 12 Mar 2015, 19:05

Hvala kolega Kameni :) Ja sam pokupio na nekoliko mesta odgovore i svi se otprilike slazu sa time sto ste napisali. Ja sam do sada nekoliko puta skidao i stavljao isti chip i u nekoliko navrata sam montirao narucen sa interneta. Medjutim kasno sam shvatio da su ovi naruceni ustvari polovni chipovi. Do sada nijedanput nisam narucio nov chip, ali sam i dalje razocaran zato sto rebaling ne traje duze? Eh da, da dodam, mahom radim starije laptopove i nije neka racunica kupovati nov chip :(

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao fanzo » 12 Mar 2015, 21:37

Ramirez, ako već kažeš da ne traje dugo, onda mislim da neće trajati ni da kupiš novi čip.
Ako kupujete kuglice u kini i to još nepoznatog proizvođača onda nije ni čudo što ne traje dugo, jer je takav kalaj definitivno loš i prljav. Na Ebay-u se većinom prodaje smeće i otpad, a to isto prodaju i dobavljači delova za mobilne.
Trebali bi kupiti brendirani kalaj i zatim istestirati po koji primerak.

Sledeća mogućnost je da je ploča dobila deformaciju, ali ne zato što je neko loše odradio posao zamene, nego je sama ploča vremenom od eksploatacije dobila deformacije. One mogu biti zbog nekvalitetnog vitroplasta i zbog loše projektovanih nosača u uređaju.

Treće: primetio sam da uređaji na kojima ventilator ne radi stalno (u cilju da šteti bateriju i da bude tiši) nego se ventilator uključi tek kada na procesoru bude temperatura oko 80°C, tada ventilator radi neko kratko vreme i ugasi se, pa opet sve iznova ... to prouzrokuje da se ploča u normalnom radu nonstop izvija i ako je pride zalemljena lošim kalajem i ima loše projektovane držače, izvijaće se više i ranije će nastati pukotina na lemovima.

Hteo sam vam skrenuti pažnju da ima više faktora koji utiču na problem hladnih lemova.

Zaboravio sam još napisati i sledeće. Neki čipovi na svojim izvodima imaju nanet neki tanak materijal, film, na koji se kalaj odlično hvata, ali koji hoće vremenom da pojede korozija, a ispod je legura koja još brže reaguje na koroziju i nema šanse više da se očisti i nakalaiše. Može se videti samo pod dobrim uvećanjem. Pod običnom lupom se ne može baš videti, ali pod duplim lupama ili mikroskopom se vidi.

Eto, dobro je što je neko pokrenuo malo i ovo pitanje, pitanje oko izdržljivosti nakon reparacije.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Ramirez
_
_
Postovi: 5
Pridružen: 25 Sep 2013, 19:30
Location: Beograd

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao Ramirez » 13 Mar 2015, 11:35

Na jednom Dell-u sam bio prinudjen da ostavim upaljen ventilator, inace se deformisala slika posle 1 minute, a trenutno je sve ok :)
Mislim da cu poceti na svim laptopima da ostavim vent da radi nonstop, ili makar na onima sto ne drzi rebaling...
Medjutim da li ce da produzi trajanje ako se chip fixira, kao sto je i proizvodjac uradio.
I ako se fixira, sa kojim materijalom to da se uradi?

bokin021
___
___
Postovi: 249
Pridružen: 28 Dec 2012, 19:42
Location: Srbija
Specialty: computers

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao bokin021 » 13 Mar 2015, 13:39

Epox ili silikon otporan na temperaturu.

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: BGA IR Rework Station

Post napisao fanzo » 13 Mar 2015, 13:52

Dvokomponenti epoxy lepkovi popuštaju na malo većim temperaturama.
Na silikonskim lepkovima piše do koliko drže, a uglavnom drže više nego epoxy.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Alati”