šporet SLOBODA TARA tip:886 problem magnet REŠENO

Forum za sve ostale aparate kojih nema u gornjim forumima.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
vlada69
gx
gx
Postovi: 1283
Pridružen: 14 Okt 2012, 13:40
Location: Kupinovo
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

šporet SLOBODA TARA tip:886 problem magnet REŠENO

Post napisao vlada69 » 02 Feb 2016, 12:57

Kombinovani mini šporet
Sloboda Tara
Tip:886
Manja plinska ringla 75mm
Veća plinska ringla 100mm
Grejač rerne 1200W
Problem je u manjoj plinskoj ringli. Kada je upalim i posle par sekundi otpustim dugme ona se ugasi. Posle mnogo pokušaja- pritiskanja(škljocanja) dugmeta magnet zadrži ventil i tada ostane upaljena sve dok je ponovo ne ugasim. Zatim kod ponovnog paljenja opet mnogo puta treba da pritiskam dugme da bi magnet zadržao. Da li je neko imao ovakav problem ? Da li ima da se kupi nov magnet ili ventil ako je do njih ? Veća ringla se normalno pali .
Zadnja izmena: vlada69, dana 18 Feb 2016, 09:11, ukupno menjano 1 put.

Avatar
djukazo
_
_
Postovi: 4
Pridružen: 11 Avg 2015, 21:11
Location: Paraćin

Re: Kombinovani mini šporet SLOBODA TARA tip:886 problem mag

Post napisao djukazo » 03 Feb 2016, 20:06

Imao sam sličan problem na velikom Končarevom šporetu. Velika plinska je pravila problem. Nestabilan plamen pa se često gasila. Njena dizna je bila zapušena od sagorevanja nečistoća iz gasa. Pročišćena dizna tankom kantal žicom i radila je kako treba, bez gašenja. Možda nije to kao kod tebe, ali probaj...

vlada69
gx
gx
Postovi: 1283
Pridružen: 14 Okt 2012, 13:40
Location: Kupinovo
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

Re: Kombinovani mini šporet SLOBODA TARA tip:886 problem mag

Post napisao vlada69 » 04 Feb 2016, 08:36

Čistio sam diznu tankom žicom , brisao sam sondu koja stoji pored gorionika i ispod gorionika sam podešavao dotok vazduha ali ništa nije pomoglo . Kod mene je dobar plamen i kad držim rukom pritisnuto dugme-ventil i kad magnet zadrži ventil . Problem je što ventil neće da zadrži.Ne znam šta ima u tom ventilu . Da li neko zna ko servisira te sloboda tara mini šporete ?

junuzovic
___
___
Postovi: 563
Pridružen: 14 Dec 2011, 21:04
Location: Bosna i Hercegovina
Specialty: computers

Re: Kombinovani mini šporet SLOBODA TARA tip:886 problem mag

Post napisao junuzovic » 05 Feb 2016, 17:34

Problem je u sondi koja reguliše protok plina nije ti ispravna. Kada je sonda ispravna ona kada se ohladi spriječava ulazak plina ka gorioniku i obrnuto čim se ugrije ostavlja otvoren prolaz ka gorioniku. To ti je kao sigurnosni termostat. Ima šporeta koji i nemaju tu sondu što i nije dobro..

vlada69
gx
gx
Postovi: 1283
Pridružen: 14 Okt 2012, 13:40
Location: Kupinovo
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

Re: Kombinovani mini šporet SLOBODA TARA tip:886 problem mag

Post napisao vlada69 » 05 Feb 2016, 18:13

Znam da sonda zato služi . Samo meni to sve liči na problem u ventilu. Da li znaš na kom principu funkcioniše ventil ? Šta se nalazi u njemu ? Nisam se time bavio a ne znam ni jedan servis koji radi plinske šporete sloboda tara .

junuzovic
___
___
Postovi: 563
Pridružen: 14 Dec 2011, 21:04
Location: Bosna i Hercegovina
Specialty: computers

Re: Kombinovani mini šporet SLOBODA TARA tip:886 problem mag

Post napisao junuzovic » 05 Feb 2016, 20:42

Probaj zamjeniti za početak sonde sa ispravnog gorionika na neispravni i obrnuto, da vidiš da li je do sonde ili mehanizma u ventilu.

vlada69
gx
gx
Postovi: 1283
Pridružen: 14 Okt 2012, 13:40
Location: Kupinovo
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

Re: Kombinovani mini šporet SLOBODA TARA tip:886 problem mag

Post napisao vlada69 » 05 Feb 2016, 22:22

To je dobra ideja , uradiću tako . Našao sam i garantni list gde pišu servisi koji ga popravljaju pa ću ih zvati za rezervni deo kad pronađem do čega je .

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: Kombinovani mini šporet SLOBODA TARA tip:886 problem mag

Post napisao frigoservisbata » 05 Feb 2016, 22:54

To sto vi zovete sonda je ustvari termoelement (termopar) i moze da bude do njega ili do ventila problem.Mozda ne bi bilo lose da skines ventil prvo i ocistis sve lepo pa probati a posle krenuti sa zamenom termoelementa ili ventila.

Objasnjenje u vezi termoelementa:

Kod: Označi sve

https://bs.wikipedia.org/wiki/Termopar
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

vlada69
gx
gx
Postovi: 1283
Pridružen: 14 Okt 2012, 13:40
Location: Kupinovo
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

Re: Kombinovani mini šporet SLOBODA TARA tip:886 problem mag

Post napisao vlada69 » 06 Feb 2016, 11:25

Sutra ga otvaram pa vam javljam da li sam rešio kvar.Hvala na sugestijama . :roll:

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Kombinovani mini šporet SLOBODA TARA tip:886 problem mag

Post napisao bracans » 06 Feb 2016, 16:56

Termoelement Gorenja. Ako ti pomogne pomogne, ako ne opet dobro. :) U sustini jednostavno.
Prilog
Bez naslova4.jpg
Bez naslova4.jpg (21.6 KiB) Pregledano 4802 puta.
Zadnja izmena: bracans, dana 06 Feb 2016, 20:02, ukupno menjano 3 puta.

Avatar
bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 428
Pridružen: 20 Jun 2011, 16:03
Location: Srbija
Contact person: Mića
Specialty: whitegoods
Lokacija: Srbija

Re: Kombinovani mini šporet SLOBODA TARA tip:886 problem mag

Post napisao bimba1958 » 06 Feb 2016, 18:35

Braco ,ovo je termoelemenat stari mehanicki za Junhas ili Triplex pipe-slavine-plinske ventile .Ovi novi imaju neki PTCili vec.. Moze da se desi da sama spulnica ne naleze dobro na sam mehanizam ventila kako treba a moguce da je fabricki ostalo parce izolacije izmedju spulne i ventila ,ili je ista iskocila iz lezista.Nebi da pravim tabuu od ovoga ,ali pazlivo rasturi ventil i pre sklapanja konus-pipu podmazati tanko finom grafitnom mascu(Kleber).Meni se dosad nije desavalo da naidjem na neispravan termo par kako Bata kaze ili kako ga vec ko kako zove.
Nekad sam nailazio da se izvuce buksna,ili iskoci spulna posto je kod nekih ventila spulna na-klik-,a napred kad se skine dugme postoji jedan mali vijak,koji je obicno blombiran bojom ,a isti
sluzi za regulaciju plamena odnosno sagorevanja,u ostalom probaj nije puno komplikovano. :pivopije:
Zadnja izmena: bimba1958, dana 06 Feb 2016, 20:25, ukupno menjano 1 put.
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Kombinovani mini šporet SLOBODA TARA tip:886 problem mag

Post napisao bracans » 06 Feb 2016, 19:40

Kontrola brtvljenja plinskih aparata
Kontrolu treba izvršiti nakon svakog servisnog zahvata, kada je bio zamjenjen ili popravljen dio aparata kroz
koji teče plin(plinska rampa, plinska pipa, elektromagnetni uložak, cijev plamenika, posuda plamenika),
odnosno uvijek kada je bio otvoren dio kroz koji teče plin.
Kontrola se vrši s manometrom u dva mjerenja:
- kontrola br. 1: kod zatvorenih svih pipa
- kontrola br. 2 : kod otvorenih pipa i zatvorenih dizna
Način kontrole:
gumenu cijev (A) manometra namjestiti na PB priključak aparata. Ako aparat nema priključak PB (D), koristiti
svoj (koristiti brtvilo). S gumenom pumpom (B) napravi se u plinskom sistemu nadtlak 150 mbar (110 mmHg)
(C) i sačeka se 5 minuta. Kazaljka u manometru ne smije pasti.

Eto malo o sigurnosti kod radova :pivopije:
Prilog
Bez naslova.jpg
Bez naslova1.jpg
Bez naslova1.jpg (35.94 KiB) Pregledano 4804 puta.
Bez naslova2.jpg

Avatar
bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 428
Pridružen: 20 Jun 2011, 16:03
Location: Srbija
Contact person: Mića
Specialty: whitegoods
Lokacija: Srbija

Re: Kombinovani mini šporet SLOBODA TARA tip:886 problem mag

Post napisao bimba1958 » 06 Feb 2016, 19:51

svaka cast Braco :uca: :pivopije:
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Kombinovani mini šporet SLOBODA TARA tip:886 problem mag

Post napisao bracans » 06 Feb 2016, 20:03

hvala Bimba, da nam kolege ne lete u nebo, mada neki imaju veci krvni pritisak od ovog ;) to se leci redovnim uzimanjem :pivopije:

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: Kombinovani mini šporet SLOBODA TARA tip:886 problem mag

Post napisao frigoservisbata » 06 Feb 2016, 22:59

bimba1958 je napisao:Braco ,ovo je termoelemenat stari mehanicki za Junhas ili Triplex pipe-slavine-plinske ventile .Ovi novi imaju neki PTCili vec.. Moze da se desi da sama spulnica ne naleze dobro na sam mehanizam ventila kako treba a moguce da je fabricki ostalo parce izolacije izmedju spulne i ventila ,ili je ista iskocila iz lezista.Nebi da pravim tabuu od ovoga ,ali pazlivo rasturi ventil i pre sklapanja konus-pipu podmazati tanko finom grafitnom mascu(Kleber).Meni se dosad nije desavalo da naidjem na neispravan termo par kako Bata kaze ili kako ga vec ko kako zove.
Nekad sam nailazio da se izvuce buksna,ili iskoci spulna posto je kod nekih ventila spulna na-klik-,a napred kad se skine dugme postoji jedan mali vijak,koji je obicno blombiran bojom ,a isti
sluzi za regulaciju plamena odnosno sagorevanja,u ostalom probaj nije puno komplikovano. :pivopije:
Bimba pa ja ni ne mislim da je sporet drugaciji nego li sa termoelementom,cak mislim da Sloboda ne radi vec godinama.Ja sam imao situacije cesto na plinskim pecima da crkne termoelement.Mada u ovom slucaju sumnjam vise na ventil zato sto nekad drzi a nekad ne.Mislim da treba prvo ocistiti sve nalegajuce delove u ventilu.
Inace nisam ja strucnjak bas za plinske uredjaje ali u kuci imam dosta uredjaja na plin.Vrsac je jedan od gradova koji je medju prvima imao gas u domacinstvima.Dok su bile normalne cene gasa svaka kuca je imala peci na plin i bojlere,zadnjih desetak godina su svi presli na drva ili neka druga alternativna grejanja.Ja i dan danas imam plinki bojler za sanitarnu vodu(GGD)star preko 35godina i imam tri peci koje ne koristim vise.... :pivopije:
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

Avatar
bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 428
Pridružen: 20 Jun 2011, 16:03
Location: Srbija
Contact person: Mića
Specialty: whitegoods
Lokacija: Srbija

Re: Kombinovani mini šporet SLOBODA TARA tip:886 problem mag

Post napisao bimba1958 » 07 Feb 2016, 13:13

Bato nista nije bilo licno ,samo uzgred sam naveo :ti ga zoves termo par,neko sonda,termo elemenat,osetilo i..... svako ga krsti nasvoj nacin.Zato sam i rekao da ne treba stvarati tabuu od ovoga.I ti si napisao kako treba rasturiti ventil i videti nalegajuce povrsine.A koje se nekad mogu doterati slajfovanjem-brusenjem,u potpunosti se slazem ,ali opet sve je iskustvo,a zavisi i od materijala od koga je napravljen sam ventil.Nekad ga moras i zameniti sto je najbolje i najpreporucljivije. :pivopije:
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

vlada69
gx
gx
Postovi: 1283
Pridružen: 14 Okt 2012, 13:40
Location: Kupinovo
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

Re: Kombinovani mini šporet SLOBODA TARA tip:886 problem mag

Post napisao vlada69 » 10 Feb 2016, 16:41

image.jpg
b
Ovo je slika ventila . Podesio sam ga na vijak koji stoji sa strane . Sada se malo lakše upali ali ne opet kao što je se palio ranije .

vlada69
gx
gx
Postovi: 1283
Pridružen: 14 Okt 2012, 13:40
Location: Kupinovo
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

Re: Kombinovani mini šporet SLOBODA TARA tip:886 problem mag

Post napisao vlada69 » 10 Feb 2016, 18:56

Na vijak sam povećao veličinu plamena na minimumu i sada je malo lakše upalim . Nisam hteo da rastavljam ventil jer je zadihtovan nekom smesom za dihtovanje a ja nemam tu smesu da bih ponovo zadihtovao pa se plašim da će tu posle da curi gas .

vlada69
gx
gx
Postovi: 1283
Pridružen: 14 Okt 2012, 13:40
Location: Kupinovo
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

Re: Kombinovani mini šporet SLOBODA TARA tip:886 problem mag

Post napisao vlada69 » 10 Feb 2016, 20:57

image.jpg
Još jedna slika ventila

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kombinovani mini šporet SLOBODA TARA tip:886 problem mag

Post napisao Stolle » 10 Feb 2016, 21:05

Nema potrebe da ređaš postove jedan za drugim. Sve to možeš u jedan.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “OSTALI APARATI”