Nejednak učinak klime

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
begi
_
_
Postovi: 13
Pridružen: 24 Jan 2016, 20:58
Location: Bihać BiH

Nejednak učinak klime

Post napisao begi » 04 Jun 2016, 22:53

Radi se o sljedećem: Jedna vanjska jedinica inverter i 5 unutarnjih. Žalili se na slab rad. Nakon dopune R410A 2 ili 3 kancelarije hlade normalno, a preostale slabije. Pratio sam cijevi od vanjske i našao prvo račvanje iz jedne u dvije cijevi. Drugo nisam našao, ali pretpostavljam da se djele na 2 i 3 unutarnje. Šta bi trebao uraditi da sve unutarnje podjednako hlade. Ako treba još podataka nije problem.

Pročitati pravila foruma, posebno stavke o postavljanju tema. Nakon toga uredi ovaj post tako da je tema i naslov teme u skaldu sa pravilima ili će cijela tema u koš!

Nike

U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu.


http://www.fanzo.org/forum/viewtopic.ph ... 37#p285137

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Nejednak učinak klime

Post napisao goranfri » 05 Jun 2016, 00:21

Koliko si dodao freona u gramima ?

Avatar
negeru
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 04 Jun 2016, 22:05
Location: Srbija, Subotica
Contact person: Denes
Specialty: whitegoods

Re: Nejednak učinak klime

Post napisao negeru » 05 Jun 2016, 00:40

Pozdrav begi.
Prvo pitanje! Koliko unutrašnje jedinice može da priimi spoljna jedinica? ( Ako pet, onda nije mi jasno zašto je stavlje razdelnik Ako samo četri onda je sasvim normalno da te dve klime će hladiti slabije od ostale tri. Koliko kompresora ima jedinica 1,2?
Koliko si dopunio freona? Šta kaže manometar kolki je pritisak ( isparavanje ) gasa u toku hlađenja na usisnoj grani? Pored toga, za razne dužine cevi drugačije će hladiti svaka jedinica. To kontrolišeš sa štapnim termometrom koju ubodeš u kondenzator unutrašnje jedinice. Mogao bi da brojim do dalnjeg....
Ali u svakom slučaju treba nam više informacije, prvo odgovori na moje :D

begi
_
_
Postovi: 13
Pridružen: 24 Jan 2016, 20:58
Location: Bihać BiH

Re: Nejednak učinak klime

Post napisao begi » 05 Jun 2016, 13:57

Unutra je pet stropnih jedinica. Vani je (na krovu) vanjska jedinica imam negdje uslikanu šemu na mobitelu (Toshiba?). Uglavnom trofazno napajanje, ploče elektronike jedan kompresor koji radi kao inverter. Jedna "tanka i jedna debela cijev". Dopunio na skali R410A na nulu kod upaljenog hlađenja. Vanjsk temp bila cca 20C.

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Nejednak učinak klime

Post napisao goranfri » 05 Jun 2016, 15:30

Neće ta inverter klima nikada proraditi ako je budeš opravljao na taj način kako si krenuo. Prvo proveri da li su svi isparivači i turbine i filteri potpuno čisti pa zatim izvuci sav freon pa napuni sistem na tačnu meru itd itd.

begi
_
_
Postovi: 13
Pridružen: 24 Jan 2016, 20:58
Location: Bihać BiH

Re: Nejednak učinak klime

Post napisao begi » 05 Jun 2016, 17:13

Vršio sam čišćenje i dezinfekciju unutarnjih jedinica, i one su prilično čiste, pošto se nalaze na visini. Dopuniti iznova na tvorničke podatke mi je nesigurno zbog velike dužine cijevi, te ne bi mogao izračunati koliko bi plina dodao. Ima li neki sistem (slično kao kod grijanja prigušni ventili), da se ti pritisci ujednače, mislim da kod nove instalacije nije urađeno kako treba.

begi
_
_
Postovi: 13
Pridružen: 24 Jan 2016, 20:58
Location: Bihać BiH

Re: Nejednak učinak klime

Post napisao begi » 05 Jun 2016, 17:20

negeru je napisao:Pozdrav begi.
Prvo pitanje! Koliko unutrašnje jedinice može da priimi spoljna jedinica? ( Ako pet, onda nije mi jasno zašto je stavlje razdelnik Ako samo četri onda je sasvim normalno da te dve klime će hladiti slabije od ostale tri. Koliko kompresora ima jedinica 1,2?
Koliko si dopunio freona? Šta kaže manometar kolki je pritisak ( isparavanje ) gasa u toku hlađenja na usisnoj grani? Pored toga, za razne dužine cevi drugačije će hladiti svaka jedinica. To kontrolišeš sa štapnim termometrom koju ubodeš u kondenzator unutrašnje jedinice. Mogao bi da brojim do dalnjeg....
Ali u svakom slučaju treba nam više informacije, prvo odgovori na moje :D
Mislim da imam štapni termometar, Može li se s njim mjeriti temperatura kod stropne klime (gdje ubosti), kad otvorim poklopac vidi se ventilator, ili da je nakratko isključim?

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Nejednak učinak klime

Post napisao nike » 05 Jun 2016, 18:33

Slušaj experta - urednika ako ti je stalo da tu klimu riješiš!
goranfri je napisao:Neće ta inverter klima nikada proraditi ako je budeš opravljao na taj način kako si krenuo. Prvo proveri da li su svi isparivači i turbine i filteri potpuno čisti pa zatim izvuci sav freon pa napuni sistem na tačnu meru itd itd.
begi je napisao: Dopuniti iznova na tvorničke podatke mi je nesigurno zbog velike dužine cijevi, te ne bi mogao izračunati koliko bi plina dodao.
U montažnom uputstvu klima uređaja stoji koja je količini plina potrebna dodati inicijalnom punjenju za svaku duljinu i promijere cijevi.
Treba proći cijelu instalaciju i izmjeriti promijere i dužine cijevi i izračunati količinu plina. Treba i provjeriti dali je cjevovod izveden kako stoji u montažnom uputstvu.
Preskakanje ovih koraka vodi ka ubojstvu klime! Ako nisi spreman to raditi, daj posao drugom tko zna i može!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
negeru
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 04 Jun 2016, 22:05
Location: Srbija, Subotica
Contact person: Denes
Specialty: whitegoods

Re: Nejednak učinak klime

Post napisao negeru » 08 Jun 2016, 19:09

Pozdrav Begi.
Izvini što kasno se javim, al krenula sezona pa rad od jutra do mraka.
Štapni termostat koristimo za merenje temperature unutrašnje/spoljne jedinidce. Najviše služi tad kad treba da podesimo klimu al cevi predugačke jer tad samo možeš pogađati koliko treba više ili manje gasa. Gramski što dobijaš gas sa klimom je predviđeno negde do 5 metara cevi. ( Sad pričam o standardnim klima uređajima, koji imaju samo jednu unutrašnju jedinicu ). Preko 5 metara cevi možda treba al možda i ne mora da se doda gas. Ja sam već prošo tako da smo ugradili klimu sa dužinom cevi od 4 metra, kad smo izmerili pritisak u toku hlađenja na usisnoj grani bio je preko 5.5 bari što je preko +13-14 stepeni za gas R22. Tako da uvek koristiš manometar za merenje.
Opet nazad na štapni termostat.
Kada su cevi predugačke, ( obična klima inače nije pripremljena za duže cevi od 10metara ) onda džaba podesiš pritisak isparenja na 0 ili zavisi od spoljne temperature, unutrašnja jedinica neće redovno hladiti. Ovim slučajevima koristiš i štapni termostat kao pomoć, sa kojim meriš temperaturu unutrašnje jedinice. Ako je u sobi oko 25C onda isparivač treba da se ohladi na oko 8-9C sa tim da turbina unutrašnje jedinice radi i da je na maximumu. Naravno bolje hlađenje dobijaš sa menje gasa unutar sistema, ali ne smeš ni premalo gasa ostaviti ( nikako da odeš ispod -5 ). Nikad ne moj zaboraviti. Od pritiska gasa zavisi i koliko dugo će živeti kompresor. Ja servisiram jednu klimu već 8 godina, a pre mene 12 godina servisirao jedan pokojni majstor to je 20 godina. Klima današnji dan radi perfektno. Pa ti vidi koliko znači dobra stabilizacija klime.

Sad sam otišo predugo :)

Kod multisystema kao što je tvoj, priča je drugačija. Multi klime uvek teže stabilizovati, pogotov ako ima samo jedan kompresor a 5 jedinica. Ovde trebaš znati koliko su dugačke cevi kolke su razlike u dužini, ako su prevelike razlike tipa jedna jedinica 5 metara dok druga 15metara , onda se stabilizuje protok gasa sa zatvaranjem i otvaranjem ventila itd, itd. Najviše me zovu za multisisteme a mrzim ih raditi baš zbog ovoga.

Usput možeš proveriti u toku hlađenja temperaturu kondenzatora spoljne jedinice. Samo ubodeš termostat u rebarce. Ako se oslabio kondenzator ventilatora i previsoka temperatura onda opet neće stabilno da radi. Temperatura ne sme da bude veća sa 20C od spoljne temperature. Ako je napolju 30 stepeni onda temperatura nikako ne sme da prelazi 50C ( najpre oko 40-44C je normalno itd, itd )

Ne znam koliko sam ti uspeo da pogonem, al sam barem nešto reko.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Nejednak učinak klime

Post napisao nike » 08 Jun 2016, 20:17

@negeru
Kakva crna stabilizacija? Kakvo crno podešavanje gasa? I to zatvaranjem i otvaranjem ventila. O čemu ti pričaš čovječe?
Pa nije ovo forum haiku pjesnika!
Ovde trebaš znati koliko su dugačke cevi kolke su razlike u dužini, ako su prevelike razlike tipa jedna jedinica 5 metara dok druga 15metara , onda se stabilizuje protok gasa sa zatvaranjem i otvaranjem ventila itd, itd. Najviše me zovu za multisisteme a mrzim ih raditi baš zbog ovoga.
Ako misliš pisati na ovom forumu, onda malo razmisli šta pišeš! Ovo je forum majstora!
Nije ni čudo da mrziš multisiteme. Očito ih ne kužiš!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
negeru
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 04 Jun 2016, 22:05
Location: Srbija, Subotica
Contact person: Denes
Specialty: whitegoods

Re: Nejednak učinak klime

Post napisao negeru » 08 Jun 2016, 20:45

nike je napisao:@negeru
Kakva crna stabilizacija? Kakvo crno podešavanje gasa? I to zatvaranjem i otvaranjem ventila. O čemu ti pričaš čovječe?
Pa nije ovo forum haiku pjesnika!
Ovde trebaš znati koliko su dugačke cevi kolke su razlike u dužini, ako su prevelike razlike tipa jedna jedinica 5 metara dok druga 15metara , onda se stabilizuje protok gasa sa zatvaranjem i otvaranjem ventila itd, itd. Najviše me zovu za multisisteme a mrzim ih raditi baš zbog ovoga.
Ako misliš pisati na ovom forumu, onda malo razmisli šta pišeš! Ovo je forum majstora!
Pazi druže.
Ne želim ni da se pametujem, ni da vređam nekog ko je majstor ko nije.
10 godina se bavim sa rashladnim uređajima i za ove godine sam zaista imao čast da učim i da radim zajedno sa ljudima velikog znanja, inžinjerima itd... od evrope do balkana smo/sam preputovali/o svet sa popravkama mnogo većeg sistema nego kućne klime. Tako da ja bih zamolio da mi ne vređate moje znanje. Hvala

Ako ne znaš šta znači stabilizacija, šta da ti krećem objasniti ( tipa, primetio si nekad na manometru da ti kazaljka u toku rada kompresora konstantno šalta dole gore ) tipa to da se reši zove se stabilizacija. Stabilizacija znači podesiti klimu da radi normalno ili optimalno, da kompresor nema preveliko opterećenje od zadate itd...

Gramski nikad ne možeš tačno podesiti klima uređaj. Uvek koristiš manometar za fino podešavanje a ne vagu. Gramski možeš samo startno stanje gas ugurati unutra jedinice posle vakumiranje celog sistema.

Multisiteme: ako dobro pročitate taj montažno upustvo od multisistem uređaja, piše da razlika u dužini cevi između 2-3 jedinice ne sme da pređe više od 30 do 40 posto jer klima uređaj neće jednako hladiti. Baš zbog toga multisistemi se planski montiraju a ne tako da spoljnu stavimo tu a unutrašnje gde stignemo.

Izvninjavam se ako sam loše izrazio sa rečenicom podešavanje gasa.

Ja sam naviko na forumima kad neko nešto napiše i meni nešto nije jasno, zamolim da mi razjasni teoriju svog posta, pa da vidim dal se slažem sa njim ili ne.... Hvala.... Nadam se da se ne ljutimo jedan na drugog...

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Nejednak učinak klime

Post napisao gordecka » 08 Jun 2016, 21:32

Nike ! poslušaj čoveka i krajnje je vreme da se uvede termin " stabilizacije klime" - ono" kad kazaljka šalta gore dole..." samo mi bas nije jasno ako ja imam digitalne manometre šta mi tu onda "šalta".

E bas sam se fino nasmejao !!!

Šta ima da fino podešavaš klimu na manometre ako je proizvođač propisao određenu dopunu gasa u gramima za duzinu instalacije koja prevazilazi inicajalno - fabričko punjenje. Vežeš konja gde ti gazda kaze !

Bez ikakve uvrede, ali sa ovim što si ovde napisao ne bih bas bio sretan da mi dođeš da mi servisiras bilo koji rashadni uređaj !

Kad si vec na ovom forumu, pročitaj malo teme o klimatizaciji !

Avatar
negeru
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 04 Jun 2016, 22:05
Location: Srbija, Subotica
Contact person: Denes
Specialty: whitegoods

Re: Nejednak učinak klime

Post napisao negeru » 08 Jun 2016, 21:34

Hvala na odgovu. Poslušaću vaš savet.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Nejednak učinak klime

Post napisao nike » 08 Jun 2016, 21:45

Ne ljutim se ja na tebe. Samo upozoravam da se pazi šta se piše u društvu drugih majstora! To je za tvoje "zdravlje".
Jedna "tanka i jedna debela cijev".
Očito se radi o Tošiba VRF sistemu. Time sva tvoja pisanija pada u vodu!
Osim toga, već je upozoreno na to šta ti pišeš čudnom i neuobičajenom terminologijom:
Treba i provjeriti dali je cjevovod izveden kako stoji u montažnom uputstvu.
Znači, nepotrebno pisanje istoga i zbunjivanje publike i OP!

Dalje, nađi neko uputstvo u kojem stoji podešavanje "stabiliziranja" izolirajućim ventilima klime, pa ga postaj ovdje, pa ču ja povući sve šta sam rekao u mom prijašnjem i ovom postu!
Ako si to učio negdje vani, onda bolje da nisi vani ni bio!
10 godina je puno i malo! Ovisi. Teorija relativiteta!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Nejednak učinak klime

Post napisao bracans » 08 Jun 2016, 22:09

Koja klima u pitanju, bar neki podaci begi, bar minimalno, prepisi nesto sta ja znam, nesto sa te klime da vidimo o cemu se radi. Malo vise informacija nece skoditi da ne lutamo ko pilici u jesenjoj magli. 3butcher_chopping
A koji ventil planiras da saltas negeru? 3sherlock

begi
_
_
Postovi: 13
Pridružen: 24 Jan 2016, 20:58
Location: Bihać BiH

Re: Nejednak učinak klime

Post napisao begi » 09 Jun 2016, 00:04

Izvinjavam se što nisam bio detaljan, neki dan šetam i vidim LG oznaku. Imam sliku šeme sa poklopca, ne znam kako da je prikačim.
Nešto ovako:
http://www.globalcoolingdirect.com/lg-u ... tte-system

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”