PROBLEM SA MOTORIMA VENTILATORA ZA RASHLADJIVANJE PROSTORIJA

Ovaj deo foruma je namenjen potrošačima, gde mogu postavljati pitanja vezana za korišćenje aparata ili potražiti informaciju o servisnim centrima. Morate biti registrovani da bi mogli pisati u forumu.
HOME -- SERVISERI -- EXPERT-TEAM

Moderatori: goranfri, nike

Pravila foruma
Morate biti registrovani da bi pisali u forumu. REGISTRACIJA
U slučaju da želite kontaktirati administratora molimo da to učinite na sledećem linku KONTAKT
Korisnikov avatar
zar099
_
_
Pridružio se: 18 Nov 2013, 04:52

PROBLEM SA MOTORIMA VENTILATORA ZA RASHLADJIVANJE PROSTORIJA

Postod zar099 » 06 Jun 2016, 14:40

Vec treci ventilator,ovaj zadnji kupio na pijaci proslo ljeto i vec treba cekati pola sata :oklagija da krene okretati taman dok se skuham :-) nije do tastera za mjenjanje brzina rastavljo motore nista nisam napravio,kod prethodna dva je bilo zapazeno da se rotor jako tesko okrece,doslo mi bilo da ga necim podmazem ili izbrusim? :-). Neki savjet sta bi mogao uraditi,dali mozda takodje cetkice mogu biti potrosene ?Pozzz hvala

Korisnikov avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Pridružio se: 02 Avg 2006, 06:41
Fiksni telefon: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia

Re: PROBLEM SA MOTORIMA VENTILATORA ZA RASHLADJIVANJE PROSTORIJA

Postod fanzo » 06 Jun 2016, 15:54

To namerno tako naprave, taman istraje sezonu, maksimalno dve.
Zapekla piksna na osovini.
Ne pomaže podmazivanje .. traje par dana.
Možda neko zna bolje rešenje.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Korisnikov avatar
zar099
_
_

Postod zar099 » 06 Jun 2016, 16:11

Sad otkako ocisti ovaj zadnji,opro propeler i one mrezice zastitne odma okrece il je zato sto je bio iskljucen iz struje utikac ili sto sam naginjo motor,a inace kod ovoga se rotor srecom okrece jos uvjek lako ...

Korisnikov avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Pridružio se: 19 Apr 2014, 12:49
Kontakt osoba: Igor
Specialty: whitegoods

Postod bracans » 06 Jun 2016, 22:17

wd dobro isprskam osovinu, ostavim malo, sa skinutim propelerom nataknem glavu akumulatorske busilice na osovinu, dobro provrtim par puta ako ide ide ako ne idemo dalje :) nije bas neko srecno resenje, u 88% izgura sezonu, sledece, ajmo iz pocetka
Sve ovo je informativnog karaktera.

Korisnikov avatar
spagagz
gx
gx
Pridružio se: 29 Dec 2008, 21:47

Postod spagagz » 06 Jun 2016, 22:48

Bronzana piksna kod strugara rjesava problem.

vlada69
gx
gx
Pridružio se: 14 Okt 2012, 13:40

Postod vlada69 » 07 Jun 2016, 07:14

Možeš sa finom vodenom šmirglom krupnoće 1000 da očistiš osovinu rotora i čauru-biksnu a zatim da sve podmažeš mašinskim uljem(ulje za podmazivanje mašina za šivenje) ili WD sprejom . Ja tako radim sa malim motorima gde se rotor teško vrti odnosno zapekne u čauri-biksni . Motori na tim ventilatorima su jako lošeg kvaliteta bar su bili ovi koje sam ja popravljao . :pivopije:

Korisnikov avatar
bada
gx
gx
Pridružio se: 23 Maj 2016, 13:24
Specialty: tv

Postod bada » 09 Jun 2016, 10:40

Ocisti osovnu i piksnu (ja mislim da se to zove biksna) wdom pa suvom krpom. Ne podmazivati ! Biksna je samopodmazujuca (sinter bronza).Sve sto stavis za pdmazivanje vremenom zapece (od grejanja) i ne moze se vise skinuti.Smirglanje ne dolazi u obzir ,napravice brazde !Probaj da na osovinu dodas jednu teflonsku podlosku (sa starih videorekordera) .Na osovini u dnu postoji najverovanije mala gumicica.Na nju samo dodas podlosku koja ce da omoguci lakse proklizavanje rotora,propelera.
Al' ga je 'opravio ... svaka mu čast !

Korisnikov avatar
zar099
_
_

Postod zar099 » 13 Jun 2016, 01:36

Bas je pet zaribo treba cekat da krene okretat,vidjecu dok stignem sta mogu uciniti.Pozz svima

Korisnikov avatar
zar099
_
_

Postod zar099 » 02 Avg 2016, 00:57

Mozda nisam razumio tacno nasta mislite pod piksnom?Ja rastavljo svoj jer je taman pri najvecoj vrucini zaribo,podloska obicna nije pomogla ima neka platika sa propelercicima malim s obe strane rotora moguce da se ta plastika izlize pa da se rotor zaglavi u statoru kad pomaknem rotor prema gore moze se okretati,podmazo sam malo masinskim uljem osovinu rotora tamo pozadi gdje izlazi dio sa navojima koji omogucava da se pomocu onog zupcanika okrece ventilator lijevo desno to sam izbacio jer svakako nevalja ...zasad radi prilicno brzo zarotira ako bude trebalo opet cu podmazat jednostavan je taj motoric izgleda da tu nema pomoci :)

vlada69
gx
gx

Postod vlada69 » 02 Avg 2016, 06:58

Biksna (ili kako je neko nazvao piksna) je klizni ležaj kroz koji prolazi osovina rotora i u tim biksnama se vrti . Plastika sa propelerima služi za hlađenje rotora. Napisao sam u prethodnom postu kako te motore ja popravljam .
01hammer-icon

Korisnikov avatar
zar099
_
_

Postod zar099 » 02 Avg 2016, 13:42

Hvala puno Vlada

Korisnikov avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Pridružio se: 02 Avg 2006, 06:41
Fiksni telefon: 0038121781575

Postod fanzo » 02 Avg 2016, 15:02

Ne znam od čega naprave te biksne, ali ja sam ih već čistio pre desetak godina i podmazivao i to radi par dana lepo i onda odjednom opet zapeče.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Korisnikov avatar
Stolle
Site Admin
Site Admin
Pridružio se: 12 Avg 2006, 23:35

Postod Stolle » 02 Avg 2016, 15:50

Koliko znam, biksne se ne podmazuju, sam materijal je tako napravljen da se same "podmazuju". E sad, kad se malo pojedu, onda počinju problemi. Neko privremeno rešenje je malo ih prokuvati u ulju i vratiti nazad obrnuto okrenute od položaja u kom su bile. I to bi trebalo neko vreme da radi. Jedini lek je zamena, biksni ili motora. :lala:
Ono što strugari naprave, uglavnom nije dobro jer obično nemaju takav materijal.
Inače, podmazivao sam ih i ja i to je nekako radilo, najviše motore za DVD i CD plejere. Kupio sam ulje za biksne, veoma je retko, lepo se podmazuje i bilo je skupo.
A dobar je i teflon sprej. On je možda i malo bolji. Ali sve ovo je privremeno i to ako nisu mnogo oštećene.

vlada69
gx
gx

Postod vlada69 » 02 Avg 2016, 17:05

Biksne se prave se od bronze .

orion52
_
_
Pridružio se: 24 Nov 2012, 18:31
Specialty: whitegoods

Postod orion52 » 04 Avg 2016, 16:46

Da se i ja nadovežem na Vladu i ostale.Da,biksne od takvih motora(koji nisu vođeni ležajevima,nego biksnama) rade se od bronze,ali ne obične,
već grafitne bronze(samopodmazujuće).I ja sam svojevremeno znao napraviti poneku biksnu od obične bronze(inače sam tokar),ili podmazati sa
finim uljem ili WD sprejom,međutim sve je to bilo kratkoga vijeka.Inače,grafitnu bronzu je teško naći u maloprodaji.Najbolje bi bilo biksne kod
nekog tokara(metalostrugara) proći sa razvrtačem odgovarajućeg promjera i tolerancije,a osovinice rotora proći sa finim vodobrusnim papirom
kao što je već rečeno i nadati se da će trajati čim duže.Nadam se da sam uspio bar malo pomoći.

Korisnikov avatar
zar099
_
_

Postod zar099 » 14 Avg 2016, 16:42

Neki sam dan podmazo sve zivo i rotor malo,al sam poskido sve one mrezne zastite :) go ventilator ko pistolj i motoric sad opet radei ustvari je radio samo je grozno poceo da skripi izdrzace do kraja sezone :),nekad sam pravio sam sebi ventilator od motora karolifera a jesu im kvalitetni motori nikad se nisu mogli pokvariti dok ga malac nije pokrsio pa pokido zice na namotajima kamo srece da sam ga sacuvo :D

Korisnikov avatar
goranfri
gxu
gxu
Pridružio se: 02 Sep 2008, 01:16

Postod goranfri » 14 Avg 2016, 22:47

Ma nema od tog posla sa biksnama i strugarima ništa , podmazujte WD-om dok može a zatim u đubre .
Da li se piše odvojeno kao uvod u pitanje a dali se piše spojeno kad je u pitanju radni glagolski pridev od glagola dati , sumljam ili sumnjam

vlada69
gx
gx

Postod vlada69 » 15 Avg 2016, 18:25

Ne isplativo je praviti biksne kod strugara , ta popravka će da košta više od novog ventilatora . Nego podmazivati kao što Goran reče i eventualno ako zariba očistiti vodenom šmirglom pa podmazati .

Korisnikov avatar
zar099
_
_

Postod zar099 » 07 Jul 2017, 20:57

Uglavnom se rotor zaglavi u lezistu statora na brusu izbrusim rotor da mu smanjim obim (to pomaze neko vrijeme) i podmazem masinskim uljem samo neznam zasto se tacno zaglavi,znam da je za alnlasere komso davno to radio?

Povratak na “POMOĆ KRAJNJIM KORISNICIMA APARATA”