Windows 10 prvi utisci

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao fanzo » 18 svi 2018, 13:33

Win10 je do sada najbolje urađen OS što se tiče povezivanja sa spoljašnjih uređajima, naravno tu se računaju i mrežni resurski.
Sada to može i laik sve da ispovezuje za kratko vreme i da uživa..

Najgori šit je što ne može apdejt da se isključi, a apdejtuje se soro pa svaki treći dan. Ja to i ne osetim, kod mene to brzo ide, ali me strašno nervira, jer samo puni hdd smećem.. pa još smeća... pa još.. ovo više nije normalno..
XP je sav napakovan potrošio oko 15GB prostora na C , a Win10 nije zadovoljan sa 40GB (iako se redovno sve čisti na C).
Stolle je napisao:Kod mene je oko 30GB bilo čini mi se.
Zoran je zaboravio da obriše, pa posle nešto nije moglo, ali on će to tačno da objasni.
Deset dana nakon nadogradnje na Windows 10, prethodna verzija operativnog sistema Windows biće automatski izbrisana sa računara.
https://support.microsoft.com/sr-latn-m ... of-windows
Stole, neće biti ništa automatski izbrisano, nego nakon 10 dana nećeš moći da se vratiš na staru verziju. To znači.

Milane, slobodno briši i treba da brišeš to. Ako praviš bekap, u bekapu ćeš imati i tog smeća, a vidiš da uopšte nije mali.
Ja nisam brisao smeće nakon prvog velikog apdejta i sada to više ne može da se obriše... ne znam zašto, jednostavno neće.
Dok mu budeš zadao da to obriše potoji mogućnost da će to potrajati malo duže, pa to radi kada ti računar nije neophodan, mada može da se računar koristi i za to vreme, jer brisanje dobije manji prioritet... ali ipak ga ostavi da to na miru odradi..
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao fanzo » 18 svi 2018, 13:39

Nekada se to (nepotrebno) gomilanje (naduvavanje) podataka u programima zvalo "uskršnje jaje" ...ima tome 20.godina... ne znam kako se to danas zove.. verovatno isto..
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao fanzo » 30 svi 2018, 13:00

Za isključenje apdejta probao sam ovo na linku ispod. Javljam za mesec-dva kako će se ponašati.

Kod: Označi sve

https://www.windowscentral.com/how-stop-updates-installing-automatically-windows-10
Na isti način još jedna varijanta, link ispod:

Kod: Označi sve

https://www.youtube.com/watch?v=H_IOUx3JlOY
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao nike » 30 svi 2018, 21:36

Ovo je samo za Pro verziju Windowsa gdje možeš mijenjati "group policies"
U Home verziji ne možeš!

Za home ide ovo:

Kod: Označi sve

https://askleo.com/disable-windows-updates-windows-10-home/
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao fanzo » 02 Jun 2018, 14:34

Sa onime što sam podesio pre 3 dana situacija je da će windowsi i dalje proveravati da li ima apdejta, ali da ga neće skinuti, niti instalirati dok ja to ne odobrim (kliknem/potvrdim), ali će me redovno obavestiti (u delu za obaveštenja) ako ima novina. No, ako bude nekih "neophodnih ispravki" one će se automatski instalirati. Ovo preistaje da se vidi šta to znači.
A na slici ispod je skrinšot o tome.
win-update.jpg
Juče je bio jedan update za Defender i uredno me je o tome obavestio, ja sam ga naravno odobrio i sve se ažuriralo za par sekundi.

************************************
Inače problem sa ovim silnim apdejtima je taj da posle nekih apdejta (nije to svaki put, ali se desi) poneki program prestane da radi.
I to baš može da se desi kada vam računar najviše treba, a nešto je prestalo da fuknkcioniše.
Tako mi se jednom desilo da programče kojim kontrolišem svoju bežičnu mrežu, u njemu ne rade tasteri na iskačućem prozoru tog softvera i pojedine stvari ne mogu da kontrolišem, pa onda sve mora peške preko tastature ili nekim drugim putevima.. I ne ukapiram odmah da se to zbog windows apdejta desilo, nego problem tražim drugde i gubim par sati u toku tog radnog dana.. nepotrebno..
Ovo je proizvođač dotičnog softvera rešio tek posle nekih mesec dana .. za to vreme sam se mučio... a treba mi skoro svaki dan.
Da ne spominjem nabijanje ikonica desktopa u desno..
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao nike » 04 Jun 2018, 23:56

Ovakav način updejta je odavno poznat na Linuxu i zove se Rolling Release. Samo šta kod Linuxa imaš i Long term Stabile release pa biraš šta ti je čeif.
3mechanic_fixing
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao fanzo » 09 Jun 2018, 17:38

Da, apdejti se proveravaju i čekaju da moje odobrenje. Šta ima za apdejtovati piše na stranici za update (Postavke/Ažuriranje)
Jedini problem je što ne mogu posebno apdejtovati Defender, a da pritom ne apdejtujem i operativni sistem, jer ako kliknem na apdejt, on će sve poskidati i instalirati.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao fanzo » 09 Jun 2018, 18:18

Nakon pune dve godine korišćenja Win10 (softverskog prelaska sa 7 na 10) rešio sam da ga resetujem iz windowsa (postoji opcija za reset), jer je prethodna čista instalacija bila pre oko 5-6 godina možda i duže.
Reset je prošao uspešno. Sve programe je obrisao, ostale su ikonice prečice. Windows je napravio listing šta je sve obrisao i postavio ga na desktop, odlično, sada znam šta treba sve da vratim ako to želim.

Nakon ovog reseta i brisanja apsolutno svog smeća iz računara, zauzetost je sada 19GB bez dodatnih programa, instalirani samo neophodni drajveri i neophodni apdejti. Računar radi malo bolje. Što znači da sam džaba krečio što se tiče mog računara, jer je dobro održavan. No problem sam imao sa hardom koji je bio na 90% iskorišćenosti kapaciteta.
Win7 je sa svom gomilom softvera imao oko 20-25GB (WinXP 15GB), pa je apdejtovan na Win10, a Win10 40-45GB prostora za sve to isto. Zato sam ga i resetovao- Čak i čista instalacija Win10 zahteva slično prostora na HDD.
Sada ću lagano da vraćam programe koji su mi potrebni, pa da vidim dokle će da dogura. Jer sam svih ovih godina imao gomilu softvera koje sam brisao, dodavao ili apdejtovao. Sada će oni (ne svi) biti čisto instalirani, pa da vidim da li će to uticati na iskorišćenost HDD i na eventualnu brzinu i odziv računara. Mada sve mislim da neće biti ništa mnogo bolje.

Inače, SSD sam prvo klonirao na veći SSD i na njemu eksperimentišem.
Kloniran je sa Hirens 15.2 verzijom, iz Linuxa koji se diže iz Hirensa, a sa softverom koji na tom desku ima svoju ikonicu. Ne znam kako se zove. Sve je odradio dobro, jedino što sam disk morao da proširim kasnije u windowsu, jer ga je Linux formatirao na veličinu kloniranog. Nikakav problem.
Znači, ovako kloniran sve je prošlo odlično. Windows nije primetio da se hardver promenio i nije zaboravio licencu.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao nike » 10 Jun 2018, 21:13

Meni se čini da je Windows 10 ukrao kernel od Linuxa pa ga ugrađuje u sebe kako bi radio na različitim hardwareima od prve a kad nečeg nema u kernelu onda tek moraš instalirati drivere. To potvrđuje i Windows To Go opcija.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao fanzo » 24 Jun 2018, 00:27

U pravu si...
Win10 = Win7 x WinPhone x Linux
Prilog
Clipboard01.jpg
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao Stolle » 04 Avg 2018, 14:43

Juče je bio novi update. Kad got to bude, par dana ima problema. Uglavnom zbog lošeg interneta, pa dok se skine i instalira. A i posle treba dan dva da "legne" i sve bude kao ranije. Barem je kod mene uvek tako bilo.
E sad imam novi problem. Zadnja dva tri dana imam problem sa mišem, a nije miš. Kursor se pomera, obeležava polja, a kad kliknem, ništa. Ugasim upalim, nekad proradi dobro i radi tako, a nekad i neće.
Možda nije zbog apdejta, možda je do windowsa.
evo i sad dok pišem javlja se kružić ...ne mogu da dopišem...

Probam da nastavim...ne može ... :m: instalirao sam

instalirao sam i patch za RT809H. Bio je trojanac kao skoro i uvek, pa sam dopustio da se instalira. Sad nigde ne nalazim viruse.
Evo prešao sam na kucanje u notepadu, tu nemam problem, a u brauzeru se javlja kružić, kao kad se pritisne točkić, javlja se, nestaje, i stalno tako, ovog trenutka, pa ne mogu da pišem.
Zato je post isprekidan.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao Stolle » 05 Avg 2018, 10:51

Znači, dva su problema. I miš i WIN10.
Miš je nešto bolji, još je pod garancijom. Rok za saobraznost 36 meseci. Zato se i pokvario. :lala: Da je od 500 din, ne bi.

Pre možda godinu dana prilikom apdejta, pisao sam onda, kad se ide na optimize HDD ništa se nije dešavalo. To je jedan problem. Drugi sam sad slučajno primetio, ne mogu da otvorim karte.
Ali inače radi odlično, pa opet ne bih išao na novu instalaciju, znamo probleme kod toga, treba puno vremena da se sve posle instalira i dovede u stanje u kom je bio. Mnoštvo svega i svačega.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
milan
Preminuo
Postovi: 4426
Pridružen: 19 Avg 2006, 22:38
Location: Novi Sad
Specialty: tv-multimedia

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao milan » 05 Avg 2018, 11:37

@Stolle sta koristis od antivirusa? Ako nemas NOD32 instaliraj ga kao probnu verziju i pokreni ga da nadje virus odnosno skenira racunar.

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao Stolle » 05 Avg 2018, 14:25

Defender. Evo ga sad radi dobro sa starim mišem. Ovaj sam probao na stari XP i tek posle 3 sata je počeo da brljavi.
Sad sam ga odneo kod drugara , da i on proba.
Karte sam povratio kad sam resetovao aplikaciju.
A ona prva anomalija nije sigurno od virusa, već posle apdejta. Ne znači mi puno, jer sam instalirao neki free program za defragmentaciju (defraggler), a za INTEL SSD imam njihov Toolbox.

Ovima (Tehnomanija) sam poslao mejl da mi miš nije dobar, ne znam da li treba njima da šaljem ili davaocu garancije.
Jedino će biti nezgodno, da mi ga ne vrate kao ispravan, jer, eto, na starom compu je trebalo preko 3 časa da se "pokaže".
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao nike » 10 Avg 2018, 21:56

@Stole!

Svi ti antivirus programi su veliki usporivači sistema. Sasvim normalno s obzirom na funfkcije koje vrše! Sve ih maknite ili onemogučite i sistem radi duplo brže!

Skoro ko i Linux! Koji BTW ne treba i nema aktivne antiviruse! Eureka!

Staviš djevičanski Windows 7 i on leti, instaliraš antivirus i on se uspori za 50% i onda napraviš security update i dobiješ goli K!

Bit će da je taj tvoj antivirus skontao da je miš prenosnik kolere i kuge! lolzi lolzi
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao fanzo » 10 Avg 2018, 22:14

Bravo Nike! ... sve bih isto i ja napisao.

Ali, ako neko baš voli antviruse ima rešenja da ih ipak zadrži. Jednostano kupi novi procesor osme intel generacije sa najmanje 4 jezgara, a može i više i nema problema :mrgreen:
Možda će morati i novu matičnu da kupi jer današnji procesori imaju tipove matičnih u koje mogu da se ugrade, ne mogu se ugraditi u bilo koju matičnu iako je matična iz iste godine proizvodnje i namenjena za istog proizvođača cpu.
Kad se već kupi nova matična onda će trebati i nova RAM memorija DDR4 ... e sada ako imate SSD možda ćete primetiti kako SSD ipak nije tako brz lolzi lolzi :mrgreen:
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao Stolle » 10 Avg 2018, 22:40

nike je napisao:
10 Avg 2018, 21:56


Bit će da je taj tvoj antivirus skontao da je miš prenosnik kolere i kuge! lolzi lolzi
lolzi
Evo mog rezultata:

Kod: Označi sve

http://www.userbenchmark.com/UserRun/10140216
Ma OK, slažem se, ali ovo je ipak (valjda) defekt. Vrlo je za*eban, pa nisam siguran šta je. Stari miš mi je sporiji, nema kočnicu, pa se manje i primeti. Novi, što sumnjam na njega, bio je kod drugara dva dana, kaže nema problema.
Vratim ga, dan i po radi dobro, odjednom opet obeležava strelica (kursor) a ne može da se klikne.
Restartujem radi. I evo par dana opet je OK.
E sad, da li je baš OK, ne znam, jer mi se čini da sasvim malo secka kad se i mrda i skroluje.
A možda je i do Windowsa. Jer sam i ranije imao problem, verovatno sam pisao, da ne mogu da kliknem na optimize drive.
Moguće da je loše instaliran. A opet, zar nova verzija ne zameni star? Ili zadrži sva podešavanja pa možda i greške iz prethodnog?
Uglavnom, zadnjih dana sve neki blesavi problemi. Pišem u birtiji.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao fanzo » 10 Avg 2018, 22:47

Nike, daj čekić da Stoletu popravimo komp :mrgreen:
3man_hitting_server
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao Stolle » 10 Avg 2018, 23:00

Imam neki, nije dovoljno veliki. :mrgreen:
Prilog
viber image.jpg
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

crnisale
Preminuo
Postovi: 995
Pridružen: 28 Mar 2007, 23:22
Location: Novi Sad
Contact person: Sasa
Specialty: tv-multimedia

Re: Windows 10 prvi utisci

Post napisao crnisale » 14 Avg 2018, 12:04

Stolle ,ako komp koristis u servisu i cesto nesto ukljucujes u njegovoj blizini,moguce da ti je to problem.
Meni se to ponekad desi i moram komp skroz da iskljucim.
Posle sve radi kako treba.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Windows - softverski problemi”