Lemilica za odlemljivanje, koja?

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Lemilica za odlemljivanje, koja?

Post napisao ROAMER » 22 Nov 2018, 10:44

Pozdrav svima.
Imate li preporuke za lemilicu za odlemljivanje? (lemilica sa vakum pumpom) Ne znam kako se tehnicki ispravno zove.
Imao sam jucer skinuti konektor sa 137 pinova. Brate mili......
A i prizeljkukm si uzeti neki takav stroj vec duze vreme.

I molim prijedloge za rucnu pumpicu isto. Imam jednu staru koja radi kao zmaj, ali je dotrajala i ne mogu naci istu :( A ovih drugih imam 5-6, i jeftinih i skupljih i vecih i manjih, nije to vakuma vidilo ni na razglednici!!!!

Hvala!!!
Zadnja izmena: ROAMER, dana 22 Nov 2018, 13:30, ukupno menjano 1 put.
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

satelitko
gx
gx
Postovi: 316
Pridružen: 21 Feb 2009, 10:55
Location: slovenija
Warranty service: -
Specialty: tv

Re: Lemilica za odlemljivanje, koja?

Post napisao satelitko » 22 Nov 2018, 12:08

Koristio sam Den-on dn-sc7000 i bio zadovoljan.
Sada imam Weller i još sam zadovoljniji.

Ako te slučajno zanima, Den-on je na prodaju.

Avatar
srleboj
gx
gx
Postovi: 1081
Pridružen: 28 Sep 2006, 12:35
Location: ZARKOVO-Beograd
Contact person: spasoje
Phone number: 003810112515373
Specialty: tv
Lokacija: ZARKOVO

Re: Lemilica za odlemljivanje, koja?

Post napisao srleboj » 22 Nov 2018, 14:43

i ja sam za weller
Срђан

rtvslavko
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 14 Avg 2015, 19:09
Location: Novi Sad
Specialty: tv

Re: Lemilica za odlemljivanje, koja?

Post napisao rtvslavko » 17 Nov 2023, 12:33

Voleo bih da imam posla koji bi opravdao ulaganje novca u Denon, ali ... toliki profesionalac teško da ću ikada biti.
Zato bih pitao one koji koriste jeftinije kineske razlemljivače tipa ZD-915 ili ZD-552, 553 i sl. da li su ovi razlemljivači dovoljno upotrebljivi za razlemljivanje komponenti sa višeslojnih štampanih ploča ?
Imaju li dovoljno snage da zagreju tinol sa obe strane ploče i usisaju ga kompletno ?

Konkretno, godinama skupljam raznu računarsku retro tehniku, pa je došlo vreme da se time poigram i dovedem ih u ispravno stanje. Prvo bih da odradim nekoliko ploča starih ZX SPECTRUM 48 računara. Svi odreda imaju problem sa memorijama, pa mi je ideja da sve memorije odlemim, postavim profi podnožja i onda metodom probe jedu po jednu memoriju zamenim. Te ploče su prilično slabašne i razlemljivanje pumpicom bi verovatno napravilo probleme. Pogotovo ako se razlemljuje sve.
Pretpostavljam da sa Denonom ne bi bilo problema, ali kako mi je Denon nedostižan ... možda bi koristilo i nešto jeftinije. Ipak, ne bih da bacam novac i na to jeftinije ako ne može da završi posao kako treba.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3036
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Lemilica za odlemljivanje, koja?

Post napisao KASA1 » 17 Nov 2023, 13:25

Ovo što gore navodiš ZD-552, 553 su samo ručke-pištolji za lemnu stanicu - razlemljivač.

Ja u 30 godina TV servisa nisam našao za shodno da tako nešto nabavim. Koristim obične stolne termo-regulacione lemne stanice. Prije Hakko 936 i 937, a sada kopije JBC stanica sa originalnim JBC vrhovima) i time sve rješavam, pa i lemljenje na višeslojnim pločama uz odabir odgovarajuće temperature i vrha (cartridge-a).
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3144
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: Lemilica za odlemljivanje, koja?

Post napisao miodrag popovic » 17 Nov 2023, 13:39

Ako radiš sa ZD-915 ili ZD-552, 553 i sl. moraš zagrejati sa odličnom lemilicom višeslojnu štampu,a samo usisati sa ZD.Nema snage da zagreje sve.Rad sa dve ruke
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3657
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Re: Lemilica za odlemljivanje, koja?

Post napisao cubica » 17 Nov 2023, 13:47

Denon je majka za te stvari, naročito za te pinove, može da usisava, a ako malo zapne, može i da razduva oko pina u kontra smeru.
cuby no thanks
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

rtvslavko
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 14 Avg 2015, 19:09
Location: Novi Sad
Specialty: tv

Re: Lemilica za odlemljivanje, koja?

Post napisao rtvslavko » 17 Nov 2023, 14:33

Hvala na brzim odgovorima.

Po svemu sudeći treba definitivno da odustanem od kineskih razlemljivača.

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 545
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Lemilica za odlemljivanje, koja?

Post napisao Ribery » 17 Nov 2023, 14:40

Za duple štampe jeftino a dobro je jedino jedna dobra obična lemilica i kada dobro zagreje tinol sa druge strane pumpicom samo usisaš tinol. To ti je jedino jeftino. Sve ostale varijante ako hoćeš da budu dobre e to mora da se plati. Kineske lemilice su jako loše za duple štampe.
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

rtvslavko
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 14 Avg 2015, 19:09
Location: Novi Sad
Specialty: tv

Re: Lemilica za odlemljivanje, koja?

Post napisao rtvslavko » 17 Nov 2023, 15:03

Za sitne stvari nije problem.
Standardno koristim kinesku T12 kopiju i dobru pumpicu i to završava posao.

Kada se radi sa nečim što jače odvlači toplotu stavi se odgovarajuči masivniji vrh i to je to.

Za neke stvari sam sebi napravio i predgrejač koji samo malo podgreje pločicu ispod. Tih 100-150 stepeni nekada zna prilično da pomogne i pravi veliku razliku prilikom razlemljivanja.

Problem je kada treba da se odlemi gomila integrisanih kola, pa još sa pločice lošeg kvaliteta. Dao sam kao primer ZX Spectrum, jer ko se sa tim sretao ... zna kakvo je to mučenje i koliko je živaca potrebno da se odleme sva memorijska kola, a da se ne ošteti štampa. Još kada toga ima više komada ...
Zato sam mislio da sebi malo olakšam posao i prenovim malo alat, ali očigledno ne može jeftino.

Čak mi je na pamet padala ideja da kupim samo kinesku ručku, a ostalo napravim sam, ali kako kolega gore reče nije tu problem u delu sa vakuumom, već grejač na tim kinezima nema dovoljnu snagu.

Još jednom se zahvaljujem svima na odgovorima.

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 323
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Lemilica za odlemljivanje, koja?

Post napisao branimir » 19 Nov 2023, 08:56

Često se susretnem sa izjavama da nešto nije dobro, da je to kinesko o loše napravljeno a da isti nikad nisu imali dodira sa tim.Bitno je dati komentar kao što sam imao prilike da momak komentariše kvalitet jetinih kineskih aparata za zavarivanje na osnovu slika a da nikad nije u ruci imao aparat za zavarivanje.Bitno se nečim istaći na jutjubu.
Elem, kod mene u radnom prostoru gde se sin i ja bavimo elektronikom su dva radna stola i na jednom je ZD915 (7 godina) na drugom ZD8925.Naše iskustvo govori da su odradili sve ono što nam je bilo potrebno, skidane su i komponente sa maticnih ploča ali uz prethodno kalajisanje da bi stari lem omekšao(primenjeno iskustvo drugih).
Mi ih koristimo povremeno tako da ne mogu govoriti o trajnosti ali imamo u rezervi dva pištolja.Neki ih koriste dugi niz godina nešto intezivnije i traju.
Iskustva su različita, uglavnom pozitivna, za 100 i nešto evra ispunjava uloženo jer olakšavaju rad.A da li je neophodno, kao što Ribery napisa, dobra pumpica uz dobru lemilicu rešavaju stvari.
U osnovi uređaja glavni je grejač (vakuum radi ) kojem se ipak mogu popraviti karakteristike jer kao i svaki termički uređaj može u granicama da trpi veći napon i struju
(iskustvo sa lemnim stanicama gde se povećanjen napona trafoa za 2 volta i struje za 1 amper povećava snaga grejača, bez izraženog negativnog uticaja).
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Alati”