Proracun osiguraca u primaru torusnog transformatora

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 542
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Proracun osiguraca u primaru torusnog transformatora

Post napisao Ribery » 03 Mar 2019, 14:14

Da li neko ima ideju kako najpribliznije da proracunam koji mi osigurac treba da stavim u primaru torusnog transformatora tj, da zastiti transformator na ulazu ako povuce vecu struju? Karakteristike transformatora nemam a po velicini je gotovo nemoguce odrediti o kom se transformatoru radi. Drugar mi je motao trafo pre dve godine i ja sam trazio da bude sekundar dve zice na 24V strije 5 A medjutim on je namotao malo jaci. Koliko je to malo jaci sada ne mogu da znam. Hteo sam da na sekundaru da zakacim lemilicu koja radi na 24V 30W i da merim koliko vuce struje u sekundaru (trebalo bi oko 1,25A). Istovremeno merim primar koliko vuce struje e sad ako primar vuce na primer 100mA ja sam mislio da na osnovu racunanja, proracunam da sekundar vuce 5,2A ili 5,1 A i koliko se puta poveca struja u sekundaru toliko puta da se poveca struja u primaru i takav osigurac da stavim. Na primer ako vuce lemilica 1,25A u sekundaru a tada primar vuce 100mA da kada bi sekundar vukao 5,1 A tada bih ovih 100mA u primaru mnozio sa 4,08 i dobio 408mA odnosno da stavim osigurac od 450mA u primaru torusnog trafoa (Nemam nista za probu da stavim na sekundar trafoa da vuce otprilike 5A pa da bih onda izmerio struju primara pa zato moram ovako). Ne znam bas da li se struja izmedju primara i sekundara povecava linearno (mislim da ne ) ali bih voleo da cujem jos neko misljenje i da li ima neka bolja formula. Podatke o duzini zice, snazi transformatora i velicini jezgra ne mogu da dam jer ih ni ja ne znam. Hvala unapred na odgovoru :pivopije:
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5390
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Proracun osiguraca u primaru torusnog transformatora

Post napisao alexa_pg » 03 Mar 2019, 15:00

Po racunu treba da bude 630mA ali bih ja ugradio 1A
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 542
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Proracun osiguraca u primaru torusnog transformatora

Post napisao Ribery » 03 Mar 2019, 15:04

Hvala Alexa. Elektronika moze da trpi maksimalno 6A tako da taj 1A bi bio sasvim dovoljan. Kako tacno ide taj proracun?
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5390
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Proracun osiguraca u primaru torusnog transformatora

Post napisao alexa_pg » 03 Mar 2019, 16:13

Nakon diskusije o proračunu osigurača u primarnom dijelu transformatora, ja proračun koji sam napisao povlačim jer očigledno nije dobar.
Tu je originalno rešenje.
Zadnja izmena: alexa_pg, dana 04 Mar 2019, 23:56, ukupno menjano 1 put.
Razlog: Uklonjena loša formula za izračunavanje struje primara.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 542
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Proracun osiguraca u primaru torusnog transformatora

Post napisao Ribery » 03 Mar 2019, 16:44

Hvala Alexa :-) . Jos jedno pitanje da li onda trebam ipak da merim struju primara ako znam da sekundar nece prelaziti 6A (ogranicicu na 5A) Da li je potrebno meriti struju primara u i porediti je sa strujom sekundara kada opteretim? Kazem opet, nemam opterecenje za sekundar da vuce 5A nego imam lemilicu snage 30W koja radi na 24V i to bih stavio na sekundar ako je potrebno ili je ova formula dovoljna?
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5390
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Proracun osiguraca u primaru torusnog transformatora

Post napisao alexa_pg » 03 Mar 2019, 17:01

Ne komplikuj bespotrebno. Matematika je sve rekla.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 542
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Proracun osiguraca u primaru torusnog transformatora

Post napisao Ribery » 03 Mar 2019, 17:26

Hvala :pivopije:. Pisem reseno :pivopije: .
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 605
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Proracun osiguraca u primaru torusnog transformatora

Post napisao Kobac » 04 Mar 2019, 06:57

Tromi obavezno, torusni trafo povuce vecu struju u startu i brzi lako moze da pregori.

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 542
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Proracun osiguraca u primaru torusnog transformatora

Post napisao Ribery » 04 Mar 2019, 17:20

Hvala Kobac. Stavicu od 1 A i to bi trebalo da bude to. Znam da stavljaju oko 400mA za punjace akumulatora a trafo bude je 18 V i 5A.
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Avatar
milan
Preminuo
Postovi: 4426
Pridružen: 19 Avg 2006, 22:38
Location: Novi Sad
Specialty: tv-multimedia

Re: Proracun osiguraca u primaru torusnog transformatora

Post napisao milan » 04 Mar 2019, 18:14

@Ribery
Transformator se ne stiti na takav nacin kako si to zamislio.
Osiguracem u primaru ne stiti se struja u sekundaru odnosno potrosnja.
Ako zelis sve da procitas ima ovde
http://mikro.elfak.ni.ac.rs/wp-content/ ... nja_01.pdf
Elektronski fakultet Niš

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 542
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Proracun osiguraca u primaru torusnog transformatora

Post napisao Ribery » 04 Mar 2019, 21:37

Za uredjaj u sekundru mreze postoji odlicna zastita od kratkog spoja i preopterecenja i to je kompletna elektronika koju sam napravio i ubacio i radi savrseno. U primaru uredjaj nema bas nikakvu zastitu pa sam mislio da ubacim makar i osigurac jer bolje je i to nego da nema bas nista. Ne zelim da pravim i tu posebnu zastitu jer mi prelazi neku dogovorenu cenu i oduzima vreme pa sam hteo makar nesto da bude kao zastita u primaru. Bolje i to nego da nema nista.
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Odgovori

Natrag na “Elektronika”