Kako se grejete, iskustva, problemi...

Forum za neobavezne teme.
Avatar
dzafer
gx
gx
Postovi: 2507
Pridružen: 21 Sep 2006, 13:13
Location: BIH SARAJEVO-ILIDŽA
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao dzafer » 23 Jan 2020, 22:52

Grijem se na drva 7m (5m kubnih) +2 tone kamenog uglja 430€ + RAD pilanje, cjepanje i sve ostalo sto ide dok se pec potpali, veci dio posla radim sam uz pomoc svih koji se misle grijati tokom grejne sezone :roll:
Dva puta dnevno eventualno 3 kada su dani hladniji. Svako jutro ocistim pec izbacim lug i otpad od uglja
Ima fizickog rada ali je jos uvjek najrentabilnije
grijanje u oddnosu na pelet el. energiju i gas.
džale
Bez alata nema zanata, a bez znanja ni najbolji alat neće pomoći.

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 606
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Kobac » 24 Jan 2020, 06:55

Nema tu neke velike kalkulacije.
Grejanje na gas moze da dodje u obzir samo ako se ima dobra stolarija i dobra izolacija. Ako taj uslov nije zadovoljen nema svrhe razmisljati o grejanju na gas kao jedinom vidu grejanja.

Ja se grejem na ugalj i na gas a izolaciju na kuci nemam.
Kada nije hladno odnosno u prelaznom periodu se grejem na gas (a to je solidan deo grejne sezone) a kada zazimi i ne razmisljam o tome vec lozim.
Ima dosta dana kada je recimo ujutru hladno a posle otopli pa tada samo ujutru nalozim da zagrejem naglo kucu a onda predjem na gas koji odrzava tu temperaturu.
Naravno sve je to individualno i svako na kraju pronadje neku svoju racunicu ali generalno sa dosta ljudi sam pricao i vise njih ima ovakvu ili slicnu kombinaciju gde koriste drva ili pelet itd...

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 24 Jan 2020, 15:27

Znači, ono što pišu i što sam naveo nazad, ipak nije baš tačno. Da je grejanje na gas otprilike 10% skuplji od grejanja na drva.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 544
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Ribery » 24 Jan 2020, 19:54

Grejanje na drva i ugalj je ubedljivo najjeftinije. Ja u basti imam gomilu drva za secenje i za sezonu mozda potrosim 3 metra drva kupovnih a cela kuca topla.
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao buzdumra » 25 Jan 2020, 11:20

kako svi potrose 3-5m3 drva, a meni treba 18-20m3 da smem uci u zimu , i opet se prehladim ...
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
dzafer
gx
gx
Postovi: 2507
Pridružen: 21 Sep 2006, 13:13
Location: BIH SARAJEVO-ILIDŽA
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao dzafer » 25 Jan 2020, 12:29

1m3 oblovine je u Sarajevu 55€ +11€ rezanje i cijepanje
20m3 = 1320€
Ranko ti ne zatvaras vrata ni prozore na kuci.
3 godine se grijem za ovu sumu novca
Grijem poslovni prostor gdje radim, sprati i potkrovlje cirka 180m2 korisnog prostora.
Temperatura od 22 - 24 stepena mi odgovara
džale
Bez alata nema zanata, a bez znanja ni najbolji alat neće pomoći.

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 25 Jan 2020, 13:01

buzdumra je napisao:
25 Jan 2020, 11:20
kako svi potrose 3-5m3 drva, a meni treba 18-20m3 da smem uci u zimu , i opet se prehladim ...
:tooo:
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 25 Jan 2020, 13:04

Ovde su drva ukupno 42€. Rezanje, cepanje i ređanje.
Zato kak se nešto upoređuje treba uvek navesti sve podatke da bi imalo smisla.
Sa ovom tvojom cenom od 66€, biće da je sve drugo jeftinije. :-)
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
dzafer
gx
gx
Postovi: 2507
Pridružen: 21 Sep 2006, 13:13
Location: BIH SARAJEVO-ILIDŽA
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao dzafer » 25 Jan 2020, 13:18

Pa sta kukas ako placas po toj cijeni onda se drzi drva. Kod mene da je povoljnije na struju pelet i gas davno bi presao na te energente.
A treba da znas meter prostorni i meter kubni drva je razlika velika . Ako je kod tebe metar kubni sa svim sto si naveo onda si na konju.
Drzi se toga Stolle bolje neces proci na sta god da se grijes :mrgreen:
Cijenu sam napisao za metar kubni..
PS
Jos nisam uracunao slaganje u ovu cifru. :shock:
Izaslo bi jos koji € po 1m3
A posto ja to sve uradim sa ukucanima pa i neke komsije priskoce te pomognu.
Mene je ove godine 1m3 kostao 55€
džale
Bez alata nema zanata, a bez znanja ni najbolji alat neće pomoći.

zoranjag
gx
gx
Postovi: 312
Pridružen: 30 Jul 2008, 20:19
Location: srbija
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao zoranjag » 25 Jan 2020, 14:37

Tamo gde postoje uslovi za gas je apsolutno prednost, i ako je skulji on je jeftiniji. Zasto, zato sto nemas preipetije oko spremanja tih drva, skladistenje, lose vreme kad treba da se nabave zavisnost od drugih ljudi, lozenje ciscenje, provlio se kotao, nece da gori, dimi gubljenje vremena itd. E sad gas, ako se ima bar minimlana toplotna izolacija i ako se kontinualno objekat greje i ne dopusti se da se rashladi narocito ne cesto, nece biti veliki racun. Takodje mnogi ne urade projekat pa kupe nedovoljno snazan kotao na gas i kao takav on ne postize zadatu temperaturu vode u jako hladnom periodu i prakticno ne iskljucuje, radi na max, rezultat je kuca hladna racun ogroman. U pocetku gas je bio veoma jeftin 2000 m³ je kostalo 50 DM. Kada je cena pocela skakati 2011 godine sam promenio kompletnu stolariju 6-7 komora stok 85 mm i tri stakla, na velikim otvorima cetiri stakla, ulica se vise ne cuje kuca topla. Trenutna politicka situacija oko izgradnje gasovoda kao i cena za prikljucak nije ohrabrujuca za potencijalne korisnike, ali to ce se izmeniti gasa ima u izobilju i prakticno nma troskove proizvodnje, samo transport.

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 25 Jan 2020, 15:50

Ne bih uopšte ni razmišljao za gas, da nisu počeli "da govore", da gas više nije tako skup.
Ovo što sam naveo je najjeftinije, tu dileme nema. Ali...
Drva u CENTRAL 23 ne mogu da stanu mnogo. Tako da ne mogu da izađem iz kuće na neko duže vreme, jer nema ko da naloži. Ćale ne može. A i meni počinje da biva sve teže. Na žalost, prihodi su smešni pa je to jedan od najvažnijih faktora.
Do sada smo koristili svoja drva, uglavnom nisam kupovao, ali i ona ne izviru večito.
Jedan kamion za mene da se doveze, dva su za onog koji to radi. I tako se brže troše. Obnavljaju se, ali ipak treba malo više godina da dobiju na debljini. A sve manje ima i ovih koji to rade. Plus što su mesta jako nepristupačna.
Ali dobro, tu ja ništa ne radim osim što izvadim potrebne papire. Meni dođe kamion ujesen. Takođe, ne cepam i ne ređam.
Ali...opet ali. Svako jutro ložiti, pripremiti hartijju, kartone, iver da se založi. Čišćenje pepela i malo peći. Na sat, sat i po treba ložiti. Maksimum dva, zavisi od hladnoće.
E, sve to i meni nije više baš lako. Pa da neki energent i bude malo skuplji, OK, komfor je u pitanju. I čistoća.
Ugalj nikad nisam voleo, crnilo, smrad...rudnik. :? Grejali smo se davno par godina, a sad bi me na to naterala samo baš, baš krajnja nužda.
Znači, struja, pelet, gas. Da je gas za 10% skuplji od drveta, ne razmišljam uopšte, jer to bi bilo sledeće najjeftinije.
Sve ovo je daleko, daleko. Tek treba da uđe gas u Srbiju ( a da li će uopšte?), pa da prođe i ovde.
Pa i da bude tako, otežavajuća okolnost je što sam na periferiji, a mnogo dalje od centra teško da će razvoditi. Da svaka kuća to želi, ne bi bio problem, ali dosta kuća je prazno, a i neće biti mnogo interesenata i od ovih koji su tu.
Tako da, puštam sebi neke filmove, ali me sinhronizacija ometa. :lala:
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3026
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao KASA1 » 25 Jan 2020, 18:12

Koliko energije trebamo za zagrijavanje doma?:

Kod: Označi sve

https://www.ovoenergy.com/guides/energy-guides/how-much-heating-energy-do-you-use.html
Tabela godišnjeg troška za grijanje po različitim energentima (izvor tportal.hr):

Tabela utroška po energentima.jpeg

Kod: Označi sve

https://www.tportal.hr/biznis/clanak/izracunali-smo-na-sto-se-najvise-isplati-grijati-a-od-kojeg-bi-vam-se-energenta-mogla-slediti-krv-u-zilama-foto-20181129
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 25 Jan 2020, 18:22

Pa u HR gas je najjeftiniji. :shock: Ili su drva mnogo skupa?
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3026
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao KASA1 » 25 Jan 2020, 18:46

Cijena kubnog metra ovdje u Zg je negdje oko 3,80 kn s pdv-om (oko pola eura),... po cijeni plina za kućanstva smo, izgleda, među najjeftinijima u EU (vidi drugu tablicu):

Kod: Označi sve

https://strujaplin.com/index.php/energetsko-trziste/cijene-plina-m3
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 25 Jan 2020, 19:03

Nemam predstavu kakav je odnos otprilike metar kubni drvo, koliko je to metara kubnih gasa? Koliko koštaju drva?

https://www.danas.rs/ekonomija/drva-isp ... lje-skupi/
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3026
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao KASA1 » 25 Jan 2020, 19:09

Prostorni metar (grab, bukva) sa dostavom za Zg je oko 50 eura.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3142
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao miodrag popovic » 25 Jan 2020, 20:02

Nešto kontam.Ja za celu sezonu grejanja za grejanje potrošim ukupno oko 2000kWh električne energije.U stanu konstantno 24 stepena celzijusa.Zatekao u stanu etažno grejanje na struju-nisam ulagao.Dok radi nemam interes za prelazak na neko drugo grejanje.Ako poskupi struja 3x imam opciju TA peć ili inverter klima ili da grejem noću,a da dodam akumulator topline.
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao buzdumra » 26 Jan 2020, 12:03

dzafer je napisao:
25 Jan 2020, 12:29
1m3 oblovine
racunica nije bas takva ! ti zoves oblovinu "trupac" tako da kad se kupuje takvo drvo to je veoma povoljno 55e (sa pdv)
kod nas za te pare nemoz kupit ni topolu u trupcu.. kod nas je uglavnom hrast , pa takav m3 kosta od onog fi30-50cm od 18-35-42k dinara +pdv (zavisi od debljine preseka)

pm3 je jeftiniji i on kosta oko 4-5k din. (sa pdv) (prostorni metar kubni)

recimo ja kad bi kupio 5m3 sa tim kad se kupuje trupac kora se ne racuna (moji su nekad imali pilanu pa znam) kao kupac mozes da mu odbbijes i koru i nepravilan oblik i svasta nesta...doba-vreme sece..

lm ,. kod vas i nas suma se smatra kao resusrs i odatle se izvlace sirovine poluproizvoda za zapadne zemlje ,. iz toga ide prihod za sve drzave firme i sve cike koje gledate na tv,.
2 hrasta u prvoj klasi neka ima 10 kubika i kosta 666854dinara +pdv ogrevnog drveta ima najmanje 5m3 x4k (jeste imaju i oni troskove da ga sruse i izvuku do puta) ali i taj hrast je rastao vise od 200godina...
i kad vam kazu milion dinara samo zamislis takva 3 drveta ,. sa jednog jutra-hektara sume moze da bude prihod ne moz ni d pomislis 0x00xx5

ja stalno tvrdim da suma nije drzavna nego narodna (sem privatne za koju je neko izbrojao novce) u tom pogledu kad gledam drzava je samo fikcija , ..
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 26 Jan 2020, 13:27

E, da ima, ali nema. Moja su uglavnom za grejanje. Nema kvalitetnih stabala.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao buzdumra » 26 Jan 2020, 13:58

to je mlada suma , znaci 50god. ili je uvek ruseno najbolje u njoj ...ili je gorela mada opet iz toga bude dobra suma !
recimo odakle dzafer dobija drvo i pre 300godina je bila suma , a vrlo lako i pre nove ere,. lolzi
verovatno je gorela vise puta...
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Kafana - Pab - Bircuz”