Pretvarac sa 12 na 220V

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5346
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Pretvarac sa 12 na 220V

Post napisao buzdumra » 03 Mar 2020, 16:40

da taj sinus je iz 3 cetvrtke ,. i nije bas idealan sinus ali sigurno da je super za te pare ,. gledao sam kako je uradjeno , ako Darko (ne samo on , bilo ko od nas ko hoce praviti) uradi tako ili jos bolje za mesec dana rada i da radi kao ovaj kinez , to ce biti super
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
Srečko
_
_
Postovi: 133
Pridružen: 14 Jun 2007, 12:33
Lokacija: Slovenija

Re: Pretvarac sa 12 na 220V

Post napisao Srečko » 03 Mar 2020, 18:38

Ribery je napisao:
03 Mar 2020, 11:38
Ovo su sajtovi iz Hrvatskih prodavnica.
Ako si tome mislio ono šta je zakačio @KASA1 to uopšte nije Hrtatska prodaonica več Pollska. Tamo možeš birati koji jezik češ koristit pa ti je on stvio na Hrvatski. :pivopije:


Lp Srečko
Samouk

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 547
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Pretvarac sa 12 na 220V

Post napisao Ribery » 03 Mar 2020, 19:36

Nisam nikada pravio takav pretvarac a verujem da mnogi od vas jesu pa ce mi biti od velike pomoci svaki savet na sta da obratim paznju. Pitanje je bilo koji akumulator mislim da koristim? Ja sam mislio da moze akumulator 12V od kola ali vidim da je to losije resenje mada iskreno zelim da uredjaj bude manjih dimenzija koliko je to moguce. Kada bi neko novi sa foruma pravio laboratorijsko napajanje ja bih dosta toga mogao da pomognem jer sam licno sve sam pravio od stampane plocice, nalepnice, sam busio otvore na luminijumskoj kutiji i prepravljao 5 puta semu dok nisam dobio ono sto sam zeleo. To sto sam kroz taj rad dobio, to se ne uci ni u jednoj skoli. Ovaj pretvarac zelim da napravim pa mi je svaka sitnica bitna pre nego sto se odlucim da krenem da pravim. Vidim sada da prodavnica nije u Hrvatskoj :-). Meni je sve uvek na engleskom i Aliexpress i ebay i svi ostali strani sajtovi i prodavnice radi lakseg snalazenja.
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 332
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Pretvarac sa 12 na 220V

Post napisao branimir » 03 Mar 2020, 21:23

Može i akumulator od auta što većeg kapaciteta i treba kontrola pražnjenja odnosno punjenja akumulatora, neki je opseg izmedju 14 i 11,9 volti.To se može uraditi i sa NE555 kolom.Pitanje je na koji način će se puniti akumulator.Evo korisnog linka za kontroler, isti se može koristiti i kao liion punjać.
https://mdpub.com/555Controller/
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3051
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Pretvarac sa 12 na 220V

Post napisao KASA1 » 03 Mar 2020, 22:30

Ribery je napisao:
03 Mar 2020, 19:36
...Vidim sada da prodavnica nije u Hrvatskoj :-)...
Naravno da ne,... vjerojatno sajt pamti postavke zadnje posjete pa ostalo na hrvatskom.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5346
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Pretvarac sa 12 na 220V

Post napisao buzdumra » 03 Mar 2020, 23:03

Brane , ja mislim da moze i bez akumulatora ,. mogu i baterije punjive ...
-akumulator od auta kad ispraznis jednom ispod 10v mozes ga baciti..to vise nije taj akumulator !
- dok sam popravljao neke platforme koje su na aku. orginalni 5 godina stari traju duze nego 6 meseci -novi od auta ...

svi tipovi zastite postoje i motori ne mogu da povuku vise od 10A i sve se pokrece soft-start.

ono moze,al samo koliko...,e sad drugo pitanje cemu sve to sem sto covek nema posla i hoce da se zanima :pivopije:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 547
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Pretvarac sa 12 na 220V

Post napisao Ribery » 04 Mar 2020, 07:31

buzdumra je napisao:
03 Mar 2020, 23:03
e sad drugo pitanje cemu sve to sem sto covek nema posla i hoce da se zanima :pivopije:
Voleo bih da je tako ali nije :pivopije: , evo danas vec od 7 ujutru na poslu, cesto radim i nedeljom. To planiram uskoro da pocnem pa kad zavrsim. Ne zuri mi se a necu da kupujem Kinesko djubre. Sta god kupim od njih u 90% slucajeva je smece. Kad kupim Nemacku robu ili robu iz EU e tu se vidi razlika u kvalitetu. Kupio sam original Nemacki Bosch i ranije neku Kinesku busilicu. Razlika je ogromna u svemu. Ako vec moram da popravljam Kineske krseve ne moram i da ih kupujem i dodatno lagerujem :-D. Svi mi to znamo i sa tim se susrecemo svaki dan. Kad nesto napravite sami i ako to volite i ako to radi kako treba to je nesto posebno i to nesto nema cenu :-).
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 332
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Pretvarac sa 12 na 220V

Post napisao branimir » 04 Mar 2020, 08:21

Evo da postavim slike kontrole sa NE555, u pitanju je vetrenjaca, pune se kamionski akumulatori, kontrola kontroliše punjenje i pražnjenje akumulatora, kada su akumulatori napunjeni prebacuje se u sistem kočnice (u tu svrhu je 2mm cekas na liskunu) gde je usporen rad vetrenjače.Neko je prčkao po elektronici pa se morala raditi nova kontrola kao na linku.Podešavanje opsega je rađeno za 24V punjenje akumulatora.To radi bez problema 24 sata već tri godine.Možda nekom zatreba, za ovaj projekat kontrola treba.
IMAG0213.jpg
IMAG0214.jpg
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 547
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Pretvarac sa 12 na 220V

Post napisao Ribery » 04 Mar 2020, 18:01

Da, to sam i mislio da dodam obvezno, kada se akumulator napuni da se iskljuci punjenje i kada padne na odredjeni napon da ukljuciponovo punjenje. To je danas jedna od vaznih osobina svih kvalitetnih punjaca i pretvaraca.
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3148
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: Pretvarac sa 12 na 220V

Post napisao miodrag popovic » 04 Mar 2020, 19:07

Ovaj pretvarač što sam ga pravio 200W na 12V isprazni akumulator od auta očas posla.Koristio sam ga dok su bile nestašice struje kada treba nešto na brzinu popraviti i naravno kada stranka dođe po TV a nema struje.Povuče 20A iz akumulatora 55Ah i sad bi rekao da će da radi dva i po sata.E to neće da može.Prvo akumulator je retko kad 100% dobar i 100% pun.Zatim iskorištenje akumulatora pri velikim strujama naglo opada.Ako će pri struji od 1A i dati tih 55Ah pri struji 20A neće,po mom iskustvu maximalno sat i po,tj nekih 70% nazivnog kapaciteta.Ima li to veze sa unutrašnjim otporom ili nekakvim hemijskim reakcijama-ne bih znao.Jest on projektovan da izbaci 300-tinjak ampera ali samo 30tak sekundi.
Sad sam tražio shemu-nema je u elektronskom obliku,na papiru verovatno kantirana.Jedino znam da ima 6kom 2n3055 na izlazu pošto ih vidim i trafo od 5kila...
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 547
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Pretvarac sa 12 na 220V

Post napisao Ribery » 04 Mar 2020, 21:13

Sto se tice praznjenja akumulatora tu ti potpuno verujem jer imam isti problem sa power bank-om koji sam pravio za moj telefon. Stavio sam dve samsungove celije od 2600mA i vezao paralelno kako bih dobio 5200mA. Ovaj moj power bank napuni telefon koji ima bateriju 1800mA jednom i drugi put nekih 30% i to je to. Po matematickim proracunima to bi trebalo da napuni dva puta bez problema ali nije tako. Da li je do kvaliteta same litium jonske baterije, do podizaca napona ili neceg treceg to ne znam ali da ima dva punjenja to nema sanse. Tako da potpuno verujem u ovo sto si rekao. Iz nekog mog iskustva kada je akumulator ili baterija puna da kazemo 100% tada se mnogo brze prazni kada krene da se koristi uredjaj bio to pretvarac ili power bank. Kao da na pocetku vuce veoma veliku struju iz baterije (akumulatora).
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Pretvarac sa 12 na 220V

Post napisao ROAMER » 05 Mar 2020, 08:42

miodrag popovic je napisao:
04 Mar 2020, 19:07
.Povuče 20A iz akumulatora 55Ah i sad bi rekao da će da radi dva i po sata.E to neće da može.
100% si u pravu. Nemoguce je napraviti akumulator koji ce davati 55A 1 sat i 1A 55 sati. Unutrasnja konstrukcija je drugacija. Jesu oni svi 55Ah, ali svaka baterija ima svoju krivulju gdje tacno pokazuje od kojeg do kojeg napona pada pri kojoj struji ili snazi u kojem roku vremena. I to je jedino sta treba slijediti ako ce se precizno gledati kapacitet baterije. Sve ovo ostalo sto pise na naljepnici itd, to je sve od prilike.
Evo jednog primjera gdje Yuasa daje za svoju bateriju sve sto trebas znati o njoj sto se tice tehnickih karakteristika.

Kod: Označi sve

https://studylib.net/doc/18397474/data-sheet---yuasa-batteries
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

Avatar
kibsa
_
_
Postovi: 194
Pridružen: 16 Nov 2006, 01:11
Lokacija: BiH

Re: Pretvarac sa 12 na 220V

Post napisao kibsa » 28 Dec 2020, 10:39

Ribery, napravi li ti šta od pretvarača ???

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 547
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Pretvarac sa 12 na 220V

Post napisao Ribery » 08 Jan 2021, 13:07

Obaveze i puno posla pa nisam još završio. Počeo sam da crtam štampanu ploču, nalepnicu i kutiju pa kad stignem.
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Elektronika”